Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dobór systemu rozsączającego

Skrzynki magazynująco-rozsączające
Skrzynki magazynująco-rozsączające
eccoteam

W Polsce niesłusznie uznaje się drenaż za jedyny system odprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych z pojedynczego gospodarstwa – takich systemów jest kilka. Kolejną złą praktyką jest nieuwzględnianie faktu, że nawet dom zamieszkiwany na stałe przez 4 osoby powinien mieć instalację umożliwiającą odebranie, oczyszczenie i rozsączenie ścieków pochodzących od innych osób, odwiedzających czy czasowo w nim przebywających. Projektowanie i budowanie instalacji dla mniej niż 6 osób jest z technicznego punktu widzenia nieuprawnione.

W ofercie rynkowej znaleźć można wiele systemów tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków. Różnią się one jednak między sobą, a na niektóre systemy trzeba wręcz patrzeć przez palce, żeby móc je zastosować zgodnie z zasadami sztuki. W wielu wypadkach projektanci podczas wyboru instalacji znacznie ograniczają nakłady finansowe, w interesie inwestora, jak tłumaczą, i tym samym budowane są wciąż systemy zanieczyszczające środowisko, w którym żyją także inwestorzy, jego rodzina i dzieci.

Sytuacji sprzyja fakt, że w Polsce nie powstała niestety żadna norma, która w sposób kompleksowy omawiałaby kwestie projektowo-techniczne wykonywania systemów rozsączania ścieków. Stąd obowiązek przeliczeń hydraulicznych systemu ciąży na projektantach.

Przeczytaj opracowanie nt. Prawnych i technicznych aspektów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków »

Niewykonanie starannych obliczeń grozi upłynnieniem gruntów, co rodzi negatywne skutki i wpływa na złe postrzeganie tego sposobu odprowadzania ścieków bytowych i, co równie istotne, także ścieków deszczowych. Takie działania mogą znacząco ograniczać swobodny spływ ścieków i powodować powstawanie zagrożenia podtopień. Kwestie te są szczególnie aktualne ze względu na funkcjonujący obecnie program NFOŚiGW dofinansowania oczyszczalni przydomowych, który sprawia, że powstaje ich coraz więcej.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Powierzchnie rozsączania

W rozważaniach nad projektowaniem systemu rozsączania ścieków odwróćmy zwyczajowy tok rozumowania, odnosząc się wyłącznie do liczby osób na danej działce z oczyszczalnią przydomową do 50 OLM wg normy PN-EN 12566-3 [1]. Załóżmy małą zawartość zawiesiny w ściekach oczyszczonych i możliwość zastosowania podstawowego wzoru:

Zawartość zawiesiny w ściekach oczyszczonych

gdzie:
Qdmax – maksymalna dobowa ilość ścieków [m3/d],
qdop – dopuszczalne obciążenie hydrauliczne [m3/m2/d].

Dopuszczalne obciążenie hydrauliczne (dla studni chłonnych) zależy od kategorii wodoprzepuszczalności gruntu i wynosi od 0,02 do 0,08 m3/m2/d, tj. 20–80 dm3/m2/d.

Dla drenażu klasycznego z tzw. osadnikami z rozsączaniem przyjmuje się dopuszczalne obciążenie hydrauliczne w ilości od 6 do 25 dm3/m2/d. Dla oczyszczalni przydomowych z I stopniem oczyszczania wartości te są oczywiście mniejsze.

Według niemieckiej normy DIN 4261 [2] (standard ten stosuje się jako pomoc dla projektantów i producentów i uzupełnienie dla zapisów normy PN-EN 12566-1 Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Cz. 1. Prefabrykowane osadniki gnilne) wymiary studni chłonnej można przyjmować przy założeniu, że na 1 mieszkańca przypada 1 m2 powierzchni wsiąkania, a średnica studni nie może być mniejsza niż 1,0 m.

Przeczytaj artykuł o Indywidualnych systemach oczyszczania ścieków »

Z kolei w USA oblicza się wyłącznie powierzchnię wsiąkania ze ścian, ponieważ słusznie zauważono, że dno studni bardzo szybko się kolmatuje (zatyka) i staje nieprzepuszczalne. Przy założeniu odprowadzania ścieków oczyszczonych z mniejszą zawartością zawiesiny można zatem przyjąć najmniejsze powierzchnie – są to wymienione w DIN 4261 wartości 0,15 m3/m2/d/osobę lub 1 m2/1 osobę/1 dzień.

Poniżej podano przykład obliczeń niezbędnej powierzchni infiltracji w zależności od liczby osób korzystających z pojedynczego systemu oczyszczania ścieków i systemu rozsączania.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl