Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Centrale wentylacyjne w wersji higienicznej

Problemy konstrukcyjne i materiałowe
Centrala wentylacyjna w wykonaniu higienicznym
Centrala wentylacyjna w wykonaniu higienicznym
KLIMOR

Na krajowym rynku dostępne są różne centrale wentylacyjne w tzw. wersji higienicznej. Jednak niektóre z tych urządzeń pomimo posiadania atestów higienicznych nie spełniają zasadniczych warunków higienicznych zdefiniowanych w normie PN-EN 13053. Problem dotyczy głównie sposobu wykonania istotnych elementów składowych centrali, które decydują o możliwości nieprzerwanego dostarczania do pomieszczeń czystego powietrza.

Podstawowym zadaniem centrali wentylacyjnej w wersji higienicznej jest zagwarantowanie w obszarze klimatyzowanym czystego powietrza, czyli jak najdalej idące obniżenie zawartości w nim mikroorganizmów, różnego rodzaju pyłów, kurzu czy substancji wonnych. Nie może dochodzić do wypadków, że sama higieniczna centrala wentylacyjna staje się źródłem zanieczyszczeń i bakterii, które wpływają na zanieczyszczenie filtra dokładnego w centrali i przyczyniają się do zapychania filtrów absolutnych.

Przeczytaj artykuł nt. Wentylacji izolatek szpitalnych »

Producenci w celu udokumentowania, że ich produkt spełnia wymagany standard centrali higienicznej, przedstawiają klientom tzw. atest higieniczny wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (PZH). Atest higieniczny to opinia PZH, że wyrób wykorzystywany zgodnie z zakresem zastosowania podanym w tym dokumencie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

W praktyce okazuje się, że mimo przyznanych atestów jakość wykonania niektórych central, a szczególnie przyjęte rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe są niewłaściwe i przeczą podstawowym zasadom higieny i utrzymania czystości w trakcie eksploatacji. Takie sytuacje wynikają z jednej strony z przyjętej i praktykowanej procedury oceny central. Producent ubiegający się o wydanie atestu ma obowiązek przedłożenia PZH kompleksowej dokumentacji dla danego typu czy serii central wentylacyjnych, ale niestety atest wydawany jest jedynie na tej podstawie, bez rzeczywistego sprawdzenia urządzeń.

Dowiedz się więcej o wymaganiach dotyczących wentylacji izolatek szpitalnych »

Zdarza się też, że w samym dokumencie figurują zapisy typu „Wymieniony wyżej produkt odpowiada wymaganiom higienicznym przy spełnieniu następujących warunków: centrale obsługujące pomieszczenia o podwyższonych wymaganiach higienicznych muszą posiadać wewnętrzne oświetlenie i okienka umożliwiające kontrolę wizualną czystości bez ich otwierania”. Jednak producent interpretuje taki zapis na swój sposób i np. zamiast okien rewizyjnych stosuje wizjerki, takie jakie znamy z drzwi mieszkań. Przez wizjerki takie niewiele widać, a z pewnością nie można za ich pomocą dokonać wizualnej kontroli czystości sekcji filtrów czy sekcji wentylatorowych.

 

Przykładowo niemieckie przepisy ściśle definiują średnicę okna rewizyjnego (fot. 1), która musi wynosić min. 150 mm. W celu ograniczenia naświetlenia wnętrza centrali wentylacyjnej (światło jest korzystne dla rozwoju mikroorganizmów) można zastosować odmykane przesłony dla okien rewizyjnych.

 

PZH opracował listę warunków, które powinny spełniać centrale wentylacyjne ubiegające się o nadanie atestu higienicznego:

 • wszystkie materiały konstrukcyjne muszą być odporne na działanie środków dezynfekcyjnych i czyszczących,
 • ściany wewnętrzne muszą być wykonane ze stali nierdzewnej lub materiału o porównywalnych właściwościach (odporność chemiczna i mechaniczna na zarysowanie podczas czyszczenia),
 • wszystkie elementy centrali muszą być łatwo dostępne do czyszczenia i odporne na korozję,
 • konieczne jest zastosowanie oświetlenia wewnątrz centrali i wzierników umożliwiających kontrolę czystości podczas pracy urządzenia,
 • obudowa od strony wewnętrznej musi być gładka,
 • miejsca styku ścian prostopadłych muszą być zaokrąglone,
 • wymagana jest pełna szczelność obudowy i szczelność drzwi,
 • konieczne jest wyposażenie centrali w tacę ociekową ze stali nierdzewnej oraz króciec do odwodnienia po myciu i dezynfekcji. System odwodnienia musi umożliwiać sprawne odprowadzenie wody po intensywnym myciu i zabezpieczać urządzenie przed wtórnym zanieczyszczeniem,
 • masa uszczelniająca musi być odporna na działanie substancji chemicznych i porastanie mikroorganizmami.

Trzeba podkreślić, że wymagania PZH są wymaganiami minimalnymi. Praktyka inżynierska pokazuje, że występuje wiele istotnych szczegółów wykonawczych, na które warto zwrócić uwagę przy ocenie jakości wykonania danego urządzenia.

Przeczytaj artykuł Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej  »

   11.12.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl