Nowy zawód – technik OZE

Jak zostać technikiem OZE i czy to się opłaca
Jak zostać technikiem OZE i czy to się opłaca
www.sxc.hu

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Szczegółowy wykaz zakresu kształcenia w tym zawodzie i jego celów, czyli umiejętności fachowych, które zdobyć musi uczeń lub słuchacz, zawiera rozporządzenie w sprawie podstaw programowych (DzU nr 100/2011, poz. 582). Znaleźć tam można także zalecenia dotyczące odpowiedniego wyposażenia pracowni i warsztatów (Czytaj więcej na te temat). Zainteresowani mogą też zajrzeć do programu nauczania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Jak zostać technikiem OZE i czy to się opłaca?

Mówi mgr inż. Grzegorz Błachut – kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół w Bielawie, doradca zawodowy i nauczyciel przedmiotów zawodowych.

  • Jakie specjalne umiejętności będzie miał absolwent technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej? Co pozwoli mu odnieść sukces?

Taki absolwent zdobędzie wiele umiejętności: organizowanie i wykonywanie montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, ich konserwowanie, naprawianie i kontrolowanie urządzeń czy sporządzanie kosztorysów, ofert i umów.

Będzie miał też wyjątkowe kompetencje zawodowe, do których zaliczyłbym: określanie warunków lokalizacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz możliwości ich zastosowania w budownictwie (w tym energooszczędnym), montaż i dokonywanie przeglądów technicznych, konserwacji urządzeń i instalacji OZE, znajomość przepisów prawa budowlanego i prawa energetycznego, wykonywanie rysunków (odręcznie i z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych), znajomość zasad sporządzania harmonogramów budowlanych, wykonywania przedmiaru i obmiaru robót budowlanych.

Technik taki zostanie ponadto wyposażony w wiedzę i umiejętności z zakresu tradycyjnych technologii instalacyjnych, wykorzystujących źródła i systemy energetyki konwencjonalnej, oraz racjonalnego gospodarowania energią.

Tak liczne umiejętności pozwolą mu znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach, w firmach wykonawczych, instalatorskich oraz budowlanych stosujących różne technologie, a także np. w jednostkach samorządowych.

  • Jakie są perspektywy na dobre zarobki w tym zawodzie?

Coraz więcej inwestycji związanych z OZE sprawia, że zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wydaje się być zawodem przyszłości i już niedługo będzie bardzo poszukiwany na rynku pracy.

Na dachach naszych domów pojawia się coraz więcej kolektorów słonecznych, a kotły na biomasę są już powszechnie stosowane, podobnie jak pompy ciepła. Szczególnie dużo takich instalacji pojawiło się już w miejscowościach turystycznych i na osiedlach domów jednorodzinnych pod miastami. Szansą dla instalacji na biomasę będą również tereny, na których uprawia się rośliny energetyczne i wykorzystuje słomę do produkcji pelet. Do montażu, eksploatacji i serwisowania tych urządzeń poszukiwani będą w pierwszej kolejności technicy OZE.

 

 

Tytuł technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej umożliwi absolwentom podjęcie pracy w firmach specjalizujących się w technice instalacyjnej, grzewczej czy klimatyzacyjnej, oraz firmach konsultingowych i doradczych na terenie całego kraju. Wykwalifikowane osoby mogą też prowadzić samodzielną działalność usługową, montując instalacje słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę.

Na zarobki wpłyną na pewno: specyfika danego regionu, wielkość miasta, poziom bezrobocia i stopień  rozwoju branży. W dużym mieście młody technik może zarobić ok. 2 tys. zł, a fachowiec z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie – 5 tys. zł i więcej. Natomiast specjalista mający własną działalność handlowo-usługową i zajmujący się montowaniem i serwisowaniem instalacji i urządzeń energetyki odnawialnej może liczyć na znacznie wyższe dochody.

  • A jak ktoś dorosły i już pracujący, mający wykształcenie zawodowe lub średnie, może zostać technikiem OZE?

Zawód można zdobyć na razie w ramach 4-letniego technikum na podbudowie gimnazjum. Zgodnie z zeszłorocznymi zmianami systemu oświaty nabywanie poszczególnych kwalifikacji zawodowych w systemie pozaszkolnym może odbywać się też na kursach kwalifikacyjnych. Ich ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu i po jego zdaniu uzyskanie świadectwa potwierdzającego daną kwalifikację.

W praktyce dorośli z zasadniczym wykształceniem zawodowym będą musieli najpierw zdobyć średnie wykształcenie – ukończyć liceum ogólnokształcące, także eksternistycznie, bez konieczności zdawania egzaminu maturalnego. To otworzy im drogę do kursów kwalifikacyjnych, a później do egzaminów w zakresie kwalifikacji: montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Dyplom technika OZE otrzymają po zdaniu obu egzaminów.

Łatwiej będą mieli ci, którzy skończyli technikum w innym zawodzie, bo wystarczy, by teraz przeszli tylko kurs kwalifikacyjny i zdali egzaminy. Kursy takie będą mogły organizować szkoły publiczne i niepubliczne oraz inne placówki, w tym centra kształcenia zawodowego lub ustawicznego. O te kursy można pytać w placówkach doradztwa zawodowego w swoim mieście lub regionie.

Zespół Szkół w Bielawie w latach 2004–2008 prowadził eksperymentalne kształcenie w zawodzie technika OZE. Ten pedagogiczny eksperyment oceniono pozytywnie i nowy zawód znalazł się w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego. Teraz i inne szkoły, w całej Polsce, kształcić będą techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

   02.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawnie zaprojektować system klimatyzacji w biurowcu »

klimatyzatory kasetonowe Jaśminowy zapach z klimatyzacji? Jak to możliwe »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 klimatyzacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Zdradzamy sposób do pozyskania środków na  zwiększenie efektywności energetycznej »

Odczego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

płyny do instalacji

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
cichy oszczedny klimatyzator projektowanie instalacji
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie »

wiem więcej »

 Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Internet rzeczy - poznaj jego zastosowanie w instalacjach »
kanalizacja internet rzeczy
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić instalację elektryczną »

elektrobohaterzy wago

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Zdradzamy sposób na gospodarowanie wody opadowej »

1 sposób na optymalizację strat energii »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty budowy kanalizacji
  • - Nowe zadania klimatyzatorów
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl