Zielona energia na stadionach Euro

Stadion Narodowy
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Flixya

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna stać się także promocja energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Coraz częściej mówi się o ekologicznym kontekście sportu. W lutym br. Parlament Europejski zorganizował seminarium poświęcone „zielonemu” wymiarowi piłki nożnej. UE nie ma prawnych kompetencji w dziedzinie sportu, ale ponieważ problemy, z którymi boryka się piłka nożna, są społecznie i gospodarczo ważne, instytucje unijne podejmują w tym zakresie współpracę z UEFA i oczywiście z państwami członkowskimi.

Podczas budowy polskich stadionów na Euro 2012 uwzględniono wszelkie ekologiczne normy i zastosowano nowoczesne, korzystne dla środowiska naturalnego rozwiązania. Nie licząc wpadek konstrukcyjnych, inżynierowie nie zapomnieli o wykorzystaniu współczesnych modeli zarządzania energią. Podczas budowy polskich stadionów wprowadzono m.in. system umożliwiający zbieranie wody deszczowej w specjalnych zbiornikach i wykorzystywanie jej do nawadniania murawy i spłukiwania toalet. Rozwiązania te umożliwiają zarządcom każdego stadionu ubieganie się o certyfikat EMAS.

Poznaj Zeroemisyjny biurowiec w Hiszpanii »

System Ekozarządzania i Audytu EMAS (Eco Management and Audit Scheme) jest unijnym instrumentem wprowadzonym w życie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, a mającym na celu zachęcenie do stałego doskonalenia efektów działalności środowiskowej. Zasadniczym założeniem systemu jest dostrzeżenie i wyróżnienie tych podmiotów, które dobrowolnie wychodzą poza zakres podstawowych wymogów określonych przepisami prawa i stale dążą do osiągania jak najlepszych wyników prowadzonych działań prośrodowiskowych.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w systemie zasilania budynku w energię elektryczną?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Przystąpienie do systemu EMAS to wejście do „elitarnego klubu” tych, którzy traktują aspekty środowiskowe na równi z innymi elementami swojej działalności i w sposób ciągły dążą do poprawy i minimalizacji swojego oddziaływania na środowisko. Stadiony, które chcą zarejestrować się w systemie EMAS, muszą wdrożyć system zarządzania środowiskowego zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001, opublikować deklarację środowiskową zweryfikowaną przez niezależnego akredytowanego weryfikatora środowiskowego, aktywnie włączyć pracowników w proces zarządzania środowiskowego i postępować zgodnie z prawem. A co dokładnie zrobiono w tym kierunku na polskich stadionach?

Stadion Narodowy

Warszawski stadion wraz z przynależną do niego infrastrukturą zajmuje 18 ha. Na tym obszarze wykorzystano ok. 4600 m2 ekologicznej geowłókniny, której zadaniem jest zabezpieczenie stadionu przed niszczącymi warunkami pogodowymi i lokalnym klimatem. Mocna i odporna na gnicie geowłóknina zapewnia optymalną stabilizację podłoża i stały drenaż terenu. Jest nieszkodliwa dla środowiska, a jej właściwości filtracyjne umożliwiają ciągłe odwadnianie.

Zobacz galerię zdjęć ze Stadionu Narodowego »

Kolejną ekologiczną technologią wykorzystaną do budowy Stadionu Narodowego jest zastosowanie ok. 14 tys. m2 materiału AirGuard Reflective, który pełni funkcję ochronną i wzmacniającą termoizolację na stadionie. Jego niska emisyjność zwiększa termoizolacyjność budynku, chroniąc przed utratą ciepła, co wpływa na zwiększenie komfortu i wydajności energetycznej. Inną innowacją jest tzw. otwarta dyfuzyjnie membrana, która została zainstalowana jako warstwa ochronna izolacji termicznej lóż i innych przestrzeni zamkniętych.

Innowacją jest też największy w Polsce, składający się z ok. 30 tys. punktów kontrolnych, system zarządzania i monitorowania instalacji energetycznych (tzw. inteligentny budynek). System gromadzi informacje płynące z całego obiektu w jednym miejscu i pozwala na szybką reakcję na zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, tak aby uzyskać optymalne zużycie energii.

Przeczytaj artykuły o Budynku Inteligentnym (zautomatyzowanym) »

Platforma systemu zarządzania instalacjami technicznymi składa się z oprogramowania TAC Vista, swobodnie programowalnych sterowników TAC Xenta i MNL I/A Series, modułów komunikacyjnych i funkcyjnych oraz elementów pomiarowych i wykonawczych. System automatyki budynkowej zarządza między innymi takimi instalacjami, jak: automatyka wentylacji i klimatyzacji, automatyka ciepła i chłodu, sterowanie oddymianiem i monitoring instalacji elektrycznych.

Stadion Narodowy to spore wyzwanie dla sieci energetycznej Warszawy. Dlatego RWE Stoen uruchomił innowacyjną stację zasilania, która pozwoli na sprawne funkcjonowanie stadionowej infrastruktury. Zmianę odczują również mieszkańcy Pragi-Południe – obszar zasilania RPZ Stadion obejmie docelowo fragment tej dzielnicy, a pośrednio także dalsze rejony Warszawy.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl