Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Opomiarowanie mediów

Prawne oraz konstrukcyjne aspekty instalacji wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania
Piotr Komoniewski    |  2
Prawne oraz konstrukcyjne aspekty instalacji wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania
Prawne oraz konstrukcyjne aspekty instalacji wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania
www.sxc.hu

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system rozliczeniowy oraz urządzenie, którego powtarzalność pomiaru, a przez to sposób naliczania zużycia jest wysoce precyzyjny.

Mimo tego, iż ciepło jest coraz droższe, nie wszystkie spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe decydują się na indywidualne opomiarowanie ciepła, korzystając jednocześnie ze starego modelu rozliczenia ciepła w zależności od powierzchni lokalu.

Poznaj ofertę rynkową ciepłomierzy »

Taki sposób naliczania kosztów ogrzewania jest marnotrawstwem ciepła, nie wskazując jednocześnie właścicielowi mieszkania prawidłowego sposobu postępowania z ciepłem, nie wywołując energooszczędnej i ekologicznej postawy.

Właściciele i zarządcy budynków mają ustawowy obowiązek rozliczać koszty ogrzewania w budynkach mieszkalnych zgodnie z ich zużyciem, wprowadzając wewnętrzny regulamin rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Regulacje prawne

Podzielniki kosztów ciepła

Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania lokali w budynkach wielolokalowych wymagane jest przepisami ustawy Prawo energetyczne. Podstawowym przepisem regulującym kwestie rozliczania kosztów ciepła są wymagania zawarte w art. 45 a tejże ustawy, które regulują:

  • art. 45a ust. 4: „Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2 (czyli od lokatorów – przyp. aut.). Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła”;
  • art. 45a ust. 8: „Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:

1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:

a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:

wskazania ciepłomierzy,

wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,

powierzchnię lub kubaturę tych lokali (...)”;

  • art. 45a ust. 9.: „Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku tak, aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej”;
  • art. 45a ust. 10: Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej (...)”.
   24.07.2012

Komentarze

(2)
Jacek Mszyca | 25.07.2012, 21:10
Moim zdaniem, jeżeli przestrzegane byłyby wymagania norm PN-EN834 i 835, które określają wymagania, nie tylko dla samych [podzielników, ale też całego systemu (w tym wymagań instalacji), to byłoby o niebo lepiej.
Ponadto, wymagania dla podzielników nie mogą być takie jak dla wodomierzy, czy ciepłomierzy z oczywistej przyczyny. Wodomierz i ciepłomierz, to urządzenia pomiarowe. Podzielnik jest urządzeniem wskaźnikowym i w oderwaniu od cech technicznych instalacji jest bezwartościowy. Podzielnik i konkretna instalacja w budynku tworzą system umożliwiający podział kosztów. Tu nie mówimy o bezpośrednim pomiarze. W tym tkwi zasadnicza różnica. Nawet jeżeli sam podzielnik spełnia określone, nawet najostrzejsze wymagania, to źle wykorzystywany, jest nic nie wart.
Zbigniew Grzegorzewski | 27.07.2012, 20:04
Rozliczanie kosztów w budynkach wielomieszkalnych (szczególnie we wspolnotach mieszkaniwyh) jest iluzorycznym odniesieniem do sprawiedliwego podziału kosztów zużycia energii. Wystarczy, że mamy do czynienia z beztroskimi sąsiadami, ktorzy w zimie mają cały czas uchylone okna, lub prowadzą dyskusję przy otwartych drzwiach w lokalu i na klatce schodowej. Co z tego, że my zaoszczędzimy, jak i tak trzeba zapłacić za całe ciepło zużyte w budynku. W moim odczuciu muszą minąć dwa pokolenia, aby następne nauczyło się rzeczywistego oszczędzania i dbania o najlepsze rozwiązania techniczne. Ponadto zarządcy budynków, są szczególnie niefrasobliwi, mają lekceważące podejćie do oszczędzania i nie intereują ich nowatorskie technologie. Zużycie energii odnoszą do zużytych kosztów i dzielą je na poszczególne lokale, albo na m.kw. i problem rozwiązany. Prosto, latwo i przyjemnie. Tak działa 90% zarządców. Liczniki ciepła będą powszechnie stosowane jeśli spadnie ich cena jednostkowa. Przy kosztach ca. 200zł/szt napewno ich zastosowanie się upowszechni na skalę masową. Podzielniki ciepła nie dokońca spełniają oczekiwania właścicieli lokali, ale póki co innego rozwiązania nie wymyślono. Najpelszym rozwiązaniem ś tzw. Budynki inteligentne" z całodobowym opomiarowaniem wszystkich mediow i całego budynku. Koszt takich rozwiązań jest niestety nie adekwatny do osiąganych zysków energetycznych. Jednak wszystko wskazuje na to, że koszty takich instalacji bądą spadały, a to pozwoli na coraz większe zastosowanie takich rozwiązań - szczególnei gdy chodzi o wykozrystanie energii słonecznej i Odnawialnych Źródeł Energii
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl