Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wskaźnik ESEER a realne koszty eksploatacji

ESEER ratio and the real cost of energy consumption
Wskaźnik ESEER stosowany jest m.in. przy doborze wytwornic wody lodowej
Wskaźnik ESEER stosowany jest m.in. przy doborze wytwornic wody lodowej
Carrier

W poprzednim artykule na ten temat (RI 1–2/2010) przeprowadzono kalkulację oszczędności dla dwóch agregatów chłodniczych cechujących się różnymi wskaźnikami  efektywności energetycznej przy obciążeniu częściowym ESEER. Przykład obliczeniowy dotyczył parametrów wody ziębniczej w instalacji, zgodnych z programem certyfikacji Eurovent dla agregatów chłodniczych, tj. czystej wody o temperaturze 7/12°C. Z uwagi na to, że praca systemów klimatyzacyjnych wiąże się jednak często z parametrami cieczy odbiegającymi od warunków Eurovent, zasadnicze wydaje się pytanie, czy wskaźnik ESEER może obrazować rzeczywiste koszty eksploatacji agregatów wody ziębniczej.

Systemy klimatyzacji komfortu cechują się wysoką amplitudą zmienności zysków ciepła zarówno w ciągu doby, jak i całego sezonu. Towarzyszące maksymalnej temperaturze zewnętrznej zyski ciepła stanowią punkt odniesienia w doborze urządzeń klimatyzacyjnych. Jednak maksymalne zyski ciepła występują jedynie przez bardzo krótki okres w ciągu sezonu i deklarowanie przez producentów wskaźników EER (odnoszących się do pracy urządzeń klimatyzacyjnych z pełnym obciążeniem cieplnym) w systemach klimatyzacji komfortu nie obrazuje rzeczywistej efektywności energetycznej urządzeń.

Zagadnienie i problematyka efektywności energetycznej dla częściowych obciążeń cieplnych zostały zauważone także przez producentów innych urządzeń klimatyzacyjnych, np. klimatyzatorów, dla których sporządzane będą nowe charakterystyki uwzględniające zmienność efektywności energetycznej w zależności od obciążenia obiektu klimatyzowanego.

Wprowadzone w 2008 r. do programu certyfikacji agregatów chłodniczych (LCP – Liquid Chilling Packages) na stronach Euroventu wskaźniki ESEER, obok ówcześnie publikowanych wskaźników EER, pozwoliły na dokładniejszą analizę przyszłych kosztów eksploatacji agregatów wody ziębniczej. Z uwagi na to, że agregaty chłodnicze są często wykorzystywane w systemach klimatyzacji komfortu, wprowadzone wskaźniki ESEER umożliwiły zobrazowanie efektywności energetycznych agregatów dla bardziej rzeczywistych warunków pracy.

Oczywiście nie należy automatycznie bagatelizować i obniżać rangi wskaźników efektywności energetycznej EER liczonych dla warunków pełnego obciążenia cieplnego, gdyż charakterystyka wielu systemów oscyluje wokół maksymalnego obciążenia (80–100%) utrzymującego się przez dłuższy czas (serwerownie, procesy technologiczne itp.). Dla takich instalacji wskaźnik EER będzie dalej zasadniczym wykładnikiem efektywności energetycznej.

Liczony dla warunków zmiennego obciążenia cieplnego wskaźnik ESEER powinien być brany pod uwagę przy weryfikacji kosztów eksploatacji systemów charakteryzujących się zmiennym obciążeniem cieplnym, a w szczególności systemów klimatyzacji komfortu.

Definicja ESEER wg Euroventu

Wskaźnik ESEER oraz sposób jego obliczania został zdefiniowany w programie certyfikacji Eurovent. Program ten definiuje osiągi i cechy charakterystyczne urządzeń dla jednakowych warunków pracy. Warunki odniesienia zostały sprecyzowane i dotyczą każdego urządzenia podlegającego certyfikacji, co pozwala na wiarygodne porównanie agregatów chłodniczych różnych producentów.

W tabeli 1 przedstawiono warunki odniesienia, dla których deklarowane są osiągi urządzeń. Wartość wskaźnika ESEER jest obliczana na podstawie efektywności energetycznej dla danego obciążenia cieplnego, tj. 100, 75, 50 i 25%, przy zachowaniu odpowiedniej wagi współczynników. Danemu obciążeniu cieplnemu odpowiada konkretna temperatura powietrza zewnętrznego (dla agregatów chłodzonych powietrzem) lub wody (dla agregatów chłodzonych cieczą), zgodnie z tabelą 2.

Wskaźnik ten kalkulowany jest z wykorzystaniem poniższej zależności:
Wskaźnik ESEER

z zachowaniem tabelarycznych wartości wskaźników wagowych:

Wskaźnik ESEER

Patrząc na powyższy wzór, można odnieść wrażenie, że wskaźnik ESEER może być z łatwością policzony dla każdego agregatu wody ziębniczej na podstawie parametrów wydajności chłodniczej oraz poboru mocy elektrycznej przez sprężarki. Dane te są zazwyczaj deklarowane dla różnych temperatur wody w biuletynach technicznych głównych producentów. Niestety sposób kalkulacji jest bardziej skomplikowany.

Rzeczywisty i szacunkowy koszt zużycia energii przez agregaty Rzeczywisty koszt zużycia energii elektrycznej przez agregat wody ziębniczej będzie wynikał z kosztów poniesionych przez użytkownika systemu. Można jednak prognozować, jak będzie się kształtowało zużycie energii m.in. na podstawie deklarowanego przez producentów wskaźnika ESEER.

Nie jest on idealny (dotyczy z góry narzuconych parametrów pracy instalacji), ale obecnie jest jedynym i najlepszym wskaźnikiem pomocnym przy sporządzaniu kalkulacji zużycia energii elektrycznej przez agregaty wody ziębniczej dla systemów klimatyzacji komfortu (w porównaniu do wskaźników EER definiowanych dla warunków pełnego obciążenia).

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl