Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach

Dwór w Mechlinie zaadoptowany na hotel i centrum rekreacyjne
Dwór w Mechlinie zaadoptowany na hotel i centrum rekreacyjne
dworandrzejowka.pl

Dwory i pałace wpisały się przez lata w polski krajobraz i historię. Niegdyś centra życia kulturalnego i społecznego, dekretem PKWN z 6 września 1944 r. ostatecznie zostały odebrano prawowitym właścicielom. Po 1945 r. zabytkowe dwory zamieniano w szkoły, przedszkola, biurowce PGR lub mieszkania komunalne. Wiele z nich, niszczonych wojnami i niedbalstwem, nie przetrwało do dziś, inne, odbudowane lub odrestaurowane, adaptuje się na rezydencje mieszkalne lub obiekty usługowe (hotele, centra konferencyjne). Przed przystąpieniem do takiej inwestycji niezbędne jest przeprowadzenie kalkulacji kosztów eksploatacji obiektu, w tym ogrzewania.

Źródłami ciepła we dworach były dawniej kominki, proste piece stalowe lub żeliwne ustawiane w poszczególnych pomieszczeniach, a w późniejszym czasie piece kaflowe, często bogato zdobione. W ocalałych obiektach można spotkać układy centralnego ogrzewania, są to jednak instalacje montowane po drugiej wojnie światowej, oparte na rurach dużych średnic, wykonywane zazwyczaj bez wcześniej przygotowanego projektu. Mimo że w wielu przypadkach takie instalacje służą do dziś, ich użytkowanie jest nieekonomiczne, dlatego uzasadniona będzie wymiana instalacji grzewczej na nowoczesną i bardziej oszczędną.

W wypadku obiektów zabytkowych proces inwestycyjny przebiega inaczej niż dla budowli współczesnych. Przy wymianie istniejących instalacji lub budowaniu ich od podstaw utrudnieniem dla inwestora jest konieczność postępowania zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i obowiązującymi przepisami, m.in. ustawą o ochronie zabytków i opiece nad nimi [1]. Wymianę lub montaż nowej instalacji poprzedzać powinna zarówno analiza ekonomiczna, jak i możliwości wykonania nowej instalacji. Obliczenie zapotrzebowania na ciepło, wybór źródła ciepła, obliczenie przewodów przeprowadza się tak samo, jak dla każdej nowo projektowanej instalacji.

Obliczanie zapotrzebowania na ciepło

Przystępując do wykonania obliczeń zapotrzebowania na ciepło w budynku zabytkowym, można trafić na elementy, o których brakuje informacji w dostępnych na rynku programach wspomagających projektowanie. Są to np. okna i drzwi już dawno niestosowane, dlatego współczynniki potrzebne do wykonania strat ciepła trzeba w takim wypadku wyliczyć indywidualnie.

Do budowy dworów używano rozmaitych materiałów. W wieku XVII i XVIII popularne było drewno, później zaczęto stosować technologię murowaną. W XIX w. powszechne stało się budowanie dworów na kamiennych fundamentach, ze ścianami z cegły pełnej z zaprawą wapienną. Dachy na konstrukcji drewnianej pokrywano dachówką ceramiczną, natomiast stropy stanowiły belki drewniane, często z wypełnieniem glinianym.

Okna wykonywano z drewna w tzw. konstrukcji skrzyniowej – dla zachowania charakteru obiektu wielu inwestorów decyduje się na ich pozostawienie i poddaje je tylko prostej renowacji. Bardzo trudno jednak osiągnąć wysoką szczelność takich okien, stanowią więc jedną z głównych dróg utraty ciepła. Kolejnym miejscem odpowiedzialnym za znaczące straty ciepła jest zwykle poddasze. Zazwyczaj nie było ono zagospodarowywane i w ocalałych dworach częste są nieszczelności między dachem a szczytem murów zewnętrznych (fot. 2). Wady te należy usunąć.

Na poddaszu można np. położyć warstwę materiału izolacyjnego, która pomoże osiągnąć niższy współczynnik przenikalności cieplnej. W obiektach zabytkowych zazwyczaj nie wykonuje się tzw. ocieplenia ścian zewnętrznych, z uwagi na bogate zdobienia elewacji, które zostałyby podczas takiego zabiegu zniszczone. Obliczanie zapotrzebowania na ciepło (obciążenia cieplnego budynku) bardzo szczegółowo opisano w normie PN-EN 12831:2006 [2], która zastąpiła starszą i powszechnie stosowaną normę PN-B-02025 [3].

Przed przystąpieniem do obliczeń należy ustalić z inwestorem niektóre parametry, mogące się różnić od obecnie przyjmowanych wartości normowych. Są to:

  1. określenie wartości projektowej temperatury zewnętrznej i średniej rocznej temperatury zewnętrznej,
  2. określenie statusu każdej przestrzeni (czy jest ogrzewana, czy nie) oraz wartości projektowej temperatury wewnętrznej dla każdej przestrzeni ogrzewanej,
  3. określenie charakterystyk wymiarowych i cieplnych wszystkich elementów budynku dla każdej przestrzeni ogrzewanej i nieogrzewanej,
  4. obliczenie wartości współczynnika projektowej straty ciepła przez przenikanie i następnie projektowej straty ciepła przez przenikanie przestrzeni ogrzewanej,
  5. obliczenie wartości współczynnika projektowej wentylacyjnej straty ciepła i wentylacyjnej straty ciepła przestrzeni ogrzewanej,
  6. obliczenie całkowitej projektowej straty ciepła,
  7. obliczenie nadwyżki mocy cieplnej przestrzeni ogrzewanej, czyli dodatkowej mocy cieplnej potrzebnej do skompensowania skutków przerw w ogrzewaniu,
  8. obliczenie całkowitego projektowego obciążenia cieplnego przestrzeni ogrzewanej.

Po wykonaniu powyższego algorytmu uzyskuje się wyniki dla wszystkich przestrzeni ogrzewanych.

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl