Charakterystyka obiektu
Wchodzący w skład zespołu biurowców Warsaw Spire najwyższy budynek (A) będzie miał nietypową formę – bryły o przekroju eliptycznym, zwężającej się do połowy wysokości, a następnie znów rozszerzającej. Jego wysokość wyniesie ok. 188 m, razem z iglicami – 220 m. W budynku na 50 kondygnacjach ulokowane zostaną biura, punkty usługowe i mieszkania. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 60 tys. m2. Po bokach głównej wieży znajdą się dwa 55-metrowe budynki (B i C) wygięte w łuk, które również pomieszczą biura (17 kondygnacji każdy, łącznie 40 tys. m2 powierzchni użytkowej). Budowę Warsaw Spire rozpoczęto w czerwcu 2011 r., a zakończenie zaplanowano na 2014 r.
Instalacja wodociągowa
Wszystkie budynki zaopatrywane będą w wodę z miejskiej sieci wodociągowej poprzez niezależne przyłącze wodociągowe. W każdym pomieszczeniu wlotu wody zainstalowany zostanie wodomierz sprzężony służący do rozliczeń z MPWiK, automatyczny filtr z płukaniem wstecznym, izolator przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia z możliwością nadzoru (zabezpieczenie typu BA), dodatkowy wodomierz śrubowy z osią poziomą o rozszerzonym zakresie pomiarowym wyposażony w moduł komunikacyjny dwukierunkowej transmisji danych zgodnej z PN-EN 1434-3 (M-Bus) oraz armatura zaporowa i pomiarowa.
Poznaj ofertę rynkową wodomierzy »
W celu zapewnienia podwójnego zasilania wodą każdego budynku, a szczególnie zbiorników instalacji przeciwpożarowych, przyłącza wodociągowe połączone będą spinką zlokalizowaną na poziomie –1. Na spince zainstalowane zostaną zawory odcinające umożliwiające odcięcie jednego z kierunków zasilania w wypadku jego awarii. Każdy ze zbiorników będzie zasilany z obu kierunków poprzez niezależny zawór pływakowy.
Zastosowanie wodomierzy ze zdalnym odczytem podłączonych do systemu rozliczeń zużycia mediów umożliwia monitorowanie i raportowanie zużycia wody przez każdy budynek oraz poszczególnych odbiorców łącznie z automatycznym wystawianiem faktur za zużycie wody. Pozwala też na wykrywanie i przybliżone lokalizowanie przecieków wody, o których świadczy wzrost przepływu przez poszczególne wodomierze powyżej progów określonych na podstawie analizy zwykłego zużycia wody. W wypadku przekroczenia określonego zużycia wody w zadanym czasie system zarządzania budynkiem (BMS) będzie generował alarm sygnalizujący powstanie przecieku.
Wszystkie trzy budynki wyposażone są we własne instalacje wodociągowe. Podziemny parking zasilany jest w wodę poprzez instalację wodociągową budynku A.
Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej przed każdym punktem czerpalnym powinno zawierać się w granicach od 0,5 do 6,0 bara. Jednak ze względu na zastosowanie baterii umywalkowych sterowanych na podczerwień o zalecanym minimalnym ciśnieniu wody w instalacji równym 1,0 bar, ciśnienie będzie utrzymywane w zakresie 1,0–6,0 bara.
Powietrzna pompa ciepła o niskich kosztach eksploatacji! Poznaj szczegóły » |
---|
![]() |
Wszelkie aspekty projektowania i realizacji instalacji wodociągowych »
Instalacja wodociągowa w budynku A zostanie podzielona na cztery strefy ciśnieniowe. Dodatkowo na odgałęzieniach na niektórych kondygnacjach zainstalowane zostaną reduktory ciśnienia. W budynkach B i C zaprojektowano po jednej strefie ciśnieniowej. W tych budynkach na niektórych odejściach również zostaną zainstalowane reduktory ciśnienia oraz zawory ze złączką do mycia garażu umiejscowione na kondygnacjach podziemnych.
W budynku A zaprojektowano dodatkowo jedną strefę ciśnieniową wody zasilanej ze zbiornika ścieków deszczowych (ścieki szare). Strefa ta, obejmująca kondygnacje należące do najniższej strefy ciśnieniowej instalacji wodociągowej, zasila spłuczki WC i zawory spłukujące pisuarów.