Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozwiązania techniczne wentylacji garaży

Technical solutions for the car park ventilation systems
Wentylatory strumieniowe w wentylacji garaży podziemnych
Wentylatory strumieniowe w wentylacji garaży podziemnych
Novenco

W poprzednim artykule (RI 1–2/2012) opisano wymiarowanie instalacji wentylacji bytowej w zamkniętych garażach na podstawie niemieckich wytycznych. W poniższej publikacji przedstawione zostały polskie przepisy dotyczące wentylacji mechanicznej garaży oraz najczęściej stosowane rozwiązania wentylacji kanałowej i strumieniowej.

Wentylacja w garażach jest niezbędna ze względu na stawiane jej zadania występujące (lub mogące wystąpić) w trakcie eksploatacji:

 1. Konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do krótkotrwałego przebywania ludzi poprzez utrzymanie stężenia zanieczyszczeń gazowych (tlenek węgla, propan-butan) na bezpiecznym, dopuszczalnym ze względów zdrowotnych poziomie przez rozrzedzenie i usunięcie szkodliwych substancji;
 2. W przypadku pożaru obowiązek usuwania dymu z intensywnością zapewniającą, że w czasie potrzebnym do ewakuacji ludzi na chronionych przejściach i drogach ewakuacyjnych nie wystąpi zadymienie lub temperatura uniemożliwiające bezpieczną ewakuację, a także konieczność zapewnienia stałego dopływu powietrza zewnętrznego uzupełniającego braki tego powietrza w wyniku jego wypływu wraz z dymem [4].

Jednocześnie wymagania dotyczące reakcji budynku i urządzeń z nim związanych na warunki pojawiające się w czasie pożaru obejmują ich zaprojektowanie i wykonanie w sposób zapewniający w razie pożaru [3]:

 • nośność konstrukcji przez czas wynikający z rozporządzenia,
 • ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu w budynku,
 • ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie budynki,
 • możliwość ewakuacji ludzi,
 • a także uwzględniający bezpieczeństwo ekip ratowniczych.

Pierwsze z wymienionych zadań spełnia wentylacja ogólna (bytowa) poprzez dostarczenie świeżego powietrza do przestrzeni garażu, np. z zewnątrz bądź z pomieszczeń o mniejszym stopniu zanieczyszczenia, i usunięcie powietrza wywiewanego na zewnątrz.

Do spełnienia wymienionych w punkcie drugim zadań konieczna jest wentylacja oddymiająca. Instalacja oddymiająca musi zapewnić skuteczne usunięcie dymu lub takie ukierunkowanie jego przypływu, aby powstały właściwe warunki do ewakuacji ludzi z zagrożonej strefy. Jednocześnie konieczny jest stały dopływ strumienia powietrza zewnętrznego bilansujący (kompensujący) strumień powietrza usuwany w trakcie działania wentylacji oddymiającej.

Wentylacja garaży w wymaganiach prawnych

Wentylacja garaży, zależnie od ich lokalizacji i wielkości, zgodnie z zapisami zamieszczonymi w Rozporządzeniu o warunkach technicznych [3] powinna zostać wykonana zgodnie z następującymi wymaganiami, w zależności od rodzaju i wielkości garażu (§ 108):

  Powietrzna pompa ciepła o niskich kosztach eksploatacji! Poznaj szczegóły »
  ekoelogiczna pompa ciepla
 • garaż zamknięty nieogrzewany nadziemny wolnostojący, przybudowany lub wbudowany w inne budynki: konieczna jest wentylacja co najmniej naturalna, realizowana w wyniku przewietrzania pomieszczenia przez otwory wentylacyjne umieszczone w ścianach przeciwległych lub bocznych bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde wydzielone przegrodami budowlanymi stanowisko postojowe,
 • garaż zamknięty ogrzewany nadziemny lub częściowo zagłębiony mający nie więcej niż 10 stanowisk postojowych: wentylacja co najmniej grawitacyjna, zapewniająca 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę,
 • pozostałe garaże niewymienione powyżej oraz kanały rewizyjne służące zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujące się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5 dotyczącego wentylowania garaży oraz innych pomieszczeń nieprzeznaczonych na pobyt ludzi powietrzem o mniejszym stopniu zanieczyszczenia, niezawierającym substancji szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych zapachów, odprowadzanym z pomieszczeń niebędących pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej: wentylacja mechaniczna, sterowana czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla,
 • garaże, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu: wentylacja mechaniczna sterowana czujnikami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan,
 • garaż otwarty: przewietrzanie naturalne spełniające następujące wymagania:
  1. łączna wielkość niezamykanych otworów w ścianach zewnętrznych na każdej kondygnacji nie powinna być mniejsza niż 35% powierzchni ścian, z dopuszczeniem zastosowania w nich stałych przesłon żaluzjowych nieograniczających wolnej powierzchni otworu,
  2. odległość między parą przeciwległych ścian z niezamykanymi otworami nie powinna być większa niż 100 m,
  3. zagłębienie najniższego poziomu posadzki nie powinno być większe niż 0,6 m poniżej poziomu terenu bezpośrednio przylegającego do ściany zewnętrznej garażu, a w przypadku większego zagłębienia należy zastosować fosę o nachyleniu zboczy nie większym niż 1:1.
   18.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - WT 2021 w typowych projektach
 • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl