Rozwiązania techniczne wentylacji garaży

Technical solutions for the car park ventilation systems
Wentylatory strumieniowe w wentylacji garaży podziemnych
Wentylatory strumieniowe w wentylacji garaży podziemnych
Novenco
Ciąg dalszy artykułu...

Wymagany na mocy rozporządzenia system detekcji LPG ma zapobiegać gromadzeniu się gazu w garażu, np. spowodowanego wyciekiem z instalacji pojazdu, ponieważ nagromadzenie się gazu propan-butan może doprowadzić do jego wybuchu.

W omawianym rozporządzeniu oraz w jego nowelizacji [4] znajdują się także wymagania dotyczące instalacji i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo w czasie pożaru w powiązaniu z powierzchnią garażu stanowiące, że w garażu zamkniętym o powierzchni całkowitej przekraczającej 1500 m2 należy stosować samoczynne urządzenia oddymiające (§ 277.4).

A zatem w oparciu o wymienione przepisy konieczne jest mechaniczne usuwanie dymu w przypadku garaży, w których znajduje się więcej niż 10 stanowisk, a po nowelizacji Rozporządzenia o warunkach technicznych [4] obowiązkowo w przypadku garaży podziemnych o powierzchni całkowitej przekraczającej 1500 m2 stosować należy samoczynne systemy oddymiania.

W porównaniu z wcześniejszymi wersjami Rozporządzenia [3] zmieniło się wymaganie dotyczące minimalnej wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego (było to minimum 10 wymian usuwanego powietrza na godzinę). Aktualnie nie jest to wielkość wiążąca, gdyż strumień powietrza może być mniejszy lub większy od uprzednio wymaganej wielkości, ale obecnie do obowiązków projektanta zdecydowanie należy udowodnienie, że zaprojektowany strumień powietrza wentylacyjnego w czasie pożaru zapewni sprawne oddymianie umożliwiające ewakuację ludzi i akcję ratowniczą.

Jeszcze jednym problemem projektowym jest lokalizacja wyrzutni powietrza, w warunkach wentylacji bytowej obciążonego gazami spalinowymi, a w przypadku pożaru – zadymionym powietrzem.

Z punktu widzenia inwestora i projektanta wentylacji garaży zamkniętych, szczególnie podziemnych, najkorzystniej byłoby zaprojektować wyrzutnię terenową (brak pionowych przewodów wywiewnych wyprowadzonych w szachcie wentylacyjnym ponad dach budynku), ale zgodnie z przepisami usytuowanie wyrzutni powietrza na poziomie terenu jest dopuszczalne tylko za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego (§ 152.8) [3]. Wykonanie wyrzutni terenowej spowodować może napływ usuwanego powietrza (wraz z dymem w przypadku pożaru) do rozpatrywanego lub sąsiedniego budynku poprzez otwory budowlane albo czerpnie powietrza.

Rodzaje wentylacji mechanicznej garaży

Systemy wentylacji garaży można podzielić w zależności od sposobu wprawiania powietrza w ruch na:

  • wentylację mechaniczną wywiewną,
  • wentylację nawiewno-wywiewną.

Inną klasyfikację wentylacji można przeprowadzić, uwzględniając sposób przetłaczania powietrza wentylacyjnego i definiując ją jako system:

  • kanałowy,
  • bezkanałowy.

W przypadku mechanicznej wentylacji wywiewnej nawiew powietrza jest realizowany w wyniku powstającego w pomieszczeniu podciśnienia powietrza wywołanego pracą wentylatora (wentylatorów) wywiewnego przez wykorzystywane w tym celu otwory nawiewne (czerpnie). Natomiast wentylacja nawiewno-wywiewna działa w oparciu o wymuszony przez działanie odpowiedniego wentylatora nawiew lub wywiew powietrza. Do wentylacji mechanicznej wywiewnej zaliczyć należy wentylację strumieniową (z zastosowaniem wentylatorów strumieniowych).

Rozpatrując pracę wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej w przypadku pełnienia funkcji wentylacji oddymiającej, wentylację kanałową można zdefiniować jako system zapewniający pionowe unoszenie dymu będące skutkiem zastosowania systemu wentylacji wyciągowej wyposażonego w wentylator wyciągowy oraz układ przewodów wentylacyjnych z działającymi podczas pożaru górnymi kratkami wywiewnymi umieszczonymi powyżej 1,8 m nad poziomem podłogi. Natomiast wentylacja bezkanałowa to system powodujący poziome przetłaczanie powietrza wraz z dymem.

Ponieważ ze względów praktycznych i ekonomicznych powszechnie stosowane są systemy wentylacji łączące funkcje bytowe i pożarowe (oddymiające), ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa warunki ochrony przeciwpożarowej stanowić powinny priorytet przy projektowaniu [2]. System łączący zadania wentylacji bytowej i oddymiającej musi być zbudowany z materiałów o odpowiedniej klasie ogniowej.

   18.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl