Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Kiedy i jak wymieniać instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynku?
Kiedy i jak wymieniać instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynku?
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Rury stalowe

Podczas prowadzenia remontu lub modernizacji instalacji wodociągowych z rur stalowych należy brać pod uwagę warunki realizacji zalecane do stosowania przy tego rodzaju instalacji. Instalacje wodociągowe wody zimnej można wykonywać z rur stalowych obustronnie cynkowanych ze szwem, gwintowanych.

W przypadku instalacji wody ciepłej i cyrkulacji stosuje się rury stalowe o zwiększonej grubości powłoki cynkowej. Do montażu i łączenia przewodów stosuje się łączniki z żeliwa ciągliwego białego.

Połączenia gwintowane należy uszczelniać przy użyciu taśmy teflonowej, past uszczelniających lub przędzy i konopi. Do połączeń przewodów wody pitnej nie wolno stosować minii ani farb miniowych. Niedopuszczalne jest gięcie rur stalowych ocynkowanych.

Rury stalowe ocynkowane mogą być z zasady używane tylko na przewody wewnątrz budynku. Jeśli w wyjątkowych wypadkach muszą być ułożone pod ziemią, powinny być odpowiednio zaizolowane.

Przejścia rur wodociągowych przez ściany działowe, a nawet konstrukcyjne, względnie stropy, nie wymagają stosowania zabezpieczeń. Natomiast przejścia przez szczeliny dylatacyjne, a także fundamentowe muszą być wykonane w tulejach ochronnych z rur o większej średnicy w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem.

Rury miedziane

Do budowy instalacji wody pitnej stosuje się rury miedziane odpowiadające normie EN 1057:1996-05. Do połączeń rur stosuje się złączki kapilarne według DIN 2856.

Połączenia te wykonuje się najczęściej za pomocą odpowiedniego lutowania, przy użyciu łączników miedzianych lub mosiężnych. Wszelkie połączenia rozłączne muszą być stale dostępne i nie mogą być otynkowane. Przy montażu przewodów bierze się pod uwagę dużą rozszerzalność rur miedzianych.

Przewody miedziane w instalacjach wody zimnej należy izolować ze względu na ochronę przed skraplaniem się pary wodnej (roszeniem) na powierzchni przewodów, a także z uwagi na ochronę wody zimnej przed podgrzaniem.

Izolacja jest także ważnym elementem z uwagi na konieczność oddzielenia rur miedzianych od konstrukcji betonowych i ceglanych oraz zmniejszenie emisji hałasu instalacyjnego.

Bezpieczeństwo użytkowania

Instalację wodociągową wykonaną z rur stalowych i miedzianych, a także metalową armaturę oraz metalowe urządzenia instalacji wodociągowej wykonanej z zastosowaniem przewodów z materiałów nieprzewodzących prądu elektrycznego, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi.

Instalację wodociągową, wykonaną z materiałów przewodzących prąd elektryczny, należy przed i za wodomierzem połączyć przewodem metalowym, zgodnie z Polską Normą dotyczącą uziemień i przewodów ochronnych.

Montaż instalacji

Z uwagi na charakter instalacji wody zimnej i ciepłej, remont tych instalacji odbywa się zazwyczaj równocześnie. Dotyczy to przede wszystkim wymiany pionów instalacyjnych. Ze względów ekonomicznych i utrudnień w użytkowaniu planuje się taką wymianę zazwyczaj wraz z wymianą pionów kanalizacyjnych.

Montaż instalacji może odbywać się systemem tradycyjnym lub metodą prefabrykacji.

W systemie tradycyjnym montaż instalacji następuje z równoczesnym przygotowaniem, tzn. cięciem, dopasowaniem, łączeniem przewodów bezpośrednio w miejscu montażu w budynku, w lokalu. Przy czym korzysta się z przenośnego warsztatu monterskiego.

Nowoczesna metoda uprzemysłowiona różni się od sposobu tradycyjnego przede wszystkim tym, że przygotowanie materiałów do montażu odbywa się poza budynkiem, w warsztatach prefabrykacji, na postawie odpowiednio przygotowanej dokumentacji - rysunków roboczych. W miejscu wbudowania montuje się już całe zespoły elementów pionów, poziomów i podejść wodociągowych.

Po ułożeniu przewodów i zamontowaniu uzbrojenia, przed odbiorem końcowym przeprowadza się próbę szczelności instalacji. Próba ta polega na napełnieniu instalacji wodą i utrzymaniu w niej stałego, podwyższonego ciśnienia. Aby umożliwić odpowietrzenie instalacji, w czasie napełniania pozostawia się otwarty jeden z zaworów czerpalnych umieszczonych na najwyższej kondygnacji. Zawór zamyka się, gdy pokaże się w nim woda.

Po całkowitym napełnieniu instalacji wodą przyłącza się pompę ciśnieniową i zwiększa ciśnienie wody. Jeśli ciśnienie utrzymuje się przez czas określony według normy, oznacza to, że instalacja jest szczelna i można ją użytkować.

Dopiero po wykonaniu próby szczelności można przystąpić do zamurowania bruzd, zasklepiania otworów, zakrycia szachtów technicznych i innych prac budowlanych, takich jak np. malowanie, mających na celu przywrócenie estetyki lokali i budynku.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Administrator

   25.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl