Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Utilising sewer drains (Part 2)
Studzienka kanalizacyjna
Studzienka kanalizacyjna
www.sxc.hu

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

Odór wydobywający się ze studzienek kanalizacyjnych

Przyczyny powstawania

Sieci kanalizacyjne terenów wiejskich oraz osiedli mieszkaniowych znacznie oddalonych od centrów miast charakteryzują się w wielu przypadkach koniecznością stosowania przepompowni i dużą rozległością w stosunku do objętości transportowanych ścieków. Jednocześnie zarówno wcześniej, jak i obecnie projektowane sieci często mają przewymiarowane średnice rur w stosunku do realnej wielkości przepływu ścieków sanitarnych.

Przyczyną jest dużo mniejsze zużycie wody przez mieszkańców, niż zakładano w projekcie. Tendencje zniżkowe w zużyciu wody obserwuje się w całej Polsce, jest to podyktowane względami zarówno ekologicznymi, jak i ekonomicznymi. W trzech przebadanych gminach średnie zużycie wody na jednego mieszkańca wyniosło ok. 90 dm3/dobę na terenach miejskich i ok. 40 dm3/dobę na terenach wiejskich. Ze względu na małe prędkości przepływu (poniżej prędkości samooczyszczania) i duże odległości w kanałach tworzą się złogi i znacznie wydłuża się czas przebywania ścieków w kanałach przed ich dotarciem do oczyszczalni.

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest brak wystarczającej wentylacji sieci kanalizacyjnych. Odpowiednią cyrkulację powietrza w sieci sanitarnej zapewniają wywiewki na pionach kanalizacji wewnętrznej budynków, studzienki włazowe wyposażone we włazy z otworami wentylacyjnymi oraz specjalne przewietrzniki montowane na kolektorach. Niestety, szczególnie na terenach wiejskich sieci kanalizacji sanitarnej są niedostatecznie wentylowane – brakuje zarówno przewietrzników, jak i włazów z otworami wentylacyjnymi na studzienkach.

Wszystkie te czynniki prowadzą do rozkładu w warunkach beztlenowych związków organicznych zawartych w ściekach i wytworzonych złogach. Jednym z produktów rozkładu jest siarkowodór (H2S) – bezbarwny, wysoce toksyczny gaz o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj. Jego obecność w sieci kanalizacyjnej zagraża życiu i zdrowiu pracowników eksploatujących sieć, wywołuje korozję chemiczną betonowych elementów sieci i powoduje wydobywanie się do atmosfery (przez studzienki i przepompownie) uciążliwego dla ludzi odoru.

Metody eliminacji odoru

Do problemu odoru podchodzono w poszczególnych przebadanych gminach w różny sposób. W jednej z gmin, gdy mieszkańcy skarżyli się na przykry zapach pochodzący ze studzienek, uszczelniano włazy za pomocą folii lub przykręcanych na śruby metalowych płyt na uszczelce gumowej.

Takie rozwiązanie przesuwało jednak problem w inne miejsce – zdarzało się, że po uszczelnieniu włazu danej studzienki siarkowodór uwalniał się w pobliskim budynku. Innym stosowanym sposobem było dodawanie do ścieków środków chemicznych, które wiązały siarkowodór i zawierały utleniacze zapobiegające fermentacji ścieków.

Na krajowym rynku istnieją firmy oferujące różne technologie rozwiązujące problem odoru. Najbardziej popularne jest montowanie na sieci dozowników odpowiednich preparatów chemicznych oraz wyposażanie studzienek kanalizacyjnych w filtry (fot. 1). Filtry montowane w studzienkach nie izolują odoru, ale go pochłaniają i neutralizują.

Generowanie przez sieć kanalizacyjną odoru uzależnione jest od zawartości w niej siarkowodoru oraz tlenu, który jest toksyczny dla organizmów beztlenowych i nie dopuszcza do rozkładu ścieków. Optymalna ilość tych gazów w sieci gwarantuje uniknięcie wielu problemów eksploatacyjnych. Poza dodawaniem preparatów chemicznych do ścieków można ją osiągnąć przez odpowiednio częste ciśnieniowe czyszczenie, mechaniczne przewietrzanie lub płukanie sieci.

Skuteczność tych trzech metod sprawdzono w trakcie testów przeprowadzonych w miejscowości Mashhad w Iranie. Dla każdej metody wykonano trzy testy, różniące się częstotliwością przeprowadzonych zabiegów w ciągu miesiąca – tabela 1.

Wszystkie testy wykonano na fragmentach sieci kanalizacji sanitarnej wykonanej z rur i studzienek betonowych. Testy metodą czyszczenia ciśnieniowego wykonano na fragmencie sieci o średnicy nominalnej 500 mm i długości 427 m, przy ciśnieniu 90 barów. Testy metodą mechanicznego przewietrzania wykonano na fragmencie sieci o średnicy nominalnej 500 mm i długości 683 m przy pomocy przenośnej dmuchawy o wydajności 50 m3/h, której czas pracy wynosił 6 h w trakcie każdego z testów.

Metoda płukania polega na zgromadzeniu w zablokowanym odcinku sieci odpowiedniej ilości wody, a następnie jej gwałtownym spuszczeniu przez usunięcie blokady. W przeprowadzonych testach do przepłukania fragmentu sieci o średnicy nominalnej 250 mm i długości 463 m użyto 10 m3 zgromadzonej wody. W tabeli 2 przedstawiono wyniki poszczególnych testów.

Jako graniczne wartości, które zapewniają bezproblemową eksploatację sieci, przyjęto zawartość siarkowodoru poniżej 1,0 ppm oraz zawartość tlenu co najmniej 20,0%. Po przeanalizowaniu wyników widać, że najmniej efektywna jest metoda przewietrzania mechanicznego. Graniczna zawartość gazów w tej metodzie została osiągnięta dopiero przy częstotliwości stosowania 3 razy na 30 dni (test nr 6).

W metodach czyszczenia ciśnieniowego i płukania graniczną zawartość gazów osiągnięto już przy częstotliwości stosowania 2 razy na 30 dni (test nr 2 i nr 8). Pomimo że metoda czyszczenia ciśnieniowego daje najlepsze wyniki, autorzy opracowania dotyczącego przeprowadzonych testów [7] rekomendują metodę płukania. Powodem jest destrukcyjne oddziaływanie metody czyszczenia ciśnieniowego na betonowe rury.

Według opracowania autorstwa Campbell i Fair field [9] czyszczenie przy użyciu ciśnienia 35 MPa powoduje ubytek ścianki rury betonowej o wielkości 20,6 µm/s.

   18.04.2012

Komentarze

(1)
krzysiek | 18.02.2014, 15:09

na terenie mojej firmy studzienka była tak wyeksploatowana że musiałem wzywać Aseko, by ją naprawili

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl