Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym

Inteligentny budynek
System wentylacji w budynku inteligentnym jest zwykle fragmentem zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach.
System wentylacji w budynku inteligentnym jest zwykle fragmentem zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach.
www.sxc.hu

Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie „budynkami inteligentnymi”. Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego domu energooszczędnego. System wentylacji jest w tym wypadku fragmentem większego zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach poprzez zautomatyzowane ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie i wentylację całego budynku. W artykule opisano proces zarządzania wentylacją w okresie zimowym.

Czy istnieją inteligentne budynki mieszkalne?

„Budynek inteligentny” to kierunek działań naukowców w przyszłości. Dziś jeszcze trudno mówić o inteligentnych domach czy budynkach, ponieważ nie spełniają one podstawowych założeń sztucznej inteligencji (AI), jak np. możliwość podejmowania decyzji na podstawie niepełnych danych czy przewidywanie. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją już systemy informatyczne, które by to potrafiły – są obecnie w fazie badań i testów.

Dzisiejsze „inteligentne domy” to budynki wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowane systemy automatyki realizujące określone działania będące reakcjami na sytuacje przewidziane przez projektantów i jako takie nie powinny być nazywane inteligentnymi, ale zautomatyzowanymi. Niemniej jednak w branży dość powszechnie funkcjonuje to pojęcie, trudno je zatem ignorować.

Przykładem może być energooszczędny budynek mieszkalny Galia o powierzchni 380 m2, który został oddany do użytku 10 lat temu jako dom zautomatyzowany. Jest on stale rozbudowywany i testowane są w nim niektóre funkcje sztucznej inteligencji będące wspomaganiem dla automatyki domowej. Być może stanie się on kiedyś budynkiem inteligentnym, obecnie jest budynkiem zasilanym całkowicie z energii odnawialnych: słońca, wiatru, lokalnego paliwa (uprawianych w pobliżu roślin), a co najważniejsze, jest w pełni sterowany przez BMS (Building Management System).

W budynku zastosowano system w technologii LON Works integrujący i zarządzający wszystkimi systemami technicznymi: ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, c.w.u., oświetlenia, mediów, alarmu, telewizji przemysłowej (ang. closed-circuit television), lokalnej elektrowni słonecznej i wiatrowej, a nawet zawartością szamba, podlewaniem ogrodu i działaniem otwartego basenu ogrodowego.

Wszystkie elementy były wprowadzane stopniowo i integrowane, tworząc ostatecznie jeden spójny system, którym mieszkańcy mogą zarządzać lokalnie za pomocą monitorów dotykowych lub zdalnie przez internet i telefon komórkowy. Uzasadnieniem dla wprowadzenia takiego systemu był rachunek ekonomiczny, który wskazuje, że zintegrowany system BMS tego typu pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w całym okresie użytkowania budynku.

Bez zaawansowanej automatyki nie byłoby możliwe tak skuteczne wykorzystanie energii odnawialnych – w okresie letnim całkowity koszt utrzymania budynku wynosi ok. 100 zł miesięcznie (energia elektryczna, c.w.u., klimatyzacja i podgrzewany basen), głównie dzięki czerpaniu energii ze słońca i wiatru.

Zimowy tryb pracy HVAC BMS

W skład systemu HVAC (ang. heating, ventilation and air conditioning) działającego w domu Galia wchodzi jeden z dostępnych na rynku rekuperatorów, w którym zostały wymienione wentylatory, oraz podwójny system dogrzewania powietrza po rekuperacji. Tuż za rekuperatorem umieszczono szeregowo dwa urządzenia grzewcze – kanałowy wymiennik z c.o. i elektryczny ogrzewacz powietrza.

Obydwa urządzenia sterowane są za pomocą BMS, przy czym w przypadku pierwszego jest to jedynie sterowanie on/off bez możliwości regulacji temperatury czynnika (pochodzącego z aktualnie dostępnego źródła c.o.), natomiast drugie urządzenie obsługuje sterownik będący fragmentem zintegrowanego BMS, umożliwiając regulację mocy grzałek w zakresie od 0 do 100%.

Głównymi „zimowymi” źródłami ciepła dla c.o. i c.w.u. są kominek z płaszczem wodnym oraz pompa ciepła, które w razie potrzeby automatycznie włączane są do systemu dogrzewania wentylacji. Należy zaznaczyć, że wspomniany wymiennik kanałowy traktowany jest jako kolejne urządzenie grzewcze w systemie HVAC, przy czym jest on włączany bezpośrednio do źródła c.o. (przed panelami rozdzielającymi) i w efekcie pojawia się w nim czynnik o temperaturze od 30 do 80°C (zależnie od aktualnie aktywnego źródła oraz zadanej przez BMS temperatury pracy dla c.o.).

Warto zaznaczyć, że kominek z płaszczem wodnym lub kocioł na biomasę (np. pelety) wydaje się elementem nieodzownym w domu energooszczędnym. Źródłem energii jest drewno i brykiet. Kominek wyposażony w dobry płaszcz wodny staje się źródłem wysokotemperaturowego czynnika grzewczego, który można wykorzystywać nie tylko w instalacji c.o. i c.w.u., ale także do dogrzewania powietrza po rekuperacji.

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl