Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Równoważenie dużych instalacji c.o.

Równoważenie dużych instalacji c.o.
Równoważenie dużych instalacji c.o.
fot. Autor

Tematem poprzedniego artykułu (RI 1–2/2012) było hydrauliczne równoważenie małych instalacji, zamontowanych w domach jednorodzinnych lub innych obiektach o powierzchni ok. 80–250 m2, o zapotrzebowaniu na moc rzędu kilku–kilkunastu kilowatów. Poniżej opisano wybrane aspekty równoważenia większych instalacji centralnego ogrzewania.

Trudno sobie wyobrazić, że instalacja c.o. w dużym obiekcie, jak dom wielorodzinny, biurowiec czy hotel, może być wykonana bez projektu. A jednak zdarzają się przypadki, że inwestor zleca wykonawcy zrobienie instalacji grzewczej i nie interesuje go, czy zgodnie z projektem, czy nie, byle „zmieścić się w kosztach”. I dotyczy to różnych obiektów – domów jednorodzinnych o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, ośrodków spa itp.

W takich sytuacjach, kiedy podważana jest zasadność wykonania samego projektu, przekonywanie o znaczeniu odpowiedniego zrównoważenia hydraulicznego instalacji jest zadaniem niełatwym. Warto jednak pamiętać, że budynek z zaprojektowaną instalacją ogrzewania ma szansę być tańszy od obiektu z instalacją wykonaną bez projektu, i to nie tylko w trakcie eksploatacji, ale już w fazie inwestycji.

Dowiedz się, jak przeprowadzać równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. »

Prawidłowy projekt eliminuje możliwość zamontowania instalacji niewystarczająco wydajnej – z „za małymi” grzejnikami, pompą, wymiennikiem lub kotłem. Skutkowałoby to za niską temperaturą w ogrzewanych pomieszczeniach i wiązało się z koniecznością dodatkowego ogrzewania lub nawet rozbudowy instalacji, wymiany jej części (najczęściej grzejników) lub całości.

Projekt eliminuje też sytuację przeciwną – przewymiarowania instalacji, do którego dochodzi najczęściej, gdy grzejniki są dobrane wskaźnikowo, według nieprawidłowej, ale niestety nadal często stosowanej zasady 100 W/m2. Ponadto grzejniki i inne elementy instalacji są często dobierane ze znacznym zapasem. Na tak wykonaną instalację użytkownicy najpewniej nie będą się skarżyć, ale zbyt duże grzejniki to niepotrzebny wydatek i zajmowanie miejsca – aspekty dla inwestora nie bez znaczenia.

Właściwie zaprojektowana instalacja będzie również prawidłowo i efektywnie pracować przy założonych parametrach – jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego lub ściennego) lub innej instalacji niskotemperaturowej (w której źródłem ciepła będzie np. pompa ciepła lub bufor zasilany kolektorami słonecznymi).

Dowiedz się, kiedy występuje Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych »

Im niższa różnica między temperaturą grzejnika a temperaturą w pomieszczeniu, tym bardziej wrażliwa jest instalacja na niedociągnięcia projektowe czy wykonawcze niedoróbki. Prawidłowy projekt umożliwia również wykorzystanie maksymalnej sprawności źródła ciepła, np. kotłów, a w obliczu wysokich cen energii każdy procent sprawności lub efektywności jest istotny.

Zatem od świadomości i decyzji inwestora zależy, czy będzie on chciał „zarobić” na dobrym projekcie i właściwym rozwiązaniu kwestii ogrzewania. Natomiast rolą projektanta jest zrozumienie oczekiwań inwestora, przedstawienie mu możliwych rozwiązań, pomoc we właściwym wyborze, a następnie prawidłowe wykonanie projektu.

Małe i duże instalacje c.o.

W małej instalacji c.o. występuje zazwyczaj względnie duży zapas mocy źródła ciepła i wysokości podnoszenia pompy, natomiast przy dużych instalacjach, wykorzystujących inne typoszeregi pomp i kotłów, zapas ten jest wyraźnie mniejszy. W instalacji małej proporcje odległości i tym samym rozpływu czynnika grzewczego w obiegach mają względnie małą różnicę, a w dużej różnice pomiędzy obiegami najbliższymi i najdalszymi mogą być nawet kilkudziesięciokrotne. Dlatego przy niezrównoważeniu dużej instalacji nasilają się potencjalne problemy występujące także w instalacji małej.

W budynkach wielorodzinnych (wieloklatkowych, wielokondygnacyjnych) instalacje są rozległe, straty ciśnienia, a więc równocześnie i wymagane wysokości podnoszenia pompy są odpowiednio wyższe.

Układy te nie mają już tak dużego marginesu zapasu (naddatku):

  • nie ma możliwości wyregulowania hydraulicznego, np. w razie za małego przepływu przez grzejniki w jednym mieszkaniu regulacja tylko w obrębie tego lokalu nie przyniesie żadnej wymiernej poprawy (regulacja ilościowa),
  • w takim przypadku nie ma możliwości sterowania temperaturą źródła ciepła z poziomu lokalu (regulacja jakościowa),
  • źródło ciepła (wymiennik, kocioł) i pompa nie są przewymiarowane.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl