Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów
Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

Pierwsze przepisy dot. etykiet wprowadzone zostały dyrektywą Komisji Europejskiej 2002/31/WE [1] realizującą postanowienia dyrektywy Rady 92/75/EWG w zakresie etykiet efektywności energetycznej klimatyzatorów typu domowego. Obowiązek umieszczania etykiet dotyczy urządzeń typu powietrze/powietrze o wyjściowej mocy chłodniczej nieprzekraczającej 12 kW (lub wyjściowej mocy grzewczej, gdy urządzenie jest wyposażone jedynie w funkcję ogrzewania).

W 2010 r. Unia przyjęła dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie zużycia energii [2], a szczegółowe regulacje zamieszczono w rozporządzeniu nr 626/2011 [3]. Nowe etykiety powinny być umieszczane na klimatyzatorach od stycznia 2013 r.

Dyrektywa z 2002 r. wprowadziła różne skale etykietowania klimatyzatorów wykorzystujących odmienne rozwiązania techniczne, a efektywność energetyczną określiła wyłącznie na podstawie działania urządzenia przy pełnym obciążeniu. Nie dawało to jednak konsumentom pełnej informacji. Klimatyzatory są wykorzystywane głównie w warunkach częściowego obciążenia, zatem bardziej wiarygodne są metody pomiaru efektywności sezonowej.

Przeczytaj artykuł Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.) »

Nowe regulacje uwzględniają też m.in. pracę w trybie wyłączenia, czuwania, aktywności czy wyłączonego termostatu. Informacja o produkcie ma też zawierać dane o zastosowanym czynniku chłodniczym i jego wpływie na środowisko oraz o poziomie hałasu emitowanego do otoczenia.

Zmiany w regulacjach dotyczących etykietowania wynikają również z rozwoju technologicznego branży klimatyzacyjnej, a zwłaszcza ze wzrostu efektywności energetycznej klimatyzatorów. Współcześnie produkowane urządzenia (z wyłączeniem klimatyzatorów jedno- i dwukanałowych) osiągają coraz wyższą efektywność i znacznie przekraczają wymagania dla klasy A ustanowione dyrektywą 2002/31/WE.

Przeczytaj artykuł Klimatyzatory – etykiety i przeglądy »

Nowa metoda w większym stopniu uwzględnia korzyści wynikające z zastosowania inwertera i warunki, w jakich wykorzystywane są urządzenia. Ponadto w UE panują różne warunki klimatyczne, co ma istotne znaczenie dla pracy klimatyzatorów w funkcji ogrzewania, a nowe etykiety będą zawierać dane odniesione do trzech stref sezonów grzewczych. Tym samym będą to różne klasy dla różnych stref – np. zupełnie inne temperatury panują na zachodzie Francji, a inne na wschodzie Niemiec i w Polsce, więc różnie kształtować się będzie zużycie energii na tych obszarach.

Rozporządzenie [3] wprowadza dwie skale efektywności energetycznej: na podstawie funkcji podstawowej oraz szczególnych parametrów istotnych dla klienta. Nowe regulacje mają dać klientom/użytkownikom pełniejsze informacje m.in. poprzez wprowadzenie sezonowej efektywności energetycznej (SEER) i sezonowej efektywności (SCOP), a nie, jak dotychczas, tylko znamionowych EER i COP dla warunków, które w praktyce nie przeważają.

Klimatyzatory typu split, klimatyzatory okienne i ścienne będą klasyfikowane wg nowej skali z klasami od A do G i dodatkowym „+” uwzględnianym na skali powyżej klasy A co dwa lata, aż do osiągnięcia klasy A+++.

W przypadku klimatyzatorów jedno- i dwukanałowych nadal będą stosowane wskaźniki efektywności energetycznej dla stanu stałego obciążenia, ponieważ obecnie na rynku niedostępne są urządzenia wyposażone w inwertery. Urządzenia te będą zatem klasyfikowane na podstawie skali od A+++ do D.

Przy wyznaczaniu wskaźnika SEER oraz SCOP należy uwzględnić [3]:

  • europejską sezonowość – jeden sezon chłodniczy i trzy dla ogrzewania (zgodnie z tab. 1 załącznika VII [3]),
  • warunki obliczeniowe odniesienia (zgodnie z tab. 3 załącznika VII [3]),
  • zużycie energii elektrycznej dla wszystkich trybów pracy (z wykorzystaniem okresów zawartych w tab. 4 załącznika VII [3]),
  • skutki strat efektywności energetycznej spowodowane działaniem urządzenia w trybie wyłącz/załącz w zależności od rodzaju sterowania wydajnością chłodniczą lub grzewczą,
  • korekty wskaźników sezonowej efektywności w sytuacjach, gdy obciążenie grzewcze przekracza wydajność grzewczą urzą­dzenia,
  • udział podgrzewacza rezerwowego w obliczeniach sezonowej efektywności urządzenia w trybie ogrzewania.
   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawnie zaprojektować system klimatyzacji w biurowcu »

klimatyzatory kasetonowe Jaśminowy zapach z klimatyzacji? Jak to możliwe »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 klimatyzacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Zdradzamy sposób do pozyskania środków na  zwiększenie efektywności energetycznej »

Odczego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

płyny do instalacji

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
cichy oszczedny klimatyzator projektowanie instalacji
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie »

wiem więcej »

 Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Internet rzeczy - poznaj jego zastosowanie w instalacjach »
kanalizacja internet rzeczy
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić instalację elektryczną »

elektrobohaterzy wago

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Zdradzamy sposób na gospodarowanie wody opadowej »

1 sposób na optymalizację strat energii »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty budowy kanalizacji
  • - Nowe zadania klimatyzatorów
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl