RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacja wod-kan w wysokościowcu

Ghelamco Warsaw Spire
Jaspers-Evers Architects

Ghelamco Warsaw Spire


Jaspers-Evers Architects

W artykule opisano instalację wodno-kanalizacyjną zaprojektowaną dla zespołu wysokich budynków biurowych Warsaw Spire Tower. Autorem projektu instalacji jest mgr inż. Jacek Piątkowski z pracowni Pol-Con. Consulting Sp. z o.o. Projekt budowlany wykonała firma Waterman International Polska Sp. z o.o.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Charakterystyka obiektu

Wchodzący w skład zespołu biurowców Warsaw Spire najwyższy budynek (A) będzie miał nietypową formę – bryły o przekroju eliptycznym, zwężającej się do połowy wysokości, a następnie znów rozszerzającej. Jego wysokość wyniesie ok. 188 m, razem z iglicami – 220 m. W budynku na 50 kondygnacjach ulokowane zostaną biura, punkty usługowe i mieszkania. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 60 tys. m2. Po bokach głównej wieży znajdą się dwa 55-metrowe budynki (B i C) wygięte w łuk, które również pomieszczą biura (17 kondygnacji każdy, łącznie 40 tys. m2 powierzchni użytkowej). Budowę Warsaw Spire rozpoczęto w czerwcu 2011 r., a zakończenie zaplanowano na 2014 r.

Instalacja wodociągowa

Wszystkie budynki zaopatrywane będą w wodę z miejskiej sieci wodociągowej poprzez niezależne przyłącze wodociągowe. W każdym pomieszczeniu wlotu wody zainstalowany zostanie wodomierz sprzężony służący do rozliczeń z MPWiK, automatyczny filtr z płukaniem wstecznym, izolator przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia z możliwością nadzoru (zabezpieczenie typu BA), dodatkowy wodomierz śrubowy z osią poziomą o rozszerzonym zakresie pomiarowym wyposażony w moduł komunikacyjny dwukierunkowej transmisji danych zgodnej z PN-EN 1434-3 (M-Bus) oraz armatura zaporowa i pomiarowa.

W celu zapewnienia podwójnego zasilania wodą każdego budynku, a szczególnie zbiorników instalacji przeciwpożarowych, przyłącza wodociągowe połączone będą spinką zlokalizowaną na poziomie –1. Na spince zainstalowane zostaną zawory odcinające umożliwiające odcięcie jednego z kierunków zasilania w wypadku jego awarii. Każdy ze zbiorników będzie zasilany z obu kierunków poprzez niezależny zawór pływakowy.

Zastosowanie wodomierzy ze zdalnym odczytem podłączonych do systemu rozliczeń zużycia mediów umożliwia monitorowanie i raportowanie zużycia wody przez każdy budynek oraz poszczególnych odbiorców łącznie z automatycznym wystawianiem faktur za zużycie wody. Pozwala też na wykrywanie i przybliżone lokalizowanie przecieków wody, o których świadczy wzrost przepływu przez poszczególne wodomierze powyżej progów określonych na podstawie analizy zwykłego zużycia wody. W wypadku przekroczenia określonego zużycia wody w zadanym czasie system zarządzania budynkiem (BMS) będzie generował alarm sygnalizujący powstanie przecieku.

Wszystkie trzy budynki wyposażone są we własne instalacje wodociągowe. Podziemny parking zasilany jest w wodę poprzez instalację wodociągową budynku A.

Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej przed każdym punktem czerpalnym powinno zawierać się w granicach od 0,5 do 6,0 bara. Jednak ze względu na zastosowanie baterii umywalkowych sterowanych na podczerwień o zalecanym minimalnym ciśnieniu wody w instalacji równym 1,0 bar, ciśnienie będzie utrzymywane w zakresie 1,0–6,0 bara.

 

Instalacja wodociągowa w budynku A zostanie podzielona na cztery strefy ciśnieniowe. Dodatkowo na odgałęzieniach na niektórych kondygnacjach zainstalowane zostaną reduktory ciśnienia. W budynkach B i C zaprojektowano po jednej strefie ciśnieniowej. W tych budynkach na niektórych odejściach również zostaną zainstalowane reduktory ciśnienia oraz zawory ze złączką do mycia garażu umiejscowione na kondygnacjach podziemnych.

W budynku A zaprojektowano dodatkowo jedną strefę ciśnieniową wody zasilanej ze zbiornika ścieków deszczowych (ścieki szare). Strefa ta, obejmująca kondygnacje należące do najniższej strefy ciśnieniowej instalacji wodociągowej, zasila spłuczki WC i zawory spłukujące pisuarów.

Zestawy hydroforowe budynków B i C zostaną zainstalowane w pomieszczeniach wlotów wody do tych budynków, natomiast zestawy hydroforowe wody do picia i na potrzeby gospodarcze budynku A znajdą się w pomieszczeniu pompowni wodociągowej na poziomie B02. Zestaw hydroforowy ścieków deszczowych do instalacji spłukiwania WC i pisuarów w dolnej strefie ciśnieniowej budynku A zostanie zainstalowany w pomieszczeniu pompowni ścieków deszczowych na poziomie B05.

Instalacja wodociągowa powinna zostać zaprojektowana (na etapie projektu wykonawczego), wykonana oraz eksploatowana i konserwowana tak, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć zużycie wody oraz zapewnić jak największą ochronę przed jej skażeniem bakterią Legionella.

Ciepła woda użytkowa będzie przygotowywana lokalnie w elektrycznych ciśnieniowych podgrzewaczach pojemnościowych zlokalizowanych w pobliżu punktów czerpalnych. W razie wystąpienia konieczności zainstalowania centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej do restauracji w węzłach cieplnych zostanie pozostawiona rezerwa miejsca pozwalająca na instalację w przyszłości dodatkowych grup wymienników.

W pomieszczeniach sanitarnych umieszczone zostaną czujniki obecności, a na przewodach wodnych zasilających te pomieszczenia zawory elektromagnetyczne otwierane przez system automatyki budynku sygnałem obecności z danego pomieszczenia sanitarnego. Pozwoli to na uniknięcie strat wody spowodowanych awarią armatury czerpalnej.

Kanalizacja bytowo-gospodarcza

Ścieki bytowo-gospodarcze z kondygnacji nadziemnych budynków A i C będą odprowadzane grawitacyjnie do miejskiej sieci kanalizacyjnej (kanalizacja ogólnospławna) przez przykanaliki zlokalizowane na poziomie B01.

Ścieki bytowo-gospodarcze z budynku B odprowadzane będą do pompowni kanalizacyjnej na kondygnacji B02. Zainstalowano w niej podwójny agregat pompowy do ścieków (składający się z dwóch zbiorników i dwóch pomp), który pompuje ścieki dwoma niezależnymi przewodami (każda pompa podłączona jest do oddzielnego przewodu tłocznego) do studzienki rozprężnej zlokalizowanej na zewnątrz obiektu (na sieci kanalizacyjnej). Przewody tłoczne prowadzone są na poziomie B01.

Ścieki bytowo-gospodarcze z pomieszczeń sanitarnych ulokowanych na kondygnacjach B01 oraz B02 w budynkach A i B będą odprowadzane za pomocą pompy do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Agregaty pompowe obsługujące te pomieszczenia będą zlokalizowane odpowiednio na kondygnacjach B02 i B03, w pobliżu tych pomieszczeń. Pompować one będą ścieki do zbiorczego agregatu pompowego na poziomie B02, skąd zbiorczym przewodem tłocznym prowadzonym na poziomie B01 ścieki będą przepompowywane do studzienki rozprężnej zlokalizowanej na zewnątrz obiektu (na sieci kanalizacyjnej, studzienka ta obsługuje również budynek B).

We wszystkich trzech budynkach na kondygnacjach nadziemnych zastosowano kanalizację w systemie pojedynczego pionu kanalizacyjnego z wentylacją obejściową, z dodatkowym pionem odpowietrzającym z podejściami częściowo wypełnionymi (stopień wypełnienia – 0,5). Piony kanalizacyjne zakończone będą wywiewkami umiejscowionymi ponad dachem.

Odwodnienie posadzek podziemnego parkingu, płyty fundamentowej i zbiorników

W obszarze podziemnego parkingu, na kondygnacjach B01–04, zainstalowane zostaną wpusty podłogowe bez syfonów, z których ścieki będą odprowadzane do studzienek odwadniających w zagłębieniach płyty fundamentowej. Ścieki z posadzek podziemnego parkingu na poziomie B05 odprowadzane będą przy pomocy odcinków koryt odwodnienia liniowego znajdujących się w przejazdach podłączonych przy pomocy koryt do tych samych studzienek odwadniających.

Dodatkowe studzienki odwadniające zaprojektowano w płycie fundamentowej przy podszybiach dźwigów schodzących do poziomu B05 i na dnie szybów instalacyjnych. Przy zbiornikach wody pożarowej oraz ścieków deszczowych zaprojektowano w płycie fundamentowej studzienki odwadniające pomieszczenia pompowni i służące do odprowadzenia przelewów ze zbiorników wody pożarowej.

Zbiorniki wody pożarowej opróżniane będą z wykorzystaniem pomp pożarowych do zbiornika retencyjnego ścieków deszczowych. Zbiorniki pośrednie przeciwpożarowej instalacji wodociągowej będą opróżniane przy pomocy węża najbliższego hydrantu przez właz rewizyjny do zbiornika retencyjnego ścieków deszczowych, a zbiornik zapasu urządzenia tryskaczowego zlokalizowany na kondygnacjach B04–05 za pomocą węża hydrantowego podłączonego do instalacji tryskaczowej.

Górny zbiornik instalacji tryskaczowej będzie opróżniany pompą zatopioną, każdorazowo instalowaną w zbiorniku, nad wpust dachowy (przy temperaturach dodatnich) lub nad zlew w pomieszczeniu technicznym (przy temperaturach ujemnych). Woda pozostała w zbiornikach po ich opróżnieniu przez pompy pożarowe będzie wypompowywana przy pomocy pomp zatopionych.

Ścieki z posadzek podziemnego parkingu będą wstępnie oczyszczane w separatorze substancji ropopochodnych, a następnie odprowadzane za pomocą pomp do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ścieki z pozostałych studzienek będą odprowadzane pompowo do sieci kanalizacyjnej bez uprzedniego wstępnego oczyszczania. Przewody tłoczne będą prowadzone na poziomie B01 do studzienki rozprężnej zlokalizowanej na zewnątrz obiektu.

Kanalizacja deszczowa

Ścieki deszczowe z dachów budynków oraz wewnętrznego terenu odprowadzane będą do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ze względu na ograniczenie przez MPWiK maksymalnego odpływu ścieków deszczowych z obszaru budynków A, B i C oraz podziemnego parkingu obsługującego te budynki do 60 dm3/s zastosowane zostanie retencjonowanie ścieków deszczowych.

Instalacja podzielona została na dwa systemy. Ścieki deszczowe z powierzchni terenu będą retencjonowane w systemie drenażu liniowego, a następnie odprowadzane grawitacyjnie do zewnętrznej sieci kanalizacji ogólnospławnej. Odprowadzenie ścieków deszczowych z terenu wchodzi w zakres projektu sieci zewnętrznych.

Ścieki deszczowe z dachów budynków będą retencjonowane w zbiorniku zlokalizowanym w podziemiach budynku na kondygnacjach B04–05. Zbiornik ten składa się z dwóch części. W górnej, o pojemności czynnej 250 m3, retencjonowane będą ścieki deszczowe. Ta część będzie stale pusta, gotowa do przyjęcia opadu o natężeniu 470 dm3/s×ha i czasie trwania 15 min (wymagana pojemność zbiornika – 237 m3), a następnie opróżniana. Dolna część o pojemności czynnej 100 m3 będzie służyła jako zbiornik ścieków deszczowych wykorzystywanych do spłukiwania misek ustępowych i pisuarów. Ilość ścieków zgromadzonych w tej części zbiornika będzie pokrywać jednodniowe zapotrzebowanie na wodę tej instalacji.

Ścieki deszczowe będą z tego zbiornika pompowane do stacji podczyszczania, a następnie gromadzone w zbiorniku ścieków podczyszczonych o pojemności czynnej 50 m3 zlokalizowanym na poziomie B05. W okresie bez opadów zbiornik ten będzie uzupełniany z sieci wodociągowej. Zbiornik retencyjny ścieków deszczowych wyposażony będzie w przelew na powierzchnię garażu na kondygnacji B05.

 

Pompa i stacja podczyszczania ścieków będą zlokalizowane w pomieszczeniu pompowni ścieków deszczowych na poziomie B05. Ta sama pompa będzie opróżniała górną część zbiornika ze ścieków po ustaniu opadów. Ścieki będą odprowadzane do przykanalika deszczowego. W tym samym pomieszczeniu zainstalowany zostanie zestaw hydroforowy ścieków deszczowych do instalacji spłukiwania WC i pisuarów w dolnej strefie ciśnieniowej budynku.

Instalacja odwodnienia dachów wykonana będzie jako podciśnieniowa. Wpusty dachowe zostaną wyposażone w ogrzewanie elektryczne. Piony instalacji odwodnienia dachu budynku A będą wykonane częściowo jako podciśnieniowe (w górnej części), a częściowo jako grawitacyjne.

Oprac. jk

Komentarz projektantaKomentarz projektanta

Projektowanie instalacji w budynku takim jak Warsaw Spire Tower jest dużym wyzwaniem, gdyż nie dość, że obiekty tego typu muszą mieć podziemne garaże, które trzeba odwodnić, to jeszcze instalacje kanalizacyjne są tak zlokalizowane, że bardzo trudno wyprowadzić je do sieci kanalizacyjnej. Wymaga to zastosowania przepompowni i takiego zaprojektowania instalacji, aby stanowiły one skuteczne zabezpieczenie dolnych kondygnacji przed ryzykiem zalania. Ewentualne straty z powodu podtopienia, czy to ściekami sanitarnymi, czy deszczowymi, byłyby ogromne. Zatem system odprowadzania ścieków musi działać nawet w razie braku zasilania w energię elektryczną do napędu pomp w budynku i jednoczesnego wystąpienia dużych opadów. W warunkach, jakie mieliśmy w przypadku Warsaw Spire Tower, dużo pracy i starannych analiz wymagały koncepcja i zaprojektowanie optymalnego przyłączenia budynku do sieci wodociągowej i bezpiecznego przyłącza do kanalizacji.

Tak duże budynki pochłaniają spore ilości mediów i energii. Zadaniem projektanta jest też takie zaprojektowanie instalacji wod-kan, aby móc obniżać koszty jej eksploatacji i uciążliwość dla środowiska. Sposobem na bardzo duże ograniczenie zużycia wody wodociągowej (której uzdatnienie i odprowadzenie w postaci ścieków coraz więcej kosztuje) jest tzw. kanalizacja szara.

Do spłukiwania pisuarów i muszli klozetowych warto wykorzystywać wody deszczowe, które trzeba ująć i retencjonować, a następnie doprowadzić do punktów poboru specjalnymi instalacjami. Ponadto użycie takich wód wymaga ich podczyszczania i zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Przy takich instalacjach nie można zdać się zupełnie na kaprysy bądź łaskę natury i należy zapewnić skuteczne spłukiwanie toalet w każdej sytuacji. Rolą projektanta jest wytyczenie granicy pomiędzy opłacalnością takiej instalacji a dążeniem do wykorzystania odnawialnych źródeł, w tym wypadku wody deszczowej. Korzystanie tylko z niej wiązałoby się z nieuzasadnionymi kosztami budowy ogromnych zasobników retencyjnych, co wyklucza też niejednokrotnie projekt architektoniczny i konkretne warunki danej inwestycji. Zwracam na to uwagę, ponieważ nie jest to jeszcze powszechnie stosowana instalacja.

Także korzystanie z odnawialnych źródeł energii w wysokich budynkach biurowych musi być starannie przeanalizowane – czy np. centralny system podgrzewu wody użytkowej nie pociągnie za sobą wysokich kosztów budowy i eksploatacji instalacji oraz zagrożenia dla jej stanu higienicznego.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • andrzej_szopa andrzej_szopa, 01.04.2015r., 13:40:49 Powiem tak, dla mnie pół roku temu projekt modernizacji instalacji gazowej przygotowywało gliwickie biuro Eran i mogę polecić. Nie wiem jak w przypadku większych projektów, ale u mnie w przypadku domku jednorodzinnego sprawdzili się bez zarzutu.
  • ekspert-zbiorniki ekspert-zbiorniki, 28.11.2016r., 12:54:09 rysunek jest nieco nieczytelny - słaba rozdzielczość, ale generalnie to chodzi o to, że w tego typu biurowcu / budynku wysokościowym konieczne są dodatkowe pompy "podbijające ciśnienie" 0 przy rozbudowanej instalacji i przy wysokich budynkach niestety ciśnienie z sieci nie wystarczy. Dlatego niezbędny jest zestaw pompowy + zbiornik zapasu wody - modułowy / wbudowany w pomieszczeniach jak np. http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - AMARGTank nigdy nie korodujący i izolujący cieplnie - co zapobiega rozwojowi bakterii - np. Legionella i zmniejsza koszty serwisowe

Powiązane

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.