RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Soczewki Fresnela – nowoczesne elementy optyczne

Fresnel lenses – modern optical elements

Wykorzystanie soczewek Fresnela do kondensacji promieniowania słonecznego
arvea.com

Wykorzystanie soczewek Fresnela do kondensacji promieniowania słonecznego


arvea.com

W artykule opisano dynamicznie się rozwijającą i rokującą duże nadzieje na przyszłość technologię nowoczesnych elementów optycznych – soczewek Fresnela, wykorzystywaną w słonecznych systemach energetycznych.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Jednym z zasadniczych postulatów związanych z wykorzystaniem energii jest redukcja wpływu jej konwencjonalnych źródeł na środowisko. Wszystko wskazuje na to, że w obliczu wyczerpywania się złóż paliw kopalnych to właśnie technologie solarne będą w przyszłości stanowiły istotny element systemów energetycznych.

Promieniowanie słoneczne to praktycznie niewyczerpane źródło energii, mogące zaspokoić wszystkie potrzeby ludzkości. Jednak wciąż trudno ją pozyskać i zamienić w odpowiednią, użyteczną postać. Dlatego wszelkie rozwiązania dążące do efektywnego pozyskiwania energii promieniowania słonecznego budzą duże zainteresowanie.

Przed twórcami innowacyjnych rozwiązań z zakresu wykorzystania energii słonecznej jako źródła ciepła i elektryczności stoi wiele wyzwań. Należą do nich: względnie niska gęstość promieniowania (maksymalnie ok. 1 kW/m2 w warunkach polskich), sezonowość i uzależnienie od położenia geograficznego.

W celu osiągnięcia wysokiej sprawności konwersji energii promieniowania słonecznego wymagane będzie stosowanie technologii jego koncentracji. Najwyższe sprawności systemów fotowoltaicznych osiągają obecnie ogniwa współpracujące z koncentratorami promieniowania. Skupianie promieniowania słonecznego nie jest jednak proste, na przeszkodzie stoi m.in. masa układów optycznych, ich delikatność (szklane soczewki), a co za tym idzie konieczność stosowania odpowiednio mocnych konstrukcji systemów śledzących położenie słońca, z czym wiążą się duże koszty układów współpracujących.

Obecnie obserwuje się jednak istotną zmianę sytuacji – skupiające układy optyczne przestają być ciężkie, nieporęczne, delikatne i bardzo kosztowne, a to za sprawą dwóch czynników – znanych od ponad 100 lat tzw. soczewek Fresnela oraz nowych materiałów optycznych, wytworzonych stosunkowo niedawno.

Soczewki Fresnela to proste elementy optyczne, mające jednak wiele zalet: małą objętość, niewielką wagę, możliwość produkcji masowej przy niskich kosztach, a także zdolność do istotnego zwiększania gęstości pozyskiwanej energii. Na dynamiczny rozwój tej technologii wpłynęły osiągnięcia współczesnej inżynierii materiałowej oraz techniki formowania tworzyw sztucznych i rozwój komputerowego sterowania procesami obróbki materiałów.

Idea działania soczewki Fresnela

Soczewkę Fresnela można otrzymać, modyfikując klasyczną soczewkę. Rys. 1 unaocznia również, że do budowy tej soczewki potrzeba dużo mniej materiału niż w rozwiązaniach tradycyjnych.

Problem pojawia się wtedy, kiedy przy użyciu soczewek Fresnela chcemy uzyskać wierny obraz obserwowanych przedmiotów (tzw. obrazowanie). Jest on gorszy niż w przypadku klasycznych soczewek, dlatego np. w aparatach fotograficznych ciągle stosuje się te ostatnie. Brak właściwości obrazujących nie jest jednak problemem w przypadku zastosowań energetycznych. Soczewki nieobrazujące mają w porównaniu z obrazującymi wyższy stopień koncentracji przy mniejszej objętości i krótszej ogniskowej, mogą też być budowane jako bardzo duże elementy.

Soczewki Fresnela popularność zawdzięczają także zdolności do wytwarzania wysokiej gęstości strumienia skupionego promieniowania, przetwarzania całości widma promieniowania czy odporności na niedokładność śledzenia położenia słońca. Wszystko to osiągane jest przy niskiej wadze i dużej trwałości mechanicznej.

konstrukcja soczewki

Rys. 1. a) konstrukcja soczewki Fresnela: 1. zwykła soczewka płasko-wypukła, 2. przecięcie soczewki na koncentryczne pierścienie o jednakowej wysokości, 3. ułożenie pierścieni; b) porównanie działania zwykłej soczewki i soczewki Fresnela


Źródło: archiwum Autora

Materiały stosowane do wytwarzania soczewek

Rozwój soczewek Fresnela nie byłby możliwy bez nowych materiałów optycznych. Dla zakresu światła widzialnego istnieje grupa standardowo stosowanych materiałów, a należą do niej: akryl, poliwęglan oraz sztywny winyl. Są to tworzywa użyteczne także w bliskiej podczerwieni. Na rys. 2 pokazano użyteczny zakres transmitancji (przepuszczalności promieniowania) dla różnych tworzyw sztucznych. Można na jego podstawie określić, które materiały będą odpowiednie do budowy soczewek pracujących na danym zakresie widma promieniowania. Czynnikiem decydującym jest tu zdolność transmitancji promieniowania o określonej długości fali.

 

Zakres użytecznej transmitancji

Rys. 2. Zakres użytecznej transmitancji dla różnych tworzyw sztucznych. Skala długości fal jest logarytmiczna. W przypadku akrylu, sztywnego winylu i poliwęglanu dla standardowej przyjętej grubości materiału transmitancja jest wyższa niż 80% w ujętym zakresie długości fal. Dla materiałów POLY IR® przy ich standardowej grubości transmitancja waha się od 40 do 90% ujętego zakresu długości fal. Dla tych materiałów przerwy pomiędzy obszarami transmitancji oznaczają występowanie silnej absorpcji podczerwieni


Źródło: archiwum Autora

Innymi istotnymi cechami materiału na soczewkę są: wymagana wielkość (w tym grubość), sztywność, temperatura pracy, środowisko pracy i inne parametry fizyczne. Z perspektywy tych wymagań odpowiednie są:

  • akryl (współczynnik załamania światła – 1,49) – najczęściej stosowany materiał o wysokiej transmitancji, przepuszczający lub filtrujący promieniowanie UV,
  • sztywny winyl (1,54) – niedrogi, może być poddawany cięciu, naturalnie ognioodporny,
  • poliwęglan (1,59) – stosowany w wyższych temperaturach niż akryl, o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Gęstość wymienionych substancji jest około dwukrotnie mniejsza niż szkła. Wartość współczynnika transmitancji promieniowania dla tych materiałów można prześledzić dokładnie na rys. 3. Dla zakresu optycznego prym wiedzie niewątpliwie akryl, a dla podczerwieni sztywny winyl. Akryl może być ponadto wykonany w odmianie przepuszczającej promieniowanie ultrafioletowe.

Transmitancja

Rys. 3. Transmitancja dla: akrylu ogólnego zastosowania oraz akrylu UVT (przyjęto nominalną grubość materiału 3,2 mm), sztywnego winylu (0,76 mm) i poli­węglanu (3,2 mm) w funkcji długości fali


Źródło: archiwum Autora

Zastosowanie soczewek Fresnela

Doskonałym zastosowaniem dla fresnelowskiej optyki jest fotowoltaika. Dzięki soczewkom Fresnela uzyskuje się najwyższe sprawności konwersji energii słonecznej w elektryczną. W 2010 r. ogłoszono rekord sprawności modułu fotowoltaicznego – 42,4%. Osiągnięto to przy stopniu koncentracji ponad czterysta razy. Sprawność ogniw fotowoltaicznych pracujących na nieskoncentrowanym promieniowaniu nie przekracza 30%.

Soczewki Fresnela znalazły ponadto zastosowanie m.in. przy wytwarzaniu wodoru, w foto-bioreaktorach, podczas przeprowadzania reakcji fotochemicznych, przy obróbce powierzchniowej materiałów metalicznych, w oświetleniu słonecznym i laserach „pompowanych” energią słoneczną (rys. 4). Jednak niewątpliwie z największym sukcesem stosuje się je jako koncentratory w komercyjnych, podłączonych do sieci elektroenergetycznej elektrowniach prototypowych.

Zastosowanie soczewek Fresnela

Rys. 4. Zastosowanie soczewek Fresnela w słonecznych systemach energetycznych


Źródło: archiwum Autora

Obecnie skala zastosowań omawianych systemów jest niewielka. Współcześnie prowadzone badania i prace rozwojowe wskazują jednak, iż koncentratory słoneczne z soczewkami Fresnela, szczególnie nieobrazującymi, spowodują przełom w komercyjnych zastosowaniach koncentracji energii słonecznej już w niedalekiej przyszłości.

Przykłady zastosowania soczewek Fresnela – w RI 6/2012

Literatura

  1. Xie W.T., Dai Y.J., Wang R.Z., Sumathy K., Concentrated solar energy Applications Using Fresnel lenses: A review, „Renewable and Sustainable Energy Reviews” No. 15/2011
  2. http://pvlab.ioffe.ru/pdf/Paper-17.pdf.
  3. http://www.eere.energy.gov/basics/renewable_energy/linear_concentrator.html.
  4. http://www.novatecsolar.com/8-1-Projects.html.
  5. http://www.areva.com/EN/operations-3641/compact-linear-fresnel-reflector-technology.html.
  6. Adeff J.A., Hofler T.J., Design and construction of a solar powered, thermoacoustically driven, thermoacou­stic refrigerator, „Journal of the Acoustical Society of America” Vol. 107, Issue 6, 2000.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Redakcja RI Dotacje do OZE dla wybranych regionów

Dotacje do OZE dla wybranych regionów Dotacje do OZE dla wybranych regionów

W kilku województwach dostępne są wysokie dotacje do OZE. Korzystają na tym mieszkańcy, przedsiębiorcy, a nawet parafie. Efekty rozdysponowania funduszy unijnych są szczególnie widoczne w energetyce słonecznej.

W kilku województwach dostępne są wysokie dotacje do OZE. Korzystają na tym mieszkańcy, przedsiębiorcy, a nawet parafie. Efekty rozdysponowania funduszy unijnych są szczególnie widoczne w energetyce słonecznej.

Jerzy Chodura Uwarunkowania środowiska naturalnego i jego ochronyNiezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 1

Uwarunkowania środowiska naturalnego i jego ochronyNiezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 1 Uwarunkowania środowiska naturalnego i jego ochronyNiezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 1

Artykuł stanowi pierwszą część cyklu poświęconego zagadnieniom niezbędnym w procesie szkoleń instalatorów słonecznych systemów grzewczych. Omówione zostaną: problemy ochrony środowiska, podstawy fizykalne...

Artykuł stanowi pierwszą część cyklu poświęconego zagadnieniom niezbędnym w procesie szkoleń instalatorów słonecznych systemów grzewczych. Omówione zostaną: problemy ochrony środowiska, podstawy fizykalne wykorzystania energii słonecznej, konstrukcje nowoczesnych kolektorów słonecznych, sposoby magazynowania energii grzewczej, montaż instalacji solarnych, uruchamianie i dozór, projektowanie i wymiarowanie podzespołów instalacji solarnych itd.

mgr inż. Mateusz Szubel, mgr inż. Krzysztof Sornek, dr hab. inż. Mariusz Filipowicz Soczewki Fresnela – przykłady zastosowań

Soczewki Fresnela – przykłady zastosowań Soczewki Fresnela – przykłady zastosowań

Dzięki soczewkom Fresnela (patrz RI 5/2012) uzyskuje się bardzo wysokie sprawności konwersji energii słonecznej w elektryczną, dlatego technologia ta ma szczególne zastosowanie w fotowoltaice. Z największym...

Dzięki soczewkom Fresnela (patrz RI 5/2012) uzyskuje się bardzo wysokie sprawności konwersji energii słonecznej w elektryczną, dlatego technologia ta ma szczególne zastosowanie w fotowoltaice. Z największym sukcesem stosuje się je jako koncentratory w komercyjnych, podłączonych do sieci elektroenergetycznej elektrowniach prototypowych.

Jerzy Chodura Nowoczesne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej

Nowoczesne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej Nowoczesne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej

Jednym z najważniejszych problemów w technice solarnej jest brak korelacji między dostępną w danej chwili ilością energii promieniowania słonecznego a potrzebami energetycznymi użytkownika. Aby zapobiec...

Jednym z najważniejszych problemów w technice solarnej jest brak korelacji między dostępną w danej chwili ilością energii promieniowania słonecznego a potrzebami energetycznymi użytkownika. Aby zapobiec tej rozbieżności, zestawy solarne zaopatrywane są w zasobniki (bufory) energii cieplnej. Umożliwiają one magazynowanie ciepła dostarczonego przez kolektory i, w ograniczonym stopniu, jego późniejsze wykorzystanie. Specjalne metody magazynowania energii słonecznej wykorzystywane są w dużych instalacjach...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.