Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 1). Koszty paliwa

Possibilities of the decrease of costs of the heat from the boiler station supplied with natural gas (Part 1). Costs of natural gas
Kotłownia gazowa
Kotłownia gazowa
Viessmann

Radykalne podwyżki cen gazu ziemnego oraz perspektywa ograniczenia jego dostawy wywołują uzasadniony niepokój odbiorców ciepła, tym bardziej że w ostatnich latach powstało wiele lokalnych kotłowni zasilanych tym gazem. W cyklu artykułów przedstawione zostaną możliwości obniżenia kosztów ciepła produkowanego w takich kotłowniach. W poniższej publikacji porównano rzeczywiste zużycie gazu ziemnego na przestrzeni roku w istniejących obiektach.

Opis analizowanych obiektów

Analizę przeprowadzono dla rzeczywistego osiedla znajdującego się w I strefie klimatycznej (temperatura zewnętrzna obliczeniowa = –16°C) [1]. W tabeli 1 podano wykaz budynków i ich projektową charakterystykę, a także źródła zasilania. Natomiast na rys. 1 przedstawiono schemat osiedla z 10 kotłowniami lokalnymi i zasilanymi przez nie budynkami.

Kotłownie gazowe

W poszczególnych kotłowniach przeprowadzono inwentaryzację kotłów (tabela 2). Lokalne kotłownie gazowo-olejowe spółdzielni mieszkaniowej (K1–K4) i szkoły (K5) wybudowane zostały w latach 1996–97, a należące do TBS-u kotłownie wbudowane (K6–K10) w okresie 2005–2007. W kotłowniach spółdzielni konieczna jest wymiana kotłów. Dokonane pomiary zużycia gazu powinny zostać wykorzystane przy doborze nowych urządzeń.

Część z zainstalowanych urządzeń (K6–K10) stanowią kotły kondensacyjne, co przy jednoczesnym zastosowaniu węzłów mieszkaniowych jest całkowicie nieuzasadnione. Wynika to z konieczności utrzymywania wysokiej temperatury w przewodzie powrotnym (tpco  > 55°C) wykluczającej kondensację pary wodnej ze spalin.

Poznaj Sezonową sprawność kotłowni gazowej w warunkach rzeczywistych »

Weryfikacja potrzeb cieplnych na podstawie zużycia gazu

Ponieważ moce zamówione mogą się znacznie różnić od rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, przeanalizowano zużycie gazu w poszczególnych kotłowniach w ciągu roku (tabela 3 – kotłownie lokalne, tabela 4 – kotłownie wbudowane). Jest to tym bardziej uzasadnione, że część budynków została ocieplona.

W przypadku kotłowni lokalnych wyliczano sprawność na podstawie pomiaru zużycia gazu i ilości wyprodukowanego ciepła (za pomocą liczników). W niektórych miesiącach sprawność ta przekraczała 100% – było to najprawdopodobniej spowodowane różnymi terminami odczytów. Do analiz należy przyjmować dłuższe okresy, np. rok, błąd będzie wówczas relatywnie mały. W pozostałych przypadkach założono sprawność produkcji ciepła na poziomie 90% – było to konieczne do oszacowania produkcji ciepła. Na rys. 2 pokazano zużycie gazu w ciągu roku.

Wyznaczanie zapotrzebowania na ciepło

Na podstawie zużycia gazu oraz zmierzonego lub oszacowanego zużycia ciepła, stosując metodę podaną w [3], wyznaczono moc cieplną na potrzeby centralnego ogrzewania (tzobl. = –16°C) oraz średnią dobową do przygotowania c.w.u. W tabeli 5 podano najważniejsze wyniki analiz służących do wyznaczenia mocy cieplnych. Porównano w niej moce cieplne kotłów oraz szacowane na podstawie zużycia ciepła/gazu. Wyliczono również stopień wykorzystania mocy cieplnej kotłowni.

Jak wynika z tych danych, zamontowane kotły są wykorzystywane zaledwie w 36%. Konieczne jest uwzględnienie tego faktu w decyzjach o wymianie kotłów lub budowie jednej kotłowni lokalnej.

Na rys. 3 porównano potrzeby cieplne z mocą zainstalowanych kotłów w poszczególnych kotłowniach. Natomiast na rys. 4 porównano moc na potrzeby c.o. i c.w.u. z sumą mocy istniejących kotłowni.

Koszty gazu według nowej taryfy 5/2012

Koszty gazu ziemnego wyliczono na podstawie cen podanych w nowej taryfie PGNiG [4]. Przyjęto założenie, że zamówiona ilość gazu wynika z projektowanej mocy cieplnej (tab. 1). Wyniki obliczeń podano w tab. 6 i 7. Dla każdej kotłowni zastosowano odpowiednią grupę taryfową: w przypadku kotłowni lokalnych jest to przeważnie grupa W-5, a dla kotłowni wbudowanych w czterech przypadkach grupa W-3, a w jednym W-4.

Łączne roczne koszty gazu ziemnego we wszystkich kotłowniach wynoszą 1.233.600 zł.

   02.07.2012

Komentarze

(1)
Moni | 28.09.2014, 21:55
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega innowacja w wentylacji dachowej »

wentylatory dachowe

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 Dobierz grzejnik do pomp ciepła i kondensatorów »

Instalatorze sprawdź dostępne webinary »
rozwiązania pomiarowe webinary instalator
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl