Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła
Vaillant
Ciąg dalszy artykułu...

Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne ograniczenia, np. fakt, że kolektor nie może sąsiadować z roślinami głęboko ukorzeniającymi się w gruncie i pomiędzy przewodami musi zostać zachowana minimalna odległość, pole manewru staje się coraz mniejsze. Dlatego przy doborze tego rodzaju dolnych źródeł nie można polegać jedynie na intuicji instalatora – konieczne jest zbadanie gruntu. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że eksploatacja nie będzie tania, gdyż układ będzie musiał często korzystać ze wspomagania grzałką elektryczną lub innym szczytowym źródłem ciepła dla instalacji c.o.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest sposób przygotowania ciepłej wody. Jeśli zadanie to będzie należeć do pompy ciepła, istnieje ryzyko, że grunt nie zregeneruje się do następnego sezonu grzewczego. Oczywiście można zbudować na tyle dużą (o ile dysponujemy odpowiednią działką) i głęboko posadowioną instalację dolnego źródła, że będzie ona w stanie dostarczyć wymaganą ilość energii. Ale czy to się opłaci?

Dlatego coraz częściej projektanci wolą stosować układy biwalentne – czyli pompa ciepła solanka/woda dla potrzeb c.o. i pompa ciepła powietrze/woda dla potrzeb c.w.u. i/lub kolektory słoneczne.

Nie ma niestety uniwersalnej recepty, gdyż zbyt wiele zmiennych decyduje o ekonomiczności inwestycji i eksploatacji takich układów, począwszy od zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania, przez warunki terenowe i gruntowe, po liczbę osób, dla których trzeba przygotować c.w.u.

Wymienniki pionowe

Ryzyko niedostatecznej regeneracji i ewentualnego zamrożenia dolnego źródła ciepła w postaci sond pionowych jest mniejsze, ale również istnieje. Także w tym wypadku przy doborze dolnego źródła natknąć się można na kilka pułapek. Jedną z nich są różne strefy klimatyczne w Polsce. Dla takich samych budynków i tej samej wydajności dolnego źródła różnie przedstawiać się będą bowiem okresy jego eksploatacji w instalacji w Zielonej Górze i w Białymstoku.

Różnica ta sięgać może nawet 30%. Tym samym źródło może być za mało wydajne, będzie bardziej wyeksploatowane, a na koniec sezonu będzie miało niższą temperaturę i mniej czasu na regenerację. Należy zatem brać pod uwagę nie tylko jednostkową wielkość poboru mocy, ale i czas eksploatacji. Przykładowo według niemieckich wytycznych VDI przy pracy instalacji przez 1800 godzin w roku możemy liczyć na 25 W/m z gruntu suchego, a przy 2400 h/rok już tylko na 20 W/m – konieczne jest zatem zwiększenie dolnego źródła o 20%, czyli zamiast 100 m odwiertów potrzebujemy 120.

Kolejnym zjawiskiem, które warto uwzględnić przy obliczaniu wielkości odwiertu, jest fakt, że sonda praktycznie nie pobiera ciepła z przewodu do głębokości ok. 10 m, a nawet może być schładzana na tym odcinku. Zatem przy odwiercie ok. 30 m efektywna wymiana ma miejsce na odcinku 20 m. Przy pięciu odwiertach po 30 m ryzyko niedoszacowania mocy jest duże.

Im płytsze odwierty i większa ich liczba, tym ryzyko większe. Wynika to z tego, że na głębokości od ok. 15 do 30 m temperatura gruntu jest stabilna i wynosi 10°C, wzrastając co 100 m o 3 stopnie. Zatem solanka płynąca z głębokości 30 m trafia od głębokości ok. 10 m do strefy o niższej temperaturze. Właśnie z tego powodu wiele firm nie podejmuje się wykonywania instalacji dla odwiertów do 30 m, mimo że są one tańsze.

Kolejne ważne zjawisko to rozpiętość mocy możliwej do uzyskania z 1 mb. odwiertu. Waha się ona od 20 W/m dla gruntów suchych i lekkich, przez 40 W/m dla gruntów ciężkich i wilgotnych, po 60–65 W/m dla masywnych skał, jak np. wapień, piaskowiec lub granit. Wynika z tego wniosek, że przyjmowanie uzyskania mocy 50 W/m, jak sugerują niektóre materiały informacyjne dotyczące pomp ciepła, jest bardzo ryzykowne i grozi kosztownymi skutkami – aż po zamrożenie dolnego źródła ciepła i jego zniszczenie.

Między innymi dlatego niektóre firmy informują, że wykonują tylko instalacje bez grzałek dogrzewających, co ma być gwarancją rzetelnego dobrania przez nie dolnego źródła ciepła i jego wykonania, a inwestor nie zostanie z układem generującym takie koszty eksploatacji jak zwykłe ogrzewanie elektryczne.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl