Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

Water flow tests in kindergarten water supply systems
Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli
Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli
www.sxc.hu

W 2002 r. na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wydano rozporządzenie w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, w którym podano wskaźniki dla różnych grup odbiorców. Miały one służyć do określania zużycia w przypadku braku wodomierza na podłączeniu u odbiorcy bądź jego niesprawności. Wskaźniki te zostały zweryfikowane w praktyce podczas badań zużycia wody w kilkunastu białostockich przedszkolach.

W rozporządzeniu [1] podane zostały przeciętne normy zużycia wody w przedszkolach i żłobkach – zestawiono je w tabeli 1.

W 2010 r. na terenie Białegostoku w 13 obiektach przedszkolnych zbadano zużycie wody dla określenia charakterystycznych wskaźników rozbioru wody i zależności pomiędzy nimi w odniesieniu do metod obliczeniowych podanych w literaturze [2]. Dane zebrano za pomocą rejestratorów cyfrowych podłączonych do wodomierzy głównych w poszczególnych obiektach.

Poznaj Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych »

Zastosowano jedno- i dziesięciolitrowe impulsowanie.

Wyznaczono następujące wskaźniki:

  • zużycie średnie dobowe,
  • maksymalny i minimalny strumień objętości
  • nierównomierność godzinową i dobową w warunkach pomiarowych.

Wyznaczono też wskaźnik jednostkowego zużycia wody w przedszkolach przez dziecko. Typowy wykres zużycia wody w ujęciu dobowym przedstawiono na rys. 1.

W schemacie zużycia wody wyróżnić można dwa okresy: dni powszednie i wolne od pracy. Na zużycie w dni wolne składają się rejestrowane przecieki oraz rozbiór wody przez osoby pilnujące poszczególnych obiektów.

Poznaj Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli »

Przy doborze urządzenia pomiarowego najważniejsze jest ustalenie zakresu pracy wodomierza, a więc przepływu minimalnego i maksymalnego w obiekcie, oraz powiązanie go z charakteryzowaną wielkością, np. liczbą punktów czerpalnych, liczbą dzieci i opiekunów, zużyciem dobowym wody (weryfikacja wielkości przepływu dla obiektów użytkowanych) – rys. 2 i 3.

Na podstawie zebranych danych wyznaczono nierównomierność godzinową w warunkach pomiarowych i odniesiono ją do wielkości zużycia dobowego (rys. 4).

Dla nowo budowanych obiektów wielkość przepływu maksymalnego można ustalić w zależności od ich wielkości scharakteryzowanej planowaną liczbą dzieci i personelu. Porównując obliczenia przeprowadzone wg normy PN-EN 806-3:2006 [3] zaprezentowane w publikacji [2] z danymi pomiarowymi z przedszkoli Białegostoku, należy stwierdzić, że uzyskano zbliżone wyniki (tab. 2), przy czym wykresy dotyczące rzeczywistych badań pokazują większy przyrost strumienia objętości w stosunku do wielkości obiektu. Przyjęto dla uproszczenia, że na przedszkole dwuoddziałowe składa się 60 dzieci, łącznie 75 osób (dzieci i personelu), a przedszkole 4-oddziałowe to 120 dzieci i 150 osób łącznie.

Poznaj Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych »

W odniesieniu do rozporządzenia w sprawie przeciętnych norm zużycia wody [1] w badanych obiektach wyznaczono jednostkowe zużycie wody (rys. 5). W praktyce nie przekroczyło ono 60 litrów na osobę i dobę, a wartość spodziewana jednostkowego zużycia wody wynosiła 34,2 l/os./d. Uzyskana wartość maksymalna jednostkowego zużycia wody (60 l/os./d) jest więc dwukrotnie mniejsza od zalecanej w rozporządzeniu.

We wszystkich badanych obiektach zaprojektowano wewnętrzną przeciwpożarową instalację hydrantową. Standardowo stosowano 2 lub 4 hydranty 25 lub 52. Jeśli przyjąć, że w obiekcie mają działać dwa hydranty 25, należy dostarczyć minimum 7,2 m3/h wody, a w przypadku hydrantów 52 aż 18 m3/h. Zatem z przepisów jednoznacznie wynika, że to zapotrzebowanie instalacji ppoż. determinuje obliczeniowe przepływy wody dla obiektów przedszkolnych, a więc i wielkość urządzeń pomiarowych.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (DzU nr 8/2002, poz. 70).
2. Nowakowski E., Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2012.
3. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Cz. 3. Wymiarowanie przewodów metoda uproszczona.

   29.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl