Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

Computational water flows rates in installations in kindergartens
Przedszkola mają specyficzne potrzeby w zużyciu wody. Obliczenia przepływów muszą być do nich dostosowane
Przedszkola mają specyficzne potrzeby w zużyciu wody. Obliczenia przepływów muszą być do nich dostosowane
www.sxc.hu

W unieważnionej w maju 2009 r. normie PN-92/B-01706 podano, że obliczeniowe przepływy wody wyznaczyć można jedynie dla nielicznych budynków ­użyteczności publicznej (biura i urzędy, hotele, domy towarowe). W normie tej stwierdzono, że dla instalacji wodociągowych w obiektach innych niż wymienione należy dobierać wzór do ustalenia przepływu obliczeniowego poprzez analogię do sposobu korzystania z instalacji przez użytkowników. Ponieważ do żadnej z podanych grup budynków nie można odnieść przedszkoli, w praktyce projektowej korzysta się z metod obliczeniowych podawanych w literaturze.

Wybór metody obliczeniowej

Przegląd metod obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych zamieszczono w publikacji [2]. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w budynkach mieszkalnych w zastępstwie unieważnionej normy PN-92/B-01706 [1] stosować można „metodę uproszczoną” podaną w obowiązującej normie PN-EN 806-3:2006 [3]. Przypuszczać można, że w przypadku instalacji wodociągowych w budynkach przedszkoli o podobnych punktach czerpalnych wody, jakie występują w budynkach mieszkalnych, również można zastosować tę uproszczoną metodę.

Przed wejściem w życie normy PN-92/B-01706 dla budynków administracyjnych, żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni zdrowia, szpitali, hoteli i internatów stosowano wzór podany przez Spysznowa [4, 5]:

wzór Spysznowa

Dla żłobków i przedszkoli współczynnik a1 określono na 1,2, otrzymując postać wzoru:

wzór Spysznowa

Wzór (1) opracowany został na podstawie wzoru ustalonego dla budynków mieszkalnych. Wyznaczano je w okresie, gdy w budynkach stosowane były głównie instalacje wody zimnej z indywidualnymi podgrzewaczami wody użytkowej.

Na podstawie analizy obliczeniowej podanej przez Szopenskiego w 1976 r. w ZSRR opracowano normę [6], w której podano wzory obliczeniowe przepływu wody w instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Metodą tą można określać przepływy obliczeniowe wody zarówno dla instalacji wody zimnej, jak i ciepłej.

We wzorze podanym przez Szopenskiego:

wzór Szopenskiego

wartość współczynnika a2 określa się z rachunku prawdopodobieństwa:

wzór Szopenskiego

Metoda Szopenskiego omówiona została w 1978 r. w polskiej literaturze [7]. W praktyce projektowej do obliczeń przepływów wody w przedszkolach częściej jednak stosowano metodę Spysznowa, gdyż była ona łatwiejsza w obliczeniach, mimo że zawyżała dobór średnic przewodów w instalacji wodociągowej.

Po unieważnieniu normy PN-92/B-01706 dla budynków mieszkalnych przeprowadzono analizę możliwości zastąpienia zasad obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wewnętrznych „metodą uproszczoną” podaną w normie [3]. Z informacji podanych w publikacjach [8, 9] wynika, że możliwość taka istnieje dla budynków mieszkalnych.

Ponieważ w przedszkolach występują głównie punkty czerpalne wody o qn = 0,1 i 0,2 dm3/s, „metodę uproszczoną” wyznaczania prze­pływów wody przyjęto również do obliczeń porównawczych. Przepływy obliczeniowe wody można porównać dla konkretnych budynków przedszkoli. Do analizy przyjęto przedszkola 2- i 4-oddziałowe, wybudowane według projektów typowych [10], które ok. 1982 r. poddane zostały modernizacji i dostosowaniu do obowiązujących wymagań sanitarnohigienicznych.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl