Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zielona energia na stadionach Euro

PGE Arena Gdańsk
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Flixya
Ciąg dalszy artykułu...

Inwestycja przełoży się na większe bezpieczeństwo energetyczne tej części stolicy. Stacja „Stadion” to bezobsługowa wnętrzowa stacja elektroenergetyczna, której docelowa moc transformatorów wynosić będzie 2×63 MVA. Powierzchnia dwupoziomowego obiektu to ok. 700 m2, a składa się on z 11 pomieszczeń technicznych i sanitarnych ulokowanych w części podziemnej i nadziemnej stacji. Ponadto stacja ta ma nowoczesne systemy bezpieczeństwa – wyposażona jest w wentylację mechaniczną, instalację sygnalizacji pożaru i urządzenia gaśnicze. Jest bezobsługowa, a zarządza nią Centrum Dyspozycji Ruchu RWE.

PGE Arena Gdańsk

Gdański stadion to najbardziej energetyczna polska arena – nie tylko dlatego, że nosi miano potentata branży, czyli Polskiej Grupy Energetycznej, która planuje zbudować w Polsce elektrownię atomową i zapłaciła 35 mln zł za możliwość korzystania z nazwy stadionu. Zagwarantowanie temu obiektowi sprawnego funkcjonowania wymaga dostarczenia ogromnych ilości energii. W tym celu wybudowano najnowocześniejszą w Polsce stację transformatorową.

Główny Punkt Zasilania ma kompaktową konstrukcję, która zajmuje cztery razy mniejszy teren niż tradycyjna stacja, i jest praktycznie bezobsługowy. Zbudowano stację 110/15 kV „Nowy Port” wraz z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. drogą dojazdową, przyłączeniami do sieci wodno-kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej i teletechnicznej oraz odwodnieniem terenu. Zainstalowano przy tym ok. 23,1 km linii kablowych 15 kV, zużywając ok. 69,3 km kabla – to więcej niż odległość z Gdańska do Elbląga. Ponieważ GPZ zbudowano na bardzo podmokłym terenie, osadzono go na 123 betonowych palach wbitych na głębokość 8–9 metrów.

Zobacz, jakie odwodnienia zastosowane na PGE Arena Gdańsk »

Stadion korzysta z systemu zarządzania i inteligentnych czujników obecności Control PRO – to energooszczędne rozwiązanie umożliwia ograniczenie zużycia energii elektrycznej do niezbędnego minimum. Sensory czujników mają szybki czas reakcji oraz opcję ręcznej integracji wszystkich punktów świetlnych. System kontroluje 4800 stref przełączania, a zastosowanie w nim elementów wykrywających promieniowanie podczerwone człowieka pozwala na uzyskanie lepszej analizy sygnałów, bez ryzyka błędnego przełączania.

Stadion Miejski we Wrocławiu

Budowa tego obiektu stała się impulsem do urbanistycznego i gospodarczego rozwoju także sąsiednich terenów, na których ma powstać kompleks biurowców i pierwsza w Polsce galeria handlowa tuż przy stadionie. Zastosowano tu rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii i zrównoważone nią zarządzanie – innowacyjny program Energy3. Ta technologia służyć ma nie tylko oszczędzaniu energii, ale też samowystarczalnym budynkom przyszłości zdolnym samodzielnie pozyskiwać energię, np. ze słońca, i racjonalnie nią zarządzać.

Stadion w Poznaniu

Poznański stadion zaczęto budować jeszcze w latach 60., potem był modernizowany. Przed mistrzostwami projektanci z Modern Construction Systems zaprojektowali kolejną modernizację, uwzględniającą m.in. kryteria ekologiczne, w tym zainstalowanie podziemnych zbiorników na wodę deszczową, która używana jest do zraszania i podlewania murawy.

FIFA i UEFA zalecają, aby boiska zlokalizowane w rejonach o niskich i średnich temperaturach miały systemy podgrzewania murawy. W Poznaniu zastosowano elektryczny system sprawdzony w działaniu na innych boiskach w Europie i uzupełniono go o najnowocześniejsze technologie sterowania, dzięki czemu koszty podgrzewania będą o ok. 30% niższe niż systemu wodnego.

System elektryczny szybko osiąga temperaturę pracy, podczas gdy wodny potrzebuje nawet 48 godzin. Szybciej też reaguje na zmieniające się warunki atmosferyczne. Kable grzejne są ponadto trwalsze i prostsze w prowadzeniu instalacji, nie ma też zagrożenia wycieku glikolu. Co ważne, taki elektryczny system podgrzewania murawy nie wymaga budowy dodatkowych urządzeń zasilających, gdyż pobiera energię, gdy nie pracuje instalacja oświetlenia stadionu, i w przyszłości może korzystać z odnawialnych źródeł energii elektrycznej – energii wiatru i fotowoltaicznej.

Stadion wyposażono też w energooszczędne oświetlenie, porównywalne z zainstalowanym na najlepszych arenach świata, które zużywa o kilkanaście procent mniej energii od innych tego typu rozwiązań. Zastosowano w nim oprawy ArenaVision MVF404, a do dynamicznego, kolorowego podświetlenia zewnętrznej fasady wykorzystano ledowe oprawy Philips ColorBlast.

Obejrzyj filmy o energooszczędnym oświetleniu »

Oświetlenie płyty boiska może działać w pięciu różnych sekcjach: trening, mecz, transmisja awaryjna TV, transmisja TV oraz standard HD TV. Iluminacja zewnętrznej fasady z daleka witać będzie kibiców barwami drużyny narodowej lub klubowymi. Ponadto w korytarzach, szatniach i salach konferencyjnych zainstalowano oprawy sufitowe świetlówek liniowych TL5 zapewniające oszczędność energii i możliwość dowolnego kreowania nastroju (np. dzięki opcji przyciemniania).

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl