RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Soczewki Fresnela – przykłady zastosowań

Fresnel lashes – example of applications

Soczewki Fresnela w technologii kolektorów CLFR/ eco.allpurposeguru.com

Soczewki Fresnela w technologii kolektorów CLFR/ eco.allpurposeguru.com

Dzięki soczewkom Fresnela (patrz RI 5/2012) uzyskuje się bardzo wysokie sprawności konwersji energii słonecznej w elektryczną, dlatego technologia ta ma szczególne zastosowanie w fotowoltaice. Z największym sukcesem stosuje się je jako koncentratory w komercyjnych, podłączonych do sieci elektroenergetycznej elektrowniach prototypowych.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Systemy skupiania punktowego (jedno- i dwustopniowe)

Najbardziej oczywistym zastosowaniem koncentratorów jest wytworzenie skoncentrowanego promieniowania słonecznego do zasilania ogniw fotowoltaicznych. Przykładowo jedna z firm produkuje soczewkę o kopułowym kształcie i wymiarach zredukowanych do poziomu umożliwiającego jej zastosowanie w aplikacjach kosmicznych, np. do koncentracji promieniowania słonecznego dla potrzeb generowania energii zasilającej aparaturę stacji [1].

Koncepcja takiego koncentratora ma istotne zalety w porównaniu ze słonecznym systemem opartym na organicznym obiegu Rankine’a (ORC) w zastosowaniach na orbicie okołoziemskiej, gdzie wymagany jest magazyn energii. W niedalekiej przyszłości możliwe stanie się osiągnięcie gęstości wytwarzanej mocy elektrycznej w odniesieniu do parametrów układu optycznego rzędu 300 W/m2 i 100 W/kg. Jest to realne, gdyż obecnie sprawność skupiania soczewek płaskich i kopułowych wynosi odpowiednio 77,3 i 81,5%.

Istotny krok naprzód w rozwoju zastosowań koncentratorów punktowych w fotowoltaice możliwy był dzięki zastosowaniu zespołów soczewek kopułowych – pozwala to uzyskać współczynnik koncentracji dochodzący nawet do 500. Badania wiązały się m.in. z wykorzystaniem pakietów w formie trójrzędowej [1].

Dla modułu złożonego z 36 elementów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 7056 cm2 (koncentracja 400 x) osiągnięto szczytową niekorygowaną sprawność o wartości 26,6%. Dla porównania: mierzona w terenie sprawność takiego samego typu modułu z sześcioma ogniwami słonecznymi połączonymi w pakiety o łącznej powierzchni 1176 cm2 wynosiła średnio 27,6%.

Znacznie większe sprawności możliwe są do osiągnięcia przy zastosowaniu korekty temperaturowej. W takim przypadku dla modułu o współczynniku koncentracji 550 x w warunkach optymalnego promieniowania słonecznego sprawność wyniosła 31,5 ±1,7%, podczas gdy dla komercyjnych modułów krzemowych sięga 14%.

Przytoczone przykładowe koncentratory charakteryzują się niewielkimi wymiarami. Należy jednak podkreślić, że istnieją także urządzenia optyczne tego typu o powierzchni rzędu 7000 m2. Taki koncentrator został już zademonstrowany jako urządzenie mogące poprawić sprawność trójwarstwowego modułu fotowoltaicznego (InGaP/InGaAs/Ge) do ok. 27%. Oczywiście poprawa parametrów pracy nie wynika jedynie z zastosowania kopułowych soczewek charakteryzujących się niskimi stratami optycznymi. Istotne okazało się również zastosowanie wysokosprawnych ogniw.

Odmianą takiego koncentratora jest tzw. koncentrator dwustopniowy. Jest to układ dwóch soczewek – Fresnela o dużej powierzchni (pierwszy stopień) oraz najczęściej zwykłej szklanej soczewki (drugi stopień). Jako soczewek drugiego stopnia można użyć wypukłych soczewek liniowych, soczewek kopułowych oraz płaskich. Dwustopniowy koncentrator oferuje nie tylko większą koncentrację czy wzrost kąta akceptacji, ale także bardziej jednorodny rozkład strumienia promieniowania na ogniwie fotowoltaicznym, niż ma to miejsce w wypadku samodzielnej, punktowo skupiającej soczewki Fresnela.

Przykładowy dwustopniowy modułowy koncentrator oparty na soczewce Fresnela (pierwszy stopień) i kwarcowej wklęsło-wypukłej soczewce (drugi stopień) przedstawiono na rys. 1. Zastosowano tu tzw. ogniwa termo-fotowoltaiczne (TPV – thermophotovoltaic). Testy terenowe w warunkach średniej intensywności promieniowania na poziomie 850 W/m2 przeprowadzono dla dwóch typów termicznych ogniw TPV. Ogniwa te przystosowane są do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem absorpcji fal elektromagnetycznych i ich reemisji w postaci promieniowania cieplnego przed oświetleniem powierzchni ogniw fotowoltaicznych.

W tym przypadku jako ogniwo TPV zastosowano antymonek galu (szerokość przerwy energetycznej ok. 0,7 eV). Przy temperaturze emitera w zakresie 1400–2000 K zarejestrowano w warunkach zwarcia gęstość natężenia prądu nawet do 5 A/cm2. Do montażu ogniw fotowoltaicznych o wysokim przewodnictwie cieplnym wykorzystano ceramikę bazującą na tlenku berylu (BeO). Osiągnięto wysoką sprawność – rzędu 19% dla promieniowania z wolframowego emitera.

Systemy skupiające liniowo

Stosowane są tu tzw. liniowe soczewki Fresnela, które koncentrują promieniowanie słoneczne na obszarze w kształcie linii (paska). Możliwe jest jej stosowanie w koncentratorach rurowych (dla energii cieplnej) oraz w systemach fotowoltaicznych. Taka soczewka została wykorzystana m.in. w koncentratorze rurowo-próżniowym generującym ciepło wysokotemperaturowe na potrzeby chłodzenia sorpcyjnego lub procesów przemysłowych.

Reflektory

Koncepcję, którą wykorzystano do budowy soczewki Fresnela, można też zastosować do budowy reflektorów czy zwierciadeł. W takich wypadkach stosuje się panele liniowych pasów luster koncentrujących promieniowanie na stałym odbiorniku umieszczonym na wieży. Najprościej można je sobie wyobrazić jako płaskie powierzchnie, które po odbiciu koncentrują promieniowanie słoneczne.

To, co do tej pory możliwe było jedynie w przypadku układów posiadających krzywiznę (np. zwierciadeł parabolicznych), osiągnięto przy płaskiej powierzchni. Wiążą się z tym oczywiste zalety – płaskie powierzchnie mogą być większe, są przy tym tańsze, trwalsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Ich bezsprzeczną zaletą jest też fakt, że nie muszą się one przemieszczać wraz ze zmianą położenia słońca. Obecnie stosuje się dwa systemy reflektorów opartych na optyce fresnelowskiej: liniowe i liniowe kompaktowe.

Schemat układu kolektora liniowego (LFR – Linear Fresnel Reflector) pokazano na rys. 2. Największą zaletą systemu tego typu jest możliwość zastosowania w płaskich i elastycznie zakrzywionych reflektorach, które są zdecydowanie tańsze od parabolicznych reflektorów szklanych.

Istnieją już prototypowe elektrownie wykorzystujące tę technologię. Jako przykład można wymienić instalacje firmy Novatec Solar w Puerto Errado w Hiszpanii – PE1 o mocy 1,4 MW i PE2 o mocy 30 MW. PE1 to pierwsza instalacja tego typu, która została podłączona do sieci elektroenergetycznej. Innym przykładem jest instalacja w Liddell (Australia), gdzie zintegrowano elektrownię słoneczną z elektrownią węglową.

Istotną zaletą opisywanego rozwiązania jest umiejscowienie konstrukcji blisko gruntu – to duże udogodnienie pod kątem wymagań montażowo-strukturalnych. Oczywiście ma ono także wady, dlatego należy zwrócić uwagę na pozostawienie dużych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi reflektorami, co zapobiegnie zacienieniu i blokowaniu odbitego promieniowania między optycznymi elementami systemu.

Blokowaniu odbitego promieniowania można również zapobiegać poprzez zwiększenie wysokości wież, co jednak znacząco podwyższa koszty budowy układu. Naprzeciw tym problemom wychodzi technologia kompaktowych kolektorów liniowych CLFR (Compact Linear Fresnel Reflector) będąca modyfikacją klasycznego układu liniowego. Polega ona na zastosowaniu wielu równoległych liniowych odbiorników umieszczonych na wieżach, na tyle blisko pojedynczego rzędu zwierciadeł, by mieć możliwość kierowania odbitego promieniowania słonecznego do dwóch alternatywnych liniowych odbiorników na odrębnych wieżach (rys. 3).

Koncepcję tę poddano wielu modyfikacjom, skupiając się szczególnie na ustawieniu absorberów i ich strukturze oraz na użyciu wtórnych reflektorów bezpośrednio przy absorberach. Dodatkowo nacisk położony został na zmianę konfiguracji paneli, wysokości odbiorników oraz zagęszczenia luster.

Na fot. 1 pokazano przykładową instalację CLFR Kimberlina (Bakersfield, USA) o mocy 5 MW.

Systemy wykorzystania światła dziennego

Bardzo istotnym zastosowaniem omawianej technologii mogą być tzw. hybrydowe systemy oświetlenia budynków. W rozwiązaniu tym promieniowanie słoneczne skoncentrowane w heliostacie wyposażonym w koncentrujące soczewki Fresnela transportowane jest za pomocą światłowodów w głąb budynku, np. do pomieszczeń bez okien (piwnic, korytarzy czy sal w centralnych częściach dużych obiektów). Do transportu używa się grubych światłowodów z ciekłym rdzeniem. Ogólny schemat systemu przedstawiono na rys. 4.

Wykorzystanie soczewek Fresnela pozwala w tym wypadku na znaczne zmniejszenie wymiarów i masy elementu optycznego śledzącego słońce. Obiecująca jest możliwość wykorzystania koncentratorów na heliostatach jednocześnie do oświetlania pomieszczeń i ich ogrzewania. Należy w tym celu skierować część promieniowania na końcówkę światłowodu, a część na absorber. Wyboru pomiędzy jednoczesnym oświetlaniem i ogrzewaniem a wykorzystaniem skoncentrowanej energii tylko jako źródła światła dokonać można poprzez manipulowanie położeniem absorbera.

Także dobór samego absorbera zależy od danej aplikacji. Soczewki Fresnela mogą bowiem równie dobrze dostarczać skoncentrowane promieniowanie do różnych typów absorberów: termicznych, fotowoltaicznych lub termo-fotowoltaicznych w celu konwersji skoncentrowanego promieniowania słonecznego w ciepło albo elektryczność bądź w obie formy.

Należy zauważyć, że światło jest najbardziej kosztowną formą energii. O ile sprawność wytwarzania energii elektrycznej z paliwa chemicznego wynosi przeciętnie trzydzieści kilka procent, to sprawność konwersji energii elektrycznej w światło jest jeszcze mniejsza.

W przypadku żarówek wynosi tylko kilka procent, dla świetlówek – do 40%. Zatem sprawność zamiany energii chemicznej zawartej w paliwie w światło wynosi tylko ok. 1–5% (uwzględniając straty na przesyle energii elektrycznej). Inna jest też jakość światła pochodzącego z tych źródeł w porównaniu do światła słonecznego.

Inne systemy wykorzystujące optykę Fresnelowską

Niektóre urządzenia z powodzeniem mogą pracować na skoncentrowanym promieniowaniu słonecznym, mimo że obecnie do ich zasilania wykorzystywana jest energia elektryczna. Zastosowanie soczewek Fresnela przyczynia się do łatwiejszej budowy takich układów i może pomóc w ich rozpowszechnieniu. Osobną kwestią jest w takich wypadkach efektywność i oszczędność energii.

Lodówka zasilana energią słoneczną

Można spotkać się z poglądem, że przyszłością chłodnictwa może być technologia oparta na zjawisku termoakustycznym polegającym na „pompowaniu” ciepła pod wpływem drgań akustycznych. Drgania te wytwarzane są z kolei przez odpowiedni generator wykorzystujący różnicę temperatury. Okazuje się, że dobrą metodą wytwarzania wymaganej różnicy temperatury jest użycie skoncentrowanej wiązki promieniowania słonecznego. Schemat modelowego rozwiązania takiej termoakustycznej lodówki przedstawiono na rys. 5.

Dzięki zastosowaniu soczewki Fresnela możliwe jest skupianie wiązki światła i kierowanie jej na gorącą końcówkę stosu głównego napędu (generatora drgań akustycznych), nagrzewaną w ten sposób do 475ºC. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować gorący wymiennik ciepła, stanowiący kłopotliwy element głównego napędu.

Laser zasilany słonecznie

Ze względu na unikalne i wyjątkowe parametry wiązki światła wytwarzanej przez lasery ich znaczenie jest w ostatnich latach bardzo duże – odnosi się to także do procesów wymagających dużej energii wiązki. Oczywiście do wytworzenia takiej wiązki trzeba zużyć wiele energii elektrycznej (sprawność lasera wynosi przeciętnie 10–20%), istnieje jednak możliwość wykorzystania do tego celu bezpośrednio promieniowania słonecznego. W rozwiązaniach prototypowych zastosowano soczewkę Fresnela skupiającą naturalne światło słoneczne.

Na rys. 6 przedstawiono schematycznie działanie lasera „pompowanego” słonecznie i klasycznego. Wykorzystanie jako ośrodka czynnego neodymu z domieszką chromu oraz granatu itrowo-glinowego (NdCrYAG) umożliwiło osiągnięcie mocy wiązki na poziomie ok. dwudziestu kilku watów przy zasilaniu soczewką Fresnela o powierzchni 1,3 m2.

Wykazano, że taki słoneczny system laserowy mógłby zostać użyty jako element elektrowni pracującej w tzw. magnezowym cyklu energetycznym (Magnesium Injection Cycle), w którym wytwarzanie wodoru odbywa się przy wykorzystaniu reakcji proszku magnezu i wody w temperaturze pokojowej. W procesie chemicznym powstają pary tlenku magnezu o wysokiej energii oraz wodór, spalany w celu zwiększenia całkowitej sprawności generacji.

Rola lasera słonecznego polega tu na dostarczaniu energii (przekonwertowanej z energii promieniowania słonecznego) do procesu wydzielania magnezu z tlenku w celu jego ponownego wykorzystania jako paliwa. Inną aplikacją takich laserów jest koncepcja tzw. satelity energetycznego – przesyłającego na ziemię energię w postaci wiązki lasera „pompowanego” słonecznie.

Obróbka materiałowa

Bardzo interesujące jest zastosowanie skoncentrowanego promieniowania słonecznego do modyfikacji powierzchni materiałów metalicznych. Już kilka sekund wystarcza, by osiągnąć temperaturę rzędu 1500–2000 K, a po kilku minutach możliwe jest rozpoczęcie obróbki materiału. Rozwój technologii solarnych pod kątem takich zastosowań może z pewnością doprowadzić do powstania grupy narzędzi konkurencyjnych dla stosowanych obecnie.

Z tematyką obróbki powierzchni metali bezpośrednio wiąże się nanoszenie na nie powierzchni ochronnych. W tym przypadku możliwe jest wykorzystanie skoncentrowanego promieniowania do inicjowania samoczynnie rozprzestrzeniającej się wysokotemperaturowej syntezy w mieszaninie proszków niklu i glinu. Wytwarzany w ten sposób NiAl może być z powodzeniem nanoszony na stal węglową.

Podsumowanie

Każda nowa technologia pozyskiwania energii promieniowania słonecznego sprawia, że promieniowanie to staje się bardziej dostępne i zwiększa możliwości układów nim zasilanych. Z termodynamicznego punktu widzenia skoncentrowane promieniowanie ma bardzo dużo zalet.

Być może w przyszłości okaże się, że bardziej opłacalne będzie budowanie systemów koncentrujących promieniowanie i efektywnie je przekształcających w inne formy energii niż układów niskotemperaturowych. Systemy niekoncentrujące promieniowania (ogniwa PV, kolektory) mogą oczywiście w pewnym stopniu pracować na promieniowaniu rozproszonym, ale przyszłość wykorzystania promieniowania słonecznego może należeć do systemów koncentrujących.

Literatura

  1. Xie W.T., Dai Y.J., Wang R.Z., Sumathy K., Concentrated solar energy Applications Using Fresnel lenses: A review, „Renewable and Sustainable Energy Reviews” No. 15/2011.

  2. http://pvlab.ioffe.ru/pdf/Paper-17.pdf.

  3. http://www.eere.energy.gov/basics/renewable_energy/linear_concentrator.html.

  4. http://www.novatecsolar.com/8-1-Projects.html.

  5. http://www.areva.com/EN/operations-3641/compact-linear-fresnel-reflector-technology.html.

  6. Adeff J.A., Hofler T.J., Design and construction of a solar powered, thermoacoustically driven, thermoacoustic refrigerator, „Journal of the Acoustical Society of America” Vol. 107, Issue 6, 2000.

  7. Szubel M., Sornek K., Filipowicz M., Soczewki Fresnela – nowoczesne elementy optyczne, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2012.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

jr news Warszawskie Targi Solar Energy Expo

Warszawskie Targi Solar Energy Expo Warszawskie Targi Solar Energy Expo

Drugie Targi Solar Energy Expo odbyły się 17–19 stycznia 2023 r. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Zadaniem tej imprezy, której wiodącą tematyką są technologie pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej...

Drugie Targi Solar Energy Expo odbyły się 17–19 stycznia 2023 r. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Zadaniem tej imprezy, której wiodącą tematyką są technologie pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych oraz solarne, pompy ciepła, elektromobilność i magazynowanie energii, jest połączenie dostawców rozwiązań z osobami, które ich poszukują.

Redakcja RI news Targi ENEX 2023

Targi ENEX 2023 Targi ENEX 2023

Jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX zapowiada się wyjątkowo. W dniach 8-9 marca 2023 roku w Targach Kielce spotkają się najlepsi...

Jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX zapowiada się wyjątkowo. W dniach 8-9 marca 2023 roku w Targach Kielce spotkają się najlepsi światowi producenci, którzy zaprezentują najnowsze rozwiązania branżowe.

Michał Marona Jak zwiększyć zwrot z inwestycji w komercyjne systemy fotowoltaiczne?

Jak zwiększyć zwrot z inwestycji w komercyjne systemy fotowoltaiczne? Jak zwiększyć zwrot z inwestycji w komercyjne systemy fotowoltaiczne?

Systemy fotowoltaiczne są obecnie postrzegane jako inwestycje długoterminowe, którymi należy precyzyjnie zarządzać w celu zwiększania zwrotu z inwestycji i wyników finansowych. Działania mające na celu...

Systemy fotowoltaiczne są obecnie postrzegane jako inwestycje długoterminowe, którymi należy precyzyjnie zarządzać w celu zwiększania zwrotu z inwestycji i wyników finansowych. Działania mające na celu zwiększenie produkcji energii przez system PV należy podjąć już na etapie koncepcji i projektu. W trakcie eksploatacji ważna jest szybka reakcji na wszelkie sygnały świadczące o spadku produkcji oraz fachowa obsługa i konserwacja obejmująca działania prewencyjne i korygujące, z uwzględnieniem najnowszego...

dr inż. Marcin Michalski Magazyny ciepła i energii dla domów jednorodzinnych

Magazyny ciepła i energii dla domów jednorodzinnych Magazyny ciepła i energii dla domów jednorodzinnych

Uruchomiona niedawno czwarta edycja systemu wsparcia instalacji fotowoltaicznych skonstruowana została tak, by współgrać z ustawą o OZE, czyli promować zwiększanie zużycia energii na miejscu i w trakcie...

Uruchomiona niedawno czwarta edycja systemu wsparcia instalacji fotowoltaicznych skonstruowana została tak, by współgrać z ustawą o OZE, czyli promować zwiększanie zużycia energii na miejscu i w trakcie jej produkcji oraz świadome magazynowanie i zarządzanie jej wykorzystaniem. Wprowadzenie nowych priorytetowych zadań w programie „Mój Prąd” sprawia, że wchodzimy na nową ścieżkę rozwoju fotowoltaiki i reformy systemu energetycznego. Zmiany na tym rynku sprawiają, że znaleźliśmy się na rozstaju dróg...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.