Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Calculation of the yearly energy performance of heating systems (Part 1)
O efektywności systemów grzewczych...
O efektywności systemów grzewczych...
Viessmann

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

W 2003 r. Komisja Europejska wydała dyrektywę 2002/91/WE [1] (tzw. EPBD)[1], której celem jest promowanie w krajach Wspólnoty Europejskiej poprawy charakterystyki energetycznej budynków, oczywiście z uwzględnieniem specyficznych aspektów: klimatu zewnętrznego, lokalnych warunków i wymagań wobec klimatu wewnętrznego, a także opłacalności inwestycji i eksploatacji.

Dyrektywa dotyczy wykorzystania energii, ale w analizie nie uwzględnia się całego cyklu zapotrzebowania na energię, pomijana jest np. energia wykorzystywana do produkcji i zbywania produktów zastosowanych w budynku. W przypadku nowych i istniejących budynków wymagane jest wyznaczenie charakterystyki energetycznej z uwzględnieniem energii niezbędnej do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia przeliczonej na energię pierwotną.

Dowiedz się, jaka jest efektywność energetyczna w Polsce »

Każdy budynek[2] musi mieć świadectwo energetyczne, również systematycznie muszą być kontrolowane systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Dyrektywa EPBD nakłada na wszystkie kraje członkowskie obowiązek wdrożenia jej zapisów w prawie budowlanym lub w odpowiednich normach na poziomie krajowym do stycznia 2006 r. Do tej pory wymagania te zostały w pełni wdrożone tylko w niewielu krajach.

Ujednolicone normy

Komisja Europejska zleciła Europejskiemu Komitetowi Normalizacji (CEN) opracowanie i przyjęcie zgodnych z dyrektywą EPBD standardów metodologii oraz sposobów obliczania charakterystyki energetycznej budynków i szacowania wpływu na środowisko (M343­‑EN-2004 [2]).

W celu skoordynowania standaryzacji wymagań wprowadzonych dyrektywą CEN powołał specjalny Komitet Zadaniowy EPBD, w skład którego weszły następujące Komitety Techniczne (TC): TC 89 – Efektywności energetycznej budynków i komponentów budowlanych; TC156 – Wentylacji budynków; TC169 – Światła i oświetlenia; TC228 – Systemów ogrzewania w budynkach; TC247 – Automatyki, sterowania w budynkach oraz zarządzania budynkiem.

Normy opracowane w ramach powyższego projektu powinny stworzyć kompleksową i elastyczną metodykę obliczania zużycia energii i strat w systemach ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i systemów oświetleniowych, z uwzględnieniem naturalnego oświetlenia, biernych systemów pozyskiwania energii promieniowania słonecznego (tzw. systemów pasywnych), systemów biernego chłodzenia, położenia i orientacji, automatyki i sterowania oraz wszelkich instalacji pomocniczych niezbędnych do zapewnienia komfortu wewnętrznego.

Wybrana metodyka powinna łączyć, tam, gdzie jest to możliwe, pozytywne efekty zastosowania aktywnych systemów wykorzystujących promieniowanie słoneczne, pozyskiwania ciepła i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz kogeneracji (np. wytwarzania energii i ciepła w systemach skojarzonych w elektrociepłowniach i mikroelektrociepłowniach) w systemach ciepłowniczych i chłodniczych.

Metodyka ta powinna również ułatwić ocenę wpływu zużycia energii pochodzącej z określonego źródła na środowisko i dostarczyć danych wymaganych do przeprowadzania standardowych ocen ekonomicznych zastosowania różnych systemów.

   02.07.2012

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:54
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl