Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Zielona energia na stadionach Euro

Stadion Narodowy
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Flixya

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna stać się także promocja energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Coraz częściej mówi się o ekologicznym kontekście sportu. W lutym br. Parlament Europejski zorganizował seminarium poświęcone „zielonemu” wymiarowi piłki nożnej. UE nie ma prawnych kompetencji w dziedzinie sportu, ale ponieważ problemy, z którymi boryka się piłka nożna, są społecznie i gospodarczo ważne, instytucje unijne podejmują w tym zakresie współpracę z UEFA i oczywiście z państwami członkowskimi.

Podczas budowy polskich stadionów na Euro 2012 uwzględniono wszelkie ekologiczne normy i zastosowano nowoczesne, korzystne dla środowiska naturalnego rozwiązania. Nie licząc wpadek konstrukcyjnych, inżynierowie nie zapomnieli o wykorzystaniu współczesnych modeli zarządzania energią. Podczas budowy polskich stadionów wprowadzono m.in. system umożliwiający zbieranie wody deszczowej w specjalnych zbiornikach i wykorzystywanie jej do nawadniania murawy i spłukiwania toalet. Rozwiązania te umożliwiają zarządcom każdego stadionu ubieganie się o certyfikat EMAS.

Poznaj Zeroemisyjny biurowiec w Hiszpanii »

System Ekozarządzania i Audytu EMAS (Eco Management and Audit Scheme) jest unijnym instrumentem wprowadzonym w życie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, a mającym na celu zachęcenie do stałego doskonalenia efektów działalności środowiskowej. Zasadniczym założeniem systemu jest dostrzeżenie i wyróżnienie tych podmiotów, które dobrowolnie wychodzą poza zakres podstawowych wymogów określonych przepisami prawa i stale dążą do osiągania jak najlepszych wyników prowadzonych działań prośrodowiskowych.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w systemie zasilania budynku w energię elektryczną?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Przystąpienie do systemu EMAS to wejście do „elitarnego klubu” tych, którzy traktują aspekty środowiskowe na równi z innymi elementami swojej działalności i w sposób ciągły dążą do poprawy i minimalizacji swojego oddziaływania na środowisko. Stadiony, które chcą zarejestrować się w systemie EMAS, muszą wdrożyć system zarządzania środowiskowego zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001, opublikować deklarację środowiskową zweryfikowaną przez niezależnego akredytowanego weryfikatora środowiskowego, aktywnie włączyć pracowników w proces zarządzania środowiskowego i postępować zgodnie z prawem. A co dokładnie zrobiono w tym kierunku na polskich stadionach?

Stadion Narodowy

Warszawski stadion wraz z przynależną do niego infrastrukturą zajmuje 18 ha. Na tym obszarze wykorzystano ok. 4600 m2 ekologicznej geowłókniny, której zadaniem jest zabezpieczenie stadionu przed niszczącymi warunkami pogodowymi i lokalnym klimatem. Mocna i odporna na gnicie geowłóknina zapewnia optymalną stabilizację podłoża i stały drenaż terenu. Jest nieszkodliwa dla środowiska, a jej właściwości filtracyjne umożliwiają ciągłe odwadnianie.

Zobacz galerię zdjęć ze Stadionu Narodowego »

Kolejną ekologiczną technologią wykorzystaną do budowy Stadionu Narodowego jest zastosowanie ok. 14 tys. m2 materiału AirGuard Reflective, który pełni funkcję ochronną i wzmacniającą termoizolację na stadionie. Jego niska emisyjność zwiększa termoizolacyjność budynku, chroniąc przed utratą ciepła, co wpływa na zwiększenie komfortu i wydajności energetycznej. Inną innowacją jest tzw. otwarta dyfuzyjnie membrana, która została zainstalowana jako warstwa ochronna izolacji termicznej lóż i innych przestrzeni zamkniętych.

Innowacją jest też największy w Polsce, składający się z ok. 30 tys. punktów kontrolnych, system zarządzania i monitorowania instalacji energetycznych (tzw. inteligentny budynek). System gromadzi informacje płynące z całego obiektu w jednym miejscu i pozwala na szybką reakcję na zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, tak aby uzyskać optymalne zużycie energii.

Przeczytaj artykuły o Budynku Inteligentnym (zautomatyzowanym) »

Platforma systemu zarządzania instalacjami technicznymi składa się z oprogramowania TAC Vista, swobodnie programowalnych sterowników TAC Xenta i MNL I/A Series, modułów komunikacyjnych i funkcyjnych oraz elementów pomiarowych i wykonawczych. System automatyki budynkowej zarządza między innymi takimi instalacjami, jak: automatyka wentylacji i klimatyzacji, automatyka ciepła i chłodu, sterowanie oddymianiem i monitoring instalacji elektrycznych.

Stadion Narodowy to spore wyzwanie dla sieci energetycznej Warszawy. Dlatego RWE Stoen uruchomił innowacyjną stację zasilania, która pozwoli na sprawne funkcjonowanie stadionowej infrastruktury. Zmianę odczują również mieszkańcy Pragi-Południe – obszar zasilania RPZ Stadion obejmie docelowo fragment tej dzielnicy, a pośrednio także dalsze rejony Warszawy.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl