Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

Water flow tests in kindergarten water supply systems
Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli
Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli
www.sxc.hu

W 2002 r. na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wydano rozporządzenie w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, w którym podano wskaźniki dla różnych grup odbiorców. Miały one służyć do określania zużycia w przypadku braku wodomierza na podłączeniu u odbiorcy bądź jego niesprawności. Wskaźniki te zostały zweryfikowane w praktyce podczas badań zużycia wody w kilkunastu białostockich przedszkolach.

W rozporządzeniu [1] podane zostały przeciętne normy zużycia wody w przedszkolach i żłobkach – zestawiono je w tabeli 1.

W 2010 r. na terenie Białegostoku w 13 obiektach przedszkolnych zbadano zużycie wody dla określenia charakterystycznych wskaźników rozbioru wody i zależności pomiędzy nimi w odniesieniu do metod obliczeniowych podanych w literaturze [2]. Dane zebrano za pomocą rejestratorów cyfrowych podłączonych do wodomierzy głównych w poszczególnych obiektach.

Poznaj Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych »

Zastosowano jedno- i dziesięciolitrowe impulsowanie.

Wyznaczono następujące wskaźniki:

  • zużycie średnie dobowe,
  • maksymalny i minimalny strumień objętości
  • nierównomierność godzinową i dobową w warunkach pomiarowych.

Wyznaczono też wskaźnik jednostkowego zużycia wody w przedszkolach przez dziecko. Typowy wykres zużycia wody w ujęciu dobowym przedstawiono na rys. 1.

W schemacie zużycia wody wyróżnić można dwa okresy: dni powszednie i wolne od pracy. Na zużycie w dni wolne składają się rejestrowane przecieki oraz rozbiór wody przez osoby pilnujące poszczególnych obiektów.

Poznaj Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli »

Przy doborze urządzenia pomiarowego najważniejsze jest ustalenie zakresu pracy wodomierza, a więc przepływu minimalnego i maksymalnego w obiekcie, oraz powiązanie go z charakteryzowaną wielkością, np. liczbą punktów czerpalnych, liczbą dzieci i opiekunów, zużyciem dobowym wody (weryfikacja wielkości przepływu dla obiektów użytkowanych) – rys. 2 i 3.

Na podstawie zebranych danych wyznaczono nierównomierność godzinową w warunkach pomiarowych i odniesiono ją do wielkości zużycia dobowego (rys. 4).

Dla nowo budowanych obiektów wielkość przepływu maksymalnego można ustalić w zależności od ich wielkości scharakteryzowanej planowaną liczbą dzieci i personelu. Porównując obliczenia przeprowadzone wg normy PN-EN 806-3:2006 [3] zaprezentowane w publikacji [2] z danymi pomiarowymi z przedszkoli Białegostoku, należy stwierdzić, że uzyskano zbliżone wyniki (tab. 2), przy czym wykresy dotyczące rzeczywistych badań pokazują większy przyrost strumienia objętości w stosunku do wielkości obiektu. Przyjęto dla uproszczenia, że na przedszkole dwuoddziałowe składa się 60 dzieci, łącznie 75 osób (dzieci i personelu), a przedszkole 4-oddziałowe to 120 dzieci i 150 osób łącznie.

Poznaj Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych »

W odniesieniu do rozporządzenia w sprawie przeciętnych norm zużycia wody [1] w badanych obiektach wyznaczono jednostkowe zużycie wody (rys. 5). W praktyce nie przekroczyło ono 60 litrów na osobę i dobę, a wartość spodziewana jednostkowego zużycia wody wynosiła 34,2 l/os./d. Uzyskana wartość maksymalna jednostkowego zużycia wody (60 l/os./d) jest więc dwukrotnie mniejsza od zalecanej w rozporządzeniu.

We wszystkich badanych obiektach zaprojektowano wewnętrzną przeciwpożarową instalację hydrantową. Standardowo stosowano 2 lub 4 hydranty 25 lub 52. Jeśli przyjąć, że w obiekcie mają działać dwa hydranty 25, należy dostarczyć minimum 7,2 m3/h wody, a w przypadku hydrantów 52 aż 18 m3/h. Zatem z przepisów jednoznacznie wynika, że to zapotrzebowanie instalacji ppoż. determinuje obliczeniowe przepływy wody dla obiektów przedszkolnych, a więc i wielkość urządzeń pomiarowych.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (DzU nr 8/2002, poz. 70).
2. Nowakowski E., Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2012.
3. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Cz. 3. Wymiarowanie przewodów metoda uproszczona.

   29.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl