Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 1). Koszty paliwa

Possibilities of the decrease of costs of the heat from the boiler station supplied with natural gas (Part 1). Costs of natural gas
Kotłownia gazowa
Kotłownia gazowa
Viessmann

Radykalne podwyżki cen gazu ziemnego oraz perspektywa ograniczenia jego dostawy wywołują uzasadniony niepokój odbiorców ciepła, tym bardziej że w ostatnich latach powstało wiele lokalnych kotłowni zasilanych tym gazem. W cyklu artykułów przedstawione zostaną możliwości obniżenia kosztów ciepła produkowanego w takich kotłowniach. W poniższej publikacji porównano rzeczywiste zużycie gazu ziemnego na przestrzeni roku w istniejących obiektach.

Opis analizowanych obiektów

Analizę przeprowadzono dla rzeczywistego osiedla znajdującego się w I strefie klimatycznej (temperatura zewnętrzna obliczeniowa = –16°C) [1]. W tabeli 1 podano wykaz budynków i ich projektową charakterystykę, a także źródła zasilania. Natomiast na rys. 1 przedstawiono schemat osiedla z 10 kotłowniami lokalnymi i zasilanymi przez nie budynkami.

Kotłownie gazowe

W poszczególnych kotłowniach przeprowadzono inwentaryzację kotłów (tabela 2). Lokalne kotłownie gazowo-olejowe spółdzielni mieszkaniowej (K1–K4) i szkoły (K5) wybudowane zostały w latach 1996–97, a należące do TBS-u kotłownie wbudowane (K6–K10) w okresie 2005–2007. W kotłowniach spółdzielni konieczna jest wymiana kotłów. Dokonane pomiary zużycia gazu powinny zostać wykorzystane przy doborze nowych urządzeń.

Część z zainstalowanych urządzeń (K6–K10) stanowią kotły kondensacyjne, co przy jednoczesnym zastosowaniu węzłów mieszkaniowych jest całkowicie nieuzasadnione. Wynika to z konieczności utrzymywania wysokiej temperatury w przewodzie powrotnym (tpco  > 55°C) wykluczającej kondensację pary wodnej ze spalin.

Poznaj Sezonową sprawność kotłowni gazowej w warunkach rzeczywistych »

Weryfikacja potrzeb cieplnych na podstawie zużycia gazu

Ponieważ moce zamówione mogą się znacznie różnić od rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, przeanalizowano zużycie gazu w poszczególnych kotłowniach w ciągu roku (tabela 3 – kotłownie lokalne, tabela 4 – kotłownie wbudowane). Jest to tym bardziej uzasadnione, że część budynków została ocieplona.

W przypadku kotłowni lokalnych wyliczano sprawność na podstawie pomiaru zużycia gazu i ilości wyprodukowanego ciepła (za pomocą liczników). W niektórych miesiącach sprawność ta przekraczała 100% – było to najprawdopodobniej spowodowane różnymi terminami odczytów. Do analiz należy przyjmować dłuższe okresy, np. rok, błąd będzie wówczas relatywnie mały. W pozostałych przypadkach założono sprawność produkcji ciepła na poziomie 90% – było to konieczne do oszacowania produkcji ciepła. Na rys. 2 pokazano zużycie gazu w ciągu roku.

Wyznaczanie zapotrzebowania na ciepło

Na podstawie zużycia gazu oraz zmierzonego lub oszacowanego zużycia ciepła, stosując metodę podaną w [3], wyznaczono moc cieplną na potrzeby centralnego ogrzewania (tzobl. = –16°C) oraz średnią dobową do przygotowania c.w.u. W tabeli 5 podano najważniejsze wyniki analiz służących do wyznaczenia mocy cieplnych. Porównano w niej moce cieplne kotłów oraz szacowane na podstawie zużycia ciepła/gazu. Wyliczono również stopień wykorzystania mocy cieplnej kotłowni.

Jak wynika z tych danych, zamontowane kotły są wykorzystywane zaledwie w 36%. Konieczne jest uwzględnienie tego faktu w decyzjach o wymianie kotłów lub budowie jednej kotłowni lokalnej.

Na rys. 3 porównano potrzeby cieplne z mocą zainstalowanych kotłów w poszczególnych kotłowniach. Natomiast na rys. 4 porównano moc na potrzeby c.o. i c.w.u. z sumą mocy istniejących kotłowni.

Koszty gazu według nowej taryfy 5/2012

Koszty gazu ziemnego wyliczono na podstawie cen podanych w nowej taryfie PGNiG [4]. Przyjęto założenie, że zamówiona ilość gazu wynika z projektowanej mocy cieplnej (tab. 1). Wyniki obliczeń podano w tab. 6 i 7. Dla każdej kotłowni zastosowano odpowiednią grupę taryfową: w przypadku kotłowni lokalnych jest to przeważnie grupa W-5, a dla kotłowni wbudowanych w czterech przypadkach grupa W-3, a w jednym W-4.

Łączne roczne koszty gazu ziemnego we wszystkich kotłowniach wynoszą 1.233.600 zł.

   02.07.2012

Komentarze

(1)
Moni | 28.09.2014, 21:55
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl