Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach

Dwór w Mechlinie zaadoptowany na hotel i centrum rekreacyjne
Dwór w Mechlinie zaadoptowany na hotel i centrum rekreacyjne
dworandrzejowka.pl

Dwory i pałace wpisały się przez lata w polski krajobraz i historię. Niegdyś centra życia kulturalnego i społecznego, dekretem PKWN z 6 września 1944 r. ostatecznie zostały odebrano prawowitym właścicielom. Po 1945 r. zabytkowe dwory zamieniano w szkoły, przedszkola, biurowce PGR lub mieszkania komunalne. Wiele z nich, niszczonych wojnami i niedbalstwem, nie przetrwało do dziś, inne, odbudowane lub odrestaurowane, adaptuje się na rezydencje mieszkalne lub obiekty usługowe (hotele, centra konferencyjne). Przed przystąpieniem do takiej inwestycji niezbędne jest przeprowadzenie kalkulacji kosztów eksploatacji obiektu, w tym ogrzewania.

Źródłami ciepła we dworach były dawniej kominki, proste piece stalowe lub żeliwne ustawiane w poszczególnych pomieszczeniach, a w późniejszym czasie piece kaflowe, często bogato zdobione. W ocalałych obiektach można spotkać układy centralnego ogrzewania, są to jednak instalacje montowane po drugiej wojnie światowej, oparte na rurach dużych średnic, wykonywane zazwyczaj bez wcześniej przygotowanego projektu. Mimo że w wielu przypadkach takie instalacje służą do dziś, ich użytkowanie jest nieekonomiczne, dlatego uzasadniona będzie wymiana instalacji grzewczej na nowoczesną i bardziej oszczędną.

W wypadku obiektów zabytkowych proces inwestycyjny przebiega inaczej niż dla budowli współczesnych. Przy wymianie istniejących instalacji lub budowaniu ich od podstaw utrudnieniem dla inwestora jest konieczność postępowania zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i obowiązującymi przepisami, m.in. ustawą o ochronie zabytków i opiece nad nimi [1]. Wymianę lub montaż nowej instalacji poprzedzać powinna zarówno analiza ekonomiczna, jak i możliwości wykonania nowej instalacji. Obliczenie zapotrzebowania na ciepło, wybór źródła ciepła, obliczenie przewodów przeprowadza się tak samo, jak dla każdej nowo projektowanej instalacji.

Obliczanie zapotrzebowania na ciepło

Przystępując do wykonania obliczeń zapotrzebowania na ciepło w budynku zabytkowym, można trafić na elementy, o których brakuje informacji w dostępnych na rynku programach wspomagających projektowanie. Są to np. okna i drzwi już dawno niestosowane, dlatego współczynniki potrzebne do wykonania strat ciepła trzeba w takim wypadku wyliczyć indywidualnie.

Do budowy dworów używano rozmaitych materiałów. W wieku XVII i XVIII popularne było drewno, później zaczęto stosować technologię murowaną. W XIX w. powszechne stało się budowanie dworów na kamiennych fundamentach, ze ścianami z cegły pełnej z zaprawą wapienną. Dachy na konstrukcji drewnianej pokrywano dachówką ceramiczną, natomiast stropy stanowiły belki drewniane, często z wypełnieniem glinianym.

Okna wykonywano z drewna w tzw. konstrukcji skrzyniowej – dla zachowania charakteru obiektu wielu inwestorów decyduje się na ich pozostawienie i poddaje je tylko prostej renowacji. Bardzo trudno jednak osiągnąć wysoką szczelność takich okien, stanowią więc jedną z głównych dróg utraty ciepła. Kolejnym miejscem odpowiedzialnym za znaczące straty ciepła jest zwykle poddasze. Zazwyczaj nie było ono zagospodarowywane i w ocalałych dworach częste są nieszczelności między dachem a szczytem murów zewnętrznych (fot. 2). Wady te należy usunąć.

Na poddaszu można np. położyć warstwę materiału izolacyjnego, która pomoże osiągnąć niższy współczynnik przenikalności cieplnej. W obiektach zabytkowych zazwyczaj nie wykonuje się tzw. ocieplenia ścian zewnętrznych, z uwagi na bogate zdobienia elewacji, które zostałyby podczas takiego zabiegu zniszczone. Obliczanie zapotrzebowania na ciepło (obciążenia cieplnego budynku) bardzo szczegółowo opisano w normie PN-EN 12831:2006 [2], która zastąpiła starszą i powszechnie stosowaną normę PN-B-02025 [3].

Przed przystąpieniem do obliczeń należy ustalić z inwestorem niektóre parametry, mogące się różnić od obecnie przyjmowanych wartości normowych. Są to:

  1. określenie wartości projektowej temperatury zewnętrznej i średniej rocznej temperatury zewnętrznej,
  2. określenie statusu każdej przestrzeni (czy jest ogrzewana, czy nie) oraz wartości projektowej temperatury wewnętrznej dla każdej przestrzeni ogrzewanej,
  3. określenie charakterystyk wymiarowych i cieplnych wszystkich elementów budynku dla każdej przestrzeni ogrzewanej i nieogrzewanej,
  4. obliczenie wartości współczynnika projektowej straty ciepła przez przenikanie i następnie projektowej straty ciepła przez przenikanie przestrzeni ogrzewanej,
  5. obliczenie wartości współczynnika projektowej wentylacyjnej straty ciepła i wentylacyjnej straty ciepła przestrzeni ogrzewanej,
  6. obliczenie całkowitej projektowej straty ciepła,
  7. obliczenie nadwyżki mocy cieplnej przestrzeni ogrzewanej, czyli dodatkowej mocy cieplnej potrzebnej do skompensowania skutków przerw w ogrzewaniu,
  8. obliczenie całkowitego projektowego obciążenia cieplnego przestrzeni ogrzewanej.

Po wykonaniu powyższego algorytmu uzyskuje się wyniki dla wszystkich przestrzeni ogrzewanych.

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl