RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Termomodernizacja efektywna to taka, która wyprzedza obecne wymagania

Arkadiusz Węglarz
KAPE

Arkadiusz Węglarz


KAPE

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Zobacz także

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

prof. dr inż. Paweł Wargocki Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Paweł Lachman, Waldemar Joniec Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Rynek pomp ciepła i jego perspektywy Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej...

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej pomp ciepła niż kotłów gazowych – mówi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynku Instalacyjnego.

  • Za parę lat nowe i modernizowane domy mają być tak budowane, by zużywały bardzo mało energii – będą już nie tylko nisko-, ale prawie zeroenergetyczne. Czy zmieni się w związku z tym filozofia projektowania?

Zacznę od tego, że jeszcze mamy problem, jak w warunkach polskich zdefiniować budynek prawie niezużywający energii. Pod tym pojęciem kryją się obecnie dwie możliwości - budynek zeroenergetyczny netto, który będzie produkował energię na potrzeby własne, oraz budynek na pograniczu pasywnego i niskoenergetycznego, czyli zużywający ok. 15–20 kWh/m2a na cele grzewcze.

Nie wiem, czy definicja ostatecznie uwzględniać będzie końcową energię całkowitą, czy całkowitą energię pierwotną zużywaną przez budynek, łącznie z energią elektryczną do zasilania sprzętu AGD, tak jak to ma miejsce w budynkach pasywnych. Problemem zatem jest nie tylko sposób budowania, ale i kwestia nazewnictwa. Obecnie trwają prace na szczeblu krajowym nad opracowaniem właściwych definicji.

Istnieją dwie równoległe i nawet spójne koncepcje. W przypadku budynków prawie niezużywających energii dążymy do maksymalnego, opłacalnego ekonomicznie standardu, czyli bierzemy pod uwagę optymalizację kosztową w cyklu życia budynku. Szukamy optimum, w którym zyski ekonomiczne związane z inwestycją zrównoważą nakłady w cyklu życia budynku.

Bierzemy pod uwagę koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, remontów itd. W przypadku budynków, które nazywamy netto zeroenergetycznymi, wprowadzamy dodatkową możliwość uczynienia mieszkańca prosumentem, czyli tym, który będzie produkował energię na potrzeby własne. Nadwyżkę będzie mógł sprzedać, okazjonalnie pobierać też będzie energię z sieci. Chodzi o to, by rosła ilość energii pierwotnej wytwarzanej z OZE lub w wysokosprawnej kogeneracji. Zmieni to filozofię projektowania budynków.

Optymalizacja rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych uwzględniająca life cycle cost analysis (analizę kosztów cyklu życia budynków) będzie moim zdaniem podstawą projektowania. Dotychczas architekt projektował przede wszystkim zgodnie z gustem inwestora, np. dewelopera. Inwestor będzie miał nadal decydujący wpływ, ale projektant zmuszony będzie dążyć do tego, by budynek spełniał znacznie ostrzejsze wymagania pod kątem standardów energetycznych.

Oznacza to np. uwzględnianie orientacji względem słońca, lokowanie okien od strony południowej i ograniczenie ich liczby od północnej, gdzie znajdować się będą głównie pomieszczenia techniczne, czy zapewnianie odpowiedniej izolacji. I tu pojawiają się problemy. Jeśli byśmy mieli korzystać z tradycyjnych izolacji, ich grubość sięgałaby 30–40 cm.

Producenci opracowują zatem nowe materiały na przegrody zewnętrzne, jak np. izolacje transparentne czy próżniowe. Ich powszechne stosowanie spowoduje spadek cen, ale konieczny będzie bardzo staranny montaż. Z kolei do izolacji dachów, stropów i podłóg wykorzystywane będą raczej tradycyjne technologie i materiały.

Jednak głównym celem tych wszystkich zabiegów ma być optymalizacja zużycia energii w całym cyklu życia budynku. Wymagać to będzie projektowania zintegrowanego – czyli powiązania pracy wielu specjalistów już na początkowym etapie. Nad jednym projektem powinna pracować wspólnie cała ekipa - architekt, inżynier konstruktor, projektant instalacji, elektryk, architekt wnętrz, a nawet ogrodnik, gdyż od zagospodarowania otoczenia budynku zależy, jak wiele słońca do niego dotrze.

Na przykład oszklone elewacje wymagają bardzo starannej koncepcji wykorzystania promieniowania słonecznego i niekiedy nawet zieleni zrzucającej liście wtedy, gdy słońce ma ogrzewać wnętrze, czy odpowiednich gzymsów regulujących dostęp promieni słonecznych do przeszklonych wnętrz w zależności od kąta padania, czyli pór roku. Służyć temu mogą też żaluzje, rolety czy zasłony.

Architekci będą mieli wiele różnych możliwości uzyskania zamierzonego efektu energetycznego. Wykorzystywać będą np. pojemność cieplną budynku, zależną od konstrukcji i użytych materiałów, do dyspozycji mają także materiały zmiennofazowe magazynujące ciepło w dzień i oddające je w nocy.

  • Jak w praktyce sprawić, by w trakcie projektowania budynku kilku specjalistów z różnych dziedzin dobrze ze sobą współpracowało?

Np. na Politechnice Warszawskiej szkolimy specjalistów w zakresie projektowania zintegrowanego. Powinni oni wiedzieć i widzieć więcej niż klasyczny inżynier danej specjalizacji. Muszą dobrze rozumieć, co robią ich koledzy, integrować pracę specjalistów, kierować zespołami – nawet w przypadku indywidualnych projektów domów jednorodzinnych.

Jeśli budowa opiera się na standardowym projekcie katalogowym, pracuje nad tym zespół, który oferuje różne warianty – np. dla terenów górskich czy nadmorskich. A jeśli w grę wchodzi projekt indywidualny, to taki zespół powinien składać się z architekta, konstruktora, instalatora i specjalisty od integracji, patrzącego kompleksowo na projekt. Koordynatorem może być też architekt, który ma wiedzę o technologiach i instalacjach, tak aby nie doszło do sytuacji, w której konstrukcja uniemożliwi wykorzystanie danej techniki. Pewne konstrukcje i rozwiązania architektoniczne sprawiają, że stosowanie energooszczędnych rozwiązań instalacyjnych nie jest opłacalne.

  • Czy nasze domy bardzo się zmienią?

Przede wszystkim będzie się zmieniało zużycie energii – np. energii elektrycznej będzie rosło, gdyż Polacy nadal zużywają jej mało. Zaradzić temu mają nie tyle dodatkowe elektrownie na paliwa kopalne, ile nowe technologie, np. fotowoltaiczne, które pozwalają na przyklejenie przezroczystej folii fotowoltaicznej na szyby budynków, czy różnego typu turbiny wiatrowe, począwszy od małych wiatraków pionowych i poziomych po duże farmy.

Ich stosowanie na terenach zurbanizowanych jest ograniczone, a z drugiej strony mamy stały postęp w rozwoju fotowoltaiki i spadek cen tych urządzeń. Technologia ta już się sprawdziła w budynkach, a wkrótce będzie też wpływać na kształt architektoniczny budynków, ich formę i detale. Z jednej strony dąży się do jak najmniejszej powierzchni bryły, z drugiej do zapewnienia miejsca ogniwom fotowoltaicznym.

Architekci będą musieli jednocześnie zadowolić klienta, często przyzwyczajonego do tradycyjnej architektury. Szukać będą rozwiązania optymalnego pomiędzy kształtem i konstrukcją a możliwościami zastosowania technologii, które zapewnią tanią eksploatację i niskie zużycie energii.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: projektant instalacji mówi architektowi, że potrzebuje duże okna i ogród zimowy, a konstruktor na to odpowiada, że nie ma na czym oprzeć tak dużej konstrukcji i co będzie, jak na to spadnie śnieg? Instalator chce mieć jeszcze miejsce na żaluzje i napędy do nich, na co automatyk stwierdza, że muszą one mieć silniki, a racjonalizator podkreśla, że silnik może zużywać tylko tyle a tyle energii i trzeba mu dostarczyć energię własną, odnawialną, a do tego potrzeba ogniw i miejsca dla nich... 

Takich procesów nie da się zautomatyzować, jest tak wiele zmiennych, które wymagają współpracy wielu specjalistów. Rozwiązań również będzie wiele i należy wybrać te, które zadowolą inwestora i artystyczne przekonania architekta. Wszystkie muszą też spełniać wymagania prawne i standardy techniczne.

Moim zdaniem odchodzić będziemy od budowania systemem gospodarczym. Proces budowy będzie musiała przeprowadzać konkretna osoba, ekipa czy firma. Wymagać to będzie zmiany naszych przyzwyczajeń, dlatego proces ten rozłoży się w czasie. Wiele będzie też zależeć od nadzoru budowlanego – czy będzie akceptować knoty, czy nie? 

Ważna będzie też odpowiedź na pytanie, czy cały proces, od projektowania po budowę i montaż urządzeń, ma odpowiednią jakość. Jeśli odpuścimy i będzie jak zwykle, prawo sobie, a praktyka sobie, będzie to rozwiązanie najgorsze. Sądzę jednak, że koszty energii wpłyną na zmianę naszego myślenia i zachowania.

  • A co z ciepłownictwem, które opiera się na węglu?

Ciepłownictwo już pracuje nad zmianą oferty – spadać będzie zapotrzebowanie budynków na energię i na samym cieple nie da się już zarobić, zatem firmy ciepłownicze będą oferować usługi energetyczne zapewniające komfort cieplny, chłodzenie, zarządzanie energią w budynkach. Nowe usługi będą możliwe dzięki budowie inteligentnych sieci ciepłowniczych i energetycznych. Przyszłość to integracja budynków i sieci.

  • To wszystko będzie możliwe w nowych budynkach, a co ze starymi i remontowanymi?

Modernizacje będą szły w tym samym kierunku. Jednak w niektórych budynkach trudno będzie uzyskać takie standardy, jak w nowych. Z drugiej strony tracimy szanse dla tych budynków, które są obecnie termomodernizowane i osiągają poziom zapotrzebowania na energię cieplną w wysokości ok. 120 kWh/m2a, gdy za parę lat standardem będzie ośmiokrotnie mniejsze zużycie energii. A być może okaże się, że z ekonomicznego punktu widzenia najkorzystniej będzie budować budynki zużywające 50 lub 70 kWh/m2a. Tego jeszcze nie wiemy, prace nad metodologią i krajowym planem redukcji zużycia energii trwają. 

  • Naszym sąsiadom udaje się osiągać zakładane poziomy redukcji zużycia energii i czerpania jej z OZE.

Tak, mają dobrze rozbudowane mechanizmy wsparcia takich działań. To efekt spójnej, długoletniej polityki tych państw. Bogaci mogą sobie pozwolić na więcej. Jednak biednego nie stać na byle co. Istnieje pojęcie tzw. ubóstwa energetycznego. Dla sporej części naszego społeczeństwa wydatki na energię to zdecydowanie za duży procent domowego budżetu. Nie można im jednak pomóc rozdawaniem zapomóg.

Środki finansowe powinny być pożytkowane na wspieranie technologii i urządzeń energooszczędnych oraz modernizacje budynków. To pozwoli zmniejszyć bieżące wydatki na energię, a ponadto zaktywizuje całe obszary gospodarki – producentów, instalatorów, projektantów itd. Z czasem wiele małych działań na różnych obszarach doprowadzi do kumulacji efektów energetycznych i ekologicznych. Będzie to także realizacja strategicznego celu państwa – poprawy jakości środowiska. 

Wracając do projektowania zintegrowanego – jego skutkiem będzie zintegrowane zarządzanie obiektami i sieciami. Wielu może się to wydawać dziwne, ale nie unikniemy podwyżek cen energii. Musimy jednak myśleć o tym, jak uniknąć takiej sytuacji, że stać nas będzie tylko na 10 czy 14°C w mieszkaniu czy domu albo będziemy zmuszeni je sprzedać, bo nie stać nas będzie na ogrzewanie. 

W latach 70. i 80. XX wieku budowaliśmy, zwłaszcza na terenach niezurbanizowanych, duże budynki. Ludzie obecnie migrują do miast, a ci, którzy wyprowadzają się pod miasto, budują nowe domy – stare, duże budynki czeka modernizacja albo po prostu się rozsypią. W tych już budowanych domach też mogłoby być lepiej.
Obecnie stosunkowo tanio można osiągnąć standard budynku niskoenergetycznego w zakresie „skorupy” budynku. 

Dołożenie do 15 cm izolacji następnych 5 cm nie pociąga za sobą dużych kosztów, ale już przekroczenie pewnej bariery – np. 30 cm – wymaga zmiany całej technologii i powoduje znaczny wzrost kosztów. Tym samym osiągnięcie następnego progu w obniżaniu energochłonności budynku wiąże się z koniecznością stosowania konkretnych technologii i ponoszenia zupełnie innych kosztów inwestycyjnych. Jak wspomniałem, jest wiele możliwych rozwiązań tego problemu – stosowanie materiałów zmiennofazowych, izolacji transparentnych itd. 

Jednak „skorupa” to nie wszystko. Czołową rolę w nowych i modernizowanych budynkach odgrywać będą instalacje. Szczelne budynki wymagają m.in. dobrego sterowania, żeby możliwe było zapewnienie odpowiedniego klimatu wewnętrznego. Otwiera to pole do popisu zintegrowanym systemom grzewczo-wentylacyjnym, m.in. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pompom ciepła do podgrzewania c.w.u. korzystającym z wyrzucanego powietrza wentylacyjnego czy kolektorom słonecznym. Urządzenia te nie będą mogły pracować w oderwaniu od innych, będą się musiały wzajemnie uzupełniać. Co więcej, z czasem będą zasilane ogniwami fotowoltaicznymi umieszczanymi na budynkach.

Inny kierunek zmian to domowe źródła energii – mikro- i minikogeneracja na poziomie osiedli i budynków, np. turbiny gazowe zarządzane przez przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Niektórym PEC-om nie będzie się opłacało rozbudowywanie tradycyjnych sieci, tylko budowanie małych, o mocy kilku megawatów, sieci inteligentnych z wysokosprawną kogeneracją. Wiąże się to z kolei z koniecznością produkcji chłodu sieciowego. Latem elektrociepłownie pracują tylko po to, by dostarczyć ciepłą wodę - jeśli będziemy rozwijać lokalną produkcję ciepła i c.w.u. w oparciu o OZE, to zamkniemy drogę rozwoju dużej kogeneracji.

Na obszarach miejskich z dużymi budynkami odnawialne źródła energii nie są w stanie zaspokoić dużego zapotrzebowania, ale na obszarach niezurbanizowanych i nowych osiedlach być może korzystniej będzie czerpać energię lub ją uzupełniać ze źródeł odnawialnych czy choćby z kogeneracji wykorzystującej gaz.

  • Co zatem czeka architektów, a zwłaszcza projektantów HVAC, i jak powinni się oni przygotować na zmiany wymogów i filozofii projektowania?

Najtrudniej będzie z inwestorami – trzeba im będzie przekazać sporo wiedzy, przekonać ich do tej nowej filozofii. Architekci dostosują się szybko. Ważne jest kształcenie, np. na wspomnianych przeze mnie studiach inżynierii zrównoważonego rozwoju na PW student architektury uczęszcza na zajęcia na inżynierii lądowej, zarządzaniu i inżynierii środowiska. 

Dla tych, którzy już funkcjonują na rynku pracy, istnieją studia podyplomowe. Kształcenie koncentruje się jak na razie wokół specjalności audytora i certyfikatora – kierunki uwzględniające zintegrowane projektowanie będą się rozwijać. Istnieje też wiele inicjatyw europejskich dotyczących podnoszenia kwalifikacji, np. w KAPE prowadzimy w ramach inicjatywy „Build up Skills” projekt BupS, którego zadaniem jest m.in. uporządkowanie systemu szkolenia i doszkalania pracowników budowlanych, a także wprowadzenie do programów szkoleniowych zagadnień związanych z zastosowaniem technologii OZE i rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. 

Musimy jednak pamiętać, że w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek. Dla niego będą powstawać budynki, w których ma się czuć komfortowo i które – zarówno w trakcie budowy, jak i eksploatacji – nie będą negatywnie oddziaływać na środowisko.

Komentarze

  • trzy trzy, 05.07.2014r., 11:25:25 Jestem projektantem branży sanitarnej z okolic Bydgoszczy i niestety branżyści sanitarni nie są w stanie przebić się przez stanowisko Inwestora. Architekci i konstruktorzy również nam nie pomagają bo liczy się cena i klient. Obliczenia charakterystyki będą musiały być fałszowane i fikcyjnie naciągane. Brakuje edukacji Inwestorów i Projektantów. Na początku roku pisałem w tej sprawie do Izby Inżynierów Kujawsko-Pomorskiej. Tam przebić się z prośbą o szkolenia i cykl informacyjny jest jeszcze trudniej (beton nie do przebicia). Bez rozgłosu w tej sprawie projektanci branżowi znowu zostaną sami sobie i aby zarobić będą musieli fałszować wyniki. Proszę wszystkich o edukację bo to jest jedyna nadzieja dla nas.

Powiązane

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce...

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się również ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja instalacji c.o.

Modernizacja instalacji c.o. Modernizacja instalacji c.o.

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety nadal...

Jerzy Kosieradzki Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o. Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie...

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie dowie się, co zrobić, by płacić jak najmniej. Nie wszystkie propozycje w tych poradnikach zawarte to rzeczywiście dobre rady, gdyż zbyt często dotyczą wyłącznie kosztów eksploatacyjnych, z pominięciem nakładów inwestycyjnych. Nie dotyczy to jednak ciepłomierzy, w budowie i działaniu których nastąpił...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Jerzy Kosieradzki Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza...

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza nawiewanego z ssawką odbierającą. W tym przypadku zapobiegają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

dr inż. Kazimierz Wojtas Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2) Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą...

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą promieniowania bezpośredniego rozproszonego pochodzącego od „nieboskłonu” oraz promieniowania rozproszonego odbitego od powierzchni ziemi.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących...

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

dr inż. Szymon Firląg Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych....

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych. Fakt ten, a zarazem konieczność ograniczenia strat ciepła sprawiają, że konieczne jest maksymalne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego.Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie...

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Michał Strzeszewski Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

Podstawa prawna oceny energetycznej budynków Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady...

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady w niej podane powinny być przeniesione do prawodawstwa krajowego. W niniejszym artykule omówiono akty prawne wprowadzające ocenę energetyczną budynków w Polsce. Należy zwrócić uwagę, że wymagania dyrektywy są obecnie niekompletnie wprowadzone do prawodawstwa polskiego i stan ten powinien zostać...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.