Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Calculation of the yearly energy performance of heating systems (Part 1)
O efektywności systemów grzewczych...
O efektywności systemów grzewczych...
Viessmann
Ciąg dalszy artykułu...

Straty ciepła w systemie wytwarzania

W artykule przy obliczaniu straty systemu wytwarzania uwzględniono tylko kotły (EN 15316-4.1 [8]). Istnieją odrębne normy dotyczące systemów wytwarzających ciepło, takich jak pompy ciepła, kogeneracja, centralne ogrzewanie, ogrzewanie słoneczne i systemy spalania biomasy. We wspomnianej normie w odniesieniu do kotłów przewidziano dwa rodzaje metod obliczeniowych: ogólną i szczegółową.

W metodzie ogólnej okresem obliczeniowym jest sezon ogrzewczy. Obliczenia opierają się na danych podawanych zgodnie z dyrektywą dotyczącą kotłów. Warunki pracy uwzględniające klimat, system dystrybucji podłączony do głównego źródła ciepła itd. są przybliżone poprzez typologię badanego regionu i nie odnoszą się do konkretnego przypadku.

Jeśli metoda ta ma być stosowana, dostępny musi być właściwy aneks krajowy z odpowiednimi wartościami. Metoda ma zastosowanie tylko do kotłów, dla których zgodnie z dotyczącą ich dyrektywą dostępne są wartości sprawności przy pełnym i 30-proc. obciążeniu. Są to wartości efektywności netto (najwyższe wartości efektywności odniesione do niższej wartości opałowej paliw).

Istotne jest, że dostępne są oba wyniki i że testy są odpowiednie dla danego typu kotła zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie, inaczej obliczenia nie mogą zostać przeprowadzone. Zgodnie z procedurą dane są najpierw przeliczane na całkowitą efektywność (mniejsze wartości efektywności odniesione do wyższej wartości opałowej paliw) w warunkach testowych, a następnie przeliczane na sezonową efektywność, która ma zastosowanie w typowych warunkach użytkowania w mieszkaniach.

Metoda szczegółowa również opiera się na danych związanych z dyrektywą dotyczącą kotłów, ale konieczne są dane uzupełniające, by uwzględnić specyficzne warunki pracy poszczególnych instalacji. Za okres obliczeniowy można przyjąć sezon ogrzewczy, ale może nim być również krótszy okres (miesiąc, tydzień lub inne okresy pracy zgodnie z EN ISO 13790).

Metoda ta nie jest ograniczona i może być używana z wartościami domyślnymi podanymi w załączniku informacyjnym B do normy. Opiera się ona na wyrażaniu strat dla trzech różnych wskaźników obciążenia lub mocy:

  • straty przy obciążeniu 100% (Fgn;l,Pn);
  • straty przy średnim obciążeniu (Fgn;l,P int);
  • straty przy braku obciążenia (0%) (Fgn;l,Po).

Straty dla określonego obciążenia uzyskuje się poprzez interpolację liniową pomiędzy tymi trzema wartościami mocy. Wydajność dla kotłów gazowych i olejowych mierzona jest zgodnie z dyrektywą dotyczącą kotłów, tj. przy pełnym obciążeniu ze średnią temperaturą wody w kotle 70°C. Sprawność ta powinna zostać skorygowana pod względem temperatury pracy poszczególnych instalacji.

Trzecia metoda wyraźniej rozróżnia straty źródła, które występują w cyklu pracy kotła (tj. straty spalania). Niektóre parametry można mierzyć na miejscu. Metoda ta jest odpowiednia dla istniejących budynków.

Tłumaczenie Joanna Rucińska

Część 2 – w RI 7–8

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
2. CEN M 343-EN-2004. Upoważnienie dla CEN, CENELEC i ETSI do opracowania i przyjęcia standardów metodologii obliczania zintegrowanej charakterystyki energetycznej budynków oraz szacowania wpływu na środowisko zgodnie z warunkami określonymi w dyrektywie 2002/91/WE.
3. EN 13790-2007 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia.
4. EN 15232-2007 Energetyczne właściwości budynków. Wpływ automatyzacji, sterowania i technicznego zarządzania budynkami.
5. EN 15316-1-2007 Systemy ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię i sprawności systemów. Część 1: Wymagania ogólne.
6. EN 15316-2.1-2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-1: Instalacje emisji ciepła.
7. EN 15316-2.3-2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-3: Instalacje rozprowadzania ciepła.
8. CEN prEN 15316-4.1-2005 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na ciepło i oceny sprawności instalacji. Część 4-1: Źródła ciepła do ogrzewania miejscowego, kotły.[1] W 2010 r. znowelizowano dyrektywę i aktualnie obowiązuje 2010/31/WE.

[2] Komentarz tłumacza: W Polsce o objęciu danego budynku obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej decyduje ustawa Prawo budowlane (DzU nr 243/2010, poz. 1623).

[3] Komentarz tłumacza: Taki zakres obliczeń zapisany był w poprzedniej i nieaktualnej wersji normy PN-EN ISO 13790:2006 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania. W Polsce aktualnie obowiązuje norma PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.

[4] Komentarz tłumacza: W Polsce dopiero w 2007 r. wprowadzono do stosowania normę PN-EN 15232 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Wpływ na automatyzację i sterowanie budynków oraz zarządzanie budynkami (oryg.), która przetłumaczona została na język polski w 2008 r. W 2012 r. wprowadzono nową wersję tej normy, jednak nie została ona jeszcze przetłumaczona.

[5] Komentarz tłumacza: W Polsce aktualnie obowiązuje norma PN-EN 15316-1:2009 Systemy ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię i sprawności systemów. Część 1: Wymagania ogólne.

[6] Komentarz tłumacza: W Polsce co prawda wprowadzono normę PN-EN 15316-2-1:2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-1: Instalacje emisji ciepła, ale jeszcze nie została ona przetłumaczona na język polski.

   02.07.2012

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:54
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl