Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacja wod-kan w wysokościowcu

Opis projektu
Ghelamco Warsaw Spire
Ghelamco Warsaw Spire
Jaspers-Evers Architects

W artykule opisano instalację wodno-kanalizacyjną zaprojektowaną dla zespołu wysokich budynków biurowych Warsaw Spire Tower. Autorem projektu instalacji jest mgr inż. Jacek Piątkowski z pracowni Pol-Con. Consulting Sp. z o.o. Projekt budowlany wykonała firma Waterman International Polska Sp. z o.o.

Charakterystyka obiektu

Wchodzący w skład zespołu biurowców Warsaw Spire najwyższy budynek (A) będzie miał nietypową formę – bryły o przekroju eliptycznym, zwężającej się do połowy wysokości, a następnie znów rozszerzającej. Jego wysokość wyniesie ok. 188 m, razem z iglicami – 220 m. W budynku na 50 kondygnacjach ulokowane zostaną biura, punkty usługowe i mieszkania. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 60 tys. m2. Po bokach głównej wieży znajdą się dwa 55-metrowe budynki (B i C) wygięte w łuk, które również pomieszczą biura (17 kondygnacji każdy, łącznie 40 tys. m2 powierzchni użytkowej). Budowę Warsaw Spire rozpoczęto w czerwcu 2011 r., a zakończenie zaplanowano na 2014 r.

Instalacja wodociągowa

Wszystkie budynki zaopatrywane będą w wodę z miejskiej sieci wodociągowej poprzez niezależne przyłącze wodociągowe. W każdym pomieszczeniu wlotu wody zainstalowany zostanie wodomierz sprzężony służący do rozliczeń z MPWiK, automatyczny filtr z płukaniem wstecznym, izolator przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia z możliwością nadzoru (zabezpieczenie typu BA), dodatkowy wodomierz śrubowy z osią poziomą o rozszerzonym zakresie pomiarowym wyposażony w moduł komunikacyjny dwukierunkowej transmisji danych zgodnej z PN-EN 1434-3 (M-Bus) oraz armatura zaporowa i pomiarowa.

Poznaj ofertę rynkową wodomierzy »

W celu zapewnienia podwójnego zasilania wodą każdego budynku, a szczególnie zbiorników instalacji przeciwpożarowych, przyłącza wodociągowe połączone będą spinką zlokalizowaną na poziomie –1. Na spince zainstalowane zostaną zawory odcinające umożliwiające odcięcie jednego z kierunków zasilania w wypadku jego awarii. Każdy ze zbiorników będzie zasilany z obu kierunków poprzez niezależny zawór pływakowy.

Zastosowanie wodomierzy ze zdalnym odczytem podłączonych do systemu rozliczeń zużycia mediów umożliwia monitorowanie i raportowanie zużycia wody przez każdy budynek oraz poszczególnych odbiorców łącznie z automatycznym wystawianiem faktur za zużycie wody. Pozwala też na wykrywanie i przybliżone lokalizowanie przecieków wody, o których świadczy wzrost przepływu przez poszczególne wodomierze powyżej progów określonych na podstawie analizy zwykłego zużycia wody. W wypadku przekroczenia określonego zużycia wody w zadanym czasie system zarządzania budynkiem (BMS) będzie generował alarm sygnalizujący powstanie przecieku.

Wszystkie trzy budynki wyposażone są we własne instalacje wodociągowe. Podziemny parking zasilany jest w wodę poprzez instalację wodociągową budynku A.

Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej przed każdym punktem czerpalnym powinno zawierać się w granicach od 0,5 do 6,0 bara. Jednak ze względu na zastosowanie baterii umywalkowych sterowanych na podczerwień o zalecanym minimalnym ciśnieniu wody w instalacji równym 1,0 bar, ciśnienie będzie utrzymywane w zakresie 1,0–6,0 bara.

Powietrzna pompa ciepła o niskich kosztach eksploatacji! Poznaj szczegóły »
ekoelogiczna pompa ciepla

Wszelkie aspekty projektowania i realizacji instalacji wodociągowych »

Instalacja wodociągowa w budynku A zostanie podzielona na cztery strefy ciśnieniowe. Dodatkowo na odgałęzieniach na niektórych kondygnacjach zainstalowane zostaną reduktory ciśnienia. W budynkach B i C zaprojektowano po jednej strefie ciśnieniowej. W tych budynkach na niektórych odejściach również zostaną zainstalowane reduktory ciśnienia oraz zawory ze złączką do mycia garażu umiejscowione na kondygnacjach podziemnych.

W budynku A zaprojektowano dodatkowo jedną strefę ciśnieniową wody zasilanej ze zbiornika ścieków deszczowych (ścieki szare). Strefa ta, obejmująca kondygnacje należące do najniższej strefy ciśnieniowej instalacji wodociągowej, zasila spłuczki WC i zawory spłukujące pisuarów.

   18.05.2012

Komentarze

(2)
andrzej_szopa | 01.04.2015, 13:40
Powiem tak, dla mnie pół roku temu projekt modernizacji instalacji gazowej przygotowywało gliwickie biuro Eran i mogę polecić. Nie wiem jak w przypadku większych projektów, ale u mnie w przypadku domku jednorodzinnego sprawdzili się bez zarzutu.
ekspert-zbiorniki | 28.11.2016, 12:54
rysunek jest nieco nieczytelny - słaba rozdzielczość, ale generalnie to chodzi o to, że w tego typu biurowcu / budynku wysokościowym konieczne są dodatkowe pompy "podbijające ciśnienie" 0 przy rozbudowanej instalacji i przy wysokich budynkach niestety ciśnienie z sieci nie wystarczy. Dlatego niezbędny jest zestaw pompowy + zbiornik zapasu wody - modułowy / wbudowany w pomieszczeniach jak np. http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - AMARGTank nigdy nie korodujący i izolujący cieplnie - co zapobiega rozwojowi bakterii - np. Legionella i zmniejsza koszty serwisowe
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl