Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Termomodernizacja efektywna to taka, która wyprzedza obecne wymagania
Arkadiusz Węglarz
Arkadiusz Węglarz
KAPE

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

  • Za parę lat nowe i modernizowane domy mają być tak budowane, by zużywały bardzo mało energii – będą już nie tylko nisko-, ale prawie zeroenergetyczne. Czy zmieni się w związku z tym filozofia projektowania?

Zacznę od tego, że jeszcze mamy problem, jak w warunkach polskich zdefiniować budynek prawie niezużywający energii. Pod tym pojęciem kryją się obecnie dwie możliwości - budynek zeroenergetyczny netto, który będzie produkował energię na potrzeby własne, oraz budynek na pograniczu pasywnego i niskoenergetycznego, czyli zużywający ok. 15–20 kWh/m2a na cele grzewcze.

Nie wiem, czy definicja ostatecznie uwzględniać będzie końcową energię całkowitą, czy całkowitą energię pierwotną zużywaną przez budynek, łącznie z energią elektryczną do zasilania sprzętu AGD, tak jak to ma miejsce w budynkach pasywnych. Problemem zatem jest nie tylko sposób budowania, ale i kwestia nazewnictwa. Obecnie trwają prace na szczeblu krajowym nad opracowaniem właściwych definicji.

Istnieją dwie równoległe i nawet spójne koncepcje. W przypadku budynków prawie niezużywających energii dążymy do maksymalnego, opłacalnego ekonomicznie standardu, czyli bierzemy pod uwagę optymalizację kosztową w cyklu życia budynku. Szukamy optimum, w którym zyski ekonomiczne związane z inwestycją zrównoważą nakłady w cyklu życia budynku.

Bierzemy pod uwagę koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, remontów itd. W przypadku budynków, które nazywamy netto zeroenergetycznymi, wprowadzamy dodatkową możliwość uczynienia mieszkańca prosumentem, czyli tym, który będzie produkował energię na potrzeby własne. Nadwyżkę będzie mógł sprzedać, okazjonalnie pobierać też będzie energię z sieci. Chodzi o to, by rosła ilość energii pierwotnej wytwarzanej z OZE lub w wysokosprawnej kogeneracji. Zmieni to filozofię projektowania budynków.

Optymalizacja rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych uwzględniająca life cycle cost analysis (analizę kosztów cyklu życia budynków) będzie moim zdaniem podstawą projektowania. Dotychczas architekt projektował przede wszystkim zgodnie z gustem inwestora, np. dewelopera. Inwestor będzie miał nadal decydujący wpływ, ale projektant zmuszony będzie dążyć do tego, by budynek spełniał znacznie ostrzejsze wymagania pod kątem standardów energetycznych.

Oznacza to np. uwzględnianie orientacji względem słońca, lokowanie okien od strony południowej i ograniczenie ich liczby od północnej, gdzie znajdować się będą głównie pomieszczenia techniczne, czy zapewnianie odpowiedniej izolacji. I tu pojawiają się problemy. Jeśli byśmy mieli korzystać z tradycyjnych izolacji, ich grubość sięgałaby 30–40 cm.

Producenci opracowują zatem nowe materiały na przegrody zewnętrzne, jak np. izolacje transparentne czy próżniowe. Ich powszechne stosowanie spowoduje spadek cen, ale konieczny będzie bardzo staranny montaż. Z kolei do izolacji dachów, stropów i podłóg wykorzystywane będą raczej tradycyjne technologie i materiały.

Jednak głównym celem tych wszystkich zabiegów ma być optymalizacja zużycia energii w całym cyklu życia budynku. Wymagać to będzie projektowania zintegrowanego – czyli powiązania pracy wielu specjalistów już na początkowym etapie. Nad jednym projektem powinna pracować wspólnie cała ekipa - architekt, inżynier konstruktor, projektant instalacji, elektryk, architekt wnętrz, a nawet ogrodnik, gdyż od zagospodarowania otoczenia budynku zależy, jak wiele słońca do niego dotrze.

Na przykład oszklone elewacje wymagają bardzo starannej koncepcji wykorzystania promieniowania słonecznego i niekiedy nawet zieleni zrzucającej liście wtedy, gdy słońce ma ogrzewać wnętrze, czy odpowiednich gzymsów regulujących dostęp promieni słonecznych do przeszklonych wnętrz w zależności od kąta padania, czyli pór roku. Służyć temu mogą też żaluzje, rolety czy zasłony.

Architekci będą mieli wiele różnych możliwości uzyskania zamierzonego efektu energetycznego. Wykorzystywać będą np. pojemność cieplną budynku, zależną od konstrukcji i użytych materiałów, do dyspozycji mają także materiały zmiennofazowe magazynujące ciepło w dzień i oddające je w nocy.

  • Jak w praktyce sprawić, by w trakcie projektowania budynku kilku specjalistów z różnych dziedzin dobrze ze sobą współpracowało?

Np. na Politechnice Warszawskiej szkolimy specjalistów w zakresie projektowania zintegrowanego. Powinni oni wiedzieć i widzieć więcej niż klasyczny inżynier danej specjalizacji. Muszą dobrze rozumieć, co robią ich koledzy, integrować pracę specjalistów, kierować zespołami – nawet w przypadku indywidualnych projektów domów jednorodzinnych.

   18.04.2012

Komentarze

(1)
trzy | 05.07.2014, 11:25

Jestem projektantem branży sanitarnej z okolic Bydgoszczy i niestety branżyści sanitarni nie są w stanie przebić się przez stanowisko Inwestora. Architekci i konstruktorzy również nam nie pomagają bo liczy się cena i klient. Obliczenia charakterystyki będą musiały być fałszowane i fikcyjnie naciągane. Brakuje edukacji Inwestorów i Projektantów. Na początku roku pisałem w tej sprawie do Izby Inżynierów Kujawsko-Pomorskiej. Tam przebić się z prośbą o szkolenia i cykl informacyjny jest jeszcze trudniej (beton nie do przebicia). Bez rozgłosu w tej sprawie projektanci branżowi znowu zostaną sami sobie i aby zarobić będą musieli fałszować wyniki. Proszę wszystkich o edukację bo to jest jedyna nadzieja dla nas.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl