RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Utilising sewer drains (Part 2)

Studzienka kanalizacyjna

Studzienka kanalizacyjna

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Odór wydobywający się ze studzienek kanalizacyjnych

Przyczyny powstawania

Sieci kanalizacyjne terenów wiejskich oraz osiedli mieszkaniowych znacznie oddalonych od centrów miast charakteryzują się w wielu przypadkach koniecznością stosowania przepompowni i dużą rozległością w stosunku do objętości transportowanych ścieków. Jednocześnie zarówno wcześniej, jak i obecnie projektowane sieci często mają przewymiarowane średnice rur w stosunku do realnej wielkości przepływu ścieków sanitarnych.

Przyczyną jest dużo mniejsze zużycie wody przez mieszkańców, niż zakładano w projekcie. Tendencje zniżkowe w zużyciu wody obserwuje się w całej Polsce, jest to podyktowane względami zarówno ekologicznymi, jak i ekonomicznymi. W trzech przebadanych gminach średnie zużycie wody na jednego mieszkańca wyniosło ok. 90 dm3/dobę na terenach miejskich i ok. 40 dm3/dobę na terenach wiejskich. Ze względu na małe prędkości przepływu (poniżej prędkości samooczyszczania) i duże odległości w kanałach tworzą się złogi i znacznie wydłuża się czas przebywania ścieków w kanałach przed ich dotarciem do oczyszczalni.

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest brak wystarczającej wentylacji sieci kanalizacyjnych. Odpowiednią cyrkulację powietrza w sieci sanitarnej zapewniają wywiewki na pionach kanalizacji wewnętrznej budynków, studzienki włazowe wyposażone we włazy z otworami wentylacyjnymi oraz specjalne przewietrzniki montowane na kolektorach. Niestety, szczególnie na terenach wiejskich sieci kanalizacji sanitarnej są niedostatecznie wentylowane – brakuje zarówno przewietrzników, jak i włazów z otworami wentylacyjnymi na studzienkach.

Wszystkie te czynniki prowadzą do rozkładu w warunkach beztlenowych związków organicznych zawartych w ściekach i wytworzonych złogach. Jednym z produktów rozkładu jest siarkowodór (H2S) – bezbarwny, wysoce toksyczny gaz o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj. Jego obecność w sieci kanalizacyjnej zagraża życiu i zdrowiu pracowników eksploatujących sieć, wywołuje korozję chemiczną betonowych elementów sieci i powoduje wydobywanie się do atmosfery (przez studzienki i przepompownie) uciążliwego dla ludzi odoru.

Metody eliminacji odoru

Do problemu odoru podchodzono w poszczególnych przebadanych gminach w różny sposób. W jednej z gmin, gdy mieszkańcy skarżyli się na przykry zapach pochodzący ze studzienek, uszczelniano włazy za pomocą folii lub przykręcanych na śruby metalowych płyt na uszczelce gumowej.

Takie rozwiązanie przesuwało jednak problem w inne miejsce – zdarzało się, że po uszczelnieniu włazu danej studzienki siarkowodór uwalniał się w pobliskim budynku. Innym stosowanym sposobem było dodawanie do ścieków środków chemicznych, które wiązały siarkowodór i zawierały utleniacze zapobiegające fermentacji ścieków.

Na krajowym rynku istnieją firmy oferujące różne technologie rozwiązujące problem odoru. Najbardziej popularne jest montowanie na sieci dozowników odpowiednich preparatów chemicznych oraz wyposażanie studzienek kanalizacyjnych w filtry (fot. 1). Filtry montowane w studzienkach nie izolują odoru, ale go pochłaniają i neutralizują.

Montaż filtra antyodorowego

Fot. 1. Montaż filtra antyodorowego na studzience kanalizacyjnej; Źródło: TEPPFA, Advanced Carbon Systems

Generowanie przez sieć kanalizacyjną odoru uzależnione jest od zawartości w niej siarkowodoru oraz tlenu, który jest toksyczny dla organizmów beztlenowych i nie dopuszcza do rozkładu ścieków. Optymalna ilość tych gazów w sieci gwarantuje uniknięcie wielu problemów eksploatacyjnych. Poza dodawaniem preparatów chemicznych do ścieków można ją osiągnąć przez odpowiednio częste ciśnieniowe czyszczenie, mechaniczne przewietrzanie lub płukanie sieci.

Skuteczność tych trzech metod sprawdzono w trakcie testów przeprowadzonych w miejscowości Mashhad w Iranie. Dla każdej metody wykonano trzy testy, różniące się częstotliwością przeprowadzonych zabiegów w ciągu miesiąca – tabela 1.

Test metod utrzymywania siarkowodoru i tlenu

Tabela 1. Rodzaje i częstotliwości wykonanych testów poszczególnych metod utrzymywania optymalnych ilości siarkowodoru i tlenu w sieci kanalizacyjnej [7]

Wyniki testów sieci kanalizacji

Tabela 2. Wyniki testów przeprowadzonych na fragmentach sieci kanalizacji sanitarnej [7]

Wszystkie testy wykonano na fragmentach sieci kanalizacji sanitarnej wykonanej z rur i studzienek betonowych. Testy metodą czyszczenia ciśnieniowego wykonano na fragmencie sieci o średnicy nominalnej 500 mm i długości 427 m, przy ciśnieniu 90 barów. Testy metodą mechanicznego przewietrzania wykonano na fragmencie sieci o średnicy nominalnej 500 mm i długości 683 m przy pomocy przenośnej dmuchawy o wydajności 50 m3/h, której czas pracy wynosił 6 h w trakcie każdego z testów.

Metoda płukania polega na zgromadzeniu w zablokowanym odcinku sieci odpowiedniej ilości wody, a następnie jej gwałtownym spuszczeniu przez usunięcie blokady. W przeprowadzonych testach do przepłukania fragmentu sieci o średnicy nominalnej 250 mm i długości 463 m użyto 10 m3 zgromadzonej wody. W tabeli 2 przedstawiono wyniki poszczególnych testów.

Jako graniczne wartości, które zapewniają bezproblemową eksploatację sieci, przyjęto zawartość siarkowodoru poniżej 1,0 ppm oraz zawartość tlenu co najmniej 20,0%. Po przeanalizowaniu wyników widać, że najmniej efektywna jest metoda przewietrzania mechanicznego. Graniczna zawartość gazów w tej metodzie została osiągnięta dopiero przy częstotliwości stosowania 3 razy na 30 dni (test nr 6).

W metodach czyszczenia ciśnieniowego i płukania graniczną zawartość gazów osiągnięto już przy częstotliwości stosowania 2 razy na 30 dni (test nr 2 i nr 8). Pomimo że metoda czyszczenia ciśnieniowego daje najlepsze wyniki, autorzy opracowania dotyczącego przeprowadzonych testów [7] rekomendują metodę płukania. Powodem jest destrukcyjne oddziaływanie metody czyszczenia ciśnieniowego na betonowe rury.

Według opracowania autorstwa Campbell i Fair field [9] czyszczenie przy użyciu ciśnienia 35 MPa powoduje ubytek ścianki rury betonowej o wielkości 20,6 µm/s.

Wnioski

Odór wydobywający się ze studzienek kanalizacyjnych jest coraz częstszym problemem, charakterystycznym głównie dla sieci kanalizacyjnych o dużej rozległości i małych prędkościach przepływu ścieków. Można go wyeliminować przy pomocy filtrów montowanych w studzienkach lub przez utrzymywanie w sieci odpowiedniej zawartości siarkowodoru i tlenu.

Odpowiednie proporcje tych gazów można uzyskać przez dodawanie do ścieków preparatów chemicznych lub metodami mechanicznymi, takimi jak czyszczenie ciśnieniowe, przewietrzanie lub płukanie. Z metod mechanicznych optymalna dla rur betonowych jest metoda płukania. W przypadku sieci kanalizacyjnych wykonanych z tworzyw sztucznych optymalna jest metoda czyszczenia ciśnieniowego, która w największym stopniu redukuje zawartość w sieci siarkowodoru.

Jednocześnie metoda ta nie powoduje destrukcji ścianek rur wykonanych z termoplastów (PVC-U, PP, PE). Potwierdzają to badania wykonane na zlecenie TEPPFA przez Duński Instytut Technologiczny [5], w których zarówno nowe, jak i pracujące wcześniej rury z tworzywa sztucznego zostały poddane 50 cyklom czyszczenia przy ciśnieniu 120 barów. Ścianki rur nie wykazały żadnych ubytków lub uszkodzeń.

Biorąc pod uwagę dużą gładkość ścianek rur z tworzywa sztucznego, należy się spodziewać większej skuteczności czyszczenia ciśnieniowego w porównaniu z rurami betonowymi. Będzie to skutkowało mniejszą częstotliwością wykonywania zabiegów czyszczenia w celu utrzymania w sieci optymalnej zawartości siarkowodoru i tlenu.

Czyszczenie przewodów kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych – zalecenia

Najlepsze efekty czyszczenia uzyskuje się wówczas, gdy dysze znajdują się w pewnej odległości nad dnem rurociągu. Typowa głowica czyszcząca, której dysze nie są zniszczone lub zatkane, zazwyczaj „unosi się” nad dnem, umożliwiając strumieniom wody wypływającym z dysz spłukiwanie całej powierzchni wewnętrznej rury. Zastosowanie odpowiednich elementów dystansowych zamocowanych na głowicy w oczywisty sposób zapewni jej uniesienie nad dnem lub nawet ustawienie w osi czyszczonego kanału.

Potrzeba czyszczenia kanału może być spowodowana różnymi przyczynami, np. osadami cząstek stałych, tłuszczy, zatorami itp. Dla każdego przypadku opracowane zostały specjalne rodzaje głowic czyszczących. Dla skutecznego czyszczenia niezwykle ważny jest dobór właściwej głowicy. Z doświadczenia wiadomo również, że to nie ciśnienie, ale natężenie strumienia wody jest decydujące dla uzyskania dobrego wyniku tych prac.

Najlepsze efekty są osiągane przy stosowaniu dysz o otworze 2,8 mm oraz ciśnieniu wody na dyszy rzędu 50–60 barów. Ponieważ spadek ciśnienia w instalacji wozu czyszczącego oraz wężu wynosi zazwyczaj 20–30 barów, to dla uzyskania optymalnych warunków czyszczenia ciśnienie na manometrze powinno mieć 80–90 barów. Przy usuwaniu wyjątkowo kłopotliwych osadów i zatorów nie należy przekraczać wartości 120 barów.

Dobór właściwej głowicy jest uwarunkowany średnicą kanału oraz rodzajem osadów, które należy usunąć. Głowice, które oprócz dysz skierowanych „do tyłu” mają również dysze skierowane „do przodu”, powinny być stosowane do usuwania zatorów. Dysze standardowe lub płaskie (np. flądra) są używane do usuwania osadów z piasku, żwiru i tłuszczu.

Podczas czyszczenia głowica nie powinna pozostawać dłużej w jednym miejscu. Przemieszczanie się głowicy z jednej strony zapewnia usuwanie osadów, a z drugiej zapobiega uderzeniom strumienia wody w tym samym miejscu rury. Ściąganie węża nie powinno odbywać się za szybko, aby cały osad mógł zostać dokładnie usunięty. Z doświadczenia wynika, że najlepsze efekty uzyskiwane są przy prędkościach rzędu 6–12 m/min. W kanałach z tworzyw sztucznych nie wolno używać elementów z ostrymi krawędziami (np. wycinarek do korzeni) lub czubkami (np. dysz drążących Quatro).

W niektórych przypadkach (np. kanały tłoczne) należy rozważyć możliwość regularnego czyszczenia rurociągu przy pomocy korków poliuretanowych, podobnie jak ma to miejsce w wypadku wodociągów.

Artykuł powstał na podstawie referatu wygłoszonego podczas V Konferencji Technicznej Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (PRiK), 1–3.12.2011 r., Kudowa-Zdrój

Literatura

  1. PN-EN 206-1:2003 Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność.
  2. PN-EN 1917:2004 Studzienki włazowe i niewłazowe z betonu niezbrojonego, z betonu zbrojonego włóknem stalowym i żelbetowe.
  3. PN-EN 13598-2:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U), polipropylen (PP) i polietylen (PE). Część 2: Specyfikacje studzienek włazowych i niewłazowych instalowanych w obszarach ruchu kołowego głęboko pod ziemią.
  4. Alferink F., Inspection Chambers, „Pipe Tech Review”, TEPPFA, Sep. 2007.
  5. TEPPFA, Best Practice for effective jetting of sewer pipes.
  6. Madryas C., Kolonko A., Wysocki L., Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2002.
  7. Othman F., Mortezania S., Efficiency assessment of operational and maintenance techniques to optimize sewer gas amount, „International Journal of the Physical Sciences” Vol. 5 (9)/2010.
  8. Roszkowski A., Wytyczne Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie odnośnie stosowania rur z tworzyw sztucznych, referat na II Konferencję Techniczną PRiK, 2008.
  9. Campbell S.A., Fairfield C.A., An overview of the various techniques used in routine cleaning and maintenance of clay, concrete and plastic drains, „Constr. Build Mater.”, 2008.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • krzysiek krzysiek, 18.02.2014r., 15:09:31 na terenie mojej firmy studzienka była tak wyeksploatowana że musiałem wzywać Aseko, by ją naprawili

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

Joanna Ryńska Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie...

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie oczka wodnego i może w przyszłości pozwoli obniżyć opłaty za zabudowę powierzchni, przyczyni się też do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

dr hab. inż. Andrzej Kotowski Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy,...

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy, a jedynie miarodajne dane umożliwią bezpieczne wymiarowanie kanalizacji, które zapewni odpowiednie odwodnienie danego terenu.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu....

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu. Takie zagospodarowanie wód opadowych odbywa się powierzchniowo (RI 9 i 12/2010 oraz 1–2 i 3/2011) lub podziemnie. Metody podziemne znajdują zastosowanie przede wszystkim na obszarach, gdzie brakuje miejsca do powierzchniowego gromadzenia wody.

Redakcja RI news Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”

Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze” Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”

20 października 2022 roku Beskidzki Oddział PZITS w Bielsko-Białej zaprasza do udziału w konferencji „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodociągowo-kanalizacyjna”.

20 października 2022 roku Beskidzki Oddział PZITS w Bielsko-Białej zaprasza do udziału w konferencji „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodociągowo-kanalizacyjna”.

dr inż. Florian Piechurski, mgr inż. Wojciech Zawiła Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych...

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych jest najkorzystniejsze w miejscach o dużej urbanizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze podziemnej. Technologie wykopowe także mają atuty, m.in. ekonomiczne, szczególnie na terenach zielonych. Z kolei technologie bezwykopowe bywają niezastąpione z powodów technicznych, np. na obszarach niezabudowanych,...

Redakcja RI Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko...

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko zakrojony projekt ma być realizowany wspólnie z sąsiednimi gminami Dywity i Gietrzwałd.

Redakcja RI Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu! Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”....

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Targi odbędą się w dniach 5-7 czerwca. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

dr inż. Adam Masłoń Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej....

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej. W praktyce pomiędzy wartościami obliczeniowymi a rzeczywistymi występują znaczne różnice. Zaprezentowane badania dobowej ilości powstających ścieków w gospodarstwie domowym stanowią wskazówkę dla projektantów w procesie wyznaczania bilansu ścieków dopływających do oczyszczalni oraz dla eksploatatorów...

dr inż. Ireneusz Nowogoński Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą...

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą różnych metod, tak aby przyjąć optymalne rozwiązanie.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość? Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści...

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści uwidaczniają się szczególnie w przypadku rozległych zlewni grawitacyjno-pompowych na terenach gmin wiejskich. Modelowanie może znaleźć zastosowanie już na etapie rozwiązań koncepcyjnych przy tworzeniu programów funkcjonalno-użytkowych, a w pewnych przypadkach przy wykonywaniu projektów budowlanych...

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2) Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych,...

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych, betonowych i żelbetowych, polimerobetonowych, bazaltowych, żeliwnych oraz z GRP.

Zenon Świgoń Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie na obszarach letniskowych Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować...

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować osiedli. Jednak powszechne zjawisko wykorzystywania pod budownictwo letniskowe obszarów podatnych na podtopienia i zalania sprawia, że problem ten stale powraca. Można mu w dużym stopniu zaradzić, stosując na działkach nawet bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne....

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne. Pomysł ten przetrwał i jest obecnie realizowany poprzez budowę tuneli wieloprzewodowych, w których w jednej obudowie konstrukcyjnej umieszczane są różne sieci i kable infrastruktury podziemnej miast.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.