Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rozwiązania techniczne wentylacji garaży

Technical solutions for the car park ventilation systems
Wentylatory strumieniowe w wentylacji garaży podziemnych
Wentylatory strumieniowe w wentylacji garaży podziemnych
Novenco
Ciąg dalszy artykułu...

Wentylacja strumieniowa przyniesie najlepsze efekty, jeżeli przepływ powietrza przez garaż zostanie wymuszony najdłuższą możliwą drogą od punktu nawiewu do wyciągu. Przykładowo, jeżeli funkcję nawiewu pełnić będzie brama wjazdowa, wentylatory wyciągowe najkorzystniej jest umieścić w szachcie położonym w przeciwległym końcu garażu [1].

Wentylatory wyciągowe mogą znajdować się w [1]:

  • specjalnych komorach lub szachtach wentylacyjnych oddzielonych od przestrzeni garażu żaluzjami i siatką, zabezpieczającymi urządzenia przed uszkodzeniem, przedostawaniem się śmieci oraz niekiedy pełniącymi funkcję ekranu akustycznego pozwalającego na redukcję emisji hałasu do wnętrza garażu,
  • na zewnątrz budynku (wentylatory połączone z przestrzenią garażu szachtami wentylacyjnymi), zabezpieczone przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych poprzez zatosowanie obudowy, a także wyposażone w specjalne podstawy tłumiące w celu redukcji emisji hałasu.

W drugim przypadku oprócz problemu związanego z możliwością zadymienia wyższych kondygnacji oraz sąsiednich budynków występują również omówione wcześniej komplikacje ze względu na wymagania krajowe [3] dotyczące stosowania wyrzutni terenowych.

W trakcie doboru i rozmieszczania wentylatorów strumieniowych w publikacji [1] zaleca się zwrócić uwagę, czy: odległość pomiędzy poszczególnymi jednostkami (uzależniona od ich mocy) jest na tyle duża, aby prędkość strumienia w jego osi mogła osiągnąć wartość zamierania (poniżej 0,3 m/s), nie ma zbyt krótkiego dystansu pomiędzy parą wentylatorów strumieniowych, gdyż może to doprowadzić do powstania zjawiska tzw. „krótkiego spięcia”, czyli przepływu strumienia powietrza jedynie w strefie podsufitowej z pominięciem strefy przebywania ludzi, wzajemne położenie osi wentylatorów nie będzie powodować zjawiska zderzania i rozpraszania strumienia (w wyniku zawirowania i turbulencji), ponieważ w takich warunkach nie uda się uzyskać wymaganego uporządkowanego przepływu.

Wentylatory oddymiające

Zastosowane wentylatory oddymiające muszą być odporne na oddziaływanie wysokich temperatur. Powinny mieć klasę:

  1. F600 60, jeżeli przewidywana temperatura dymu przekracza 400°C (oznacza to, że wentylator może pracować przy temperaturze 600°C przez 60 minut),
  2. F400 120 w pozostałych przypadkach, przy czym dopuszcza się inne klasy, jeżeli z analizy obliczeniowej temperatury dymu oraz zapewnienia bezpieczeństwa ekip ratowniczych wynika taka możliwość [4].

Wady i zalety systemów wentylacji

Jako zalety systemu wentylacji strumieniowej wymienia się niskie koszty instalacji i eksploatacji. System wentylacji strumieniowej nie wymaga prowadzenia sieci kanałów w garażu (które w pewnym stopniu ograniczają jego przestrzeń użytkową) i charakteryzuje się dużą elastycznością przy projektowaniu i realizacji inwestycji [5].

Zalety wentylacji strumieniowej w porównaniu z wentylacją kanałową najbardziej uwidaczniają się w trakcie realizacji funkcji oddymiania. Podczas pożaru w zazwyczaj niskich garażach zamkniętych dym już po paru minutach wypełnia całą wysokość kondygnacji. Jak wynika z praktycznych doświadczeń, zastosowanie tradycyjnego systemu kanałowego ma w takich warunkach niewielką skuteczność.

Wiąże się to m.in. z ograniczoną ilością powietrza, którą można przetransportować kanałami wentylacyjnymi, gwałtowną zmianą charakterystyki hydraulicznej sieci przewodów (wzrost oporów przepływu wraz ze zwiększeniem wielkości strumieni powietrza wywiewanego określonej dla potrzeb oddymiania) oraz z faktem, że tradycyjne systemy oddymiania potrzebują stosunkowo długiego czasu do osiągnięcia pełnej skuteczności.

Ponadto praca kratek wyciągowych może powodować zjawisko „rozciągania” dymu w znacznej odległości od źródła pożaru. Tymczasem bardzo intensywne wydzielanie się dymu z płonącego pojazdu wymaga zapewnienia pełnego oddymiania już w pierwszych minutach i ukierunkowania jego przepływu w stronę najbliższego zespołu wentylatorów wyciągowych [1].

Jak wykazują analizy komputerowe, systemy wentylacji strumieniowej lepiej sprawdzają się w niskich garażach, o wysokości do ok. 2,4 m. W wysokich garażach bardziej skuteczne są systemy kanałowe. Ze względu na indywidualny charakter każdego obiektu (organizację przestrzeni, lokalizację wyjść, ścianek działowych, podciągów ramp itd.) optymalny układ i parametry pracy instalacji powinny być dobierane indywidualnie dla każdego garażu [2].

Literatura

1. JetFan – system wentylacji strumieniowej, Fläkt Bovent.
2. Kubicki G., Wentylacja pożarowa garaży. Jaki system dla garażu zamkniętego?, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 5/2011.
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, ze zm.).
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 56/2009, poz. 461).
5. System wentylacji parkingowej Novenco.

   18.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl