Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wody opadowe w miastach

Stormwater in urban area
Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
E. Burszta-Adamiak
Ciąg dalszy artykułu...

Ciekawym rozwiązaniem jest projekt systemu powierzchniowego odprowadzania wód opadowych na osiedlu Greenwich Millennium Village w Londynie, gdzie woda ta jest gromadzona w stawach i wykorzystywana do nawadniania zieleni porastającej tereny wokół budynków mieszkalnych. Nadmiar wody odprowadzany jest do rowów bioretencyjnych, gdzie ulega oczyszczeniu i jednocześnie zasila wody gruntowe. Niewykorzystana woda opadowa trafia ostatecznie do odbiorników wód powierzchniowych.

Z kolei osiedle Augustenborg w Malmö jest przykładem inicjatywy mającej na celu m.in. odciążenie systemów kanalizacyjnych oraz poprawę bioróżnorodności terenu. W latach 1998–2002 na terenie osiedla powstało wiele zrównoważonych systemów drenażu, w tym rowy chłonne, stawy retencyjne, dachy zielone oraz obszary bioretencji. W wyniku tych realizacji współczynnik spływu został zmniejszony o połowę, a zazieleniona przestrzeń w połączeniu z wodą poprawiła jednocześnie wizerunek miasta (fot. 1).

W wielu krajach wdrażane są także projekty pilotażowe i inne mające na celu rozpowszechnienie stosowania systemów zrównoważonego drenażu i poprawianie przy tym gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Przykładem może być „Zrównoważone gospodarowanie wodą opadową” (Sustainable Stormwater Management) realizowane w Portland (Oregon, USA). W ramach tego projektu woda opadowa jest zbierana z dachów, parkingów i ulic, a następnie kierowana do systemów zapewniających infiltrację do gruntu lub do ponownego użycia.

Jak wykorzystać ścieki szare w budynku inteligentnym? »

Rozwiązania alternatywne zalecane w projekcie (przerywane krawężniki, beczki, cysterny oraz stawy infiltracyjne i obszary bioretencji) wykorzystują naturalne możliwości retencji i infiltracji wody do gruntu oraz zdolności oczyszczające roślin. Początkowo projekt ten był realizowany tylko w miejscach publicznych, ale dzięki wprowadzeniu systemu motywacyjnego (kredyty na preferencyjnych warunkach, dotacje) także prywatnych właścicieli zachęcono do zmniejszania spływu wód opadowych pochodzących z ich posesji. Władze miasta prowadzą równocześnie kampanię informacyjną promującą alternatywne zarządzanie wodą opadową [5].

Innym przykładem może być realizowany od 2006 r. w Chicago program „Zazielenianie alejek miejskich” (Chicago’s Green Alley Program). Dotyczy on przebudowy alej (o łącznej długości ponad 3000 km) wykonanych pierwotnie z powierzchni nieprzepuszczalnych (w większości betonowych) i pokrycie ich nawierzchnią perforowaną lub darnią umożliwiającą infiltrację wód opadowych do gruntu, filtrowanie zanieczyszczeń oraz zasilanie warstw wodonośnych. Głównym celem projektu jest zminimalizowanie wpływu miasta na naturalny obieg wody [9].

Warto również wspomnieć o realizowanym od 2005 r. programie „10 000 ogrodów deszczowych w Kansas” (10 000 Rain Gardens in Kansas City). W odróżnieniu od poprzedniego projektu nie jest to program rządowy, ale inicjatywa publiczno-prywatna z udziałem mieszkańców, korporacji, nauczycieli i organizacji non-profit. W jego ramach co roku wolontariusze wykonują ok. 100 ogrodów deszczowych w celu ochrony posesji prywatnych przed podtopieniami podczas intensywnych opadów oraz przeciwdziałania zanieczyszczeniu odbiorników spływów wód opadowych. W założeniach realizacja programu ma trwać aż do momentu, kiedy w mieście powstanie 10 tys. ogrodów deszczowych [1].

Kolejnym przykładem działań mobilizujących mieszkańców do zagospodarowywania wód opadowych na miejscu opadu jest program rządowy „Zbieranie wody opadowej” (Rain­water Harvesting Program) realizowany w Los Angeles. W jego ramach mieszkańcy zdobywają wiedzę na temat [2]:

  • możliwości rozłączenia spływów deszczowych od kanalizacji w celu zmniejszenia obciążenia hydraulicznego istniejącej infrastruktury technicznej,
  • sposobów montażu rur spustowych (z uwzględnieniem potrzeby ich wydłużenia) umożliwiających przedostawanie się spływów deszczowych na powierzchnie przepuszczalne,
  • projektowania i budowy ogrodów deszczowych oraz innych prostych systemów infiltracyjnych, które pozwalają na zasilanie wód gruntowych wodą opadową,
  • instalowania beczek pod rurami spustowymi umożliwiającego wykorzystanie wód opadowych do celów gospodarczych.

Przykłady realizacji w Polsce

W Polsce również znaleźć można kilka przykładów proekologicznego podejścia do gospodarowania wodami opadowymi w mieście. Jednym z nich jest osiedle Błękitne w Siechnicach pod Wrocławiem [3]. Wody opadowe z terenów zazielenionych i dachów odprowadzane są tu do systemu rowów otwartych połączonych ze studniami chłonnymi i głównym drenem zbiorczym, skąd nadmiar transportowany jest do pobliskiego rowu melioracyjnego. Teren osiedla jest tak ukształtowany, że odbiorniki wód położone są w najniższych punktach terenu, a budynki mieszkalne w najwyższych.

   18.05.2012
Pliki do pobrania

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl