RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Gazowe absorpcyjne pompy ciepłaRobur

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła
Robur

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa w naturze, czyli od miejsca zimniejszego do cieplejszego. W tym celu konieczne jest dostarczenie energii do urządzenia transportującego ją z otoczenia.

Pod pojęciem „pompa ciepła” rozumie się powszechnie pompę ciepła ze sprężarką napędzaną silnikiem elektrycznym. Jednak wśród pomp ciepła dostępnych na rynku spotyka się też inne technologie.

W pompach sprężarkowych do przenoszenia energii wykorzystywana jest też sprężarka napędzana nie silnikiem elektrycznym, ale spalinowym, zasilanym gazem. Gaz jest bowiem tanim i łatwo dostępnym paliwem silnikowym, a podczas jego spalania powstaje mała ilość szkodliwych substancji. Ponadto silniki gazowe produkowane specjalnie do pomp ciepła osiągają długie okresy pomiędzy przeglądami, gdyż pracują stabilnie, charakteryzują się skróconym suwem oraz niższym ciśnieniem sprężania i w związku z tym niższymi temperaturami spalania.

Coraz częściej w branży operuje się też pojęciem „gazowa pompa ciepła”. Odnosi się ono zarówno do wspomnianej powyżej sprężarkowej pompy ciepła z silnikiem gazowym, jak i do pomp absorpcyjnych z palnikiem gazowym oraz – wprawdzie rzadko – do pomp ciepła, w których użyto gazu (np. CO2), a nie typowego czynnika chłodniczego.

W branży do opisu technologii pomp ciepła używa się głównie skrótów pochodzących od angielskich nazw:

  • EHP (ang. Electric Heat Pumps) – elektryczne pompy ciepła (sprężarkowe),

  • GHP (ang. Gas Heat Pumps) – gazowe pompy ciepła (sprężarkowe),

  • GAHP – (ang. Gas Absorption Heat Pumps) – gazowe absorpcyjne pompy ciepła.

W gazowych pompach ciepła (GHP) sprężanie następuje przy pomocy sprężarki mechanicznej napędzanej za pomocą silnika spalinowego. Podstawową różnicą w przypadku elektrycznych pomp sprężarkowych EHP i sprężarkowych gazowych GHP jest ciepło powstające podczas pracy silnika spalinowego. Nie jest ono wyrzucane, ale wykorzystywane – trafia do instalacji ogrzewania.

W trybie grzania w GHP sprężony czynnik w procesie skraplania oddaje ciepło do instalacji. Następnie po przejściu przez zawór rozprężny czynnik o niskich parametrach pobiera w parowniku ciepło odpadowe z silnika i znów zostaje sprężony. Pompy te mogą pracować też w trybie chłodzenia i wówczas ciepło z silnika wykorzystuje się do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Z kolei gazowe absorpcyjne pompy ciepła (GAHP) do wymuszenia przepływu energii z chłodniejszego do cieplejszego układu nie korzystają z urządzeń mechanicznych, czyli sprężarek, ale ze zjawiska absorpcji. Przykładowy opis tego procesu przedstawiono poniżej. Sprężanie czynnika roboczego odbywa się nie w sprężarce, ale w warniku, w którym znajduje się roztwór amoniaku i wody.

Warnik jest ogrzewany palnikiem gazowym, przez co następuje odparowanie amoniaku, wzrost jego temperatury i ciśnienia. Pary amoniaku kierowane są do deflegmatora w celu wykroplenia resztek wody, a czynnik prowadzony jest następnie do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do wody zasilającej instalację. Elementem charakterystycznym dla technologii absorpcyjnej jest widoczny na rys. 2 absorber.

Schemat pracy sprężarkowej pompy ciepła

Rys. 1. Schemat ideowy pracy sprężarkowej pompy ciepła. Sprężarkowa pompa ciepła to zamknięty układ ze sprężarką i zaworem rozprężnym, w którym krąży czynnik chłodniczy pomiędzy dwoma wymiennikami ciepła: parownikiem i skraplaczem. Urządzenie „pompuje” ciepło z dolnego źródła do górnego
Źródło: WJ

Obieg czynnika roboczego w gazowej absorpcyjnej pompie ciepła

Rys. 2. Schemat obiegu czynnika roboczego w gazowej absorpcyjnej pompie ciepła
Źródło: Robur

Zachodzi w nim proces absorpcji amoniaku przez wodę. Roztwór ubogi rozpraszany jest w parach amoniaku i łącząc się z nimi, wydziela ciepło. To ciepło wykorzystane jest do dalszego podgrzewania wody w skraplaczu. Urządzeniem wymuszającym obieg czynnika w GAHP jest membranowa pompa roztworu. Jest ona tak zbudowana, że z jednej strony membrany znajduje się olej, a z drugiej roztwór wody i amoniaku.

Pompowanie oleju wywołuje pulsacyjne ruchy przepony wymuszające obieg roztworu w układzie. Rozwiązanie z przeponą zastosowano w celu odseparowania obiegu absorpcyjnego od mechanicznych elementów pompy roztworu. Uproszczony schemat ideowy obiegów w GAHP przedstawia rys. 3.

Zastosowanie technologii sprężania termicznego i membranowej pompy roztworu umożliwiło hermetyczne zamknięcie układu czynnika roboczego. W trakcie działania pompy nie ma jakichkolwiek strat amoniaku czy roztworu. Charakterystyczny dla GAHP jest brak urządzeń mechanicznych, takich jak np. sprężarka czy silnik spalinowy. Elementy te należy serwisować, a po pewnym czasie się zużywają, co może spowodować rozszczelnienie układu i ubytek czynnika roboczego.

Schemat pracy absorpcyjnej gazowej pompy ciepła

Rys. 3. Schemat ideowy pracy absorpcyjnej gazowej pompy ciepła
Źródło: Robur

Układ w GAHP jest hermetyczny i może być rozszczelniony przez uszkodzenia mechaniczne niezwiązane z jego pracą. W tym układzie jedynym newralgicznym elementem są membrany, ale ich żywotność umożliwia kilkadziesiąt lat pracy. Kolejną różnicą między pompami sprężarkowymi a absorpcyjnymi jest to, że w GAHP zamiast syntetycznych czynników chłodniczych stosuje się naturalne substancje: wodę i amoniak.

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i LPG. Energia, jaką uzyskuje się na wyjściu z urządzenia, jest sumą ciepła ze spalenia gazu (ze sprawnością jak w kotle kondensacyjnym) i ciepła z energii odnawialnej (gruntu, wody gruntowej, powietrza).

Efektywność pomp ciepła – COP i GUE

Przy porównywaniu różnych technologii pomp ciepła powstaje często problem, co tak naprawdę można porównać. Postęp techniczny i różnorodność urządzeń, a także różne parametry ich pracy powodują, że nie ma jednolitej metodyki obliczeń. Do scharakteryzowania elektrycznych sprężarkowych pomp ciepła nie używa się pojęcia sprawności, jak w przypadku kotłów, ale współczynnika wydajności cieplnej pompy ciepła – COP (Coefficient of Performance). Określa on stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a mocą energii elektrycznej niezbędnej do napędu sprężarki.

W praktyce współczynnik COP najczęściej obliczany jest z zależności:

gdzie:
Qg - moc górnego źródła ciepła [kW],
Pe – moc pobierana przez sprężarkę [kW].

COP to relacja między energią elektryczną dostarczoną do pompy ciepła a energią ciepła dostarczoną przez pompę do instalacji i opisuje efektywność pompy ciepła w jednym konkretnym punkcie pracy. Istotny wpływ na efektywność energetyczną sprężarkowej pompy ciepła ma temperatura zarówno dolnego, jak i górnego źródła ciepła.

W danych technicznych urządzeń COP jest najczęściej podawany dla temperatury 0°C na wejściu do pompy ciepła z dolnego źródła i 35°C na zasilaniu systemu grzewczego. Wartość COP jest ściśle uzależniona od tych dwóch temperatur. Np. dla jednej z pomp przy temperaturach 0/35°C COP = 4,5, a przy 0/50°C COP = 3,6. Im wyższa wartość współczynnika COP, tym wyższa jest efektywność pompy.

COP dla pomp elektrycznych jest podawany głównie wg PN-EN 14511-1 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym wykorzystywane do ogrzewania i oziębiania. Część 1: Terminy i definicje. Dla zobrazowania zagadnienia na marginesie można dodać, że efektywność zwykłego grzejnika elektrycznego zbliża się do wartości 1.

Także pompy ze sprężarkami napędzanymi elektrycznie w pewnych niekorzystnych dla nich warunkach (błędy w doborze górnego i dolnego źródła, błędy wykonawcze) mogą pracować z wydajnością i kosztami porównywalnymi do grzejnika elektrycznego. Aby tego uniknąć, należy starannie dobierać dolne i górne źródło ciepła oraz urządzenie.

W zmieniającej się wydajności pomp zasilanych energią elektryczną w zależności od temperatur dolnego źródła ciepła tkwi atut gazowych sprężarkowych pomp ciepła. Wprawdzie silnik gazowy ma ok. dwukrotnie niższą sprawność od silnika elektrycznego, lecz wyposażone w niego pompy wykorzystują ciepło powstające podczas spalania gazu, co znacznie poprawia ich wydajność.

Ponadto pompy gazowe mogą pracować z wysoką mocą nawet przy bardzo niskich temperaturach dolnego źródła ciepła, co ma zasadnicze znaczenie dla pomp powietrze/woda. Ich wysoka moc okupiona jest jednak wyższym spalaniem gazu i spadkiem efektywności. Kolejnym czynnikiem wpływającym na walory eksploatacyjne są różnice w cenach energii elektrycznej i gazu. Porównanie elektrycznych i gazowych pomp ciepła należy przeprowadzać z dużą ostrożnością.

Najbardziej właściwe wydaje się porównywanie efektywności EHP i GHP pod względem zużycia energii pierwotnej PER (ang. Primary Energy Ratio – rys. 4). Można pokusić się o porównanie za pomocą COP elektrycznych pomp ciepła i gazowych sprężarkowych pomp ciepła, np. kiedy weźmiemy pod uwagę oba układy pracujące z tym samym czynnikiem chłodniczym i o takiej samej budowie wymienników, sprężarek i innych elementów urządzenia – gdy stanowią one praktycznie takie same obiegi termodynamiczne, COP będzie taki sam [2].

Przepływ energii w pompach ciepła EHP i GHP

Rys. 4. Schemat ideowy przepływu energii w pompach ciepła EHP i GHP. W instalacjach z EHP tracimy 48 kWh energii, zanim dotrze ona do pompy z powodu niskiej sprawności wytwarzania i strat w sieci energetycznej
Źródło: Robur

Ale pomiędzy EHP i GHP jest pewna różnica polegająca na tym, że pompy gazowe zużywają mniej energii do wytworzenia takiej samej mocy koniecznej do zasilania sprężarki. Ponadto ciepło powstające ze spalania gazu w silniku wytwarzającym energię mechaniczną do napędu sprężarek nie jest tracone i wykorzystuje się je w obiegu termodynamicznym pompy ciepła. Tym samym COP gazowych pomp sprężarkowych ma wysokie wartości przy niskich temperaturach w stosunku do wartości, jakie osiągają pompy z napędem elektrycznym (rys. 5).

Stała wydajność grzewcza urządzeń gazowych uzyskiwana jest jednak przez spalanie większej ilości gazu i w temperaturze powietrza ok. 0°C efektywność GHP spada poniżej 1,1. Praca tradycyjnych pomp ciepła typu powietrze/woda bez doprowadzenia energii zapobiegającej szronieniu wymienników była trudna już przy temperaturach poniżej 7°C.

Porównanie mocy gazowej i elektrycznej pompy ciepła

Rys. 5. Porównanie mocy cieplnej gazowej i elektrycznej pompy ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej [2]

Ten problem wielu producentom nowoczesnych EHP typu powietrze/woda udało się rozwiązać poprzez zastosowanie różnorodnych rozwiązań umożliwiających pracę w niskich temperaturach, bez ryzyka uszkodzenia urządzenia i z wydajnością umożliwiającą optymalne zasilanie układu grzewczego. Należy tu jednak podkreślić, że współczynnik COP jest podawany jako wartość chwilowa, dla konkretnych warunków i urządzeń.

W publikacjach [1, 2] wskazywano, że porównanie EHP i GHP wymaga zwrócenia uwagi na fakt, że w tych drugich urządzeniach energia pierwotna (gaz) jest przetwarzana na miejscu i bez strat na przesyle oraz z większą sprawnością niż energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach węglowych i docierająca do urządzenia ze stratami podczas przesyłu. Nie wspominając o tym, że wytworzenie energii elektrycznej w Polsce obarczone jest wysoką emisją spalin, w tym CO2, i kosztami ekologicznymi.

Do określenia wydajności gazowych absorpcyjnych pomp ciepła niemożliwe jest zastosowanie współczynnika COP. Urządzenia absorpcyjne nie wykorzystują sprężarki i są zasilane ciepłem, w związku z tym ich efektywność (sprawność) należy określać inaczej. Efektywność pomp GAHP opisywana jest za pomocą współczynnika efektywności spalania gazu GUE (ang. Gas Utilization Efficiency):

gdzie:
QPC – moc dostarczona (wyprodukowana) przez pompę ciepła,
GPC – energia dostarczona w postaci gazu (energia wyliczona na podstawie wartości opałowej).

GUE to stosunek mocy dostarczonej (wyprodukowanej) przez pompę ciepła QPC do energii dostarczonej w postaci gazu (energia wyliczona na podstawie wartości opałowej) GPC. Jest to wielkość stosowana przez producentów urządzeń gazowych.

Np. dla pompy GAHP-A LT (gazowej absorpcyjnej pompy ciepła typu powietrze/woda) przeznaczonej do zasilania instalacji niskotemperaturowych (np. ogrzewania podłogowego) producent podaje, że przy parametrach A7/W35 – czyli temperaturze powietrza zewnętrznego 7°C i temperaturze 35°C dla wody grzewczej odbieranej na skraplaczu - moc wynosi 41,6 kW, a efektywność 165% GUE.

Jak zatem widać na przytoczonych przykładach danych technicznych podawanych przez producentów, wartości COP i GUE nie mogą być bezpośrednio porównywane. Mniejszy błąd popełnilibyśmy, gdybyśmy porównywali sprawność gazowego kotła kondensacyjnego i GUE gazowej absorpcyjnej pompy ciepła, dla których producenci podają przykładowe wartości odpowiednio 110% i 165%.

To proste, ale niepozbawione mankamentów porównanie wskazuje, ile szacunkowo moglibyśmy uzyskać energii z tej samej ilości gazu dostarczonego do urządzenia, co ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacyjne.

Wracając do porównania pomp ciepła, urządzenia sprężarkowe i absorpcyjne dzielą istotne różnice. Urządzenia sprężarkowe – EHP i GHP – działają na zasadzie lewobieżnego obiegu chłodniczego. Natomiast w GAHP mają miejsce dwa obiegi – prawobieżny napędowy i lewobieżny chłodniczy. Aby skonfrontować efektywność pomp ciepła napędzanych elektrycznie i gazowo, wartości współczynników powinny być zamienione na „wskaźnik zużycia energii pierwotnej” PER. Jednak gaz uznawany jest za paliwo pierwotne, natomiast energia elektryczna – nie.

Prawidłowe porównanie wymagałoby zatem zamiany energii elektrycznej na energię pierwotną, co opisuje zależność:

gdzie:

PEREPC – wskaźnik zużycia energii pierwotnej przez elektryczną pompę ciepła,
QPC – energia dostarczona przez pompę ciepła,
EPC – energia elektryczna dostarczona do pompy ciepła,
ηel – sprawność wytwarzania energii elektrycznej oraz jej transportu.

Dla gazowych pomp ciepła współczynnik ten wylicza się następująco:

gdzie:

PERGPC – wskaźnik zużycia energii pierwotnej przez gazową pompę ciepła,
QPC – energia dostarczona przez pompę ciepła,
GPC – energia dostarczona w postaci gazu do gazowej pompy ciepła określona z wartości opałowej,
EGPC – energia elektryczna zużyta przez gazową pompę ciepła, np. na potrzeby sterowania, zasilania elektrody jonizacyjnej, zasilania pompki czynnika,
ηel – sprawność wytwarzania energii elektrycznej i jej transportu.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że kompleksowe porównanie różnych instalacji nie może opierać się tylko na współczynnikach wydajnościowych. Na taką analizę składają się również: temperatura pracy, przepływy medium, konstrukcja dolnego źródła, serwis, produkcja c.w.u. itd.

Podsumowanie

W scenariuszach rozwoju energia elektryczna ma mieć coraz większy udział w zasilaniu urządzeń instalacji grzewczych. Zakłada się jednocześnie, że będzie temu towarzyszył wzrost produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, nieobciążonej emisją spalin i CO2 do atmosfery. Z drugiej strony nowe budynki zużywać będą coraz mniej energii, a stare będą modernizowane, zatem do ich ogrzewania wystarczą wysokosprawne urządzenia o małej mocy, jak np. pompy ciepła.

Jednak obecnie odczuwamy raczej niedobór energii elektrycznej. Ponadto w Polsce jej produkcja obarczona jest wysoką emisją CO2, gdyż powstaje ona głównie ze spalania węgla, a sprawność dostaw wynosi ok. 25% [3]. Tym samym traktowanie elektrycznych sprężarkowych pomp ciepła jako ekologicznych urządzeń nie zawsze jest zasadne. Pod względem wykorzystania energii pierwotnej i emisji spalin w całym procesie korzystniej wypadają gazowe pompy ciepła, w tym gazowe absorpcyjne pompy ciepła, i tym samym technologie te warte są uwagi.

GAHP współpracują efektywnie z każdym systemem ogrzewania. Można je wykorzystywać jako źródło zasilania zarówno instalacji niskotemperaturowych (ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory), jak i wysokotemperaturowych (ogrzewanie konwekcyjne, nagrzewnice nadmuchowe). Ich wszechstronność umożliwia też podłączanie do już istniejących instalacji w ramach modernizacji, w celu poprawy efektywności i zmniejszenia kosztów ogrzewania czy chłodzenia.

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła i gazowe absorpcyjne wytwornice wody lodowej znalazły już zastosowanie w wielu miejscach na świecie. Dotychczas popularności GAHP na rynku grzewczym nie sprzyjał brak urządzeń o mocach odpowiednich dla zasilania instalacji w domach jednorodzinnych. Obecnie na ukończeniu są prace jednego z producentów nad wprowadzeniem na rynek takiego urządzenia i należy oczekiwać, że zwiększy to popularność i znajomość tej technologii w branży.

Literatura

  1. Śnieżyk R., Gazowe pompy ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2011.

  2. Wałek T., Juszczyk J., Nowoczesne energooszczędne technologie w klimatyzacji i wentylacji, XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 2011.

  3. Śnieżyk R., Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u., „RI” nr 11/2010.

  4. Rubik M., Pompy ciepła. Poradnik, Wyd. III, Ośrodek Informacji „Technika Instalacyjna w Budownictwie”, Warszawa 2006.

  5. Rubik M., Pompy ciepła w systemach geotermii niskotemperaturowej, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2011.

  6. Zalewski W., Pompy ciepła sprężarkowe, sorpcyjne i termoelektryczne, IPPU MASTA, Warszawa 2001.

  7. Kosieradzki J., Gazowa pompa ciepła w instalacji grzewczej i chłodniczej, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2010.

  8. www.gazowe-pompy-ciepla.pl, www.robur.pl, www.aisin.pl.

  9. PN-EN 12309-1:2002 Urządzenia klimatyzacyjne absorpcyjne i adsorpcyjne i/lub wyposażone w pompy ciepła, zasilane gazem, o obciążeniu cieplnym nieprzekraczającym 70 kW. Cz. 1. Bezpieczeństwo.

  10. PN-EN 12309-2:2002 Urządzenia klimatyzacyjne absorpcyjne i adsorpcyjne i/lub wyposażone w pompy ciepła, zasilane gazem, o obciążeniu cieplnym nieprzekraczającym 70 kW. Cz. 2. Racjonalne zużycie energii.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.