Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych

Zaproszenie do dyskusji
Agregaty chłodnicze serii EVO
Agregaty chłodnicze serii EVO
MTA
Ciąg dalszy artykułu...

Jednak Eurovent dokładnie precyzuje parametry pracy na parowaczu, a także definiuje sposób regulacji płynów chłodzących skraplacz:

 1. dla agregatów wody ziębniczej chłodzonych powietrzem:
  1. wyjściowa temperatura wody z parowacza musi być ustawiona na 7°C,
  2. strumień wody przepływającej przez parowacz odpowiada znamionowemu strumieniowi wody (jest stały),
  3. strumień powietrza chłodzącego skraplacz jest regulowany przez układ automatyki agregatu;
 2. dla agregatów wody ziębniczej chłodzonych wodą:
  1. wyjściowa temperatura wody z parowacza musi być ustawiona na 7°C,
  2. strumień wody przepływającej przez parowacz i skraplacz odpowiada znamionowym przepływom wody przez te wymienniki (jest stały),
  3. strumień wody przepływającej przez skraplacz jest regulowany przez układ automatyki agregatu. Jeśli agregat nie pozwala na jego regulację, strumień wody chłodzącej skraplacz odpowiada znamionowemu przepływowi wody przez skraplacz.

Zobacz także artykuł Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie »

Te pozornie niewymagające warunki zdecydowanie komplikują kwestię kalkulacji efektywności energetycznych dla różnych obciążeń cieplnych i dla odmiennych od warunków Euroventu parametrów pracy.

Stały przepływ cieczy przez parowacz, który odpowiada znamionowemu przepływowi (czyli dla wody 7°C/12°C dla parowacza, 35°C dla agregatów ze skraplaczem chłodzonym powietrzem), oraz wymóg stałej temperatury wody na wyjściu z parowacza pozwalają na zdefiniowanie dokładnych parametrów wody na parowaczu przy różnych obciążeniach cieplnych – przedstawia je tabela 2.

ESEER jest zatem liczony na podstawie wskaźników EER dla poszczególnych obciążeń cieplnych, ale przy uwzględnieniu dla każdego z obciążeń (100, 75, 50 i 25%) dokładnie określonych parametrów płynów po stronie parowacza i skraplacza.

Zasadnicze pytanie brzmi: jeżeli wyznaczanie wskaźnika ESEER przez Eurovent dotyczy ściśle określonych warunków pracy (tab. 2), to jak przyjęcie parametrów wody ziębniczej w instalacji na skutek optymalizacji pracy systemu np. na poziomie 15/10°C zostanie uwzględnione w kalkulacjach w myśl obowiązującego rozporządzenia?

Oczywiste jest, że wartości EER wyliczone nawet dla częściowych obciążeń cieplnych (100, 75, 50 i 25%) dla wyższych parametrów cieczy (np. 15/10°C) na parowaczu będą wyższe niż dla stałych warunków pracy przyjętych przez Eurovent (12/7°C). Tym samym wartość ESEER liczona na podstawie wskaźników EER dla poszczególnych obciążeń cieplnych również będzie wyższa. Zatem przyjęcie wartości wskaźnika ESEER z biuletynów technicznych producentów lub ze strony Euroventu dla innych parametrów pracy, niż zostały zdefiniowane w tym programie certyfikacji, prowadzić będzie do zafałszowania obrazu kosztów eksploatacji agregatów chłodniczych.

Dodatkowo, jeżeli projektant będzie próbował optymalizować parametry pracy instalacji poprzez podwyższenie parametrów cieczy w instalacji i na parowaczu w agregacie chłodniczym, to przez przyjęcie z góry określonej wartości ESEER w myśl aktualnego rozporządzenia zabiegi te nie znajdą odzwierciedlenia przy sporządzaniu certyfikatu energetycznego dla budynku!

Dowiedz się Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych »

Próby samodzielnych kalkulacji wartości wskaźnika ESEER dla odmiennych parametrów pracy systemu, niż założone zostały w Eurovencie, i w oparciu o biuletyny techniczne producentów, w których deklarowane są osiągi agregatów dla stałego spadku temperatury wody na parowaczu, zazwyczaj równego 5 K, nie będą wiarygodne

Opisana powyżej sytuacja wiąże się również z innymi nieprawidłowości, z którymi miałem już okazję się zetknąć. Brak możliwości uwzględnienia przez projektanta zoptymalizowanych parametrów pracy może pociągać za sobą próby samodzielnej kalkulacji wartości tego wskaźnika na podstawie danych zawartych w biuletynach technicznych producentów. Problem tkwi w tym, że choć producenci podają wartości wydajności chłodniczej i poboru mocy elektrycznej dla różnych temperatur cieczy na parowaczu i skraplaczu, dane te są deklarowane dla stałego spadku temperatury wody na parowaczu, równego zazwyczaj 5 K.

W tabeli 3 przedstawiono standardowe dane techniczne dotyczące wydajności chłodniczej i poboru mocy przez sprężarki dla sprężarkowego agregatu chłodniczego ze skraplaczem chłodzonym powietrzem, podawane przez jednego z producentów.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
 • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl