RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wskaźnik ESEER a realne koszty eksploatacji

ESEER ratio and the real cost of energy consumption

Wskaźnik ESEER stosowany jest m.in. przy doborze wytwornic wody lodowej
Carrier

Wskaźnik ESEER stosowany jest m.in. przy doborze wytwornic wody lodowej


Carrier

W poprzednim artykule na ten temat (RI 1–2/2010) przeprowadzono kalkulację oszczędności dla dwóch agregatów chłodniczych cechujących się różnymi wskaźnikami efektywności energetycznej przy obciążeniu częściowym ESEER. Przykład obliczeniowy dotyczył parametrów wody ziębniczej w instalacji, zgodnych z programem certyfikacji Eurovent dla agregatów chłodniczych, tj. czystej wody o temperaturze 7/12°C. Z uwagi na to, że praca systemów klimatyzacyjnych wiąże się jednak często z parametrami cieczy odbiegającymi od warunków Eurovent, zasadnicze wydaje się pytanie, czy wskaźnik ESEER może obrazować rzeczywiste koszty eksploatacji agregatów wody ziębniczej.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Systemy klimatyzacji komfortu cechują się wysoką amplitudą zmienności zysków ciepła zarówno w ciągu doby, jak i całego sezonu. Towarzyszące maksymalnej temperaturze zewnętrznej zyski ciepła stanowią punkt odniesienia w doborze urządzeń klimatyzacyjnych. Jednak maksymalne zyski ciepła występują jedynie przez bardzo krótki okres w ciągu sezonu i deklarowanie przez producentów wskaźników EER (odnoszących się do pracy urządzeń klimatyzacyjnych z pełnym obciążeniem cieplnym) w systemach klimatyzacji komfortu nie obrazuje rzeczywistej efektywności energetycznej urządzeń.

Zagadnienie i problematyka efektywności energetycznej dla częściowych obciążeń cieplnych zostały zauważone także przez producentów innych urządzeń klimatyzacyjnych, np. klimatyzatorów, dla których sporządzane będą nowe charakterystyki uwzględniające zmienność efektywności energetycznej w zależności od obciążenia obiektu klimatyzowanego.

Wprowadzone w 2008 r. do programu certyfikacji agregatów chłodniczych (LCP – Liquid Chilling Packages) na stronach Euroventu wskaźniki ESEER, obok ówcześnie publikowanych wskaźników EER, pozwoliły na dokładniejszą analizę przyszłych kosztów eksploatacji agregatów wody ziębniczej. Z uwagi na to, że agregaty chłodnicze są często wykorzystywane w systemach klimatyzacji komfortu, wprowadzone wskaźniki ESEER umożliwiły zobrazowanie efektywności energetycznych agregatów dla bardziej rzeczywistych warunków pracy.

Oczywiście nie należy automatycznie bagatelizować i obniżać rangi wskaźników efektywności energetycznej EER liczonych dla warunków pełnego obciążenia cieplnego, gdyż charakterystyka wielu systemów oscyluje wokół maksymalnego obciążenia (80–100%) utrzymującego się przez dłuższy czas (serwerownie, procesy technologiczne itp.). Dla takich instalacji wskaźnik EER będzie dalej zasadniczym wykładnikiem efektywności energetycznej.

Liczony dla warunków zmiennego obciążenia cieplnego wskaźnik ESEER powinien być brany pod uwagę przy weryfikacji kosztów eksploatacji systemów charakteryzujących się zmiennym obciążeniem cieplnym, a w szczególności systemów klimatyzacji komfortu.

Definicja ESEER wg Euroventu

Wskaźnik ESEER oraz sposób jego obliczania został zdefiniowany w programie certyfikacji Eurovent. Program ten definiuje osiągi i cechy charakterystyczne urządzeń dla jednakowych warunków pracy. Warunki odniesienia zostały sprecyzowane i dotyczą każdego urządzenia podlegającego certyfikacji, co pozwala na wiarygodne porównanie agregatów chłodniczych różnych producentów.

W tabeli 1 przedstawiono warunki odniesienia, dla których deklarowane są osiągi urządzeń. Wartość wskaźnika ESEER jest obliczana na podstawie efektywności energetycznej dla danego obciążenia cieplnego, tj. 100, 75, 50 i 25%, przy zachowaniu odpowiedniej wagi współczynników. Danemu obciążeniu cieplnemu odpowiada konkretna temperatura powietrza zewnętrznego (dla agregatów chłodzonych powietrzem) lub wody (dla agregatów chłodzonych cieczą), zgodnie z tabelą 2.

Tabela 1. Definicja parametrów pracy, dla których dokonuje się zestawień osiągów urządzeń klimatyzacyjnych w Eurovent [2]

Tabela 1. Definicja parametrów pracy, dla których dokonuje się zestawień osiągów urządzeń klimatyzacyjnych w Eurovent [2]


 

Definicja parametrów pracy wg Euroventu

Tabela 2. Definicja parametrów pracy wg Euroventu koniecznych do spełnienia w celu oszacowania wskaźnika efektywności energetycznej dla obciążeń częściowych ESEER [2]


 

Wskaźnik ten kalkulowany jest z wykorzystaniem poniższej zależności:

Wzór 1

z zachowaniem tabelarycznych wartości wskaźników wagowych:

Wzór 2

Patrząc na powyższy wzór, można odnieść wrażenie, że wskaźnik ESEER może być z łatwością policzony dla każdego agregatu wody ziębniczej na podstawie parametrów wydajności chłodniczej oraz poboru mocy elektrycznej przez sprężarki. Dane te są zazwyczaj deklarowane dla różnych temperatur wody w biuletynach technicznych głównych producentów. Niestety sposób kalkulacji jest bardziej skomplikowany. Rzeczywisty i szacunkowy koszt zużycia energii przez agregaty Rzeczywisty koszt zużycia energii elektrycznej przez agregat wody ziębniczej będzie wynikał z kosztów poniesionych przez użytkownika systemu. Można jednak prognozować, jak będzie się kształtowało zużycie energii m.in. na podstawie deklarowanego przez producentów wskaźnika ESEER.

Nie jest on idealny (dotyczy z góry narzuconych parametrów pracy instalacji), ale obecnie jest jedynym i najlepszym wskaźnikiem pomocnym przy sporządzaniu kalkulacji zużycia energii elektrycznej przez agregaty wody ziębniczej dla systemów klimatyzacji komfortu (w porównaniu do wskaźników EER definiowanych dla warunków pełnego obciążenia).

Szacunkowy koszt zużycia energii elektrycznej związany z pracą agregatu wody ziębniczej może być skalkulowany na podstawie następującego wzoru:

Wzór 3

gdzie:

ΣEel – sumaryczne zużycie energii elektrycznej [kWh],

ΣEch – sumaryczne zapotrzebowanie na energię chłodniczą [kWh],

ESEER – europejski sezonowy współczynnik efektywności energetycznej [–].

W poprzednim artykule [1] na podstawie tego wzoru przedstawiono przykładowy sposób kalkulacji sumarycznego zużycia energii elektrycznej przez pracujący agregat chłodniczy. Zapotrzebowanie na energię chłodniczą do schłodzenia pomieszczenia lub powietrza świeżego powinno być jednak każdorazowo kalkulowane dla rozpatrywanego obiektu. Autor przedstawił obliczenia dla parametrów pracy instalacji według Eurovent i poinformował, że dla parametrów pracy instalacji odbiegających od warunków podawanych przez Eurovent konieczne jest określenie nowej wartości wskaźnika ESEER dla projektowych warunków pracy systemu klimatyzacyjnego. Jak wynika z doświadczenia autora, kalkulacje takie są jednak dość skomplikowane dla inżyniera niemającego doświadczenia w tej dziedzinie.

Skomplikowana kalkulacja ESEER

Dla innych parametrów pracy niż określone i zdefiniowane w programie certyfikacji Eurovent zmieni się wartość wskaźnika ESEER. W publikacjach i materiałach producentów zazwyczaj nie są przedstawiane bardziej szczegółowe założenia, dla których kalkulowane są te wskaźniki. Natomiast parametrom wody i powietrza przedstawionym w programie certyfikacji Eurovent towarzyszą takie dodatkowe założenia.Wydajność chłodnicza przy częściowym obciążeniu cieplnym oraz zmienne temperatury płynów chłodzących skraplacz mające na nią wpływ w odniesieniu do warunków znamionowych muszą dodatkowo spełniać następujące wymagania:

  1. dla agregatów wody ziębniczej chłodzonych powietrzem:
    1. wyjściowa temperatura wody z parowacza musi być ustawiona na 7°C,
    2. strumień wody przepływającej przez parowacz odpowiada znamionowemu strumieniowi wody (jest stały),
    3. strumień powietrza chłodzącego skraplacz jest regulowany przez układ automatyki agregatu;
  2. dla agregatów wody ziębniczej chłodzonych powietrzem:
    1. wyjściowa temperatura wody z parowacza musi być ustawiona na 7°C,
    2. strumień wody przepływającej przez parowacz i skraplacz odpowiada znamionowym przepływom wody przez te wymienniki (jest stały),
    3. strumień wody przepływającej przez skraplacz jest regulowany przez układ automatyki agregatu. Jeśli agregat nie pozwala na jego regulację, strumień wody chłodzącej skraplacz odpowiada znamionowemu przepływowi wody przez skraplacz.

Te pozornie niewygórowane warunki zdecydowanie komplikują kwestię kalkulacji efektywności energetycznych dla różnych obciążeń cieplnych i dla odmiennych od warunków Eurovent parametrów pracy. Przy założeniu stałego przepływu przez parowacz oraz stałej temperatury wody na wyjściu z parowacza częściowe obciążenia cieplne oznaczają, że temperatura wody powracającej z instalacji będzie się zmieniać.

Zakładając Δt wody na poziomie 5°C, zmianom obciążeń co 25% (zgodnie z Eurovent) towarzyszą zmiany temperatury wody na powrocie co 1,25 K (5 K/0,25 = 1,25 K). Przy takich założeniach temperatura wody powracającej z instalacji dla częściowych obciążeń cieplnych będzie wynosić:

    • dla obciążenia 100%: 7/12°C,
    • dla obciążenia 75%: 7/10,75°C,
    • dla obciążenia 50%: 7/9,5°C,
    • dla obciążenia 25%: 7/8,25°C.

Oznacza to, że efektywność energetyczna dla różnej temperatury powietrza i wody chłodzącej skraplacz powinna być odczytywana dla danego obciążenia w odniesieniu do powyższych temperatur i ?t na parowaczu. Pojawia się tu problem, gdyż dane podawane w biuletynach technicznych producentów są co prawda deklarowane dla różnych temperatur wody i powietrza chłodzącego skraplacz, ale dotyczą stałej Δt wody na parowaczu, zazwyczaj równej 5 K (tab. 3).

Przykładowe dane techniczne wybranego agregatu wody ziębniczej

Tabela 3. Przykładowe dane techniczne (wydajność chłodnicza, pobór mocy elektrycznej) wybranego agregatu wody ziębniczej [3]. Do poboru mocy elektrycznej przez sprężarki należy dodać pobór mocy elektrycznej przez wentylatory. Program certyfikacji Eurovent definiuje sumaryczny pobór mocy przez sprężarki i wentylatory


 

Wartości wydajności chłodniczej i poboru mocy elektrycznej odczytane z biuletynów technicznych producentów, np. dla parametrów powietrza chłodzącego skraplacz 35, 30, 25 i 20°C (agregaty chłodzone powietrzem), będą dotyczyć Δt wody na parowaczu w wysokości 5 K, zatem dla warunków częściowego obciążenia cieplnego i różnych temperatur powrotu cieczy z instalacji będą się one różniły (należy również pamiętać o wymogu stałej temperatury wody na wyjściu z parowacza w wysokości 7°C). Efektywności agregatu EER dla odpowiednich obciążeń cieplnych (100, 75, 50 i 25%) oraz zmiennych temperatur wody na parowaczu towarzyszących zmiennym obciążeniom cieplnym będą niższe (tab. 4).

Wartości temperatury odparowania dla wody na parowaczu równej 7/12°C będą wyższe niż np. dla wody o temperaturze 7/8,25°C. Jednak, co najważniejsze, należy pamiętać, że agregaty chłodnicze przeznaczone do systemów charakteryzujących się zmiennym obciążeniem cieplnym cechują się wzrostem efektywności energetycznej w miarę zmniejszania się obciążenia cieplnego systemu klimatyzacyjnego.

Wartość wskaźnika ESEER będzie wzrastać w miarę wyłączania poszczególnych stopni regulacji wydajności. Agregat pracuje w takich warunkach z przewymiarowanymi powierzchniami parowacza i skraplacza, co wpływa na wzrost efektywności. To również powoduje niemożność przewidzenia wzrostu wskaźnika efektywności przy obciążeniu częściowym. Reasumując, obydwa powyższe zjawiska wzajemnie na siebie wpływają, co skutecznie uniemożliwia określenie wartości wskaźnika ESEER dla innych niż Euroventu parametrów pracy na podstawie danych zawartych w biuletynach technicznych producentów (Δt = 5 K).

Określanie wskaźnika ESEER dla innych niż Euroventu parametrów pracy systemu

Z przytoczonych w poprzednim podrozdziale informacji wynika, że określenie wskaźnika ESEER dla parametrów różniących się od warunków zdefiniowanych w programie certyfikacji Eurovent jest problematyczne. Trudność ta nie dotyczy tylko powyższych przykładów.

Jak wspomniano, Eurovent definiuje konieczność utrzymania stałej temperatury wyjściowej z parowacza agregatu równej 7°C. Przykładowo jeden z producentów agregatów wody ziębniczej oferuje funkcję tzw. Dynamic Supply Temperature – DST (zmienna temperatura wyjściowa) [3]. Funkcja ta jest zasadna dla systemów i rozwiązań, w których nie ma konieczności utrzymania stałej temperatury wody wejściowej (np. zasilanie klimakonwektorów wentylatorowych).

Rozwiązanie to nie powinno być stosowane w przypadku systemów, w których realizowane jest osuszanie powietrza (wymóg stałej temperatury zasilania chłodnicy), i procesów technologicznych wymagających stałej temperatury zasilania itp. Działanie tej funkcji polega na tym, że agregat steruje zespołem sprężarek w funkcji temperatury wody powracającej z instalacji (wlot na parowacz), a nie temperatury wody wyjściowej (wylot z parowacza).

Gdy temperatura wody powracającej z instalacji, np. przy nastawie 7/12°C, wzrasta powyżej 12°C, załączana jest pierwsza sprężarka lub pierwszy stopień regulacji wydajności. Przy pracującej jednej sprężarce i dalszym wzroście temperatury do ponad 12°C załączana jest kolejna sprężarka lub kolejny stopień regulacji wydajności.

Funkcja ta pozwala na dodatkowe oszczędności energetyczne, gdyż przy zmniejszonym obciążeniu cieplnym temperatura wody w instalacji będzie utrzymywana na wyższym poziomie niż przy stałej temperaturze wody wyjściowej na poziomie 7°C. Będzie ona po prostu oscylować wokół temperatury 12°C. Podobnie jak poprzednio, można wyznaczyć dla tej funkcji temperatury wody w instalacji odpowiadające zmiennemu obciążeniu cieplnemu:

    • dla obciążenia 100%: 12/7°C,
    • dla obciążenia 75%: 12/8,25°C,
    • dla obciążenia 50%: 12/9,5°C,
    • dla obciążenia 25%: 12/10,75°C.

Takie temperatury na parowaczu będą generowały wyższe efektywności energetyczne niż w przypadku stałej temperatury wody wyjściowej równej 7°C. Producent deklaruje efektywności dla różnych obciążeń cieplnych według Euroventu przy niespełnieniu tylko jednego warunku – utrzymania stałej temperatury wody wyjściowej (tab. 4).

Dane techniczne agregatów wody

Tabela 4. Przykładowe dane techniczne (wydajność chłodnicza, pobór mocy elektrycznej) wybranego typoszeregu agregatów wody ziębniczej [3]. Kolor czarny – dane spełniające wszystkie warunki Eurovent (stała temperatura wody wyjściowej 7°C, stały przepływ wody przez parowacz, temperatura wody wejściowej zmienna zależna od obciążenia systemu), kolor niebieski – agregaty z uwzględnieniem tzw. funkcji Dynamic Supply Temperature (zmienna temperatura wyjściowa), wszystkie dane spełniają warunki Eurovent z wyjątkiem stałej temperatury wody wyjściowej (wejściowej)


 

Jeżeli jednak nie ma przeciwwskazań co do parametrów instalacji, nierozsądnym byłoby niewykorzystanie tej funkcji w celu pozyskania dalszych oszczędności energetycznych przez system klimatyzacji. Z kolei jeśli funkcja ta zostanie wykorzystana podczas pracy systemu klimatyzacji, może ona przysparzać osobie bez doświadczenia dodatkowych problemów związanych z określeniem wskaźnika ESEER dla takiego sposobu regulacji agregatu chłodniczego.

W celu oszacowania wskaźnika ESEER przez osobę z odpowiednim wykształceniem i wiedzą techniczną konieczne jest publikowanie przez producentów bardziej szczegółowych informacji na temat zmian efektywności energetycznej dla różnych stopni regulacji wydajności agregatu (zmienne obciążenie cieplne odpowiadające parametrom pracy instalacji) oraz temperatur powietrza zewnętrznego lub wody chłodzącej skraplacz. Przykładowe szczegółowe dane przedstawione zostały przez jednego z producentów w biuletynie technicznym.

W tabelach 5 i 6 można zaobserwować przebieg zmian efektywności energetycznej dla różnej temperatury powietrza wlotowego na skraplacz (typoszereg agregatów chłodzonych powietrzem) oraz dla różnych dostępnych stopni regulacji wydajności. Dane te zostały przedstawione dla warunków pracy Euroventu, a także z uwzględnieniem zastosowania opisanej powyżej funkcji zmiennej temperatury wody wyjściowej (DST). Im więcej szczegółowych danych, tym łatwiejsze będzie oszacowanie wartości wskaźnika ESEER dla różnych warunków pracy systemu klimatyzacji.

Przykładowe dane techniczne

Tabela 5. Przykładowe dane techniczne (wydajność chłodnicza, pobór mocy elektrycznej) dla każdego ze stopnia regulacji wydajności chłodniczej przykładowego typoszeregu agregatów wody ziębniczej [3]. Dane spełniają wszystkie warunki Euroventu i umożliwiają przeprowadzenie bardziej precyzyjnych kalkulacji dotyczących wskaźników ESEER dla innych niż Euroventu warunków pracy


 

Podsumowanie i wnioski

Wskaźnik ESEER definiowany w programie certyfikacji Eurovent umożliwia wiarygodne porównanie urządzeń różnych producentów i wskazanie tego, który będzie generował najniższe koszty eksploatacji (najwyższy wskaźnik ESEER). Jednak przedstawiona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury metodologia obliczania charakterystyki energetycznej budynku [4] w sposób marginalny opisuje kalkulacje dotyczące pracy systemów chłodzenia.

Konieczne jest wprowadzenie definicji nowej wartości wskaźnika – ESEER’ – kalkulowanego dla innych niż Euroventu parametrów pracy (‘ – dla nowych warunków pracy systemu). Przyjęcie wartości wskaźników ESEER z katalogów producentów dla warunków pracy innych, niż zostały określone przez Eurovent, wprowadza zafałszowanie w kalkulacji zużycia energii przez źródło chłodu na cele chłodnicze.

Konieczne staje się oszacowanie nowych wartości wskaźników dla obliczeniowych warunków pracy systemów klimatyzacyjnych (parametry wody ziębniczej, ?t wody na parowaczu, różne algorytmy sterowania, w tym w funkcji temperatury wody wejściowej do agregatu itp.). Jest to możliwe w przypadku opublikowania przez producentów bardziej szczegółowych danych technicznych urządzeń (wydajność chłodnicza, pobór mocy elektrycznej dla każdego stopnia regulacji wydajności itp.).

Kalkulacje te powinny być przeprowadzane na podstawie wiarygodnych danych technicznych, przez osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie praktyczne. Obecne praktyki spotykane na rynku, w tym przypadki podawania nieprawdziwych danych w kartach doborów technicznych urządzeń przez niektórych przedstawicieli producentów,  powodują konieczność weryfikacji przez projektantów i innych zainteresowanych wiarygodności deklarowanych wskaźników (np. w Eurovent i w biuletynach technicznych producentów).

Literatura

  1. Adamski B., Wartość wskaźnika ESEER a realne koszty eksploatacji, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2010.
  2. www.eurovent-certification.com.
  3. Biuletyny techniczne firmy Clivet.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość technicznoużytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201/2008, poz. 1240).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.