Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Efektywność energetyczna w Polsce

Wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej czy budowa nowych źródeł energii?
Efektywność energetyczna w Polsce
Efektywność energetyczna w Polsce
www.sxc.hu

Niedobory energii elektrycznej w Polsce stają się coraz bardziej realne. Będą one wynikiem zarówno wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i starzejącej się (żeby nie powiedzieć: sypiącej) bazy wytwórczej, wymagającej pilnego odtworzenia lub gruntownej rewitalizacji

Skutkiem niedoborów mogą być okresowe braki energii elektrycznej oraz drastyczny wzrost jej ceny. Ten ostatni związany będzie także z kosztami nabywania na aukcjach, począwszy od 2013 r., coraz większej liczby uprawnień do ponadlimitowej emisji CO2 [1, 2]. Budowa nowych bloków energetycznych jest bardzo kosztowna, niezależnie od tego, czy są to niskoemisyjne bloki węglowe na parametry nadkrytyczne, czy bloki jądrowe generacji III+, czy też znacznie droższe źródła odnawialne dużej mocy, np. farmy wiatrowe liczące tysiąc i więcej wiatraków.

Potencjał efektywności energetycznej

Z zarysowanej powyżej perspektywy niezwykle obiecująco wygląda możliwość wykorzystania istniejącego potencjału efektywności energetycznej, bardzo znacznego zwłaszcza w Polsce. Efektywność energetyczną (tj. sprawność energetyczną) dowolnego procesu produkcyjnego lub eksploatacyjnego definiuje się jako:

Efektywność energetyczna w Polsce

gdzie:
E – efekt, to jest wymierny wynik danego procesu, np. ilość wyprodukowanego cementu,
W – wkład, to jest ilość energii (elektrycznej, ciepła lub ton paliwa umownego) zużytej do osiągnięcia efektu E.

W ten sposób można oszacować także efektywność energetyczną całej gospodarki. Ocenia się (m.in. [3]), że energochłonność wytworzenia jednostki PKB jest w Polsce 2,5–3 krotnie większa niż w krajach tzw. piętnastki UE i 5,5 razy większa niż w Japonii. Realne jest jej zmniejszenie o 25–30% [4], a nawet – wg innych źródeł – o 40%.

Zmniejszenie energochłonności wszystkich procesów w całej gospodarce o 25–30% oznaczałoby zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 38–45 TWh/a, pozwalające na uniknięcie budowy nowych źródeł energii o mocy 6800–8200 MW albo racjonalne rozłożenie w czasie budowy nowych, wysokosprawnych i niskoemisyjnych źródeł z równoczesnym wycofaniem z eksploatacji źródeł najbardziej przestarzałych.

Potencjał efektywności energetycznej jest więc ważnym zasobem, który można pozyskiwać poprzez bardzo opłacalne i szybko rentujące się inwestycje i przedsięwzięcia modernizacyjne [5].

Wykorzystanie zasobów efektywności energetycznej w przemyśle, energetyce i gospodarce komunalnej

W opublikowanych niedawno artykułach [6, 7] zestawiono roczne oszczędności energii ?E [kWh/a] uzyskane dzięki modernizacji kilkunastu wybranych instalacji pompowych w energetyce, ciepłownictwie i w pompowniach wodociągowych oraz dodatkowo dzięki różnym modernizacjom w kilkunastu zakładach przemysłowych.

Modernizacje w układach pompowych polegały m.in. na:

  • wymianie pomp zasilających tzw. 50-procentowych w blokach 200 MW na 100-procentowe o wyższej sprawności, zaopatrzone w przetwornice częstotliwości zamiast sprzęgieł hydrokinetycznych,
  • lepszym dopasowaniu parametrowym pomp 50-proc. przez wytoczenie łopatek wirników,
  • zmianie miejsca poboru wody zasilającej na wtryski regulacyjne do przegrzewaczy pary,??
  • zamianie regulacji dławieniowej pomp sieciowych w niektórych elektrociepłowniach (EC) i ciepłowniach (CK) oraz pompowniach wodociągowych na regulację zmiennoobrotową,
  • wymianie elementów przepływowych w dużych pompach, niedopasowanych parametrowo do warunków pracy w obiektach jw.,
  • zmniejszeniu prędkości obrotowej (przez przezwojenie silników) pomp sieciowych o wysokościach podnoszenia przekraczających o blisko 80% wartości wymagane przez układy,
  • wymianie wyeksploatowanych pomp na nowe, wysokosprawne i lepiej dobrane parametrowo,
  • likwidacji strat dławienia w obiegach zimnego zmieszania w CK.

Inne modernizacje, w zakładach przemysłu chemicznego, spożywczego, kosmetycznego i chemii gospodarczej, dotyczyły m.in.: instalacji sprężonego powietrza, ogrzewania, oświetlenia, ciepła technologicznego i napędów. Oszczędności energii ΔE w instalacji pracującej przez Ta ≤ 8760 h w ciągu roku pozwalają obliczyć moc „unikniętą” Pun, to znaczy moc nowego źródła energii, którego budowy uniknięto dzięki modernizacji:

Efektywność energetyczna w Polsce

gdzie:
ε ≅ 1,1 – współczynnik strat przesyłu energii elektrycznej w sieci energetycznej; dla elektrowni i elektrociepłowni ε = 1.

   18.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl