Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Calculation of the yearly energy performance of heating systems (Part 1)
O efektywności systemów grzewczych...
O efektywności systemów grzewczych...
Viessmann
Ciąg dalszy artykułu...

Omawiany pakiet norm (ok. 40) został zaakceptowany jako finalny. Pierwotnym celem podjęcia tych działań było ustalenie w Europie jednolitych metod obliczeniowych do określania charakterystyki energetycznej budynków oraz systemów grzewczych i klimatyzacyjnych (HVAC).

Niestety, cel ten nie został osiągnięty, ponieważ prace normalizacyjne rozpoczęto zbyt późno i kilka krajów zdążyło już wcześniej przyjąć własne metody obliczeniowe. Z tego względu niektóre normy nie uwzględniają sposobów alternatywnych, co oznacza, że ocena efektywności energetycznej tego samego systemu może być odmienna w różnych krajach.

Efektywność energetyczna systemów grzewczych

Podstawowa norma służąca do obliczania zapotrzebowania na energię w budynku – EN ISO 13790 [3] – to centralny punkt procesu obliczeniowego. Do wykonania obliczeń niezbędne są dane wejściowe dotyczące: określenia klimatu wewnętrznego, obciążenia wewnętrznego, właściwości budynku i warunków klimatycznych. Istnieją już normy i metody służące do opracowywania tych danych.

Przy obliczaniu zapotrzebowania na energię budynku nie jest brany pod uwagę system ogrzewczo-wentylacyjny z chłodzeniem[3]. Wyznaczone zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji budynku jest podstawą do obliczania zapotrzebowania na energię całego systemu.

Poznaj sposoby finansowania oszczędności energetycznych »

Dodatkowe straty ciepła wyznacza się w przypadku rozpraszania ciepła w pomieszczeniach podczas jego dystrybucji, magazynowania i wytwarzania. Pomocniczą energię elektryczną, która jest niezbędna do napędu wentylatorów, pomp itp., również należy uwzględnić w obliczeniach.

Wpływ systemu sterowania na efektywność energetyczną uwzględniono w zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia budynku oraz w stratach energii spowodowanych nieoptymalną regulacją. Z drugiej strony, zgodnie z zapisami normy EN 15232 [4][4] należy również brać pod uwagę dodatkowe oszczędności energii uzyskane właśnie dzięki zastosowaniu systemów automatycznej regulacji (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, urządzenia elektryczne, światło itp.).

Wynik obliczeń (rys. 1) wyznacza energię użyteczną (zapotrzebowanie na energię w budynku) wraz z energią niezbędną do ogrzewania/chłodzenia powietrza dla systemów HVAC, z uwzględnieniem energii pomocniczej. Energia końcowa dostarczana do budynku lub systemu może zostać obliczona poprzez dodanie energii wymaganej dla wszystkich systemów, w tym oświetlenia. Energia końcowa zostanie przeliczona na energię pierwotną z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i krajowych współczynników konwersji.[5])

Algorytm obliczeń składa się z trzech podstawowych kroków, w których wyznaczana jest kolejno: energia użyteczna (netto, czyli zapotrzebowanie na energię w budynku), zapotrzebowanie na energię końcową (zapotrzebowanie energetyczne systemu) oraz przeliczenie zapotrzebowania na energię pierwotną. Energia końcowa uwzględnia straty w wyniku rozpraszania ciepła, jego dystrybucji i systemów wytwarzania.

Straty ciepła w systemie emisji

Za straty związane z rozpraszaniem ciepła odpowiadają trzy czynniki, a mianowicie: nierównomierny rozkład temperatury, straty od urządzeń wchodzących w skład instalacji ogrzewczej oraz straty spowodowane niedoskonałą regulacją temperatury wewnętrznej (EN 15316-2.1 [6][6]):

efektywność energetyczna systemów grzewczych

gdzie:
Qem,str – straty spowodowane nierównomiernym rozkładem temperatury w przestrzeni ogrzewanej [J],
Qem,emb – straty spowodowane lokalizacją grzejnika (np. grzejnik obudowany) [J],
Qem,ctr – straty spowodowane niedoskonałością regulacji temperatury wewnętrznej [J].

   02.07.2012

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:54
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl