Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym

Inteligentny budynek
System wentylacji w budynku inteligentnym jest zwykle fragmentem zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach.
System wentylacji w budynku inteligentnym jest zwykle fragmentem zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach.
www.sxc.hu

Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie „budynkami inteligentnymi”. Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego domu energooszczędnego. System wentylacji jest w tym wypadku fragmentem większego zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach poprzez zautomatyzowane ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie i wentylację całego budynku. W artykule opisano proces zarządzania wentylacją w okresie zimowym.

Czy istnieją inteligentne budynki mieszkalne?

„Budynek inteligentny” to kierunek działań naukowców w przyszłości. Dziś jeszcze trudno mówić o inteligentnych domach czy budynkach, ponieważ nie spełniają one podstawowych założeń sztucznej inteligencji (AI), jak np. możliwość podejmowania decyzji na podstawie niepełnych danych czy przewidywanie. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją już systemy informatyczne, które by to potrafiły – są obecnie w fazie badań i testów.

Dzisiejsze „inteligentne domy” to budynki wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowane systemy automatyki realizujące określone działania będące reakcjami na sytuacje przewidziane przez projektantów i jako takie nie powinny być nazywane inteligentnymi, ale zautomatyzowanymi. Niemniej jednak w branży dość powszechnie funkcjonuje to pojęcie, trudno je zatem ignorować.

Przykładem może być energooszczędny budynek mieszkalny Galia o powierzchni 380 m2, który został oddany do użytku 10 lat temu jako dom zautomatyzowany. Jest on stale rozbudowywany i testowane są w nim niektóre funkcje sztucznej inteligencji będące wspomaganiem dla automatyki domowej. Być może stanie się on kiedyś budynkiem inteligentnym, obecnie jest budynkiem zasilanym całkowicie z energii odnawialnych: słońca, wiatru, lokalnego paliwa (uprawianych w pobliżu roślin), a co najważniejsze, jest w pełni sterowany przez BMS (Building Management System).

W budynku zastosowano system w technologii LON Works integrujący i zarządzający wszystkimi systemami technicznymi: ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, c.w.u., oświetlenia, mediów, alarmu, telewizji przemysłowej (ang. closed-circuit television), lokalnej elektrowni słonecznej i wiatrowej, a nawet zawartością szamba, podlewaniem ogrodu i działaniem otwartego basenu ogrodowego.

Wszystkie elementy były wprowadzane stopniowo i integrowane, tworząc ostatecznie jeden spójny system, którym mieszkańcy mogą zarządzać lokalnie za pomocą monitorów dotykowych lub zdalnie przez internet i telefon komórkowy. Uzasadnieniem dla wprowadzenia takiego systemu był rachunek ekonomiczny, który wskazuje, że zintegrowany system BMS tego typu pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w całym okresie użytkowania budynku.

Bez zaawansowanej automatyki nie byłoby możliwe tak skuteczne wykorzystanie energii odnawialnych – w okresie letnim całkowity koszt utrzymania budynku wynosi ok. 100 zł miesięcznie (energia elektryczna, c.w.u., klimatyzacja i podgrzewany basen), głównie dzięki czerpaniu energii ze słońca i wiatru.

Zimowy tryb pracy HVAC BMS

W skład systemu HVAC (ang. heating, ventilation and air conditioning) działającego w domu Galia wchodzi jeden z dostępnych na rynku rekuperatorów, w którym zostały wymienione wentylatory, oraz podwójny system dogrzewania powietrza po rekuperacji. Tuż za rekuperatorem umieszczono szeregowo dwa urządzenia grzewcze – kanałowy wymiennik z c.o. i elektryczny ogrzewacz powietrza.

Obydwa urządzenia sterowane są za pomocą BMS, przy czym w przypadku pierwszego jest to jedynie sterowanie on/off bez możliwości regulacji temperatury czynnika (pochodzącego z aktualnie dostępnego źródła c.o.), natomiast drugie urządzenie obsługuje sterownik będący fragmentem zintegrowanego BMS, umożliwiając regulację mocy grzałek w zakresie od 0 do 100%.

Głównymi „zimowymi” źródłami ciepła dla c.o. i c.w.u. są kominek z płaszczem wodnym oraz pompa ciepła, które w razie potrzeby automatycznie włączane są do systemu dogrzewania wentylacji. Należy zaznaczyć, że wspomniany wymiennik kanałowy traktowany jest jako kolejne urządzenie grzewcze w systemie HVAC, przy czym jest on włączany bezpośrednio do źródła c.o. (przed panelami rozdzielającymi) i w efekcie pojawia się w nim czynnik o temperaturze od 30 do 80°C (zależnie od aktualnie aktywnego źródła oraz zadanej przez BMS temperatury pracy dla c.o.).

Warto zaznaczyć, że kominek z płaszczem wodnym lub kocioł na biomasę (np. pelety) wydaje się elementem nieodzownym w domu energooszczędnym. Źródłem energii jest drewno i brykiet. Kominek wyposażony w dobry płaszcz wodny staje się źródłem wysokotemperaturowego czynnika grzewczego, który można wykorzystywać nie tylko w instalacji c.o. i c.w.u., ale także do dogrzewania powietrza po rekuperacji.

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl