Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Kiedy i jak wymieniać instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynku?
Kiedy i jak wymieniać instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynku?
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Należy pamiętać także o tym, że przewody z tworzywa sztucznego, nawet jeśli mają przekładkę metalową, nie są przewodnikiem prądu elektrycznego i nie wolno ich stosować do uziemiania.

Przewodów z tworzywa sztucznego nie wolno łączyć bezpośrednio z urządzeniem do przygotowania ciepłej wody (wymiennikiem) lub innym źródłem ciepła.

Przewody wykonane z tworzyw sztucznych powinno się także izolować. Bez zastosowania izolacji występuje zazwyczaj zjawisko skraplania pary wodnej (roszenie) i podwyższenie temperatury przesyłanej wody w przypadku instalacji wody zimnej lub obniżenie temperatury przesyłanej wody - w przypadku instalacji wody ciepłej.

Podczas dokonywania wyboru materiału do modernizacji lub remontu instalacji w budynku należy wziąć pod uwagę zarówno aspekt techniczny, jak i cenowy. Z uwagi na kryterium techniczne sprawdzamy, czy zakres średnic i inne parametry oferowanego systemu odpowiadają zakresowi istniejącej instalacji.

Ponadto sprawdzić należy, czy proponowany system prowadzenia rur wodociągowych będzie możliwy w wybranej technologii w odniesieniu do naszego budynku.

Zaznaczyć trzeba, że wszystkie rury, kształtki i armatura, bez względu na rodzaj materiału, muszą posiadać odpowiednie aprobaty techniczne lub świadectwa dopuszczenia do stosowania w Polsce. Jest to wymóg zgodny z prawem budowlanym.

Wszyscy producenci nowych materiałów i systemów instalacyjnych podają zakładane okresy trwałości wyrobów. Porównując różne materiały, przyjmujemy ten sam okres eksploatacji instalacji.

Dla przykładu: do porównania ze sobą rur i kształtek stalowych z rurami i kształtkami z polipropylenu (tworzywa sztucznego) przyjmujemy czas eksploatacji 50 lat. W tym czasie instalację z rur stalowych trzeba będzie wymieniać 8-10 razy, natomiast instalacja z tworzywa sztucznego będzie działała nieprzerwanie.

Takie porównanie kosztów materiałów i nakładów inwestycyjnych pokazuje, że materiały drogie zastosowane w czasie remontu, są o wiele tańsze w trakcie eksploatacji. Instalacja wykonana z takich materiałów jest bardziej niezawodna. Tańsze materiały inwestycyjne okazują się często bardziej zawodne i w efekcie droższe w eksploatacji zmodernizowanej instalacji.

"Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, wszystkie piony wodne i kanalizacyjne w budynku są częścią wspólną nieruchomości."

Rury z tworzyw sztucznych

Rury z tworzyw sztucznych stosowane są do wykonania instalacji wodnych od prawie 40 lat. Mają one korzystne właściwości w porównaniu z rurami stalowymi i miedzianymi.

Obecnie do produkcji rur stosuje się różne tworzywa sztuczne o strukturze termoplastycznej. W instalacjach wodociągowych stosowane są: polietylen PE, polietylen sieciowany PEX, polipropylen PP, polbutylen PB, polichlorek winylu PCW i chlorowany polichlorek winylu CPCW.

W zależności od rodzaju tworzywa w trakcie wykonywania instalacji stosuje się różne technologie łączenia rur i kształtek. Dla polietylenu PE i polipropylenu PP stosuje się najczęściej zgrzewanie termiczne.

Instalacje z polichlorku winylu PCW i chlorowanego polichlorku winylu CPCW są zazwyczaj klejone. Rury i kształtki z polietylenu sieciowanego PEX i polibutylenu PB łączy się za pomocą łączników zaciskowych.

Podczas przeprowadzania remontów lub modernizacji instalacji wodociągowych wykonywanych z tworzyw sztucznych należy brać pod uwagę szereg zaleceń wynikających z technologii i techniki ich wykonania.

Instalacja wraz z armaturą powinna także być zabezpieczona przed możliwością rozprzestrzeniania się drgań i hałasów.

W przypadku wymiany instalacji kanalizacyjnej praktycznie nie stosuje się innych materiałów niż tworzywa sztuczne do wykonania pionów kanalizacyjnych oraz żeliwo do wykonania poziomów zbiorczych, przykanalików i przyłączy.

   25.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl