Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Regulatory temperatury

Sterownik temperatury seria 90C
Sterownik temperatury seria 90C
ESBE

Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temperaturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy. Termostaty i regulatory nie tylko zapewniają komfort użytkownikom, ale też wpływają na oszczędne zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie.

Optymalnie zaprogramowane regulatory umożliwiają oszczędność energii na poziomie przynajmniej 10%. Osiągnięcie takiego wyniku nie jest trudne, gdyż zmiana temperatury w pomieszczeniach tylko o 1°C w całym sezonie grzewczym powoduje wzrost bądź obniżenie kosztów ogrzewania o ok. 6%.

Urządzenia oferowane obecnie to już nie są proste termostaty z funkcją włącz/wyłącz, ale regulatory z możliwością zaprogramowania różnych cykli ogrzewania: dobowych, tygodniowych i specjalnych, potrafiące same optymalizować pracę instalacji. Sterują one pracą kotła, instalacji c.o. (grzejnikowej i podłogowej) i zasobnika ciepłej wody użytkowej, pomp obiegowych, napędów zaworów lub klimatyzatora czy nagrzewnic, a nawet pracą wentylacji.

Na rynku dostępne są regulatory mogące współpracować z każdym typem kotła lub specjalnie konstruowane dla konkretnych typoszeregów urządzeń danego producenta.

Poznaj Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych »

Stosuje się dwa sposoby komunikacji regulatora ze sterownikami i czujnikami – przewodową i bezprzewodową. Sterowniki bezprzewodowe nie wymagają montażu okablowania, a transmisja radiowa danych pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem jest kodowana, aby nie dochodziło do jej zakłócania, i ma zasięg kilkudziesięciu metrów.

Niektóre regulatory mogą być elementem układu zarządzania budynkiem i mają możliwość komunikacji z systemem, np. KNX lub ModBus. Oferowane są też różne wersje zasilania: 230 V AC lub 24 czy 12 V DC, a nawet 3 V DC. Stosuje się sterowanie typu on/off (włącz/wyłącz) lub PWM (Pulse Width Modulation) do zasilania i kontrolowania pracy urządzeń elektrycznych oraz zaawansowane sterowanie trójstawne.

Ten ostatni sposób regulacji ma charakter nieciągły (sygnały wyjściowe lub wejściowe mogą przyjmować tylko niektóre wybrane wartości albo występują tylko w wyznaczonym okresie).

Przeczytaj o Sterowaniu ogrzewaniem w systemie KNX/EIB »

Nowoczesne regulatory mają możliwość adaptacji regulacji do charakterystyki cieplnej pomieszczenia i system optymalizacji krzywej grzania, co minimalizuje odchylenia temperatur od zadanej wartości. Jest to możliwe dzięki temu, że urządzenia te reagują nie tylko na sygnał wzrostu lub obniżenia temperatury pomieszczenia, ale także na prędkość tych zmian. W efekcie „uczą” się dobierać czas pracy i przestoje urządzeń tak, aby jak najszybciej w budynku lub wydzielonych strefach osiągnąć zadaną temperaturę bez niepotrzebnego jej przekraczania i tym samym strat energii.

Regulatory wyposażane są w czujniki temperatury – mogą być one wbudowane w urządzenie i/lub umieszczone nad poziomem podłogi. Stosuje się też czujniki temperatury zewnętrznej, zwłaszcza dla instalacji zasilanych kotłami kondensacyjnymi (uwzględnienie tej temperatury pozwala na optymalizowanie czasu pracy w trybie kondensacji). Niektóre mają możliwość wydzielania stref w budynku.

Regulacja temperatury prowadzona jest z dokładną i szeroką histerezą, od ±0,1°C do 1°C czy nawet 10°C. Wybór histerezy zależy od charakteru instalacji i budynku – czasem korzystniej jest, by urządzenie grzewcze czy klimatyzacyjne częściej się załączało i utrzymywało ściśle określone parametry, a w innych obiektach lepiej – z energetycznego punktu widzenia – zapobiegać zbyt częstym i krótkim okresom pracy urządzeń. Zakres regulacji wynosi przeważnie od 0 do 40°C. Interwał pomiarów także dobierany jest do konkretnej instalacji i budynku i może on wynosić nawet minutę.

Zobacz, jak ograniczać zużycie energii w budynkach »

Czas pracy i zadana temperatura utrzymywane są według indywidualnego programu dla danej  instalacji. Regulatory mają kalendarz i zegar czasu rzeczywistego, według których załączane są i wyłączane konkretne programy sterowania w cyklach: dobowym, tygodniowym, dni roboczych, weekendowym czy urlopowym. Nastawy te są zapamiętywane w nieulotnej pamięci i nie powinny się kasować w razie całkowitego braku zasilania lub rozładowania baterii.

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl