Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak kształcą inżynierów w Danii

Paweł Wargocki, Technical University of Denmark
Paweł Wargocki, Technical University of Denmark
archiwum Autora

Z prof. Pawłem Wargockim z Technical University of Denmark, rozmawia Jerzy Kosieradzki.

  • W Polsce rozgorzała dyskusja na temat poziomu kształcenia w szkołach wyższych, nas interesują w tym kontekście szczególnie studia techniczne. Jakie Pan, były pracownik Politechniki Warszawskiej, a obecnie Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, ma refleksje na ten temat?

Od mojego wyjazdu z Polski minęło ponad 15 lat, nie mam więc pełnej informacji, co się obecnie dzieje na polskich politechnikach. Na pewno model kształcenia technicznego przyjęty w Danii wymaga od studentów dużej samodzielności, a jednocześnie umiejętności pracy w zespole. Ponadto studenci bardzo często mają możliwość uczestniczenia w interesujących projektach naukowych, co stanowi dla nich dodatkowy bodziec do wytężonej pracy.

Dowiedz się, czy Polska to dobre miejsce na inwestycje »

Myślę, że aspekty te wpływają na poziom kształcenia, zachęcają studentów np. do podjęcia studiów doktoranckich, a także dobrze przygotowują do pracy zawodowej. Uczelnie dbają też o kontakty z firmami, indywidualne projekty i prace dyplomowe są często realizowane wspólnie z nimi, a to ułatwia studentom podjęcie praktyki zawodowej czy znalezienie pracy.

  • Jak przebiega w Danii rekrutacja studentów na uczelniach technicznych?

Liczą się oceny na świadectwie maturalnym, nazywanym tutaj egzaminem na studia. W zależności od średniej ocen można starać się o miejsce na różnych kierunkach studiów. Dotyczy to studiów dziennych wszelkiego typu.

  • Gdzie trafi student chcący zostać specjalistą w ogrzewaniu i klimatyzacji? Czy na DTU jest wydział inżynierii środowiska?

Zakres oferowanych specjalizacji jest bardzo szeroki – zainteresowanych odsyłam do odwiedzenia strony internetowej uczelni (www.dtu.dk). Jeśli chodzi o ogrzewnictwo i wentylację, specjalizację taką można zdobyć na wydziale budownictwa (DTU Civil Engineering).

  • Jak liczna grupa studentów przypada na jednego pracownika naukowego? Czy funkcjonuje indywidualny tok studiów?

DTU zatrudnia ok. 4,5 tys. pracowników naukowych i dydaktycznych, na których przypada ok. 6,5 tys. studentów i ok. 1 tys. doktorantów. Studenci mają swoich opiekunów i oczywiście mogą też mieć indywidualny tok studiów.

  • Słabością polskich uczelni jest współpraca z przemysłem. DTU współpracuje m.in. z dużymi firmami wentylacyjnymi, jak Lindab czy Systemair. Jak taka współpraca wygląda w praktyce?

Spośród firm, z którymi współpracuje nasz instytut, wymieniłbym jeszcze np. Halton i Exhausto. W praktyce polega to przede wszystkim na wymianie myśli naukowej. Firmy te również sponsorują projekty naukowe realizowane na uczelni. W ramach naszej sekcji stworzyliśmy specjalny komitet ds. współpracy z firmami wentylacyjnymi wspierającymi naszą działalność naukową. Mają one dostęp do informacji na temat wyników badań przed ich upublicznieniem.

  • Na co nastawiają się duńskie wyższe szkoły techniczne – na przygotowanie teoretyczne czy praktyczne? I jak rekrutują młodych pracowników naukowych?

Myślę, że nacisk kładzie się zarówno na teorię, jak i na praktykę. Jak wspomniałem, studenci bardzo często muszą samodzielnie rozwiązywać problemy naukowe związane z określoną dziedziną nauki lub kształcenia i w ten sposób rozwijają również inne zdolności wymagane w pracy zawodowej.

Przeczytaj debatę nt. jakości kształcenia inżynierów w Polsce »

Zauważalnym trendem są oczekiwania studentów wobec jak największej liczby zajęć praktycznych, sposób uczenia musi być zatem dostosowany do tych wymagań, tak aby zachować równowagę pomiędzy teorią i praktyką. Warto dodać, że na kierunkach inżynierskich wprowadza się w szerokim zakresie nauczanie metodą CDIO – Conceive-Design-Implement-Operate (www.CDIO.org). 

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl