RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór systemu rozsączającego

Skrzynki magazynująco-rozsączające; eccoteam

Skrzynki magazynująco-rozsączające; eccoteam

W Polsce niesłusznie uznaje się drenaż za jedyny system odprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych z pojedynczego gospodarstwa – takich systemów jest kilka. Kolejną złą praktyką jest nieuwzględnianie faktu, że nawet dom zamieszkiwany na stałe przez 4 osoby powinien mieć instalację umożliwiającą odebranie, oczyszczenie i rozsączenie ścieków pochodzących od innych osób, odwiedzających czy czasowo w nim przebywających. Projektowanie i budowanie instalacji dla mniej niż 6 osób jest z technicznego punktu widzenia nieuprawnione.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

W ofercie rynkowej znaleźć można wiele systemów tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków. Różnią się one jednak między sobą, a na niektóre systemy trzeba wręcz patrzeć przez palce, żeby móc je zastosować zgodnie z zasadami sztuki. W wielu wypadkach projektanci podczas wyboru instalacji znacznie ograniczają nakłady finansowe, w interesie inwestora, jak tłumaczą, i tym samym budowane są wciąż systemy zanieczyszczające środowisko, w którym żyją także inwestorzy, jego rodzina i dzieci.

Sytuacji sprzyja fakt, że w Polsce nie powstała niestety żadna norma, która w sposób kompleksowy omawiałaby kwestie projektowo-techniczne wykonywania systemów rozsączania ścieków. Stąd obowiązek przeliczeń hydraulicznych systemu ciąży na projektantach.

Przeczytaj opracowanie nt. Prawnych i technicznych aspektów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków »

Niewykonanie starannych obliczeń grozi upłynnieniem gruntów, co rodzi negatywne skutki i wpływa na złe postrzeganie tego sposobu odprowadzania ścieków bytowych i, co równie istotne, także ścieków deszczowych. Takie działania mogą znacząco ograniczać swobodny spływ ścieków i powodować powstawanie zagrożenia podtopień. Kwestie te są szczególnie aktualne ze względu na funkcjonujący obecnie program NFOŚiGW dofinansowania oczyszczalni przydomowych, który sprawia, że powstaje ich coraz więcej.

Powierzchnie rozsączania

W rozważaniach nad projektowaniem systemu rozsączania ścieków odwróćmy zwyczajowy tok rozumowania, odnosząc się wyłącznie do liczby osób na danej działce z oczyszczalnią przydomową do 50 OLM wg normy PN-EN 12566-3 [1]. Załóżmy małą zawartość zawiesiny w ściekach oczyszczonych i możliwość zastosowania podstawowego wzoru:

gdzie:
Qdmax – maksymalna dobowa ilość ścieków [m3/d],
qdop – dopuszczalne obciążenie hydrauliczne [m3/m2/d].

Dopuszczalne obciążenie hydrauliczne (dla studni chłonnych) zależy od kategorii wodoprzepuszczalności gruntu i wynosi od 0,02 do 0,08 m3/m2/d, tj. 20–80 dm3/m2/d.

Dla drenażu klasycznego z tzw. osadnikami z rozsączaniem przyjmuje się dopuszczalne obciążenie hydrauliczne w ilości od 6 do 25 dm3/m2/d. Dla oczyszczalni przydomowych z I stopniem oczyszczania wartości te są oczywiście mniejsze.

Według niemieckiej normy DIN 4261 [2] (standard ten stosuje się jako pomoc dla projektantów i producentów i uzupełnienie dla zapisów normy PN-EN 12566-1 Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Cz. 1. Prefabrykowane osadniki gnilne) wymiary studni chłonnej można przyjmować przy założeniu, że na 1 mieszkańca przypada 1 m2 powierzchni wsiąkania, a średnica studni nie może być mniejsza niż 1,0 m.

Przeczytaj artykuł o Indywidualnych systemach oczyszczania ścieków »

Z kolei w USA oblicza się wyłącznie powierzchnię wsiąkania ze ścian, ponieważ słusznie zauważono, że dno studni bardzo szybko się kolmatuje (zatyka) i staje nieprzepuszczalne. Przy założeniu odprowadzania ścieków oczyszczonych z mniejszą zawartością zawiesiny można zatem przyjąć najmniejsze powierzchnie – są to wymienione w DIN 4261 wartości 0,15 m3/m2/d/osobę lub 1 m2/1 osobę/1 dzień.

Poniżej podano przykład obliczeń niezbędnej powierzchni infiltracji w zależności od liczby osób korzystających z pojedynczego systemu oczyszczania ścieków i systemu rozsączania.

Podstawowe założenia są następujące:

  • nie jest istotny rodzaj systemu rozsączania, ale hydrauliczna ilość medium,
  • medium stanowią ścieki oczyszczone w procesie biologicznym z zawiesiną maks. 50 mg/dm3 − zgodnie z rozporządzeniem [3] jak dla oczyszczalni poniżej 2000 RLM,
  • celowo pominięto analizę dla ścieków bytowych w zależności od stężeń zanieczyszczeń, gdyż przeprowadzone badania wskazują, że zawartość BZT5 wynosi ok. 320 g O/m3,
  • nie dokonano badań zdolności rozsączania przy założeniu redukcji tylko 50-proc. (§ 11 ust. 5 rozporządzenia [3]), a więc ok. 190 mg/1 dm3. W tym przypadku następuje znacznie większa kolmatacja każdego systemu rozsączania z uwagi na ilość tej zawiesiny,
  • dla bezpieczeństwa nie odjęto od ogólnej ilości ścieków objętości osadu nadmiernego powstającego w procesie ich oczysz­czania,
  • przyjęto do bilansu ścieków pobór w wysokości 150 dm3/osobę/dzień. Jest to ilość wody adekwatna do perspektywy stopniowego nasycania gospodarstw domowych w urządzenia działające w oparciu o pobór wody i optymalne zabezpieczenie wydolności systemu,
  • przyjęto minimalne obciążenie hydrauliczne na poziomie 110 dm3/osobę/dobę,
  • jako nierównomierność dobową przyjęto Nd = 1,5, co oznacza tylko 50-proc. zwiększenie przepustowości hydraulicznej,
  • jako wskaźnikowe i średnie dopuszczalne obciążenie hydrauliczne przyjęto wielkość maksymalną – 0,08 m3/m2/d.

Drenaż klasyczny

Przystępując do projektowania, należy pamiętać, że nitki drenażu powinny być oddalone od siebie o 2 m, a ich długość nie powinna przekraczać 20 m. Dopuszczenie odległości 1,5 m pomiędzy nitkami uważane jest przez autora za błąd i nie powinno być stosowane, gdyż grozi problemami w skutecznym działaniu systemu w przyszłości. Na terenie, na którym znajduje się instalacja rozsączania, nie mogą rosnąć drzewa, a powierzchnia przeznaczona pod drenaż musi być oddalona o min. 3 m od granic działki.

Wiele gmin preferuje drenaż klasyczny, a nawet naciska na jego zastosowanie. Jest on zasadny dla urządzeń obsługujących 5–6 RLM, czyli 3–4 osoby, gdyż dla tych wielkości jego zastosowanie jest stosunkowo niedrogie w porównaniu do innych systemów. Należy się jednak liczyć z oporem inwestora (właściciela działki) przed wyłączaniem jej dużych powierzchni z praktycznego użytkowania (poza możliwością założenia trawnika).

Tabela 1. Zestawienie danych dotyczących wykonywania drenażu klasycznego
Uwaga: dane w wierszu zaznaczonym kolorem będą porównywane przy każdym rodzaju rozsączania

Tabela 1. Zestawienie danych dotyczących wykonywania drenażu klasycznego Uwaga: dane w wierszu zaznaczonym kolorem będą porównywane przy każdym rodzaju rozsączania

Zwróćmy też uwagę na kolumnę 7 w tab. 1, czyli ilość ziemi, którą trzeba wykopać dla zamontowania drenażu. Biorąc pod uwagę dopuszczalną minimalną podsypkę grubości 15 cm oraz warstwę ok. 5 cm na rurę drenarską ø 110, na każdy 1 m3 wybranej ziemi należy przewidzieć warstwę żwiru min. 31 cm o odpowiednim uziarnieniu (12–32 mm), co daje ok. 0,18 m2 warstwy filtracyjnej. Dla 6 RLM jest to już 24,3 m3 masy filtratu, który trzeba kupić oraz tę samą ilość ziemi rodzimej wywieźć jako nadmiar z wykopu.

Kup Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tekst ujednolicony z komentarzem »

Drenaż musi być wykonany zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4]. Za wskaźnikową normę dotyczącą obciążenia hydraulicznego można uznać DIN 4261 [2] zalecającą przyjęcie na 1 mieszkańca (M) następujących zależności:

  • 10 mb./M w żwirach,
  • 15 mb./M w pospółkach,
  • 20 mb./M w piaskach.

Oznacza to, że dla średnich gleb nie powinno się wykonywać drenażu mniejszego niż 15 mb. na 1 mieszkańca. Konieczne jest też wykonywanie drenażu zgodnie z normą PN-C-89221 Rury z tworzyw sztucznych. Rury drenarskie karbowane z niezmiękczonego poli(chlorku winylu) (PVC-U) [5].

Studnie chłonne

Kolejnym mitem pokutującym wśród projektantów i wykonawców są studnie chłonne jako antidotum na konieczność wykonywania drenażu klasycznego o dużej powierzchni (przyjmijmy, że we wszystkich projektach zostały one prawidłowo obliczone i dobrane).

Studnie chłonne (rys. 1) stosowane są do wprowadzania ścieków do gruntu po uprzednim ich oczyszczeniu w pojedynczym systemie przez tzw. I stopień oczyszczania. Ścieki wsiąkają w grunt przez pozorne dno oraz przez otwory w ścianach umieszczone na wysokości warstwy filtracyjnej. Ich stosowanie ma szczególne uzasadnienie wówczas, gdy nie ma możliwości odprowadzania ścieków oczyszczonych do wód powierzchniowych. W takim przypadku oczyszczone w wysokim stopniu ścieki wprowadzane są do studni chłonnej.

Studnia chłonna

Rys 1. Studnia chłonna z kręgów IMUZ (1990) i DIN 4261 (1991)

Jednak studnie chłonne można stosować tylko w gruntach piaszczystych i wówczas, gdy ilość ścieków nie przekracza 1,0 m3/d, a poziom wody gruntowej znajduje się co najmniej 1,5 m poniżej dna studni. A to oznacza, że studnie chłonne można w praktyce zastosować tylko do 5 RLM.

Studnie chłonne są jednym z elementów oczyszczalni do 50 OLM przedstawionych w DIN 4261 [2]. Ścieki do studni chłonnej należy wprowadzić przewodem o średnicy nie mniejszej niż 150 mm, przy czym wypływające ścieki powinny trafiać na płytę zabezpieczającą przed rozmywaniem warstw filtracyjnych. Górna warstwa filtracyjna o wysokości min. 0,5 m powinna być wykonana z piasku, natomiast dolna, tzw. właściwa warstwa filtracyjna z drobnego żwiru.

Wysokość tej drugiej warstwy nie powinna być mniejsza niż 1,0 m. W obudowie studni chłonnej, na całej wysokości właściwej warstwy filtracyjnej, należy wykonać otwory o średnicy 20–30 mm służące do odprowadzania ścieków przefiltrowanych. Wokół studni w poszerzonym wykopie należy wykonać wydłużoną warstwę filtracyjną dla złagodzenia wypływu ścieków oczyszczonych odprowadzanych do gruntu.

Studnie chłonne mogą być zatem zalecane wyłącznie dla najmniejszej liczby osób. Przy 4 domownikach należy przyjąć obciążenie 6×(0,20–0,80) m3/m2/d (średnio 0,5 m3/m2/d). Niezbędna powierzchnia infiltracji wyliczana jest ze wzoru (1).

Nawet dla 4 osób (czyli 6 RLM) obciążenie hydrauliczne wymaga wykonania studni o średnicy ø 1500 mm. A to oznacza, że małe studnie chłonne z kręgów betonowych w systemach indywidualnych nie powinny być stosowane. Z góry można założyć, że wystąpi wybijanie ścieków i grunt wokół studni będzie nieustabilizowany (zjawisko upłynniania gruntu).

Zobacz, co jeszcze wymagane jest przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków »

Według zaleceń polskich przy określaniu wymiarów studni (kołowych lub prostokątnych) uwzględnia się jako powierzchnię filtracji powierzchnię dna oraz ścian do wysokości 1 m nad dnem. Według DIN 4261 wymiary studni chłonnej można ustalić przy założeniu, że na jednego mieszkańca przypada 1 m2 powierzchni wsiąkania, natomiast średnica studni nie może być mniejsza niż 1,0 m.

Amerykańskie wytyczne podają, że powierzchnię wsiąkania (filtracji) określa się tylko dla ścian, gdyż dno studni chłonnej ulega szybkiej kolmatacji przez osady. Powierzchnię tę określa się, uwzględniając grubość poszczególnych warstw gruntu w wykopie oraz ich przesiąkliwość.

Reasumując, zasadność zastosowania studni chłonnych jest pod względem hydraulicznym wątpliwa, a w przypadku instalacji większej niż dla 6 RLM ich stosowanie powinno być całkowicie zakazane.

Wielkość powierzchni rozsączania

Tabela 2. Wielkość powierzchni rozsączania w studni chłonnej (otwory wykonane na 1 mb. wysokości kręgu)

Zestawienie powierzchni rozsączających

Tabela 3. Zestawienie powierzchni rozsączających w przykładowych tunelach magazynująco-drenażowych

Tunele magazynująco-drenażowe

Tunele to jedne z ciekawszych rozwiązań. Przy wysokich parametrach wytrzymałościowych tunele mają duże powierzchnie rozsączające na 1 mb. ich długości. Tunele mają też duże objętości magazynujące, co predysponuje je do wykonywania instalacji zabezpieczających w przypadku deszczy nawalnych.

Tunel magazynowo-drenażowy zaprezentowany na rys. 2 ma powierzchnie dna oraz ścian równe 0,928 m2. Łączna powierzchnia rozsączania wynosi 1,856 m2. Dwa połączone elementy wystarczą zatem dla 4 RLM (pamiętać trzeba jeszcze o zakończeniach tunelu o pow. 2×0,288 = 0,576 m2), ale np. w wykopie o długości 10 mb. można swobodnie posadowić 8 elementów (łącznie 15,424 m2 powierzchni rozsączalnych), co wystarcza już dla 15 RLM (10 osób z maksymalnym obciążeniem hydraulicznym). Warto zaznaczyć, że wymiary wykopu dla takiego wariantu wyniosą 10×1×1 m, czyli 10 m3 wybranej ziemi.

Tunel rozsączający 300 l

Rys. 2. Tunel rozsączający 300 l z aprobatą ITB nr AT-15-7439/2009

Dla porównania z innymi systemami warto zwrócić uwagę, że dla 6 RLM (4 mieszkańców) potrzebne będą trzy elementy ze ścianami czołowymi. Wykop miałby wówczas 4 mb. długości i 1 mb. szerokości i głębokości. Razem daje to tylko 4 m3 wykopu wobec 54 m3 w przypadku drenażu klasycznego.

Warto tutaj zauważyć, że dystrybutor podaje nawet większe powierzchnie przepuszczalności i proponuje 1 tunel na 1 osobę. Taka zasada jest zgodna zarówno z amerykańskimi, jak i niemieckimi wytycznymi z normy DIN 4261.

Tunele (komory) zaprezentowane na rys. 3 i 4 także mają aprobatę techniczną IBDiM (nr AT/2007-03-2251). Dla porównywalnych 6 RLM (czyli 4 osób) wykop taki miałby wymiary 1,6×3,0 = 4,8 m3 w przypadku komory SC-740 i 1,0×5,0×1,0 = 5 m3 w przypadku komór SC-310 wobec 54 m3 dla drenażu klasycznego. W przypadku tuneli SC-740 dla 15 osób 3 elementy mają powierzchnię rozsączającą ponad 18 m2, są zatem wystarczające dla 18 RLM (12 osób).

Tunel SC-740

Rys. 3. Tunel (komora) SC-740

Tunel SC-310

Rys. 4. Tunel (komora) SC-310

Na rynku polskim funkcjonuje kilka firm zajmujących się dystrybucją bądź wykonywaniem takich tuneli (komór). Przy wyborze dostawcy należy zwracać szczególną uwagę na dopuszczalne obciążenie komór umożliwiające swobodny przejazd samochodów ciężarowych.

Przeczytaj artykuł o Urządzeniach do infiltracji wód opadowych »

Obydwa opisane systemy tuneli (komór) rozsączających wymagają znacznie mniejszych powierzchni i wykopów. Właśnie koszty wykonania wykopów, zakupu obsypki, wywozu nadmiaru ziemi oraz zasypania wykopów sprawiają, że przy wyższych kosztach zakupu tuneli ostateczny koszt inwestycji jest jednak znacznie mniejszy.

Skrzynki magazynująco-rozsączające

Rys. 5. Przykładowe skrzynki magazynująco-rozsączające Źródło: Wavin i Rehau

Skrzynki magazynująco-rozsączające

Innym systemem rozsączania są skrzynki magazynująco-rozsączające. W porównaniu do tuneli mogą one stwarzać większe problemy z ewentualnym czyszczeniem zakolmatowanych powierzchni, jednak główni producenci proponują już systemy eliminujące ten problem. Dla porównania wybrano po jednym typie skrzynek dwóch firm (rys. 5).

Różnią się one wprawdzie nieznacznie wymiarami i ceną, jednak w przypadku inwestycji realizujących wiele systemów rozsączania różnice te mogą nabierać istotnego znaczenia. Firm oferujących skrzynki jest wiele, a przy doborze warto zwrócić uwagę na możliwość ich obciążenia i przeprowadzone badania. Zaleca się stosowanie skrzynek umożliwiających najazd samochodów ciężarowych i mających atesty techniczne.

Dla prezentacji technologii w tab. 4 porównano dwie przykładowe skrzynki. W przypadku 2. do porównania wybrano tzw. „półskrzynkę” z uwagi na zastosowanie do rozsączania ścieków bytowych, a nie ich magazynowania.

Porównując dane z tab. 4 z informacjami dotyczącymi tuneli rozsączających, należy zauważyć przewagę takiego systemu pod względem wykopów i potrzebnej powierzchni do zamontowania systemu. Pozostaje jeszcze porównanie cen inwestycji, należy przy tym pamiętać o konieczności zachowania odległości 3 m od granic działki.

Dane skrzynek rozsączających

Tabela 4. Zestawienie danych dotyczących przykładowych skrzynek rozsączających

Koszty wykonania drenażu

Tabela 5. Koszty wykonania drenażu klasycznego

Wariantowe koszty wykonania układu rozsączania

W celu porównania kosztów przyjęto instalację systemu rozsączania dla 6 RLM (4 osób) jako najbardziej reprezentatywną dla pojedynczych systemów oczyszczania ścieków. Poniżej wyszczególnione zostały różne systemy bez elementów (np. studzienek i wywiewek), które muszą być wykonane dla każdej instalacji. Analizie poddano kilka kosztorysów inwestorskich. Przyjęto najniższe stawki netto.

W wariancie zawartym w tab. 5 nie uwzględniono kosztów wywozu ziemi, ale należy podkreślić, że 17 m3 to ilość, której raczej nie rozplantuje się na działce. Okazuje się, że najbardziej cenotwórczym elementem jest w tym wypadku złoże o odpowiedniej granulacji. Oczywiście najdroższym elementem w wariancie zawartym w tab. 6 jest sama komora, ten typ rozsączania gwarantuje jednak długoletnie bezproblemowe użytkowanie, regeneracja złoża nie będzie też w tym przypadku stanowiła problemu. Wariant zawarty w tab. 7 ma zdecydowaną przewagę cenową nad drenażem klasycznym – stanowi zaledwie 40% jego kosztów.

Wariant typu SC-310

Tabela 6. Wariant z tunelami (komorami) typu SC-310

Wariant ze skrzynkami rozsączającymi

Tabela 7. Wariant ze skrzynkami rozsączającymi 1

Podsumowanie

W artykule przeanalizowano wyłącznie techniczną stronę problemów związanych z projektowaniem i budową instalacji, koncentrując uwagę na zdolności rozsączania różnych systemów oraz koniecznej dla nich powierzchni działki, która jest wyłączona z zagospodarowania, a nawet z nieuciążliwego użytkowania. Potencjalny inwestor powinien wymagać od projektanta lub wykonawcy określenia, jako kluczowych czynników wyboru, ilości (objętości) i ceny robocizny. Dopiero pełne dane pozwalają inwestorowi na rzeczywistą ocenę i wybór systemu. Należą do nich:

  • ilość ziemi wykopanej wraz z ceną robocizny,
  • ilość obsypki wraz z ceną zakupu i robocizny,
  • ilość geowłókniny wraz z robocizną,
  • ilość materiałów (elementów, rur itd.), koszty zakupu i posadowienia,
  • zasypanie i zagęszczenie gruntu,
  • wywóz nadmiaru ziemi.

Należy zwrócić uwagę, że przy drenażu zachodzi jeszcze problem z zachowaniem odpowiednich spadków.

Podsumowując, dla 6 RLM i większych instalacji ekonomicznie uzasadnione są systemy inne niż powszechnie stosowane obecnie studnie chłonne i drenaż klasyczny. Odstępstwa od powyżej podanych wymogów budowy takich instalacji w celu obniżenia ich kosztów grożą poniesieniem wysokich dodatkowych nakładów po kilku latach eksploatacji. Powinni ten fakt przeanalizować zarówno projektanci, jak i inwestorzy. W przypadku doboru tuneli i skrzynek jako magazynów na deszczówkę należy wziąć pod uwagę ich objętość (takie wykorzystanie nie zostało przeanalizowane w niniejszym artykule).

Literatura

1. PN-EN 12566-3+A1:2009 Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Cz. 3. Kontenerowe i/lub montowane na miejscu przydomowe oczyszczalnie ścieków.
2. DIN 4261-1 Kleinkläranlagen – Teil 1: Anlagen zur Schmutzwasservorbehandlung.
3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984).
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (DzU nr 75/2002, poz. 690, ze zm.).
5. PN-C-89221:1998/Az1:2004 Rury z tworzyw sztucznych. Rury drenarskie karbowane z niezmiękczonego poli(chlorku winylu) (PVC-U).
6. Błażejewski R., Kanalizacja wsi, PZITS, Poznań 2003.
7. Heidrich Z., Przydomowe oczyszczalnie ścieków, COIB, Warszawa 1998.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie hal przemysłowych. Konwekcja czy promieniowanie?

Ogrzewanie hal przemysłowych. Konwekcja czy promieniowanie? Ogrzewanie hal przemysłowych. Konwekcja czy promieniowanie?

Projektant stojący przed zadaniem ogrzania pomieszczeń wielkokubaturowych, np. hal przemysłowych, ma dylemat, czy zastosować w nich ogrzewanie powietrzne, czy raczej promieniowanie cieplne. Jak każde instalacje,...

Projektant stojący przed zadaniem ogrzania pomieszczeń wielkokubaturowych, np. hal przemysłowych, ma dylemat, czy zastosować w nich ogrzewanie powietrzne, czy raczej promieniowanie cieplne. Jak każde instalacje, tak i te metody ogrzewania mają zalety i wady. Warto poznać jedne i drugie, zanim podejmie się decyzję o wyborze.

Bogdan Majka Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2) Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako...

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

dr inż. Anna Charkowska Wentylacja bytowa w garażach zamkniętych

Wentylacja bytowa w garażach zamkniętych Wentylacja bytowa w garażach zamkniętych

Prawidłowe wymiarowanie instalacji wentylacji bytowej jest ściśle zależne od przyjętej metodyki obliczeniowej. Z braku obowiązującej metodyki krajowej w praktyce stosuje się zagraniczne sposoby obliczania...

Prawidłowe wymiarowanie instalacji wentylacji bytowej jest ściśle zależne od przyjętej metodyki obliczeniowej. Z braku obowiązującej metodyki krajowej w praktyce stosuje się zagraniczne sposoby obliczania ilości powietrza wentylacyjnego. Wyniki obliczeń mogą różnić się w zależności od przyjętych założeń w przypadku dokładnych obliczeń lub przyjętych wartości wskaźników przy stosowaniu metod uproszczonych. W artykule przedstawiono metodykę zaczerpniętą z niemieckich wytycznych VDI 2053:2004, istotnie...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu podłączenia się do sieci do głównego zaworu odcinającego instalację wodociągową. Ze względu na jego położenie doborem przyłącza wody interesują się zarówno „wodociągowcy”, jak i „instalatorzy”. Jednak zazwyczaj mają różne do tej kwestii podejście.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza...

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

dr inż. Edmund Nowakowski Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie...

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie PN-EN 806-3 podano zasady doboru średnic przewodów metodami uproszczonymi. Ponieważ jest ona obowiązująca zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej, warto się z nią zapoznać.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1)

W artykule opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje...

W artykule opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, dlatego instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Redakcja RI Wytwornice pary w sektorze spożywczym

Wytwornice pary w sektorze spożywczym Wytwornice pary w sektorze spożywczym

Przy projektowaniu obiektów oraz instalacji do produkcji i przetwarzania żywności, a także instalacji wentylacyjnych i sanitarnych w budynkach o takim przeznaczeniu powinny zostać uwzględnione nowe regulacje,...

Przy projektowaniu obiektów oraz instalacji do produkcji i przetwarzania żywności, a także instalacji wentylacyjnych i sanitarnych w budynkach o takim przeznaczeniu powinny zostać uwzględnione nowe regulacje, zwłaszcza dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Należy przestrzegać norm regulujących wymagania higieniczne dla maszyn do przemysłu spożywczego oraz procedur systemu HACCP, a także przepisów ustawy regulującej bezpieczeństwo żywności i żywienia.

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

Norbert Winogrodzki Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają...

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

dr inż. Artur Dudziak Przepustnice – przegląd konstrukcji

Przepustnice – przegląd konstrukcji Przepustnice – przegląd konstrukcji

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Pobór energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze

Pobór energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze Pobór energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze

W artykule zawarto informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze. Przedstawiono podstawowe zagadnienia z elektrotechniki i wzory umożliwiające obliczenie zużycia energii elektrycznej...

W artykule zawarto informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze. Przedstawiono podstawowe zagadnienia z elektrotechniki i wzory umożliwiające obliczenie zużycia energii elektrycznej przez poszczególne komponenty agregatów chłodniczych, wymagających doprowadzenia energii elektrycznej, a także dokonano zestawienia danych elektrycznych cechujących wytwornice wody ziębniczej, jakie należy przedstawić w wytycznych branżowych. Ponadto zaprezentowano metody umożliwiające zmniejszenie...

dr inż. Michał Strzeszewski Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006 Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej...

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej EN 12831:2003 [12]. Norma europejska w wielu miejscach znacząco zmienia dotychczasową metodykę obliczania zapotrzebowania na moc cieplną do ogrzewania budynków, jak również może prowadzić do innych wyników obliczeń. Zmianę tę trudno – zdaniem autora – uzasadnić zdecydowaną przewagą nowego sposobu...

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Jerzy Kosieradzki Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż....

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż. Janusz Królak z biura projektów PROBAD-BIS sp.j.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości...

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości eksploatacyjnych oraz oddziaływania na zdrowie użytkowników i środowisko naturalne.

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie

Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie

Projektanci, instalatorzy a także inwestorzy niejednokrotnie staja przed trudnym zadaniem ogrzania obiektów nietypowych, których specyfika użytkowania sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie...

Projektanci, instalatorzy a także inwestorzy niejednokrotnie staja przed trudnym zadaniem ogrzania obiektów nietypowych, których specyfika użytkowania sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań oraz wymagań danego budynku, by prawidłowo opracować koncepcję techniczną. Do takich niestandardowych obiektów należą np. budynki stadniny koni.

mgr inż. Jacek Chlipalski Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym

Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym

Wykorzystanie zjawiska retencji w oczyszczaniu ścieków pozwala zmniejszyć powierzchnię pompowni i zastosować pompy o mniejszej mocy. W artykule podano przykład optymalizacji kosztów inwestycyjnych i warunków...

Wykorzystanie zjawiska retencji w oczyszczaniu ścieków pozwala zmniejszyć powierzchnię pompowni i zastosować pompy o mniejszej mocy. W artykule podano przykład optymalizacji kosztów inwestycyjnych i warunków pracy infrastruktury odprowadzającej ścieki odpadowe z drogi.

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Anna Charkowska Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia

Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia

W artykule opisano podstawowe zasady projektowania wentylacji w oparciu o informacje i wymagania zawarte w wytycznych niemieckich VDI 2052:2006 [7] oraz wytycznych brytyjskich stowarzyszenia HVCA (Heating...

W artykule opisano podstawowe zasady projektowania wentylacji w oparciu o informacje i wymagania zawarte w wytycznych niemieckich VDI 2052:2006 [7] oraz wytycznych brytyjskich stowarzyszenia HVCA (Heating and Ventilating Contractors’ Association) [6], a także, dla porównania, zalecenia krajowe z 2002 r.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

prof. dr hab. inż. Jacek Zimny, dr inż. Piotr Michalak, mgr inż. Krzysztof Szczotka Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i...

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i trendów zużycia c.w.u.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.