Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klucze dla instalatora

Klucze to nieodłączny element wyposażenia skrzynki instalatora
Klucze to nieodłączny element wyposażenia skrzynki instalatora
Rigid

Pomimo coraz większej dostępności nowoczesnych przyrządów diagnostycznych, które znajdują zastosowanie w codziennej pracy instalatora, narzędzia ręczne nie tracą na znaczeniu. Nie można się bez nich obejść w trakcie większości prac instalacyjnych. W ręcznych narzędziach, mimo ich prostej konstrukcji, zastosowano wiele rozwiązań, dzięki którym zwiększa się komfort użytkowania, a co najważniejsze bezpieczeństwo pracy.

Klucze do rur są nieodzownym elementem wyposażenia każdego instalatora. Choć wybór odpowiedniego klucza może wydawać się prosty, zadbajmy, by pozwalał on na szybkie i łatwe uchwycenie rury. Porządne klucze można dostać w wielu rodzajach i typach. Korpusy wykonywane są najczęściej z dobrej stali lub żeliwa, co gwarantuje trwałość narzędzia. Ważna jest nie tylko estetyka, ale też jakość wykonania detali, np. niezacinająca się nakrętka regulacyjna. Dobry monter  dysponuje kluczami do prac w różnych sytuacjach, ograniczonych przestrzeniach, blisko ścian itp.

Warto też mieć narzędzia z wymiennymi szczękami: hakową i oporową. Prace przy dużych obciążeniach wymagają z kolei kluczy z równoległym rozwarciem szczęk i węższą głowicą szczęki ruchomej. Niektóre modele dzięki specjalnej konstrukcji mogą być używane nawet jako młotek. W takich narzędziach przewidziano głębszą, a zarazem szerszą głowicę szczęki ruchomej, która tworzy gładką i płaską powierzchnię.

Na rynku dostępne są również klucze wykonane z aluminium. Ich główną zaletą jest mniejszy ciężar niż narzędzi żeliwnych. Instalatorom przydadzą się klucze łańcuchowe. W nowoczesnych narzędziach tego typu przewidziano podwójne szczęki, dzięki którym zyskuje się szybkie działanie, w obie strony. W przypadku modeli o dużych obciążeniach zastosowano szczęki ze stali stopowej.

Przydatne rozwiązanie stanowią klucze taśmowe przeznaczone do zaciskania na polerowanych rurach. Taśma wykonana jest najczęściej z tkanego nylonu, dzięki czemu można ciasno zacisnąć rurę. Warstwę zewnętrzną taśmy stanowi poliuretanowe pokrycie.

W skrzynce narzędziowej instalatora powinien się znaleźć również klucz sześciokątny. Dzięki szczęce o kształcie sześciokąta możliwy jest wielostronny, a zarazem pewny chwyt. W konstrukcji narzędzi tego typu ważne jest szerokie rozwarcie, które sprawdzi się choćby przy chwytaniu nakrętek spustów zlewozmywaków czy wanien.

Dostępne na rynku kleszcze typu „szczupak” wykonuje się ze stali chromowo-wanadowej. Szczęki są od razu hartowane indukcyjnie. Kleszcze takie oferowane są ze szczękami w kształcie litery „S” lub pod kątem 45 i 90 stopni. Przydatnym rozwiązaniem są klucze samozaciskowe. Także te narzędzia mogą pracować przy dużych obciążeniach.

Warto zadbać o dobre klucze nastawne. Ich trwałość uzyskuje się dzięki odkuwaniu i hartowaniu cieplnemu. W niektórych modelach przewidziano kobaltową  powłokę wykańczającą, która zapobiega rdzewieniu. Przydatnym rozwiązaniem, stosowanym w dostępnych na rynku kluczach nastawnych, jest podziałka na szczękach pozwalająca na szybkie ustawianie narzędzia. Prace w miejscach o niewielkiej przestrzeni z pewnością ułatwią wydłużone szczęki zbieżne oraz uchwyt o niewielkich rozmiarach.

Pamiętajmy o zespolonych, dźwignicowych kluczach do rur. To dzięki nim możliwe jest zwielokrotnienie siły obracającej przykładanej do rury. Takie narzędzie sprawdzi się szczególnie przy zwalnianiu zablokowanych połączeń i rur zapieczonych, na przykład w wyniku uszkodzenia. Nieocenione w pracy instalatora są klucze wewnętrzne, dzięki którym możliwy jest montaż wanien, umywalek i zlewozmywaków i praca z odpływami muszli klozetowych.

Sprawdzą się również przy instalowaniu złączek wkrętnych. Szczęki są rozszerzane w efekcie działania mimośrodu, odwracając się z uwzględnieniem różnych rozmiarów. W konstrukcji kluczy specjalnych szczęki, które dociskane są sprężyną, pozwalają na szybkie działanie zapadkowe. Jest to szczególnie ważne rozwiązanie, bo dzięki niemu możliwa jest obsługa przy użyciu tylko jednej ręki.

   02.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl