RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 2)

Air filters in hospital air-conditioning and ventilation fittings (Part 2)

Filtry absolutne

Filtry absolutne

Stosowanie filtrów powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów służby zdrowia jest konieczne ze względu na wymagania higieniczno-epidemiologiczne dotyczące czystości powietrza dostarczanego do pomieszczeń oraz wyprowadzanego. W części 1 (RI 3/2012) podane zostały informacje na temat procesów wpływających na czystość mikrobiologiczną powietrza, podstawowych mechanizmów filtracji i jej stopni, rodzajów i klasyfikacji oraz najważniejszych parametrów filtrów.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Filtry strony nawiewnej

W instalacji nawiewnej pomieszczeń czystych szpitali stosuje się w zależności od potrzeb jeden, dwa lub trzy stopnie filtracji, czyli kolejno tzw.: filtrację wstępną (zgrubną), dokładną i absolutną.

I stopień filtracji – filtry wstępne

Zadaniem filtrów wstępnych (fot. 1) jest ochrona całej instalacji, a w szczególności delikatnych powierzchni wymienników ciepła oraz elementów napędowych wraz z wentylatorem przed grubszymi zanieczyszczeniami. Ponadto stosowanie filtrów wstępnych wydłuża okres użytkowania filtrów zastosowanych na kolejnych stopniach filtracji.

Wstępny filtr powietrza powoduje również znaczne obniżenie stężenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza, pomimo że ma on ograniczoną zdolność filtracji cząstek o rozmiarach zbliżonych do wielkości bakterii lub zarodników grzybów [8]. Jest to spowodowane tym, że mikroorganizmy zawarte w dostarczanym do instalacji powietrzu zasiedlają często większe od siebie cząstki zanieczyszczeń pyłowych zatrzymywanych przez filtr wstępny.

Okazuje się zatem, że o jakości mikrobiologicznej powietrza dostarczanego do pomieszczeń czystych nie decydują wyłącznie filtry absolutne – pozostałe stopnie filtracji mają również istotne znaczenie.

Na filtrach wstępnych zatrzymywane są zarówno cząstki organiczne, jak i nieorganiczne, a także mikroorganizmy przenoszone drogą powietrzną. Brak tych filtrów prowadzi do zanieczyszczenia dalszych elementów instalacji, a niejednokrotnie staje się przyczyną uszkodzeń. Zbyt długi okres użytkowania filtrów powoduje wzrost grzybów na ich powierzchni, co z kolei jest powodem ich zwiększonego przenikania do instalacji.

Okres użytkowania filtrów wstępnych powinien być tym krótszy, im bardziej wilgotne i zanieczyszczone jest powietrze zewnętrzne. Wymianę filtrów wstępnych przeprowadza się na ogół pomiędzy 3 a 6 miesiącem pracy, w zależności od jakości powietrza zewnętrznego. Regeneracja przy użyciu odkurzacza, maksymalnie dwukrotna, pozwala na zebranie z powierzchni filtra większych zanieczyszczeń, co wydłuża o kilka miesięcy czas jego eksploatowania. Należy jednak zapewnić przynajmniej jednokrotną wymianę filtra w ciągu roku.

Regenerację można stosować tylko dla filtrów instalacji nawiewnej, ponieważ filtry instalacji wyciągowej mogą stwarzać zagrożenie mikrobiologiczne [8]. Nie zaleca się stosowania filtrów powietrza klas G1–G3 (EU1–EU3) z uwagi na zbyt niską skuteczność oczyszczania powietrza. Z tego powodu zaleca się stosowanie filtrów o klasie nie niższej od G4. W przypadkach zastosowania nagrzewnic elektrycznych w centralach wentylacyjnych zamiast filtrów wstępnych z wkładem włókninowym instaluje się niekiedy filtry z wkładem metalowym.

Filtry wstępne

Fot. 1. Filtry wstępne

II stopień filtracji – filtry dokładne

Zadaniem filtrów dokładnych (fot. 2), z uwagi na ich większą od filtrów wstępnych skuteczność filtracji, jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które przedostały się przez I stopień filtracji. Zatrzymują one znaczną ilość zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych, dzięki czemu zabezpieczają przewody wentylacyjne, tłumiki hałasu i filtry końcowe przed szybkim zanieczyszczeniem.

Zatrzymane w materiale filtracyjnym zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Zagrożenie takie jest tym większe, im większe jest zanieczyszczenie i zawilgocenie materiałów, z których wykonane są filtry. Filtry dokładne umieszczone za układem nawilżania w przypadku ich niewłaściwego eksploatowania mogą stać się siedliskiem niebezpiecznych mikroorganizmów, takich jak np. grzyby pleśniowe i bakterie, a w konsekwencji same stają się źródłem zanieczyszczenia powietrza. W zawilgoconych filtrach może się rozwijać m.in. bakteria Legionella pneumophila [15].

Filtry dokładne

Fot. 2. Filtry dokładne

Znaczne zanieczyszczenie filtrów dokładnych powoduje utrudniony przepływ powietrza w instalacji, co jest przyczyną nawet kilkustopniowego wzrostu temperatury w przewodzie za wentylatorem.

Wymiana filtrów dokładnych następuje na ogół co 5–9 miesięcy. Z uwagi na możliwość zagrzybienia filtrów dokładnych ich eksploatacji nie powinno się wydłużać ponad 12 miesięcy, nawet w najbardziej sprzyjających warunkach. Ich regeneracja jest niewskazana z uwagi na możliwość zmniejszenia skuteczności filtracji i emisji własnej na skutek starzenia materiału [8].

Stosowane filtry dokładne powinny być klasy nie niższej od F7. Filtry dokładne powinny być instalowane po stronie tłocznej za urządzeniami takimi jak wentylator i nawilżacz powietrza, mogącymi powodować powstawanie aerozoli. Filtry kieszeniowe należy umieszczać tak, aby kieszenie usytuowane były pionowo [3].

III stopień filtracji – filtry absolutne

Filtry absolutne (fot. 3) instalacji klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń czystych w obiektach służby zdrowia stanowią ostatnią barierę dla zanieczyszczeń mikrobiologicznych nawiewanych z instalacji. Umożliwiają ponadto oddzielanie pyłów, np. radioaktywnych czy respirabilnych. Stosowanie filtrów absolutnych jest jednym z elementów zapewniających uzyskanie właściwej jakości, a dokładniej mówiąc, czystości powietrza w pomieszczeniach czystych obiektów służby zdrowia, np. sal operacyjnych, cesarskich cięć, pomieszczeń przygotowania leków wymagających wysokiego stopnia czystości powietrza.

Z uwagi na to zarówno dobór, transport, przechowywanie, montaż, jak i ich eksploatacja w instalacji powinny być bezbłędne, gdyż minimalizuje to jakiekolwiek nieprawidłowości w ich działaniu.

Trwałość filtrów absolutnych zależy od wykonania, cech konstrukcyjnych, zastosowanych materiałów filtracyjnych, użycia środków bakteriostatycznych oraz warunków eksploatacji, na które wpływają: temperatura, wilgotność powietrza oraz stopień obciążenia związany z ilością i jakością doprowadzanego powietrza [8].

Typowy czas eksploatacji filtrów absolutnych w pomieszczeniach czystych klasy ISO 7 i 8 wynosi od 6 do 18 miesięcy. W przypadku systematycznej kontroli czystości dostarczanego powietrza można ten okres wydłużyć do 2 lat, pod warunkiem, że badania potwierdzają wymaganą czystość powietrza.

W przypadku pomieszczeń czystych szpitali zwykle a priori przyjmuje się, że początkowa skuteczność filtracji jest zachowana przez okres ok. 1 roku [8]. Okazuje się, że skuteczność filtracji pogarsza się już w pierwszych miesiącach eksploatacji filtrów absolutnych, jednak stopnia tego zjawiska nie można ocenić bez wykonywania okresowych pomiarów zanieczyszczenia powietrza.

Pomimo tego, że z upływem czasu nie nastąpił jeszcze wyraźny wzrost oporów przepływu powietrza, filtr absolutny może okazać się nieużyteczny z uwagi na fakt przenikania przez niego zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Obecnie filtry trzeciego stopnia instaluje się zazwyczaj na końcu instalacji, tzn. bezpośrednio w nawiewnikach i stropach laminarnych.

W przypadku zainstalowania filtrów absolutnych w przewodach wentylacyjnych poza wentylowanymi pomieszczeniami istnieje bezwzględna konieczność czyszczenia i dezynfekcji przewodów i elementów instalacji znajdujących się za filtrami. Do ich skażenia może dojść np. podczas zatrzymania pracy instalacji, co jest następstwem cofania się powietrza wewnętrznego. Zaleca się stosowanie filtrów absolutnych o klasie nie niższej niż H14.

Filtry absolutne

Fot. 3. Filtry absolutne

Filtry strony wyciągowej

Filtry strony wyciągowej instalacji klimatyzacji i wentylacji także ulegają zanieczyszczeniu wraz z upływem czasu. Gromadzą się na nich zanieczyszczenia pochodzenia wewnętrznego – pyły i cząstki biologiczne. Jednym z uciążliwych zanieczyszczeń osiadających na filtrach są pyły pochodzące z materiałów odzieży ochronnej personelu.

Duża ilość zanieczyszczeń na filtrze powoduje znaczne utrudnienie przepływu powietrza, tym samym zmniejsza się wydajność instalacji wyciągowej, utrudniony jest odbiór zużytego powietrza, zmniejsza się krotność wymian i następuje pogorszenie stanu higienicznego powietrza w wentylowanym pomieszczeniu, np. sali operacyjnej.

W wyniku zanieczyszczenia filtra (fot. 4) i związanego z tym spadku wydajności instalacji wyciągowej następuje wzrost ciśnienia powietrza w wentylowanym pomieszczeniu względem pomieszczeń sąsiednich. W następstwie zwiększa się poziom hałasu, będący wynikiem gwałtownego uchodzenia powietrza przez wszelkie nieszczelności.

Zanieczyszczony filtr

Fot. 4. Zanieczyszczony filtr strony wyciągowej [8]

wentylacji pomieszczeń obiektów służby zdrowia zastosowanie znalazły filtry odpowiadające klasie filtrów wstępnych, a więc min. G4. W przypadku gdy instalacja wentylacyjna obsługuje pomieszczenia o wysokim stopniu ryzyka skażenia mikrobiologicznego powietrza wewnętrznego, a więc np. pomieszczenia szpitali zakaźnych oraz izolatki, instaluje się również filtry absolutne mające na celu ograniczenie przenikania drobnoustrojów chorobotwórczych do otoczenia.

W przypadku wentylacji pomieszczeń, w których występuje emisja drobnoustrojów chorobotwórczych wyższej grupy ryzyka, w celu uniemożliwienia ich uwolnienia do otoczenia konieczne jest stosowanie filtrów absolutnych na wywiewach z tych pomieszczeń. Z uwagi na ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń na stronę czystą filtrów, również podczas montażu filtrów wyciągowych, podobnie jak dla pozostałych filtrów konieczne jest zwracanie uwagi na szczelność i stan powierzchni filtracyjnej.

Okres użyteczności filtrów wyciągowych zależy od przeznaczenia instalacji oraz czystości powietrza wewnętrznego. Praktyczny okres użyteczności wynosi zazwyczaj od pół roku do 2 lat. Filtry wyciągowe z pomieszczeń ogólnych, w których nie występuje emisja zanieczyszczeń niebezpiecznych, można poddawać okresowej regeneracji, co wydłuża okres ich eksploatacji.

W tabeli 1 przedstawiono propozycję zastosowania filtrów w instalacjach klimatyzacji i wentylacji przeznaczonych dla obiektów służby zdrowia. Stopnie filtracji powietrza dla wymienionych w tabeli pomieszczeń to propozycja autora, powstała z uwagi na brak normalizacji w tym zakresie. Zaproponowane do stosowania stopnie filtracji powietrza wynikają z wymagań dla pomieszczeń czystych, wymagań epidemiologicznych i higienicznosanitarnych, zapisów normy DIN 1946 oraz stosownych rozporządzeń Ministra Infrastruktury i Ministra Zdrowia, a także z zaleceń podawanych w literaturze tematu oraz z własnego doświadczenia autora.

Proponowane stopnie filtracji

Tabela 1. Proponowane stopnie filtracji dla przykładowych pomieszczeń szpitalnych, cz. 2

Rozkład zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza w instalacji klimatyzacji i wentylacji sali operacyjnej

Jak wspomniano w cz. 1 artykułu, jednym z procesów decydujących o jakości powietrza w pomieszczeniach jest oczyszczanie przepływającego przez instalację powietrza z zanieczyszczeń pyłowych i środowiskowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz doprowadzanie go do wentylowanych pomieszczeń. Zatem dostarczanie czystego powietrza wymaga zastosowania filtrów zatrzymujących cząstki zanieczyszczeń.

Znaczący wpływ na jakość dostarczanego do pomieszczeń powietrza mają: obrana strategia eksploatacyjna, jakość użytych materiałów, odpowiedzialność personelu technicznego. W rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych procesy oczyszczania powietrza nie zawsze przebiegają w sposób idealny. Poniżej zaprezentowano wnioski z badań czystości mikrobiologicznej powietrza przeprowadzonych na obiekcie rzeczywistym – instalacji klimatyzacji i wentylacji sali operacyjnej szpitala.

Pomimo tego, że filtr wstępny ma ograniczoną zdolność filtracji cząstek o rozmiarach zbliżonych do wielkości bakterii lub zarodników grzybów, wpływa on na znaczne obniżenie stężenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dzieje się tak dlatego, że liczne mikroorganizmy zawarte w dostarczanym do instalacji powietrzu zasiedlają większe od siebie cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych, które zatrzymywane są przez filtr wstępny.

Podobnie jak filtr wstępny, filtr dokładny powinien obniżać poziom zanieczyszczeń mikrobiologicznych w przepływającym powietrzu. Niestety, nie zawsze tak bywa. W przedstawionym przykładzie (rys. 1) filtr dokładny jest w instalacji źródłem emisji dodatkowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Występuje na nim wyraźny wzrost stężenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych w przepływającym powietrzu – grzybów pleśniowych i ich zarodników, spowodowany zanieczyszczeniem filtra i zwiększoną wilgotnością wywołaną pracą nawilżacza.

Zmniejszenie emisji grzybów pleśniowych i ich zarodników z filtrów dokładnych do przepływającego przez instalację powietrza można osiągnąć, wymieniając filtr na nowy, czysty. Należy zatem zauważyć, że zbyt długi czas eksploatacji filtrów może stać się przyczyną wtórnej emisji mikroorganizmów. Filtry absolutne radykalnie redukują stężenie zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Rozkład zanieczyszczeń mikrobiologicznych

Rys. 1. Przykładowy rozkład zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza w instalacji klimatyzacji i wentylacji sali operacyjnej [8]

W przedstawianym przykładzie zaraz po wymianie filtrów absolutnych stężenie zanieczyszczeń na poziomie 2 JTK/m3 tuż za tymi filtrami wskazuje na zadowalającą skuteczność filtracji powietrza. Należy pamiętać, że skuteczność filtracji maleje w trakcie eksploatacji filtrów. W praktyce już po kilku miesiącach eksploatacji stężenie zanieczyszczeń mikrobiologicznych za filtrami absolutnymi wzrasta do poziomu mającego wpływ na standard mikrobiologiczny sal operacyjnych, pomimo tego, że w tym okresie nie następuje wyraźny wzrost oporów przepływu [8].

Powietrze z sali operacyjnej usuwane jest przez instalację wyciągową, w której zainstalowano filtr powietrza EU3 w celu ochrony przeponowego wymiennika do odzysku ciepła. Podobnie jak filtr wstępny, zatrzymuje on znaczną część emitowanych w sali operacyjnej zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza.

Ocena stanu filtrów i ich okresowa wymiana

Okresowa wymiana filtrów odgrywa istotną rolę w eksploatacji instalacji klimatyzacji i wentylacji. Właściwe oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń wymaga zachowania takich parametrów, jak: klasa filtracji, przepływ nominalny, początkowy i końcowy spadek ciśnienia, wymiary. Nadmierne zanieczyszczenie filtrów wpływa m.in. na obniżenie przepływu wynikające z większych oporów filtrów i zmniejsza krotność wymian, co wiąże się ze wzrostem stężenia zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu.

Ponadto w wyniku zanieczyszczenia filtra układ automatyki regulujący wydajność instalacji w konsekwencji wymusza pracę wentylatora na wyższych obrotach, znacznie zwiększa się zatem zużycie energii elektrycznej. Jeszcze bardziej istotne może być zaburzenie zaprojektowanego rozkładu ciśnień między pomieszczeniami, co jest spowodowane doprowadzaniem zbyt małej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia lub usuwaniem zbyt małej ilości. W sytuacji takiej następuje wzrost ilości zanieczyszczeń powietrza wewnątrz wentylowanego pomieszczenia, pochodzących głównie od osób i wyposażenia w pomieszczeniu.

Pomieszczenia aseptyczne na skutek zaniku nadciśnienia lub, co gorsza, wywołania podciśnienia mogą całkowicie utracić swoją klasę czystości mikrobiologicznej [8], dlatego konieczna jest kontrola stanu filtrów. Podstawowym kryterium oceny stanu filtrów wstępnych i dokładnych jest spadek ciśnienia, dlatego dla oceny stopnia zanieczyszczenia tych filtrów instalacje klimatyzacji i wentylacji wyposażane są w presostaty lub czujniki różnicy ciśnień.

Presostaty stosuje się przede wszystkim do kontroli stanu zanieczyszczenia filtrów wstępnych i dokładnych, natomiast przy zastosowaniu filtrów absolutnych informacji o ich stanie może dostarczyć czujnik różnicy ciśnień. W tym przypadku również mogą zostać zastosowane presostaty. Ocena stanu filtrów jedynie na podstawie sygnałów z czujników jest niewystarczająca, gdyż w razie uszkodzeń filtrów i nieszczelności nieprawidłowości te mogą nie zostać zauważone przez czujniki.

W praktyce okazuje się, że pogorszenie się jakości filtrowanego powietrza następuje szybciej niż wzrost oporów na filtrze spowodowany jego zanieczyszczeniem. Zatem wskazanie stanu zanieczyszczenia filtra przez presostat nie jest jedynym sygnałem do jego wymiany.

Określanie sprawności filtrów absolutnych wyłącznie na podstawie oporów przepływu (spadku ciśnienia) jest zupełnie niemiarodajne. Najważniejszym wskaźnikiem zużycia filtrów absolutnych podczas ich eksploatacji jest zwiększone zanieczyszczenie filtrowanego powietrza [8].

Z tych względów konieczne jest wykonywanie przeglądów okresowych, a w przypadku pomieszczeń czystych służby zdrowia również badań czystości mikrobiologicznej dostarczanego powietrza. Częstotliwość kontroli czystości mikrobiologicznej zależy od zakładanej klasy tej czystości w pomieszczeniu. Wykonywanie badań jakości powietrza, przeglądów okresowych oraz ciągły, automatyczny monitoring stanu filtrów pozwalają zapobiegać skutkom ich zbyt dużego zanieczyszczenia, a tym samym pogorszeniu się jakości przefiltrowanego powietrza [4].

W praktyce coraz powszechniej ocenę skuteczności filtracji i stanu filtrów przeprowadza się w oparciu o badania wykonywane w gotowym obiekcie podczas pracy instalacji. W ten sposób możliwe staje się kontrolowanie pracy filtrów w normalnych warunkach pracy oraz w środowisku zawierającym występujące tam zanieczyszczenia.

Badania kontrolne czystości pyłowej powietrza wewnętrznego mogą być prowadzone w sposób ciągły lub okresowy. W szpitalach badania czystości pyłowej znalazły zastosowanie w ocenie stanu uszczelnień, ciągłości filtrów absolutnych i lokalizacji źródeł emisji, w których nie sprawdzają się metody mikrobiologiczne. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów w obiektach tych, szczególnie w salach operacyjnych, konieczne jest wykonywanie badań czystości mikrobiologicznej powietrza.

Dla sal operacyjnych o przeciętnych wymaganiach aseptycznych, w których eksploatuje się filtry absolutne o jakości sprawdzonej w trakcie dłuższej eksploatacji sal operacyjnych, należałoby wykonywać pomiary czystości mikrobiologicznej powietrza przynajmniej raz w roku. W przypadku filtrów o nieznanych właściwościach związanych ze zjawiskiem obniżania skuteczności filtracji podczas ich eksploatacji kontrolę mikrobiologiczną powietrza nawiewanego należy przeprowadzać przynajmniej 2 razy w roku [8].

Ponadto badania takie powinno się wykonywać po każdej wymianie filtrów absolutnych i remontach mających wpływ na czystość mikrobiologiczną powietrza w pomieszczeniu, a wzrost zakażeń powinien uruchamiać procedurę dodatkowych kontroli czystości mikrobiologicznej. Po wymianie filtrów absolutnych rutynowo należy przeprowadzać badanie czystości mikrobiologicznej lub pyłowej powietrza poddanego filtracji. Niskie stężenie zanieczyszczeń wskazuje na wystarczającą skuteczność filtracji i szczelność instalacji.

Wymianę filtrów, w szczególności filtrów absolutnych, należy powierzać wyłącznie personelowi o wysokiej kulturze technicznej z uwagi na delikatną strukturę materiałów filtracyjnych oraz konieczność precyzyjnego montażu wymaganego dla uzyskania wysokiej jakości uszczelnień. Przykładowo niewłaściwe zamocowanie filtrów trzeciego stopnia powoduje przenikanie zanieczyszczeń na stronę czystą, a tym samym wpływa na pogorszenie się czystości powietrza w sali operacyjnej, co w konsekwencji staje się przyczyną wykluczenia jej z działania ze względu na niewłaściwe warunki higieniczne.

Zaleca się również jednoczesną wymianę wszystkich filtrów zainstalowanych w stropie laminarnym. Po wymianie filtrów absolutnych salę operacyjną powinno się wyłączać z użytkowania na ok. 24 godziny. W tym okresie instalacja powinna pracować z nominalną wydajnością w celu usunięcia resztek pyłów z filtrów i instalacji.

Podczas eksploatacji filtrów absolutnych stwierdzić można znaczne różnice w trwałości filtrów różnych wytwórców. Nie istnieje okres gwarantowany, w którym skuteczność filtracji powietrza deklarowana przez producentów filtrów zostaje zachowana. Ponadto zbyt długie eksploatowanie filtrów, powyżej okresu wskazanego przez producenta, pomimo ich względnie dobrego stanu może być przyczyną uwalniania się do powietrza materiałów pochodzących z degradacji filtrów [16].

Zużyte filtry, w szczególności wyciągowe, instalacji klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń,w których emitowane są do powietrza wewnętrznego drobnoustroje chorobotwórcze, należy traktować jak niebezpieczne odpady medyczne i utylizować.

Ochrona zdrowia personelu wymieniającego filtry

Wymiana filtrów, szczególnie wyciągowych, może stwarzać poważne zagrożenia zdrowotne dla osób jej dokonujących. Największe stwarza wymiana filtrów zatrzymujących drobnoustroje chorobotwórcze, które mają duże zdolności do przetrwania na ich powierzchniach. Podczas wymiany filtrów może dochodzić do uwalniania zatrzymanych cząstek przez filtr i wdychania ich przez obsługę techniczną.

Poza bioaerozolem zagrożenie zdrowotne stwarzają również pyły. Szkodliwość tych zanieczyszczeń jest zazwyczaj tym większa, im mniejszych są one rozmiarów. Filtry zamontowane w instalacjach klimatyzacji i wentylacji z dużą skutecznością wychwytują pyły o większych wymiarach.

Jednak wraz ze zmniejszaniem średnicy cząstek pyłu zwiększa się stopień ich przenikania przez filtry powietrza. Prowadzi to do dużego wzrostu udziału pyłów respirabilnych w zanieczyszczeniach instalacji, które są najbardziej szkodliwą postacią pyłów, ponieważ organizm ludzki nie ma zdolności obrony przed ich wnikaniem. Pyły respirabilne wnikają aż do obszaru wymiany gazowej pęcherzyków płucnych – rys. 2.

Stopień przenikania pyłu

Rys. 2. Stopień przenikania pyłu przez filtr powietrza w zależności od średnicy aerodynamicznej cząstek oraz głębokość wnikania pyłów do organizmu człowieka [8, 15]

Dlatego personel dokonujący wymiany filtrów powinien zachowywać szczególną ostrożność. Bardzo istotne jest wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, a ponadto podczas wymiany należy podejmować odpowiednie kroki w celu zapobieżenia skażeniu obszaru pracy i przenikaniu zanieczyszczeń do stref czystych lub środowiska zewnętrznego. Pracownicy dokonujący wymiany powinni być poinformowani o zagrożeniach i przeszkoleni w zakresie postępowania z materiałami niebezpiecznymi. Szczepienia profilaktyczne stanowią dodatkowy atut w minimalizowaniu ryzyka zakażeń [4].

Niezbędnym elementem ochrony osobistej personelu dokonującego wymiany filtrów powinny być maski chroniące układ oddechowy. Dobiera się je w zależności od wielkości cząstek zanieczyszczeń i maksymalnego stężenia bioaerozolu w powietrzu do oddychania.

W przypadku instalacji klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń, w których znajdują się mikroorganizmy o wysokiej zjadliwości, należy stosować sprzęt izolujący, w którym istnieje wewnętrzny obieg powietrza dostarczanego z przenośnego respiratora wyposażonego w filtr HEPA lub ze specjalnej instalacji sprężonego powietrza. Utrzymywane w hełmie lub całym kombinezonie ochronnym nadciśnienie uniemożliwia przenikanie szkodliwego bioaerozolu do wewnętrznego obiegu powietrza.

Ponadto personel dokonujący wymiany filtrów w instalacjach stref szczególnego ryzyka powinien być wyposażony w odpowiedni kombinezon, rękawice oraz obuwie. Ma to na celu ochronę zdrowia personelu i minimalizowanie ryzyka przenoszenia zanieczyszczeń do innych obszarów. Niezbędna może okazać się dezynfekcja lub nawet utylizacja zużytego sprzętu [4].

Należy pamiętać, że pyły i kropelki wody są dobrym nośnikiem mikroorganizmów, a ponieważ pochodzą one z pomieszczeń szpitalnych, to filtry wyciągowe należy traktować jako potencjalny materiał zakaźny [4, 8]. Zużyte filtry wyciągowe należy: umieszczać w workach foliowych, szczelnie zamykać, traktować jako odpady niebezpieczne i poddawać utylizacji.

Podsumowanie

Stosowanie filtrów powietrza w instalacjach klimatyzacji i wentylacji dla zachowania wymaganej czystości powietrza w pomieszczeniach czystych jest nieodzowne i konieczne. Im wyższa klasa czystości powietrza, tym skuteczność filtracji musi być wyższa. Oczywiście nie tylko filtry decydują o spełnieniu wymagań względem czystości, choć w sprawnie działającej instalacji ich rola jest dominująca.

Prawidłowo dobrane, nieuszkodzone, uszczelnione i zamocowane filtry zapobiegają przenikaniu zanieczyszczeń do dalszych części instalacji. Czyste filtry minimalizują ryzyko wtórnego zanieczyszczenia powietrza, a także nie powodują spadku wydajności centrali poniżej wartości uznawanej za dopuszczalną. Zakłócenia pracy centrali, a także pogorszenie się jakości powietrza mogą być spowodowane różnymi nieprawidłowościami w układzie filtracji.

Problemy te wynikają zazwyczaj z [4]: nieodpowiednio dobranych filtrów, niewłaściwego ich zamocowania, nieszczelności układu filtracji, uszkodzeń mechanicznych filtrów i nadmiernego ich zanieczyszczenia. Wybór i zakup filtrów wiąże się z koniecznością określenia ich cech konstrukcyjnych i materiałowych, takich jak: wymiary i rodzaj obudowy, rodzaj uszczelnienia, liczba i ustawienie działek filtracyjnych, zabezpieczenie przed uszkodzeniem materiału filtrującego, wyposażenie w elementy mocujące itp.

Filtry powietrza stosowane w instalacjach klimatyzacji i wentylacji powinny mieć atesty higieniczne, ponieważ stosowane w nich materiały, tj. spoiwa, impregnaty biostatyczne i włókna, mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Literatura

  1. Ensor D.S., Hanley J.T., Sparks L.E., Particle-size-dependent efficiency of air cleaners, Washington D.C.: IAQ 1991, Healthy Buildings/IAQ.
  2. Kaiser K., Filtry i filtracja. Badania filtrów powietrza Cz. 2, „TCHiK” nr 10/2008.
  3. Kaiser K., Filtry i filtracja. Eksploatacja filtrów stosowanych do oczyszczania powietrza w instalacjach klimatyzacji i wentylacji, „TCHiK” nr 9/2010.
  4. Kaiser K., Filtry i filtracja. Eksploatacja filtrów stosowanych do oczyszczania powietrza w instalacjach klimatyzacji i wentylacji. Klasyfikacja pomieszczeń czystych, „TCHiK” nr 10/2010.
  5. Kaiser K., Filtry i filtracja. Filtracja i mechanizmy filtracji, „TCHiK” nr 5/2007.
  6. Kaiser K., Filtry i filtracja. Podstawowe własności i parametry filtrów powietrza, „TCHiK” nr 11/2007.
  7. Kaiser K., Wolski A., Hałas i zanieczyszczenia w wentylacji, Wyd. Masta, Gdańsk 2011.
  8. Kaiser K., Wolski A., Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach. Teoria i praktyka eksploatacji, Wyd. Masta, Gdańsk 2007.
  9. Kryszka B., Klimatyzacja pomieszczeń czystych w szpitalach, „Instal” nr 2/99.
  10. Lee KW, Liu BYH, On the minimum efficiency and the most penetrating particle size for fibrous filters, „J Air Pollut Control Assoc” No. 30/1980.
  11. Madziąg G., F jak filtracja. Alfabet PIUSWIKa, „Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna” nr 11/2001.
  12. NIOSH: Guidance for Protecting Building Environments from Airborne Chemical, Biological, or Radiological Attacs, U.S. 2003
  13. Recknagel H., Sprenger E., Hönmann W., Schramek E.R., Ogrzewanie + klimatyzacja. Poradnik, Wyd. 1, EWFE, Gdańsk 1994.
  14. SFM, Zastosowanie filtrów powietrza, materiały szkoleniowe.
  15. Wolski A., Kaiser K., Legionella w instalacjach budynków, Wyd. Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2009.
  16. Wolski A., Kaiser K., Wpływ zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza dostarczanego przez systemy klimatyzacji – wentylacji na standard mikrobiologiczny pomieszczeń czystych, „Instal” nr 9/2006.
  17. www.berriman-usa.com.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.