Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe
Zawory zasuwowe
Hawle

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat konstrukcja zasuw znacząco się zmieniła. Popularne w latach 50. XX w. zasuwy z tzw. twardym uszczelnieniem klina (fot. 1) zostały zastąpione w technice wodociągowej przez zasuwy z klinem gumowanym (fot. 2).

Obecnie zasuwy z uszczelnieniem typu metal na metal spotyka się wyłącznie w zastosowaniach przemysłowych (Czytaj więcej na ten temat). Pracują one na mediach agresywnych, które mogłyby uszkodzić gumową powłokę klina.

Gumowany klin nie jest jedynym elementem różniącym zasuwy „starego” i „nowego” typu. Różnice konstrukcyjne dotyczą m.in.:

Pierwsza „miękkouszczelniona” zasuwa powstała w Austrii w 1958 r. i jest od tego czasu ciągle udoskonalana. Na rynku dostępne są zasuwy wielu producentów, a ich zasada działania jest identyczna. Różnice w budowie polegają na modyfikacji poszczególnych elementów zaworu, takich jak korpus, pokrywa, klin, wrzeciono i dławica (fot. 2).

Korpus

Podstawowy element zaworu, który tworzy rodzaj ramy potrzebnej do osadzenia pozostałych elementów. Korpus jest odpowiedzialny za przeniesienie sił osiowych rurociągu, zarówno ściskających, jak i rozciągających. W technice wodociągowej do budowy tego elementu stosuje się dwa materiały: żeliwo szare [2] i żeliwo sferoidalne [3].

Jak wiadomo, żeliwo sferoidalne ma lepsze własności wytrzymałościowe niż żeliwo zwykłe – może ulegać odkształceniom bez uszkodzeń, jest także odporne na zginanie i ściskanie. Z uwagi na te właściwości korpusy zaworów wykonanych z żeliwa sferoidalnego mogą mieć cieńsze ścianki niż zaworów z żeliwa szarego, co ma istotny wpływ na wagę gotowego produktu. Ze względu na bardziej skomplikowany proces odlewniczy zawory wykonane z żeliwa sferoidalnego są też droższe.

Wygląd zewnętrzny korpusu większości dostępnych na rynku zasuw jest zbliżony. Istnieje jednak kilka modeli zasuw, które wyróżniają się na tle innych. Specyficzną konstrukcją jest zasuwa typu A (fot. 3).

Korpus zaworu stanowi jednolity element z pokrywą. Zaletą takiego rozwiązania jest brak połączenia gwintowanego korpus/pokrywa, które jeśli jest niewłaściwie zabezpieczone, ulegać może korozji. Problem połączenia korpus/zasuwa rozwiązano w specyficzny sposób, projektując zasuwę typu EURO 20 (fot. 4). Połączenie to wykonano przy użyciu specjalnego jarzma rozporowego, bez użycia gwintów. Wszystkie elementy połączenia mogą zostać w całości pokryte powłoką antykorozyjną, bez występowania obszarów niezabezpieczonych.

Dowiedz się, jak przeprowadzić regulację dławieniową w rurociągach »

Korpus jest także elementem odpowiedzialnym za właściwe przyłączenie zaworu do rurociągu. Producenci oferują obecnie różne metody połączeń, zależne od materiałów, z jakich wykonany jest rurociąg. Oprócz standardowych przyłączy kołnierzowych zgodnych z normą [4] dostępne są przyłącza do rur PE z wbudowanymi na stałe króćcami do zgrzewania (lub tzw. mufami) oraz przyłącza typu kielichowego.

Metoda połączeń kielichowych może być wykorzystana do łączenia armatury z rurami PE, PVC, żeliwnymi oraz stalowymi. Konstrukcja kielicha rury jest różna w zależności od przeznaczenia. Istnieją jednak rozwiązania uniwersalne, które mają tolerancję wymiarową oraz system uszczelnień pozwalający na przyłączenie każdego typu rury (fot. 5).

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl