Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zielona energia na stadionach Euro

Stadion Narodowy
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Flixya

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna stać się także promocja energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Coraz częściej mówi się o ekologicznym kontekście sportu. W lutym br. Parlament Europejski zorganizował seminarium poświęcone „zielonemu” wymiarowi piłki nożnej. UE nie ma prawnych kompetencji w dziedzinie sportu, ale ponieważ problemy, z którymi boryka się piłka nożna, są społecznie i gospodarczo ważne, instytucje unijne podejmują w tym zakresie współpracę z UEFA i oczywiście z państwami członkowskimi.

Podczas budowy polskich stadionów na Euro 2012 uwzględniono wszelkie ekologiczne normy i zastosowano nowoczesne, korzystne dla środowiska naturalnego rozwiązania. Nie licząc wpadek konstrukcyjnych, inżynierowie nie zapomnieli o wykorzystaniu współczesnych modeli zarządzania energią. Podczas budowy polskich stadionów wprowadzono m.in. system umożliwiający zbieranie wody deszczowej w specjalnych zbiornikach i wykorzystywanie jej do nawadniania murawy i spłukiwania toalet. Rozwiązania te umożliwiają zarządcom każdego stadionu ubieganie się o certyfikat EMAS.

Poznaj Zeroemisyjny biurowiec w Hiszpanii »

System Ekozarządzania i Audytu EMAS (Eco Management and Audit Scheme) jest unijnym instrumentem wprowadzonym w życie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, a mającym na celu zachęcenie do stałego doskonalenia efektów działalności środowiskowej. Zasadniczym założeniem systemu jest dostrzeżenie i wyróżnienie tych podmiotów, które dobrowolnie wychodzą poza zakres podstawowych wymogów określonych przepisami prawa i stale dążą do osiągania jak najlepszych wyników prowadzonych działań prośrodowiskowych.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w systemie zasilania budynku w energię elektryczną?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Przystąpienie do systemu EMAS to wejście do „elitarnego klubu” tych, którzy traktują aspekty środowiskowe na równi z innymi elementami swojej działalności i w sposób ciągły dążą do poprawy i minimalizacji swojego oddziaływania na środowisko. Stadiony, które chcą zarejestrować się w systemie EMAS, muszą wdrożyć system zarządzania środowiskowego zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001, opublikować deklarację środowiskową zweryfikowaną przez niezależnego akredytowanego weryfikatora środowiskowego, aktywnie włączyć pracowników w proces zarządzania środowiskowego i postępować zgodnie z prawem. A co dokładnie zrobiono w tym kierunku na polskich stadionach?

Stadion Narodowy

Warszawski stadion wraz z przynależną do niego infrastrukturą zajmuje 18 ha. Na tym obszarze wykorzystano ok. 4600 m2 ekologicznej geowłókniny, której zadaniem jest zabezpieczenie stadionu przed niszczącymi warunkami pogodowymi i lokalnym klimatem. Mocna i odporna na gnicie geowłóknina zapewnia optymalną stabilizację podłoża i stały drenaż terenu. Jest nieszkodliwa dla środowiska, a jej właściwości filtracyjne umożliwiają ciągłe odwadnianie.

Zobacz galerię zdjęć ze Stadionu Narodowego »

Kolejną ekologiczną technologią wykorzystaną do budowy Stadionu Narodowego jest zastosowanie ok. 14 tys. m2 materiału AirGuard Reflective, który pełni funkcję ochronną i wzmacniającą termoizolację na stadionie. Jego niska emisyjność zwiększa termoizolacyjność budynku, chroniąc przed utratą ciepła, co wpływa na zwiększenie komfortu i wydajności energetycznej. Inną innowacją jest tzw. otwarta dyfuzyjnie membrana, która została zainstalowana jako warstwa ochronna izolacji termicznej lóż i innych przestrzeni zamkniętych.

Innowacją jest też największy w Polsce, składający się z ok. 30 tys. punktów kontrolnych, system zarządzania i monitorowania instalacji energetycznych (tzw. inteligentny budynek). System gromadzi informacje płynące z całego obiektu w jednym miejscu i pozwala na szybką reakcję na zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, tak aby uzyskać optymalne zużycie energii.

Przeczytaj artykuły o Budynku Inteligentnym (zautomatyzowanym) »

Platforma systemu zarządzania instalacjami technicznymi składa się z oprogramowania TAC Vista, swobodnie programowalnych sterowników TAC Xenta i MNL I/A Series, modułów komunikacyjnych i funkcyjnych oraz elementów pomiarowych i wykonawczych. System automatyki budynkowej zarządza między innymi takimi instalacjami, jak: automatyka wentylacji i klimatyzacji, automatyka ciepła i chłodu, sterowanie oddymianiem i monitoring instalacji elektrycznych.

Stadion Narodowy to spore wyzwanie dla sieci energetycznej Warszawy. Dlatego RWE Stoen uruchomił innowacyjną stację zasilania, która pozwoli na sprawne funkcjonowanie stadionowej infrastruktury. Zmianę odczują również mieszkańcy Pragi-Południe – obszar zasilania RPZ Stadion obejmie docelowo fragment tej dzielnicy, a pośrednio także dalsze rejony Warszawy.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl