Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jakość powietrza a emisja z materiałów budowlanych

Zehnder

Przeciętny człowiek spędza prawie 90% dnia w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest narażony na działanie różnych zanieczyszczeń powietrza. Źródłami zanieczyszczeń są m.in. materiały budowlane – emitowane przez nie lotne związki organiczne mają niekorzystny wpływ na komfort i zdrowie ludzi. Przy „złym” wyposażeniu wnętrza lub niezoptymalizowanej wentylacji jakość powietrza w pomieszczeniu ulega znacznemu pogorszeniu, rośnie również ryzyko zagrożenia dla zdrowia jego użytkowników.

Stałe dążenie do ograniczania strat ciepła w budynkach prowadzi do sytuacji, w której projektanci zaczynają szukać możliwie tanich rozwiązań zmniejszania zapotrzebowania na ciepło. Gdy izolacja budynku jest już optymalna, do dyspozycji pozostaje powietrze wentylacyjne. Rola wentylacji w energetycznym aspekcie budynku rośnie, bo ilość ciepła potrzebna do ogrzania powietrza zewnętrznego bardzo często przekracza już wielkość strat ciepła przez przegrody (rys. 1).

Budynki są coraz szczelniejsze, ale zapotrzebowanie na tzw. świeże powietrze (w praktyce – powietrze zewnętrzne) jest stałe, bo wymagania higieniczne użytkowników są niezmienne. Każda próba redukcji ilości powietrza świeżego prowadzi nie tylko do pogorszenia komfortu w pomieszczeniach, ale może też zagrażać zdrowiu mieszkańców.

Wraz z ograniczeniem ilości powietrza w danym pomieszczeniu nie ulega zmianie ilość zanieczyszczeń pochodzących z materiałów budowlanych, ale zmieniają się ich stężenia. Główne źródła zanieczyszczeń we współczesnych budynkach obrazuje rys. 2. Jednym z najważniejszych jest emisja lotnych związków organicznych przez materiały budowlane.

Pomieszczenia coraz częściej wyposażane są w materiały emitujące związki organiczne zapachowo aktywne, gdyż współczesny przemysł ze względów produkcyjno-ekonomicznych intensywnie promuje materiały budowlane i wyposażenie budynku z tworzyw sztucznych.

Ocena emisji zanieczyszczeń przez materiały budowlane

Materiały budowlane emitują głównie, oprócz elementów ceramicznych czy mineralnych, lotne związki organiczne (VOC). W przeciwieństwie do gazowych związków nieorganicznych prawie wszystkie związki organiczne pobudzają zmysł węchu. Emisja związków VOC wiąże się często z przykrym zapachem i może być szkodliwa dla zdrowia, jest przez to istotna w ocenie jakości powietrza wewnętrznego.

Badania poziomu emisji związków organicznych przez materiały budowlane opisane zostały w normie EN ISO 16000-9 [1], jednak nie podano w niej metod przeprowadzania pomiarów sensorycznych. Stosuje się w tym celu kilka metod pomiarowych dla oceny zapachowej za pomocą ludzkiego nosa (sensorycznie).

Warunki brzegowe oraz procedura przeprowadzania badań emisji są we wszystkich krajach europejskich porównywalne. Zasada badania opiera się na określeniu powierzchniowego strumienia emisji VOC, który wydzielany jest przez produkt budowlany. Określane jest przy tym analitycznie stężenie związków VOC. W przypadku analizy sensorycznej wykorzystuje się ludzki nos oraz statystyczną ocenę odczuć zapachowych grupy testerów.

Badania prowadzane są na stanowisku pomiarów emisji, parametry termodynamiczne powietrza są ściśle określone i muszą być zachowane podczas pomiaru. Schematyczną budowę i opis stanowiska pomiarowego pokazano na rys. 3.
 
Stężenie emisyjne podczas pomiarów (cc) zależy od powierzchniowego strumienia powietrza, który jest parametrem służącym określeniu warunków pomiarowych emisji:

Jakość powietrza w budynku

gdzie:
cc – stężenie emisyjne podczas pomiarów [mg×m–3],
E – powierzchniowy strumień emisji [mg×m–2×h–1],
q – powierzchniowy strumień powietrza [m3×h–1×m–2],
L – współczynnik wypełnienia [m2×m–3 wolnej przestrzeni],
n – wymiana powietrza w pomieszczeniu referencyjnym [h–1].

Powierzchniowy strumień powietrza q wyraża stosunek powierzchni materiału do wolnej objętości komory pomiarowej:

Jakość powietrza w budynku

gdzie:
VP – strumień powietrza w komorze emisyjnej [m3×s–1],
AP – wentylowana powierzchnia materiału w komorze emisyjnej [m2].

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl