Instalacja wod-kan w wysokościowcu

Opis projektu
Ghelamco Warsaw Spire
Ghelamco Warsaw Spire
Jaspers-Evers Architects

W artykule opisano instalację wodno-kanalizacyjną zaprojektowaną dla zespołu wysokich budynków biurowych Warsaw Spire Tower. Autorem projektu instalacji jest mgr inż. Jacek Piątkowski z pracowni Pol-Con. Consulting Sp. z o.o. Projekt budowlany wykonała firma Waterman International Polska Sp. z o.o.

Charakterystyka obiektu

Wchodzący w skład zespołu biurowców Warsaw Spire najwyższy budynek (A) będzie miał nietypową formę – bryły o przekroju eliptycznym, zwężającej się do połowy wysokości, a następnie znów rozszerzającej. Jego wysokość wyniesie ok. 188 m, razem z iglicami – 220 m. W budynku na 50 kondygnacjach ulokowane zostaną biura, punkty usługowe i mieszkania. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 60 tys. m2. Po bokach głównej wieży znajdą się dwa 55-metrowe budynki (B i C) wygięte w łuk, które również pomieszczą biura (17 kondygnacji każdy, łącznie 40 tys. m2 powierzchni użytkowej). Budowę Warsaw Spire rozpoczęto w czerwcu 2011 r., a zakończenie zaplanowano na 2014 r.

Instalacja wodociągowa

Wszystkie budynki zaopatrywane będą w wodę z miejskiej sieci wodociągowej poprzez niezależne przyłącze wodociągowe. W każdym pomieszczeniu wlotu wody zainstalowany zostanie wodomierz sprzężony służący do rozliczeń z MPWiK, automatyczny filtr z płukaniem wstecznym, izolator przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia z możliwością nadzoru (zabezpieczenie typu BA), dodatkowy wodomierz śrubowy z osią poziomą o rozszerzonym zakresie pomiarowym wyposażony w moduł komunikacyjny dwukierunkowej transmisji danych zgodnej z PN-EN 1434-3 (M-Bus) oraz armatura zaporowa i pomiarowa.

Poznaj ofertę rynkową wodomierzy »

W celu zapewnienia podwójnego zasilania wodą każdego budynku, a szczególnie zbiorników instalacji przeciwpożarowych, przyłącza wodociągowe połączone będą spinką zlokalizowaną na poziomie –1. Na spince zainstalowane zostaną zawory odcinające umożliwiające odcięcie jednego z kierunków zasilania w wypadku jego awarii. Każdy ze zbiorników będzie zasilany z obu kierunków poprzez niezależny zawór pływakowy.

Zastosowanie wodomierzy ze zdalnym odczytem podłączonych do systemu rozliczeń zużycia mediów umożliwia monitorowanie i raportowanie zużycia wody przez każdy budynek oraz poszczególnych odbiorców łącznie z automatycznym wystawianiem faktur za zużycie wody. Pozwala też na wykrywanie i przybliżone lokalizowanie przecieków wody, o których świadczy wzrost przepływu przez poszczególne wodomierze powyżej progów określonych na podstawie analizy zwykłego zużycia wody. W wypadku przekroczenia określonego zużycia wody w zadanym czasie system zarządzania budynkiem (BMS) będzie generował alarm sygnalizujący powstanie przecieku.

Wszystkie trzy budynki wyposażone są we własne instalacje wodociągowe. Podziemny parking zasilany jest w wodę poprzez instalację wodociągową budynku A.

Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej przed każdym punktem czerpalnym powinno zawierać się w granicach od 0,5 do 6,0 bara. Jednak ze względu na zastosowanie baterii umywalkowych sterowanych na podczerwień o zalecanym minimalnym ciśnieniu wody w instalacji równym 1,0 bar, ciśnienie będzie utrzymywane w zakresie 1,0–6,0 bara.

Powietrzna pompa ciepła o niskich kosztach eksploatacji! Poznaj szczegóły »
ekoelogiczna pompa ciepla

Wszelkie aspekty projektowania i realizacji instalacji wodociągowych »

Instalacja wodociągowa w budynku A zostanie podzielona na cztery strefy ciśnieniowe. Dodatkowo na odgałęzieniach na niektórych kondygnacjach zainstalowane zostaną reduktory ciśnienia. W budynkach B i C zaprojektowano po jednej strefie ciśnieniowej. W tych budynkach na niektórych odejściach również zostaną zainstalowane reduktory ciśnienia oraz zawory ze złączką do mycia garażu umiejscowione na kondygnacjach podziemnych.

W budynku A zaprojektowano dodatkowo jedną strefę ciśnieniową wody zasilanej ze zbiornika ścieków deszczowych (ścieki szare). Strefa ta, obejmująca kondygnacje należące do najniższej strefy ciśnieniowej instalacji wodociągowej, zasila spłuczki WC i zawory spłukujące pisuarów.

   18.05.2012

Komentarze

(2)
andrzej_szopa | 01.04.2015, 13:40
Powiem tak, dla mnie pół roku temu projekt modernizacji instalacji gazowej przygotowywało gliwickie biuro Eran i mogę polecić. Nie wiem jak w przypadku większych projektów, ale u mnie w przypadku domku jednorodzinnego sprawdzili się bez zarzutu.
ekspert-zbiorniki | 28.11.2016, 12:54
rysunek jest nieco nieczytelny - słaba rozdzielczość, ale generalnie to chodzi o to, że w tego typu biurowcu / budynku wysokościowym konieczne są dodatkowe pompy "podbijające ciśnienie" 0 przy rozbudowanej instalacji i przy wysokich budynkach niestety ciśnienie z sieci nie wystarczy. Dlatego niezbędny jest zestaw pompowy + zbiornik zapasu wody - modułowy / wbudowany w pomieszczeniach jak np. http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - AMARGTank nigdy nie korodujący i izolujący cieplnie - co zapobiega rozwojowi bakterii - np. Legionella i zmniejsza koszty serwisowe
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl