Rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [1] wskazuje, że roczne zapotrzebowanie na energię końcową systemu chłodzenia i wentylacji do chłodzenia pomieszczenia i powietrza powinno być kalkulowane z wykorzystaniem wskaźnika ESEER:
gdzie:
QK,C
– roczne zapotrzebowanie na energię końcową przez system chłodzenia i
wentylacji do chłodzenia pomieszczenia i powietrza [kWh/rok],
Qnd
– ilość chłodu niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na chłodzenie budynku
[kWh/rok],
nC,tot
– sprawność całkowita systemu chłodzenia budynku,
nC,s
– średnia sezonowa sprawność akumulacji chłodu w budynku (w obrębie osłony
bilansowej),
nC,d
– średnia sezonowa sprawność transportu nośnika chłodu w obrębie budynku
(osłony bilansowej),
nC,e
– średnia sezonowa sprawność regulacji i wykorzystania chłodu w budynku (w
obrębie osłony bilansowej).
Dowiedz się Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach »
W RI nr 3/2012 ukazał się artykuł pt. „Wskaźnik ESEER a realne koszty eksploatacji”, a podczas tegorocznej edycji Forum Wentylacja autor przedstawił referat o tej samej tematyce. Zarówno na etapie opiniowania artykułu przed drukiem, jak i podczas seminarium zawarte w nim uwagi spotkały się z krytyką ze strony kilku pracowników uczelni technicznych. Autor postanowił zatem ponownie przedstawić te swoje przemyślenia i uwagi, które poddane zostały krytyce, z prośbą o ich ocenę szerszej publiczności i ewentualną dyskusję. Czytelnicy zainteresowani tematem (pracownicy wyższych uczelni technicznych, producenci urządzeń, projektanci, inwestorzy, pracownicy firm wykonawczych) proszeni są o , zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – pomoże to ustalić wspólne stanowisko w tej ważnej dla branży kwestii. |
Twierdzę, że wskaźnik ESEER nie jest wiarygodnym
wskaźnikiem rzeczywistych kosztów eksploatacji. Mam tutaj na myśli poniższe
aspekty:
- przyjęcie do kalkulacji zużycia energii przez system klimatyzacyjny wartości wskaźnika ESEER dla innych niż zdefiniowane przez Eurovent parametrów pracy systemu lub też przyjęcie odmiennego niż przewidziany dla tego programu certyfikacji algorytm regulacji powoduje, że wyniki obliczeń nie będą wiarygodne,
- próby samodzielnych kalkulacji wartości wskaźnika ESEER dla parametrów pracy systemu odmiennych od zdefiniowanych przez Eurovent w oparciu o biuletyny techniczne producentów, w których deklarowane są osiągi agregatów dla stałego spadku temperatury wody na parowaczu, zazwyczaj równej 5 K, również nie będą wiarygodne.
Przyjęcie do kalkulacji zużycia energii przez system klimatyzacyjny wartości wskaźnika ESEER dla innych niż zdefiniowane przez Eurovent parametrów pracy systemu lub przyjęcie odmiennego niż przewidziany dla tego programu certyfikacji algorytmu regulacji powoduje, że wyniki obliczeń nie będą wiarygodne.