Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zielona energia na stadionach Euro

Stadiony na świecie
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Nowa zeroemisyjna fasada stadionu w Amsterdamie
Flixya
Ciąg dalszy artykułu...

Doświadczenia światowe

Polska jak dotychczas nie wykorzystuje w pełni potencjału powierzchni energetycznej wybudowanych na Euro stadionów. Wzorem dla nas mogłyby być chociażby instalacje solarne zamontowane na niemieckich stadionach. Jeszcze lepszym przykładem jest pierwszy na świecie całkowicie samowystarczalny energetycznie stadion wybudowany na Tajwanie, pokryty 8,8 tys. paneli fotowoltaicznych.

W czasie olimpiady w Wielkiej Brytanii 20% energii zużytej na Stadionie Olimpijskim pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, a emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o połowę. Stadion w Londynie zbudowano z ekologicznego cementu, a recykling materiałów użytych w czasie igrzysk wyniesie nawet 90%. Budynki wioski olimpijskiej mają wykorzystywać o 25% mniej energii niż tradycyjne budownictwo, zdecydowano się nawet na użycie do budowy drewna. W efekcie koszty organizacji imprezy wzrosły z zakładanych 3,5 mld do 14 mld dol.

Moda na „zieloną” energię zapanowała wśród klubów piłkarskich. W Niemczech trzy czołowe kluby, Borussia Dortmund, Bayern Monachium i FC Schalke 04 Gelsenkirchen, zamierzają zamontować na swoich stadionach panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną ze słońca. Pozwoli to obniżyć zużycie energii do 60%.

Inwestycje są przeprowadzane w pakiecie sponsorskim – w barterze za reklamę firmy, która wykona prace. Ajax Amsterdam chce mieć do 2015 r. zerowy bilans emisji CO2, będzie też produkować znacznie mniej odpadów, wykorzysta zielone fasady, a ponieważ nie da się uniknąć jakiejkolwiek emisji, będzie ona rekompensowana energią z paneli PV i turbin wiatrowych.

W 2006 r. w angielskim miasteczku Dartford otwarto stadion Prince Park, którego konstrukcja opiera się na drewnie, dach pokryty jest trawą, a energię dostarczają panele słoneczne. Pokryty matą rozchodnikową dach znakomicie sprawdza się także jako naturalny system filtracji powietrza.

Innym ciekawym przykładem zastosowania technologii dachu zielonego na obiekcie sportowym jest Palais Omnisports de Paris-Bercy w Paryżu, znany z rozgrywek turnieju tenisowego Masters. Architekci zaprojektowali w nim charakterystyczne zielone piramidy – skośne fragmenty dachu o nachyleniu 45 stopni, które zostały obsadzone trawą gazonową.

Przeczytaj artykuły o dachach zielonych i systemach bioretencji »

Przykłady podobnych inwestycji można znaleźć też w Stanach Zjednoczonych. Niedawno w ramach ligi futbolu amerykańskiego podpisano trzy duże kontrakty dotyczące wykorzystania odnawialnej energii na stadionach, gdzie mają być instalowane panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, a nawet wykorzystywane biopaliwa. Klub Washington Redskins rozpoczął montaż 8 tys. paneli fotowoltaicznych, które pokryją 15% zapotrzebowania na energię. Będą one zamontowane na parkingu obok stadionu.

W 2009 r. w Minneapolis otwarto arenę Target Center, która należy do Minnesota Timberwolves – drużyny z ligi NBA. Dach stadionu o pow. 10 tys. m2 jest piątym co do wielkości dachem ekstensywnym w USA. Inwestor wydał na niego 3,5 mln dol., gdyż zatrzymuje on prawie 4 mln litrów wody opadowej rocznie, odciążając w ten sposób sieć kanalizacji deszczowej. Ponadto pozwala ograniczyć zużycie energii na chłodzenie i ogrzewanie budynku i służy rozwojowi bioróżnorodności. Na dachu rosną głównie rośliny preriowe, a wśród nich także łubin, który ma za zadanie zwabiać zagrożone wyginięciem motyle Karner Blue.

Takich obiektów sportowych z zielonymi dachami powstaje w USA coraz więcej – np. areny baseballowych mistrzów Mets w Nowym Jorku czy DC Nationals w Waszyngtonie.

Reasumując, przyszłe stadiony będą przypominać bardziej kwitnące ogrody z zielonymi dachami, a strome ściany porośnięte będą roślinnością i połączone z ogrodami trybun. Pomysły te nie są tylko ekstrawagancją architektów, ale i narzędziem oszczędnego gospodarowania zasobami wody i energii. Zielony dach i wertykalne ogrody mają służyć zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zbieraniu i wykorzystywaniu deszczówki oraz stworzeniu zdrowego mikroklimatu wewnątrz i wokół budynku.

Pokryte roślinnością dachy i fasady na stałe zagościły w obiektach projektowanych zgodnie z zasadami zrównoważonej architektury, służąc zapewnieniu luksusowego wypoczynku oraz dostarczeniu najlepszych wrażeń kibicom i sportowcom. Zielone dachy i ściany zmniejszają efekt miejskiej wyspy ciepła, dotleniają i oczyszczają powietrze. Koncepcja ekologicznych stadionów jest wskazywana jako szansa na zmniejszenie kosztów funkcjonowania tych obiektów. Energooszczędne stadiony stanowią więc wyraz współczesnego pragmatyzmu – jeśli budować, to ekologicznie i ekonomicznie.

   18.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl