Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przygoda na Stadionie Narodowym

Rozmowa z wykonawcą
Instalacje grzewcze, wentylacyjne i chłodnicze na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonywała firma Imtech
Instalacje grzewcze, wentylacyjne i chłodnicze na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonywała firma Imtech
JK

Rozmowa z mgr inż. Martą Lesiak, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Koordynator robót sanitarnych w firmie Strabag, później kierownik budowy w Instalu Warszawa, obecnie pracuje w firmie Imtech. Zajmowała się koordynacją prac instalacyjnych (instalacji chłodniczych i grzewczych) na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  • Montaż instalacji dla takich obiektów jak Stadion Narodowy nie zdarza się ­często.

Mogłam uczestniczyć w tej budowie, bo pierwotnie z ramienia Instalu Warszawa brałam udział w negocjacjach dotyczących wykonywania instalacji na Stadionie. Kiedy wygrał Imtech, zgłosiłam im swoją kandydaturę i rozpoczęłam pracę jako kierownik montażu – najpierw instalacji chłodniczej, a później i grzewczej.

  • Które instalacje Stadionu wykonał Imtech?

Wszystkie instalacje sanitarno-mechaniczne. Pięciu kierowników projektów na czele z dyrektorem kontraktu odpowiadało za jakość i terminowość robót. Na szczęście w skład mojego zespołu wchodziła grupa młodych inżynierów, jak i bardzo doświadczonych. Wszyscy się wspaniale uzupełniali i wprost stawali na głowie, aby wszystko zostało zrealizowane zgodnie z planem. Za to chciałam im wszystkim bardzo podziękować.

  • Czy zastosowano jakieś nowe ciekawe technologie?

W tym przypadku w grę wchodziły dosyć typowe rozwiązania, problemem była raczej wielkość instalacji – nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak ogromnym zakresem robót. O skali inwestycji niech świadczą następujące liczby: zamontowaliśmy 90 central, które nawiewają łącznie ok. 1 300 000 m3/h powietrza, instalacje mają moc chłodniczą 10 MW, a grzewczą 15 MW.

Zobacz instalacje Stadionu Narodowego »

Dodatkowym nietechnicznym problemem, z którym musieliśmy się zmierzyć, były terminy wykonania robót. Oczywiście końcowy termin musiał zostać bezwzględnie dotrzymany, ale po drodze mieliśmy jeszcze wyznaczone terminy pośrednie, nie mniej trudne do zrealizowania. Pierwszym kamieniem milowym w tym zleceniu było wybudowanie węzła cieplnego o mocy 15 MW i uruchomienie ogrzewania, a drugim uruchomienie klimatyzacji. Na wykonanie węzła mieliśmy zaledwie trzy miesiące, jednak obydwa zadania wykonaliśmy w terminie.

  • Jak przebiegała współpraca między wykonawcą, projektantem i inwestorem?

Wszystkie strony zaangażowane w budowę Stadionu Narodowego wiedziały, że najważniejsze jest dotrzymanie wyznaczonych terminów. Żaden poślizg nie wchodził w rachubę – świadomość tego na pewno wpływała na codzienną pracę i zwiększała poziom stresu. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i stadion stoi, gotowy na przyjęcie piłkarzy i widzów.

Zobacz projekt wentylacji dla stadionu Gdańsk Arena »

  • Organizacja montażu i koordynacja robót między branżami to trudne zadanie. Kto się tego podjął?

W umowach z wykonawcami zapisano, że kolejność robót uzgadniają oni między sobą, i tak było. Wszystko odbywało się zgodnie z planem, który aktualizowano na bieżąco w zależności od potrzeb. Jak widać, skutecznie.

  • A co sprawiało największy kłopot w trakcie montażu instalacji?

Na początku budowy i w późniejszych miesiącach największym utrudnieniem w montażu instalacji była pogoda, a dokładniej mróz, z którym musieliśmy walczyć w 2010 i 2011 r. Na szczęście po roku trwania budowy uruchomiliśmy ogrzewanie budynku, dzięki czemu roboty prowadzone były już w lepszych warunkach. Innym utrudnieniem była odległość magazynów od placu budowy.

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl