Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kaprysy działania wentylacji naturalnej pomieszczeń

Instabilities in functioning of natural ventilation of rooms
Wentylacja naturalna pomieszczeń
Wentylacja naturalna pomieszczeń

W każdym sezonie ogrzewczym w mieszkaniach ujawniają się nieprawidłowości działania wentylacji pomieszczeń. Często są one związane z nieodpowiednim działaniem urządzeń grzewczych, w które wyposażono mieszkania.

W sezonie ogrzewczym niebezpieczne dla użytkowników mieszkań są szczególnie dwa okresy:

  • okres początkowy sezonu, kiedy przewody wentylacyjne i spalinowe są zimne i zawilgocone,
  • dłużej trwający okres większych mrozów, w którym nie dopuszcza się napływu zimnego powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, aby ich nie wychładzać.

Powszechnie zapomina się o zasadzie, że nie można zapewnić dobrej wentylacji, jeżeli nie doprowadza się do pomieszczeń wymaganego normą ogrzanego powietrza zewnętrznego. Ta sama zasada dotyczy pracy kotła grzewczego, w który wyposażone zostało mieszkanie.

Wentylacja naturalna pomieszczeń

Wentylacja naturalna pomieszczeń powstaje na skutek różnic ciśnień między powietrzem wewnętrznym w pomieszczeniach i powietrzem zewnętrznym. Gdy różnica ciśnień wywołana jest gęstością powietrza (zależną od jego temperatury) oraz wysokością czynną przewodu wentylacyjnego, wentylację taką nazywamy grawitacyjną. Natomiast jeżeli różnica ciśnień wywołana jest działaniem wiatru na przegrody zewnętrzne pomieszczenia, wentylację taką nazywamy aeracją (przewietrzaniem). W pomieszczeniach budynków obydwa rodzaje wentylacji występują jednocześnie.

Dowiedz się, jakie są warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną »

Wentylacja wywołana wiatrem

Aerację stosuje się przede wszystkim w obiektach przemysłowych. Mimo że występuje ona również w budynkach mieszkalnych, nie jesteśmy w stanie określić jej wpływu na wentylację grawitacyjną pomieszczeń. Najważniejsze przeszkody w wyznaczaniu działania aeracji:

  • dynamika i kierunek napływu wiatru na przegrody zewnętrzne pomieszczeń są zmienne w czasie,
  • przegrody budowlane usytuowane względem odpowiedniego kierunku stron świata mają aerację pochodzącą głównie z tego kierunku działania wiatru,
  • nie znamy róży wiatrów odniesionej do sezonu ogrzewczego na terenie Polski,
  • duży jest udział okresu ciszy w sezonie grzewczym (7–15%) itp.

W budynkach mieszkalnych siła wiatru wykorzystywana jest w urządzeniach pomocniczych – wywietrznikach, które stosuje się do wspomagania działania wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń, przeważnie lokalizowanych na najwyższych kondygnacjach budynku. Zasady doboru wywietrzników dachowych (niepodłączonych do przewodów wentylacyjnych) podano w publikacji [1]. Natomiast dobór wywietrzników zainstalowanych na przewodach wentylacji grawitacyjnej i współpracujących z nimi opisano w artykule [2].

Sprawdź, jak wentylacja naturalna wpływa na charakterystykę energetyczną budynku »

Znane jest również negatywne oddziaływanie wiatru na otwory wylotowe przewodów wentylacji grawitacyjnej budynków. Występujące w praktyce błędy wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylacyjnych i spalinowych omówiono w publikacji [3].

Wentylacja grawitacyjna

O niedostatecznym działaniu wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń, również w budynkach mieszkalnych, napisano wiele. Natomiast znacznie mniej informacji dotyczyło przyczyn tego zjawiska.

   29.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl