Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ogrzewanie hal przemysłowych. Konwekcja czy promieniowanie?

Hala przemysłowa
Hala przemysłowa
Dębica

Projektant stojący przed zadaniem ogrzania pomieszczeń wielkokubaturowych, np. hal przemysłowych, ma dylemat, czy zastosować w nich ogrzewanie powietrzne, czy raczej promieniowanie cieplne. Jak każde instalacje, tak i te metody ogrzewania mają zalety i wady. Warto poznać jedne i drugie, zanim podejmie się decyzję o wyborze.

Dlaczego do ogrzewania hal przemysłowych nie zastosować tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego i nie umieścić grzejników na ścianach zewnętrznych hali, jak to się powszechnie robiło kiedyś? Przyczyna tkwi w bezwładności takiej metody ogrzewania. Ogrzewanie grzejnikowe bardzo wolno reaguje na zmiany warunków w hali i nie daje pożądanych efektów przy okresowym wyłączaniu, kiedy zmniejsza się zużycie ciepła, jeśli hala nie jest użytkowana.

Natomiast ogrzewanie powietrzne albo przez promieniowanie taką możliwość daje, gdyż jego bezwładność jest mała, i szybko zapewnia w pomieszczeniu wymagane parametry, bez zbędnej utraty komfortu cieplnego odczuwanego przez pracujące w hali przemysłowej osoby. Halowe systemy grzewcze można podzielić na centralne i rozproszone (rys. 1). Dotyczy to zarówno ogrzewania powietrznego, jak i przez promieniowanie.

Ogrzewanie powietrzne

Przy projektowaniu ogrzewania powietrznego można przyjąć do obliczeń tylko powietrze obiegowe albo powiązać ogrzewanie z wentylacją, zapewniając w ten sposób nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także świeże powietrze osobom pracującym w hali. Przy sporządzaniu bilansu ciepła i powietrza w pierwszym przypadku (powietrze obiegowe) liczy się tylko podstawowe straty ciepła przez przegrody, w drugim zaś trzeba uwzględnić dodatkowo ciepło potrzebne do ogrzania dostarczanego powietrza zewnętrznego.

Strumień powietrza obiegowego V oblicza się na podstawie strat ciepła Qstr:

Ogrzewanie hal przemysłowych

gdzie:
V – strumień powietrza [m3/s],
Qstr – obliczone straty ciepła [kJ/s],
ΔT = tn – tp (temp. powietrza nawiewanego – temp. w pomieszczeniu) [°C],
ρ – gęstość powietrza [kg/m3],
c – ciepło właściwe powietrza [kJ/(kgK)].

Przyjmuje się, że temperatura nawiewu dla warunków przemysłowych powinna się zawierać w przedziale 40–60°C, a dla warunków komfortu 30–45°C. Jak wspomniano wcześniej, w przypadku połączenia ogrzewania z wentylacją do zaplanowanej mocy nagrzewnic należy dodać moc potrzebną do ogrzania powietrza zewnętrznego.

Ogrzewanie hal przemysłowych

gdzie:
tz – temp. powietrza zewnętrznego [°C],
Vz – strumień powietrza zewnętrznego [m3/s].

Jednak ustalenie mocy nagrzewnic to dopiero początek zadania, z którym projektant musi się zmierzyć. Większym problemem jest prawidłowe dobranie wielkości strumieni powietrza w poszczególnych urządzeniach oraz ich zasięgu, co wiąże się też z prędkością nawiewanego powietrza. Wbrew pozorom prawidłowe dobranie tych parametrów nie jest sprawą prostą.

Ciepłe powietrze, nawet skierowane do strefy przebywania ludzi, szybko zmienia kierunek i unosi się do góry. W celu ponownego skierowania go do strefy roboczej korzysta się z tzw. destratyfikatorów [3], które wymuszają przepływ strumienia tego powietrza z górnych warstw do dolnych. Centralne przygotowanie ciepłego powietrza ustępuje coraz częściej ogrzewaniu rozproszonemu, które uważane jest za bardziej elastyczne.

Na ogrzewanie centralne składa się najczęściej centrala wentylacyjna z blokami nagrzewnic i siecią kanałów, które trzeba wykonać, aby doprowadzić powietrze (ciepło) do żądanego miejsca. Aby ten problem wyeliminować, producenci prześcigają się w unowocześnianiu ogrzewaczy powietrza. Są to nagrzewnice ścienne zawieszane na ścianach i słupach hali, w pobliżu strefy roboczej lub stojące na podłodze w pobliżu tej strefy.

   18.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl