Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła
Vaillant

W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba zmiennych i tym samym ryzyko uzyskania z wymienników gruntowych niedostatecznej ilości energii dla pomp ciepła zmuszają do bardzo starannego projektowania i budowy takich instalacji.

Poniżej zasygnalizowano najczęściej zgłaszane przez polskie firmy instalacyjne problemy związane z projektowaniem instalacji z gruntowymi pompami ciepła, doborem urządzeń, budową oraz eksploatacją.

Wiele z nich to proste błędy, których łatwo uniknąć, ale są też takie sytuacje, na które instalatorzy mają niewielki wpływ. W żadnym ze zgłaszanych przypadków nieprawidłowa praca instalacji nie wynikała z działania samych pomp ciepła, jednak zdarzenia takie są często źródłem krzywdzących opinii o tych urządzeniach.

Wymienniki poziome

W folderach i katalogach firm sprzedających lub montujących pompy ciepła zwykle na początku informowani jesteśmy o tym, jak dużo ciepła można „wycisnąć” z gruntu, a także że poziomy kolektor gruntowy układa się poniżej strefy przemarzania i wykorzystuje on ciepło warstwy o głębokości od 1,2 do 1,5 m. Jest to zatem głębokość znajdująca się bardzo blisko granicy przemarzania, która wynosi od 0,8 m dla I strefy do 1,4 m dla strefy IV.

Jednocześnie w materiałach tych wyczytać można, że ciepło przenikające z głębszych warstw ku górze ma wartość jedynie od ok. 0,05 do 0,1 W/m2 i nie jest uwzględniane jako źródło dla warstwy, w której znajduje się kolektor. Wynika z tego wniosek, że instalacja taka w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo uda się słońcu ogrzać tę wierzchnią warstwę ziemi, i obarczona jest ryzykiem zamarznięcia, mniejszym w pierwszej strefie i na wilgotnych gruntach, a większym w III i IV strefie na suchych i lekkich gruntach.

Różnice w potencjale uzyskiwania energii wynoszą nawet 300% pomiędzy gruntami lekkimi i suchymi a ciężkimi i wilgotnymi – takiego też rzędu mogą być różnice w wielkości kolektorów poziomych dla dwóch takich samych obiektów o tym samym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, ale posadowionych na różnych gruntach.

Na tym tle występuje czasem nieuczciwa konkurencja cenowa nierzetelnych firm instalacyjnych. Otóż w wielu instrukcjach obsługi pomp ciepła znajduje się informacja, jaką wielkość (wydajność) ma mieć dolne źródło ciepła, i wartość ta podawana jest w przedziale od minimalnej do maksymalnej. Zdarzają się firmy za wszelką cenę dążące do zdobycia zamówienia, które by przebić inne oferty, proponują najtańsze dolne źródło, czyli bez uwzględnienia miejscowych warunków gruntowych i płyciej posadowione, tuż na granicy przemarzania.

Argument na ich korzyść jest bardzo przekonujący – o połowę niższa cena wykonania instalacji poparta instrukcją dołączoną do urządzenia. Rzetelny fachowiec nie ma niestety szans konkurować z takimi specami.

Jest też wielu inwestorów, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów badania gruntu, jednak opieranie się na analogiach z sąsiedztwa bywa zwodnicze. Warunki gruntowe są bardzo zmienne, można tu chociażby sięgnąć po doświadczenia w wierceniu studni – na jednej działce woda znajduje się na głębokości 2 m, a na sąsiedniej na 5 m. Jeśli istotną rolę w doborze wielkości kolektora poziomego odgrywa położenie wód gruntowych, trzeba się liczyć z ryzykiem obniżenia ich poziomu.

Dlatego warto sprawdzić, czy w pobliżu nie planuje się budowy dużych obiektów, zwłaszcza z zakresu infrastruktury, dla których często wykonywane są odwodnienia. Spowodować to może bowiem nie tylko spadek sprawności instalacji, ale i jej zamrożenie, skutkujące awaryjnym wyłączeniem pompy w sezonie grzewczym nawet na parę tygodni.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl