Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przygoda na Stadionie Narodowym

Rozmowa z wykonawcą
Instalacje grzewcze, wentylacyjne i chłodnicze na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonywała firma Imtech
Instalacje grzewcze, wentylacyjne i chłodnicze na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonywała firma Imtech
JK

Rozmowa z mgr inż. Martą Lesiak, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Koordynator robót sanitarnych w firmie Strabag, później kierownik budowy w Instalu Warszawa, obecnie pracuje w firmie Imtech. Zajmowała się koordynacją prac instalacyjnych (instalacji chłodniczych i grzewczych) na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  • Montaż instalacji dla takich obiektów jak Stadion Narodowy nie zdarza się ­często.

Mogłam uczestniczyć w tej budowie, bo pierwotnie z ramienia Instalu Warszawa brałam udział w negocjacjach dotyczących wykonywania instalacji na Stadionie. Kiedy wygrał Imtech, zgłosiłam im swoją kandydaturę i rozpoczęłam pracę jako kierownik montażu – najpierw instalacji chłodniczej, a później i grzewczej.

  • Które instalacje Stadionu wykonał Imtech?

Wszystkie instalacje sanitarno-mechaniczne. Pięciu kierowników projektów na czele z dyrektorem kontraktu odpowiadało za jakość i terminowość robót. Na szczęście w skład mojego zespołu wchodziła grupa młodych inżynierów, jak i bardzo doświadczonych. Wszyscy się wspaniale uzupełniali i wprost stawali na głowie, aby wszystko zostało zrealizowane zgodnie z planem. Za to chciałam im wszystkim bardzo podziękować.

  • Czy zastosowano jakieś nowe ciekawe technologie?

W tym przypadku w grę wchodziły dosyć typowe rozwiązania, problemem była raczej wielkość instalacji – nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak ogromnym zakresem robót. O skali inwestycji niech świadczą następujące liczby: zamontowaliśmy 90 central, które nawiewają łącznie ok. 1 300 000 m3/h powietrza, instalacje mają moc chłodniczą 10 MW, a grzewczą 15 MW.

Zobacz instalacje Stadionu Narodowego »

Dodatkowym nietechnicznym problemem, z którym musieliśmy się zmierzyć, były terminy wykonania robót. Oczywiście końcowy termin musiał zostać bezwzględnie dotrzymany, ale po drodze mieliśmy jeszcze wyznaczone terminy pośrednie, nie mniej trudne do zrealizowania. Pierwszym kamieniem milowym w tym zleceniu było wybudowanie węzła cieplnego o mocy 15 MW i uruchomienie ogrzewania, a drugim uruchomienie klimatyzacji. Na wykonanie węzła mieliśmy zaledwie trzy miesiące, jednak obydwa zadania wykonaliśmy w terminie.

  • Jak przebiegała współpraca między wykonawcą, projektantem i inwestorem?

Wszystkie strony zaangażowane w budowę Stadionu Narodowego wiedziały, że najważniejsze jest dotrzymanie wyznaczonych terminów. Żaden poślizg nie wchodził w rachubę – świadomość tego na pewno wpływała na codzienną pracę i zwiększała poziom stresu. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i stadion stoi, gotowy na przyjęcie piłkarzy i widzów.

Zobacz projekt wentylacji dla stadionu Gdańsk Arena »

  • Organizacja montażu i koordynacja robót między branżami to trudne zadanie. Kto się tego podjął?

W umowach z wykonawcami zapisano, że kolejność robót uzgadniają oni między sobą, i tak było. Wszystko odbywało się zgodnie z planem, który aktualizowano na bieżąco w zależności od potrzeb. Jak widać, skutecznie.

  • A co sprawiało największy kłopot w trakcie montażu instalacji?

Na początku budowy i w późniejszych miesiącach największym utrudnieniem w montażu instalacji była pogoda, a dokładniej mróz, z którym musieliśmy walczyć w 2010 i 2011 r. Na szczęście po roku trwania budowy uruchomiliśmy ogrzewanie budynku, dzięki czemu roboty prowadzone były już w lepszych warunkach. Innym utrudnieniem była odległość magazynów od placu budowy.

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl