Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wody opadowe w miastach

Stormwater in urban area
Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
E. Burszta-Adamiak
Ciąg dalszy artykułu...

Ostatnio coraz częściej w środowisku miejskim stosuje się także filtry bagienne, które w połączeniu z elementami wodnymi wywierają korzystny wpływ na mikroklimat obecny w przestrzeni publicznej [4]. Konstrukcje tego typu wykorzystują procesy mechaniczne (sedymentacja, filtracja) oraz procesy biologiczne i chemiczne do oczyszczania spływających do nich wód opadowych.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich mediów filtracyjnych z wód usunąć można większość substancji biogennych, a także metale ciężkie. Pełnią one także funkcję zbiorników retencyjnych, a porastająca roślinność utrzymuje odpowiednią przepustowość złoża i wywołuje tzw. efekt ryzosfery polegający na stworzeniu bogatej biocenozy bakteryjnej usprawniającej efekt oczyszczania.

Przeczytaj artykuł Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji »

W centrach miast, gdzie obok terenów komunikacyjnych główną powierzchnią zbierania wód opadowych są dachy budynków, praktykowanym rozwiązaniem jest ujmowanie wód na dachach zielonych. W ich wielowarstwowej konstrukcji woda opadowa jest częściowo zatrzymywana i wykorzystywana przez rośliny, a częściowo oddawana do atmosfery (wtórny obieg wody) w wyniku ewapotranspiracji.

Dopiero nadmiar wody jest odprowadzany do systemu kanalizacyjnego lub zagospodarowywany na miejscu do nawadniania zieleni w najbliższej okolicy. W ten sposób dachy zielone mogą odciążyć systemy kanalizacyjne i spowolnić spływy w czasie opadów. Przykłady takich rozwiązań można spotkać na dachach budynków użyteczności publicznej, prywatnych posesji, a coraz częściej także na stropodachach garaży podziemnych, tarasach oraz zazielenianych terenach wewnątrz nowoczesnych osiedli.

Deszczówką można także częściowo zastąpić wodę wodociągową, gdy nie musi ona mieć jakości wody do picia. Wykorzystuje się ją wówczas do nawadniania terenów zielonych, spłukiwania toalet, do celów porządkowych wewnątrz i na zewnątrz budynku, a nadmiar wody można rozsączać w kontrolowany sposób do gruntu. Nawadnianie zieleni w mieście wodą deszczową można przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na gromadzeniu wody deszczowej w nadziemnych lub podziemnych zbiornikach, z których za pomocą pomp jest ona prowadzona do systemu irygacyjnego. Drugi sposób nie wymaga specjalnych inżynierskich urządzeń czy skomplikowanych systemów. Polega on na kształtowaniu terenów zieleni lub przylegających do nich powierzchni uszczelnionych (dachy, chodniki, ulice, place) w taki sposób, aby spływy deszczowe mogły się przedostawać bezpośrednio na zazielenione powierzchnie. Przykładem mogą być ogrody deszczowe (ang. rain garden), w szerszym ujęciu obszary bioretencyjne (ang. bioretention area), a także „przerywane krawężniki”, które wykonywane wzdłuż dróg pozwalają na przyjęcie spływów z ciągów komunikacyjnych poprzez rośliny rosnące poniżej obszaru spływu.

Przeczytaj więcej o zrównoważonym gospodarowaniu wodami opadowymi »

Stosowanie deszczówki do nawadniania zieleni miejskiej ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny – pozwala zaoszczędzić na kosztach znacznych ilości wody wodociągowej. Instalacje wykorzystujące wodę deszczową oprócz ograniczenia zużycia wody do picia kształtują też postawę poszanowania naturalnych źródeł wody. Wody opadowe mogą również zasilać oczka wodne, baseny, fontanny lub płytkie brodziki, w obszarach miejskich często wykorzystywane przez najmłodsze dzieci jako miejsce zabaw, a także znajdujące się w ciągach technologicznych i służące do celów przeciwpożarowych.

Przykłady realizacji zagranicznych

W wielu miastach zrównoważone systemy drenażu z powodzeniem zastępują tradycyjną kanalizację [6, 8]. Wśród przykładów dobrych praktyk warto wymienić osiedla niemieckie (Kronsberg w Hanowerze, Scharnhauser Park w Ostfildern k. Stuttgartu, Arkadien Asperg pod Stuttgartem czy Küppersbusch w Gelsenkirchen), holenderskie (Nieuwland i Vathorst w Amersfoort, Carnisselande-Portland pod Rotterdamem, Monnikenhuizen w Arnhem), szwedzkie (Augustenborg oraz VastraHamnem w Malmö) czy brytyjskie (Greenwich Millennium Village w Londynie, Elvetham w Hampshire).

W realizacjach tych projektanci uwzględnili potrzebę zagospodarowania wód opadowych w zbiornikach retencyjno-infiltracyjnych, stawach retencyjnych oraz nieckach połączonych w sposób płynny z pasami zieleni.

   18.05.2012
Pliki do pobrania

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl