Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 1)

Air filters in hospital air-conditioning and ventilation fittings (Part 1)
Filtry HEPA do instalacji wentylacyjnych w obudowie kasetowej
Filtry HEPA do instalacji wentylacyjnych w obudowie kasetowej
TROX

Stosowanie filtrów w instalacji klimatyzacji i wentylacji jest nieodzowne m.in. dla zapewnienia ochrony przed zanieczyszczeniami osadzającymi się na jej elementach, prowadzącymi do uszkodzenia elementów składowych instalacji. Jednak głównym powodem, dla którego stosuje się filtry powietrza w instalacjach wentylacyjnych służby zdrowia, są wymagania higieniczno-epidemiologiczne, dotyczące zarówno czystości powietrza dostarczanego do pomieszczeń, jak i usuwanego.

Zastosowanie w szpitalach instalacji klimatyzacji i wentylacji ma na celu utrzymanie właściwej jakości powietrza wewnętrznego. O jakości tego powietrza decydują nie tylko parametry fizyczne, ale również jego czystość. Z uwagi na przebywanie w szpitalach ludzi chorych, z obniżoną odpornością, istotną rolę w pojęciu „jakości powietrza” odgrywa jego czystość mikrobiologiczna.

O czystości mikrobiologicznej powietrza w wentylowanych pomieszczeniach decydują cztery podstawowe procesy zachodzące podczas pracy instalacji klimatyzacji i wentylacji, a mianowicie [8]:

  • pobieranie z otoczenia powietrza zewnętrznego wraz z jego zanieczyszczeniami pyłowymi i mikrobiologicznymi,
  • emisja własna na skutek kolonizacji instalacji przez mikroorganizmy, na ogół środowiskowe,
  • oczyszczanie przepływającego przez instalację powietrza z zanieczyszczeń pyłowych i środowiskowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych i doprowadzanie go do wentylowanych pomieszczeń,
  • usuwanie zanieczyszczeń powietrza powstałych na skutek emisji wewnętrznej w pomieszczeniach poprzez rozcieńczanie lub wypieranie zanieczyszczeń przez czyste powietrze dostarczane z instalacji.

Redukcja poziomu zanieczyszczeń mikrobiologicznych w wymienionych procesach i ograniczanie emisji zanieczyszczeń powstających wewnątrz wentylowanych pomieszczeń wpływają na efekt, jakim jest obniżenie ryzyka występowania zakażeń przenoszonych drogą powietrzną. Elementami instalacji klimatyzacji i wentylacji koniecznymi do osiągania czystego powietrza są filtry. Ich zadaniem jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń: zarówno cząstek stałych, pyłów, jak i mikroorganizmów. 

Powietrze to aerozol, który składa się z gazowej fazy ciągłej, jaką jest czyste powietrze, oraz fazy rozproszonej, którą najczęściej są ciała stałe lub ciecz w postaci kropel. Filtracja polega na oddzielaniu przez powierzchnię filtracyjną cząstek zawieszonych w strumieniu przepływającego powietrza. Odfiltrowywane zanieczyszczenia są zazwyczaj bardzo zróżnicowane pod względem kształtu i rozmiaru i z tego względu proces oczyszczania powietrza jest w wielu przypadkach procesem złożonym, np. materia ożywiona zachowuje się często jak cząstka stała, ale niekiedy również jak kropla.

Do zjawisk fizycznych najczęściej wykorzystywanych w procesach filtracji zalicza się: zjawisko dyfuzji, zjawisko bariery, zjawisko sita, bezwładności i zjawisko oddziaływań elektrostatycznych, a w procesie filtracji mogą brać udział m.in. siły: grawitacji, bezwładności, odśrodkowe i oddziaływania elektrostatycznego (rys. 1).

W wysokoskutecznej filtracji powietrza (z filtrami HEPA i ULPA) działają przede wszystkim dwa mechanizmy oddzielania zanieczyszczeń: dyfuzja i zaczepienie. Dla cząstek większych od 1 µm najistotniejszym mechanizmem wytrącania zanieczyszczeń jest mechanizm bezwładności. Mechanizm osadzania grawitacyjnego ma znaczenie głównie dla cząstek dużych.

Czynny mechanizm oddzielania przez pojedyncze włókno zależy od: średnicy włókna, średnicy cząstek, prędkości przepływu, rozkładu cząstek przed włóknem, a także od rodzaju cząstki i materiału włókien oraz stanu ich powierzchni. Skuteczność frakcyjna zatrzymywania zanieczyszczeń na powierzchni filtracyjnej zmienia się w zależności od mechanizmu oddzielania i od średnicy zanieczyszczeń (rys. 2).

Zastosowanie filtrów, które są zdolne do zatrzymania cząstek będących zanieczyszczeniem powietrza, wymaga przynajmniej ogólnej znajomości wymiarów tych cząstek. Najczęściej stosuje się metodę, w której o wielkości oddzielanych z powietrza zanieczyszczeń decyduje rodzaj stosowanej przegrody filtracyjnej. Zanieczyszczenia gazowe oddziela się chemicznymi lub fizycznymi metodami sorpcji, w których substancje szkodliwe wiążą się z sorbentami.

Zazwyczaj do adsorbowania szkodliwych oraz niepożądanych gazowych i parowych zanieczyszczeń powietrza używa się filtrów z węglem aktywowanym. Znajdują one zastosowanie w wentylacji pomieszczeń, w których np. przygotowuje się leki cytostatyczne.

W praktyce dla uzyskania końcowej wymaganej czystości powietrza zazwyczaj konieczne jest zastosowanie filtracji stopniowanej (kaskadowej), w  skład której wchodzą:

  • I stopień filtracji – filtracja wstępna (inaczej: zgrubna),
  • II stopień filtracji – filtracja dokładna,
  • III stopień filtracji – filtracja absolutna, nazywana niekiedy filtracją aerozoli koloidalnych lub filtracją wysokoskuteczną.

Instalacje klimatyzacji i wentylacji posiadają najczęściej od jednego do kilku stopni filtracji. Na potrzeby pomieszczeń czystych szpitali stosuje się filtrację trójstopniową, składającą się z filtrów o rosnącej skuteczności filtracji. Do filtrów absolutnych zalicza się: filtry HEPA – High Efficiency Particulate Air Filter (H10–H14) i filtry ULPA – Ultra Low Penetration Air Filter (U15–U17).

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl